Jump to content
vasillakis

Golf 5 - Zώνη Ασφαλείας

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδεία,εδώ και καμία εβδομάδα έχω ένα πρόβλημα με την ζώνη,ενώ την φοράω κανονικά,χτυπάει ότι δεν την φοράω,την σπρώχνω λίγο προς τα κάτω σταματάει,άλλα μετά από λίγο ξανά ξεκινάει και μου σπάει τα πα..ρια :yahoo: ,έχετε καμία ιδέα τη παίζει να είναι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

...καλημερες, επειδη και γω την εχω πατησει, δεν ειναι ο μηχανισμος της ζωνης, αλλα ο αισθητηρας βαρους του καθισματος του συνοδηγου!!!

...ειναι υπερευαισθητος και ενεργοποιειται στην πορεια ακομη και με ενα μπουκαλι νερο ή ενα φακελο ή και οτιδηποτε μικρο.

..συνεπως βεβαιωθειτε πρωτα οτι δεν υπαρχει κανενος ειδους αντικειμενο στο διπλα καθισμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην βαση της ζωνης υπαρχει ενας αισθητηρας που "καταλαβαινει" αν κουμπωσε ή οχι. Εκει ειναι το προβλημα σας

n690353.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδεία,μόλις γύρισα από τον κολλητό που έχει συνεργείο για group vag,εμένα ήταν η ζώνη του οδηγού,και επειδή μου είχε σπάσει τα πα..ρια συνέχεια με το καμπανάκι,το καταργήσαμε τελείως με vag com!!

Link to comment
Share on other sites

Περαν του προβληματος που κατα 99% πρεπει να ειναι αυτο που ειπε ο nikoskallithea

Το διπλανο καθισμα δν ειναι τοσο ευαισθητο. Η ανιψια μου ειναι περιπου 20-30 κιλα και δν την "πιανει"

ο αισθητηρας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδεία,μόλις γύρισα από τον κολλητό που έχει συνεργείο για group vag,εμένα ήταν η ζώνη του οδηγού,και επειδή μου είχε σπάσει τα πα..ρια συνέχεια με το καμπανάκι,το καταργήσαμε τελείως με vag com!!

Οραιο συνεργειο να το συστήσεις στο κλαπ να πανε και αλλοι, ημαρτον με αυτους τους αλμπάνηδες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδεία,μόλις γύρισα από τον κολλητό που έχει συνεργείο για group vag,εμένα ήταν η ζώνη του οδηγού,και επειδή μου είχε σπάσει τα πα..ρια συνέχεια με το καμπανάκι,το καταργήσαμε τελείως με vag com!!

Μπορεί να σου εγγυηθεί ο κολλητός σου φίλε μου ότι ο αερόσακος θα ανοίξει τη στιγμή που ο αισθητήρας ζώνης "καταλάβει" λανθασμένα ότι δεν τη φοράς, ενώ εσύ τη φοράς ?

Άλλο πράγμα να δουλεύουν σωστά οι αισθητήρες και άλλο να σβήνεις απλώς την προειδοποίηση απο το καντράν.

Link to comment
Share on other sites

Οραιο συνεργειο να το συστήσεις στο κλαπ να πανε και αλλοι, ημαρτον με αυτους τους αλμπάνηδες.

Kαλά κρατήσου λίγο,ρώτα και μετά κατέκρινε,αυτό που σας είπα έγινε μετά από τηλεφωνική συνεννόηση με μηχανικό από κοσμοκάρ!!

Μπορεί να σου εγγυηθεί ο κολλητός σου φίλε μου ότι ο αερόσακος θα ανοίξει τη στιγμή που ο αισθητήρας ζώνης "καταλάβει" λανθασμένα ότι δεν τη φοράς, ενώ εσύ τη φοράς ?

Άλλο πράγμα να δουλεύουν σωστά οι αισθητήρες και άλλο να σβήνεις απλώς την προειδοποίηση απο το καντράν.

Μόλις το ζήτησα αυτό από το παλικάρι μου είπε απευθείας αυτό που λες εσύ φιλαράκι μου,και η επόμενη κίνηση του είναι να πάρει τηλ σε γνωστό του μηχανικό από κοσμοκάρ για να τον ρωτήσει αν υπάρχει πρόβλημα,και για να του δώσει την κωδικοποίηση!!

Edited by vasillakis
Link to comment
Share on other sites

Kαλά κρατήσου λίγο,ρώτα και μετά κατέκρινε,αυτό που σας είπα έγινε μετά από τηλεφωνική συνεννόηση με μηχανικό από κοσμοκάρ!!

