Jump to content
yositosi

Θόρυβος Από Διακοσμητική Επένδυση

Recommended Posts

Εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει ότι μου βγάζει διάφορα ηχητικά εφέ το ταμπλώ στα πλαστικά φιλέτα (αυτά που κατ'επιλογή μπορεί να είναι είτε ξύλο, είτε τριμμένο αλουμίνιο). Ξέρει κανείς αν είναι ασφαλές να ξεκάσω με σπρέι σιλικόνης από τον αρμό τους, ή αν πρέπει να τα ξηλώσω πρώτα? Παίζει να μου αφήσει λεκέδες στο υπόλοιπο μαύρο πλαστικό η σιλικόνη? :frantics:

Link to comment
Share on other sites

κ μενα μου χει αρχισει κ μου τα σπαει.......το κανει πρωι με κρυο κ οταν ειναι στο normal (sport μεσα στην πολη δε το συζητω να το βαλω!!!)στο comfort & σε πιο ζεστες καταστασεις δεν ακουγονται.....

.....λες να χαλασει με τη σιλικονη?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει ότι μου βγάζει διάφορα ηχητικά εφέ το ταμπλώ στα πλαστικά φιλέτα (αυτά που κατ'επιλογή μπορεί να είναι είτε ξύλο, είτε τριμμένο αλουμίνιο). Ξέρει κανείς αν είναι ασφαλές να ξεκάσω με σπρέι σιλικόνης από τον αρμό τους, ή αν πρέπει να τα ξηλώσω πρώτα? Παίζει να μου αφήσει λεκέδες στο υπόλοιπο μαύρο πλαστικό η σιλικόνη? :frantics:

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και το cc ενος φιλου!

τα εβγαλε και τα ψεκασε με σπρει σιλικονης,και τωρα δεν ακουγεται τιποτα!!!

Προχωρα αφοβα φιλε,τα σπρει σιλικονης δεν αφηνουν σταμπες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει ότι μου βγάζει διάφορα ηχητικά εφέ το ταμπλώ στα πλαστικά φιλέτα (αυτά που κατ'επιλογή μπορεί να είναι είτε ξύλο, είτε τριμμένο αλουμίνιο). Ξέρει κανείς αν είναι ασφαλές να ξεκάσω με σπρέι σιλικόνης από τον αρμό τους, ή αν πρέπει να τα ξηλώσω πρώτα? Παίζει να μου αφήσει λεκέδες στο υπόλοιπο μαύρο πλαστικό η σιλικόνη? :frantics:

Σίμο ψέκασε άφοβα με σπρέυ σιλικόνης δεν αφήνει λεκέδες στο πλαστικό μέρος του ταμπλώ.Καλού κακού όμως να έχεις και ένα βρεμένο ελαφρά πανάκι μικροινών και να σκουπίζεις αμέσως ότι έρχεται σ΄επαφή μ΄αυτό.Εύχομαι να σταματήσει ο θόρυβος.Αν όχι πρέπει να ξηλωθεί η επένδυση να ανοιχθούν τα αυτάκια από τα κλιπς και να κουμπώσει πιο καλα η επένδυση στο ταμπλώ.Ακόμη καλύτερη δουλειά θα γίνει αν μπορείς να βρεις και αυτοκόλλητη τσόχα την οποία θα βάλεις στο ταμπλώ στο σημείο που εφάπτεται η επένδυση με το ταμπλώ.Ετσι θα ησυχάσεις μια και καλή από τους θορύβους.'Εχε υπόψιν σου ότι η αλουμινένια και η ξύλινη επένδυση είναι πιο άκαμπτες και κάθονται πιο καλά διότι είναι πιο καλής ποιότητας το πλαστικό στο πίσω μέρους τους.:ike:

ΥΓ. Η τελευταία παρατήρηση είναι μπηχτή για αλλαγή επένδυσης.Τι λέει ψήνεσαι??:D:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Την ερώτηση την έκανα διότι ενώ είχα τριγμούς από πίσω, αφότου έβαλα ταινία στην πλατη του καθίσματος, αυτό συνέχιζε. Επόμενη κίνηση μου ήταν να παρω 2 μπουκάλια σπρέι σιλικόνης και πρακτικά να λούσω το αμάξι, δηλαδή όλες τις φούσκες/λάστιχα στις πόρτες, όλους τους αρμούς των επενδύσεων των θυρών με τη λαμαρίνα, το πορτ μπαγκάζ, τις κλειδαριές/μάνταλα, ΚΑΙ στο τέλος τα πλαινά πλαστικά στο ταμπλώ. Οταν έκανα το τελευταίο, το πλαστικό λόγω της "σαγρέ" υφής τους έβγαλε γυαλάδα (όχι μόνιμο λεκέ) στα σημεία που έπεσε το σπρέι. Λογικό και αναμενόμενο, οπότε κύριε καθηγητά υποθέτω ότι θα ακούσω τη συμβουλή σου για το βρεγμένο πανί και λογικά δεν θα έχω θέματα! (παίζει να το περάσω και μια χαρτοταινία και να τελειώνω).