Μόλις το ζήτησα αυτό από το παλικάρι μου είπε απευθείας αυτό που λες εσύ φιλαράκι μου,και η επόμενη κίνηση του είναι να πάρει τηλ σε γνωστό του μηχανικό από κοσμοκάρ για να τον ρωτήσει αν υπάρχει πρόβλημα,και για να του δώσει την κωδικοποίηση!!

Δικό σου το αμάξι, δικό σου το κεφάλι.

Απλώς θεώρησα καλό να το αναφέρω γιατί γνωρίζω ότι όταν δεν "βλέπει" τη ζώνη κουμπωμένη, δεν ανοίγει ο αερόσακος ή δεν ανοίγει με την ίδια ταχύτητα.

Για τον ίδιο λόγο δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούνται τα κλιπς μόνο. Ανοίγει κανονικά ο αερόσακος και είναι χειρότερα από το να σκας χωρίς ζώνη σε αυτοκίνητο χωρίς αερόσακο.

Μακάρι να κάνω λάθος και να μην ισχύει στο αυτοκίνητό σου.

Γενικά το τί λέει τηλεφωνικώς κάθε μηχανικός, όποιος κι αν είναι, το ακούω βερεσέ (και ο κάθε άγνωστος σε ένα φορουμ βέβαια το ίδιο). Αυτό που σου είπα κι εμένα μηχανικός της κοσμοκάρ μου το είπε αλλά αυτοπροσώπως.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

ωραια....καλα τα λετε αλλα πως φτιαχνεται αν δεν θελει καποιος να το απενεργοποιησει...??!??!?!αντικατασταση του μηχανισμου...!?!?!

σιγουρο ηταν οτι καπου τα χανει ο αισθητηρας...και φθσικα οχι του βαρους...!!!φαινεται απο το πως και το ποτε χτυπαει...εχω παρατηρησει οτι το κανει μολις τσιτωνει η ζωνη πανω μου...οποτε τραβιεται και το ασιμενο τις ζωνης(εκει που κουμπωνει)...και μολις τραβιεται τοτε χτθπαει....αν την εχω χαλαρα δε χτυπαει...αλλα αν την εχεις χαλαρα ειναι σαν να μην τηω φορας....καποιος που να ξερει....τι κανει....thanks,νικοςκαλλιθεα,διαφοτηστικη φωτο αλλα τι κανουμε απο εκει και περα τι να κανουμε...???!?!?!

Link to comment
Share on other sites

ωραια....καλα τα λετε αλλα πως φτιαχνεται αν δεν θελει καποιος να το απενεργοποιησει...??!??!?!αντικατασταση του μηχανισμου...!?!?!

σιγουρο ηταν οτι καπου τα χανει ο αισθητηρας...και φθσικα οχι του βαρους...!!!φαινεται απο το πως και το ποτε χτυπαει...εχω παρατηρησει οτι το κανει μολις τσιτωνει η ζωνη πανω μου...οποτε τραβιεται και το ασιμενο τις ζωνης(εκει που κουμπωνει)...και μολις τραβιεται τοτε χτθπαει....αν την εχω χαλαρα δε χτυπαει...αλλα αν την εχεις χαλαρα ειναι σαν να μην τηω φορας....καποιος που να ξερει....τι κανει....thanks,νικοςκαλλιθεα,διαφοτηστικη φωτο αλλα τι κανουμε απο εκει και περα τι να κανουμε...???!?!?!

πριν 2 χρονια το εκανε εμενα.το πλακωσα με σπρει και δουλευε κανονικα.τωρα δεν ξερω γιατι τις εχω απενεργοποιησει.

Παντως ενημερωτικα με βαγκ κομ απενεργοποιεις μονο το καμπανακι με το ενδεικτικο λαμπακι και οχι τους αεροσακους.αμα θες αεροσακοθς μεσα απο το ντουλαπακι.

Link to comment
Share on other sites

Οραιο συνεργειο να το συστήσεις στο κλαπ να πανε και αλλοι, ημαρτον με αυτους τους αλμπάνηδες.

Νικο προσεχε τους χαρακτηρισμους σου.

Link to comment
Share on other sites

Νικο προσεχε τους χαρακτηρισμους σου.

Παλι μαζι μου τα έβαλες, τι εχει ο χαρακτηρισμός μου?

Link to comment
Share on other sites

Νικο προσεχε τους χαρακτηρισμους σου.

+100000000

πριν 2 χρονια το εκανε εμενα.το πλακωσα με σπρει και δουλευε κανονικα.τωρα δεν ξερω γιατι τις εχω απενεργοποιησει.

Παντως ενημερωτικα με βαγκ κομ απενεργοποιεις μονο το καμπανακι με το ενδεικτικο λαμπακι και οχι τους αεροσακους.αμα θες αεροσακοθς μεσα απο το ντουλαπακι.