Ασχετο, αλλα στο τέλος προέκυψε ότι ένα εργαλείο/κλειδάκι είχε γλυστρίσει κάτω από τον κώλο του πίσω καθίσματος, και κοπανούσε :growl:

Για το ξήλωμα, είναι μια δουλειά μισής ώρας με το ΕΛΣΑ από δίπλα μιας και δείχνει που βρίσκονται όλα τα κουμπώματα ώστε να μην υπάρχει φόβος να σπάσω κάτι κατά λάθος. Παρόλα αυτά, ότι είναι κουμπωτό, το θεωρώ καλύτερο να μην σκαλίζεται και πολύ πολύ!

Κύριε καθηγητά, ψήνομαι πολύ άγρια να το βάλω το αλουμίνιο γιατί μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ. Παρόλα αυτά, πάντα ήμουν του μηχανικού σκαλίγματος περισσότερο. Αν μου πεις για κάτι μηχανικό πολύ εύκολα και με χαρά αρχίζω να τα σκάω, ενώ έχω παρατηρήσει ότι αν μου πει κάποιος για κάτι αισθητικό που μπορεί οπτικά να μου αρέσει πάααααρα πολύ, στο τέλος νοιώθω ένα σφίξιμο στο στομάχι όταν είναι να τα σκάσω. :D

Και επί τη ευκαιρία. Εχει προσέξει κανείς ότι τα μοντέλα που παράγονται είτε ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ, είτε ΚΑΤΑΚΑΛΟΚΑΙΡΟ βγάζουν στην αντίθετη εποχή θέματα τριγμών? Το δικό μου (όπως και του Αντώνη) φτιάχτηκαν Ιούνιο μήνα, και στις ίδιες εποχές βγάζουμε τα ίδια "κουσούρια". Το ίδιο είχα παρατηρήσει και στο προηγούμενο αμάξι μου που ήταν παραγωγή Ιουλίου, ενώ παράλληλα το Λεόν που επίσης έχω και είναι παραγωγή Απριλίου, δεν παρουσιάζει τον ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ τριγμό (παράδοξο για Seat)! Παράξενο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσέξει κανείς ότι τα μοντέλα που παράγονται είτε ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ, είτε ΚΑΤΑΚΑΛΟΚΑΙΡΟ βγάζουν στην αντίθετη εποχή θέματα τριγμών? Το δικό μου (όπως και του Αντώνη) φτιάχτηκαν Ιούνιο μήνα, και στις ίδιες εποχές βγάζουμε τα ίδια "κουσούρια". Το ίδιο είχα παρατηρήσει και στο προηγούμενο αμάξι μου που ήταν παραγωγή Ιουλίου, ενώ παράλληλα το Λεόν που επίσης έχω και είναι παραγωγή Απριλίου, δεν παρουσιάζει τον ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ τριγμό (παράδοξο για Seat)! Παράξενο δεν είναι?

Εμένα φτιάχτηκε Αύγουστο του 2009 και δεν έχω κανένα τριγμό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μετά από 31.000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φτιάχτηκε Αύγουστο του 2009 και δεν έχω κανένα τριγμό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μετά από 31.000χλμ.

εγω το παρηγγειλα μεσα Αυγουστου 2008,το παρελαβα Δεκεμβριο και δεν εχω κανενα προβλημα απο τριγμους στο εσωτερικο.

Edited by targas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα φτιάχτηκε Αύγουστο του 2009 και δεν έχω κανένα τριγμό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μετά από 31.000χλμ.

Γιώργο, εσένα τι επένδυση φοράει?

εγω το παρηγγειλα μεσα Αυγουστου 2008,το παρελαβα Δεκεμβριο και δεν εχω κανενα προβλημα απο τριγμους στο εσωτερικο.