Aυτό είπα και εγώ φιλαράκι μου,αλλά μερικοί αμέσως να πέσουν να μας φάνε,και χρησιμοποιούν διάφορους χαρακτηρισμούς προς ξένα πρόσωπα χωρίς να ξέρουν καν την δουλειά τους!!ελεοςςςςς(δεν αναφέρομαι βέβαια στον παγουριτσα,αντιθετος τον ευχαριστώ που προσπάθησε να μου ανοίξει τα μάτια,για το θέμα με τους αερόσακους,άσχετος αν εγώ το είχα προβλέψει και είχα ρωτήσει τον μηχανικό μου)

Link to comment
Share on other sites

ωραια....καλα τα λετε αλλα πως φτιαχνεται αν δεν θελει καποιος να το απενεργοποιησει...??!??!?!αντικατασταση του μηχανισμου...!?!?!

σιγουρο ηταν οτι καπου τα χανει ο αισθητηρας...και φθσικα οχι του βαρους...!!!φαινεται απο το πως και το ποτε χτυπαει...εχω παρατηρησει οτι το κανει μολις τσιτωνει η ζωνη πανω μου...οποτε τραβιεται και το ασιμενο τις ζωνης(εκει που κουμπωνει)...και μολις τραβιεται τοτε χτθπαει....αν την εχω χαλαρα δε χτυπαει...αλλα αν την εχεις χαλαρα ειναι σαν να μην τηω φορας....καποιος που να ξερει....τι κανει....thanks,νικοςκαλλιθεα,διαφοτηστικη φωτο αλλα τι κανουμε απο εκει και περα τι να κανουμε...???!?!?!

Ετσι κι αλλιως το καθισμα οδηγου δεν εχει αισθητηρα βαρους καθοτι δεν χρειαζεται.Οποτε φταιει οπωσδηποτε ο αισθητηρας του κλειστρου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 χρονια το εκανε εμενα.το πλακωσα με σπρει και δουλευε κανονικα.τωρα δεν ξερω γιατι τις εχω απενεργοποιησει.

Παντως ενημερωτικα με βαγκ κομ απενεργοποιεις μονο το καμπανακι με το ενδεικτικο λαμπακι και οχι τους αεροσακους.αμα θες αεροσακοθς μεσα απο το ντουλαπακι.

βασιλη τι σπρει...???εχω σπρει για το μηχανακι για τις κλειδαρια μου μερικες φορες δεν μπαινει το κλειδι καλα λογο βροχης και τετοια....δεν ξερω αν ειναι καθαρα αντισκουριακο ή κατι τετοιο....θα κανει λες...????ή να παρω καποιο αλλο που θα μου πεις εσυ ποιο.....!!1

Link to comment
Share on other sites

Οραιο συνεργειο να το συστήσεις στο κλαπ να πανε και αλλοι, ημαρτον με αυτους τους αλμπάνηδες.

Νικο προσεχε τους χαρακτηρισμους σου.

Παλι μαζι μου τα έβαλες, τι εχει ο χαρακτηρισμός μου?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το ζήτημα: εγώ είμαι πάντα δεμένος αλλά επειδή πολλές φορές μπαίνει κάποιος συνοδηγός για μικρές αποστάσεις και το ρημάδι μου σπάει τα νεύρα γιατί χτυπάει για αρκετή ωρα σκεφτόμουν να απενεργοποιήσω τελείως τον ήχο. Επειδή καπου την έχασα τη μπάλα, επηρρεάζεται κάτι άλλο αν το κάνω αυτό;

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

βασιλη τι σπρει...???εχω σπρει για το μηχανακι για τις κλειδαρια μου μερικες φορες δεν μπαινει το κλειδι καλα λογο βροχης και τετοια....δεν ξερω αν ειναι καθαρα αντισκουριακο ή κατι τετοιο....θα κανει λες...????ή να παρω καποιο αλλο που θα μου πεις εσυ ποιο.....!!1

υπαρχει σπρει καθαριστικο ηλεκτρικων επαφων.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σπρει καθαριστικο ηλεκτρικων επαφων.

@PAGOURISTAS Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά είμαστε, μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!!!

Πάρε Phillips 390CCS

390ccs_00_rtf_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το ζήτημα: εγώ είμαι πάντα δεμένος αλλά επειδή πολλές φορές μπαίνει κάποιος συνοδηγός για μικρές αποστάσεις και το ρημάδι μου σπάει τα νεύρα γιατί χτυπάει για αρκετή ωρα σκεφτόμουν να απενεργοποιήσω τελείως τον ήχο. Επειδή καπου την έχασα τη μπάλα, επηρρεάζεται κάτι άλλο αν το κάνω αυτό;

Κάποιος επ'αυτού;; :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.