Ηλία, κάτι με κάνει να πιστεύω ότι τελικά έχουν μεγάλη διαφορά όπως ανέφερε και ο κύριος καθηγητής, τα πλαστικα΄μεταξύ τους όταν μιλάμε για το απλό πλαστικό φιλέτο που έιναι στάνταρ εξοπλισμός, και όταν μιλάμε για τα εξτρά.

Παρεπιπτόντως, και για όποιον ενδιαφέρεται για να τα βάλει έξτρα λίγο προσοχή από το ebay, καθότι αν θυμάμαι καλά ο Δημήτρης (bairas) κάτι μου είχε πει ότι αυτά που είχε παραγγείλει και του ήρθαν δεν ήταν inox, αλλά πλαστικά σε look inox

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εσένα τι επένδυση φοράει?

Ηλία, κάτι με κάνει να πιστεύω ότι τελικά έχουν μεγάλη διαφορά όπως ανέφερε και ο κύριος καθηγητής, τα πλαστικα΄μεταξύ τους όταν μιλάμε για το απλό πλαστικό φιλέτο που έιναι στάνταρ εξοπλισμός, και όταν μιλάμε για τα εξτρά.

δεν ξερω Σιμο...μπορει να παιζει κι αυτο.οτι το βουρτσαρισμενο αλουμινιο ειναι πιο ποιοτικο αφου δεν ειναι πλαστικο,ειναι δεδομενο.τωρα αν εχει και καλυτερη αντοχη στο θεμα τριγμων δεν ξερω θα το διαπιστωσω στο μελλον.

παντως και ο Γιωργος(wisdom) την ιδια επ0ενδυση με σενα εχει και δεν εχει θεμα τριγμων.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εσένα τι επένδυση φοράει?

παντως και ο Γιωργος(wisdom) την ιδια επ0ενδυση με σενα εχει και δεν εχει θεμα τριγμων.

Ό,τι είπε ο Ηλίας, την απλή πλαστική με alou look έχω κι εγώ.

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι παίζει μεγάλο ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία και το σημείο που το αμάξι περνάει τον περισσότερο χρόνο. Θεωρώ λογικό δηλαδή ένα αμάξι που είναι συνεχώς παρκαρισμένο στο δρόμο να έχει κάποια στιγμή τριγμούς λόγω συστολών-διαστολών αφού τρώει και πολύ κρύο και πολλή ζέστη. Το δικό μου όταν δεν κινείται βρίσκεται είτε σε πιλοτή (σπίτι) είτε σε κλειστό parking (γραφείο) οπότε οι αποκλίσεις της θερμοκρασίας δεν είναι τόσο έντονες.

Πάντως στο προηγούμενο αμάξι μου (Peugeot 307) είχα συνήθως κάθε Φεβρουάριο-Μάρτιο τριγμούς από τα πλαστικά της κονσόλας λόγω ακριβώς των συστολών/διαστολών.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν ξέρω τι παίζει και γιατί το κάνει. Πάντως μας έχει προκαλέσει τεράστια εντύπωση με τον Αντώνη πως σε όλα αυτά τα "μικρά" τα προβλήματα μας βγαίνουν μαζί!

Π.χ. οι τριγμοί άρχισαν μαζί (διαφορά ημερών), τα πίσω στοπάκια τα κάψαμε μαζί (και παλι πολύ μικρή διαφορά χρονικά), και ολοσδιόλου τυχαία τα αυτοκίνητα έγιναν παραγωγή με διαφορά ημερών!

Link to comment
Share on other sites

...να προσθεσω οτι ακουγονται οταν πεφτει σε λακουβες.

επισης να πω οτι το εχω στο 2ο υπογειο κ οταν το πρωι εξω εχει 7 βαθμους κατω εχει 15.μπορει να παιζει κ αυτο?!

Link to comment
Share on other sites

...να προσθεσω οτι ακουγονται οταν πεφτει σε λακουβες.

επισης να πω οτι το εχω στο 2ο υπογειο κ οταν το πρωι εξω εχει 7 βαθμους κατω εχει 15.μπορει να παιζει κ αυτο?!

Αντώνη, εμένα πλεον δεν κάνει διακρίσεις! Απλα ακούγονται... όποτε τους τη βαρέσει! :shok:

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, εμένα πλεον δεν κάνει διακρίσεις! Απλα ακούγονται... όποτε τους τη βαρέσει! :yes:

εγω ειμαι μεσα αν βρουμε να τ αλλαξουμε , μαζι με τα διακοπτακια που πιστευω οτι ειναι ολα τα λεφτα στο allu......

......ολα θα στα μαθω...σιμ!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι μεσα αν βρουμε να τ αλλαξουμε , μαζι με τα διακοπτακια που πιστευω οτι ειναι ολα τα λεφτα στο allu......

......ολα θα στα μαθω...σιμ!

Δεν θέλω να σε προσβάλω ντοτόρε, αλλά προτιμώ να μου κάνει μαθήματα επ'αυτού ο κύριος Καθηγητής! :yes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε προσβάλω ντοτόρε, αλλά προτιμώ να μου κάνει μαθήματα επ'αυτού ο κύριος Καθηγητής! :thumbsup:

Τα ιδιαίτερα μαθήματα είναι δωρεάν.Όσοι πιστοί προσέλθετε.:frantics:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το δικό μου μοντέλο 9R πάτωμα από τέλη Μαίου 2009 μέχρι σήμερα και 27.000χλμ κανένας τριγμός (ακόμη).

Πάντως αν λάβετε την εξίσωση 235/45λάστιχο+ελληνικοί δρόμοι+σκληρή ανάρτηση+μείωση κόστους σε κρυφά σημεία = πάντα θα υπάρχει το πρόβλημα τριγμών στο αμάξι αυτό.

Οπότε γνώμη μου είναι χώστε λεφτά για κάτι άλλο και αφήστε το allu (fun park antonio)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το δικό μου μοντέλο 9R πάτωμα από τέλη Μαίου 2009 μέχρι σήμερα και 27.000χλμ κανένας τριγμός (ακόμη).

Πάντως αν λάβετε την εξίσωση 235/45λάστιχο+ελληνικοί δρόμοι+σκληρή ανάρτηση+μείωση κόστους σε κρυφά σημεία = πάντα θα υπάρχει το πρόβλημα τριγμών στο αμάξι αυτό.

Οπότε γνώμη μου είναι χώστε λεφτά για κάτι άλλο και αφήστε το allu (fun park antonio)

....καταδικασε μας κ.Θανασακη μας!aluminium!...εγκω εκω 18αρα κ 40 προφ. καρντια μου!

Link to comment
Share on other sites

μέχρι σήμερα κανένας τριγμός (ακόμη).

Μια απο τα ιδια αλλα με 7000 κλμ!!

ΥΓ. Η τελευταία παρατήρηση είναι μπηχτή για αλλαγή επένδυσης.Τι λέει ψήνεσαι??:thumbsup::drool:

Εγω ναι!!!! Ειμαι μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ναι!!!! Ειμαι μεσα!!

Λοιπον αποφασίστηκε! Θα τα αλλάξουμε και οι τέσσερεις, και την δουλειά θα σας την κάνω εγώ καθότι είναι πολύ απλη διαδικασία! Θα ξεκινήσουμε με του Αντώνη, μετά του Θανάση, και μετά το δικό σου Δημήτρη. Τελευταίο το δικό μου, όπου θα έχω σπασει ότι είναι να έχω σπάσει στα δικά σας... και θα κάνω άψογη δουλειά! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποφασίστηκε! Θα τα αλλάξουμε και οι τέσσερεις, και την δουλειά θα σας την κάνω εγώ καθότι είναι πολύ απλη διαδικασία! Θα ξεκινήσουμε με του Αντώνη, μετά του Θανάση, και μετά το δικό σου Δημήτρη. Τελευταίο το δικό μου, όπου θα έχω σπασει ότι είναι να έχω σπάσει στα δικά σας... και θα κάνω άψογη δουλειά! :thumbsup:

Χαρας το κουραγιο σου!!!! Τ'ακους που τ'ακου με της συναντησεις μας.... θα τ'ακους και ποιο πολυ για τις επενδυσεις... :drool:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, μπορώ να τα κάνω! Αν φτιάξει ο καιρός μπορούμε να το συνδυάσουμε και με ένα ωραίο μπάρμπεκιου για να πέσει και γέλιο!

Στο αριστερό φλεγόμενο καζάνι μου τα μπριζολάκια, και στο δεξί φλεγόμενο καζάνι μου τα παντσετάκια! Σουβλάκια και λουκάνικα ξέρετε που να τα βάλετε :thumbsup:

* ΣΟΒΑΡΑ όμως μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε αυτο θα γινει στο σπιτι μου που εχω και απλα στην αυλη και για τα CCδια και για τα κοψιδια :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.