Jump to content
enas_aris

Rcd510/rns500 Σε Polo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

γνωρίζετε ένα μπορεί να τοποθετηθεί το VW RNS 510 (το ηχοσύστημα με Navigation) στο νέο polo?
Γνωρίζετε κανέναν που το έχει κάνει? Εάν ναι είναι όλα ok?


Ευχαριστω

Edited by activious
Μεταφραση στα ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

ειναι στο καταλογο μετα αξεσουαρ του πολο??αν ναι τοτε μπαινει..αλλιως θα ειναι πατεντα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βαζει η Vw σε μασ ειναι το ΡΝΣ 310 και δεν μοιαζει με το ΡΝΣ 510 πολυ.. Εχει καταρχασ 3 κουμπια αριστερα και δεξια και στο κατο μεροσ στην μεση εχει 1 ροδελα και 2 κουμπια - και + η καπως ετσι..! Παρολα αυτα ανετα μπενει ρνσ 510 αρκει να πληρωσεισ !

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βαζει η Vw σε μασ ειναι το ΡΝΣ 310 και δεν μοιαζει με το ΡΝΣ 510 πολυ.. Εχει καταρχασ 3 κουμπια αριστερα και δεξια και στο κατο μεροσ στην μεση εχει 1 ροδελα και 2 κουμπια - και + η καπως ετσι..! Παρολα αυτα ανετα μπενει ρνσ 510 αρκει να πληρωσεισ !

Τι εννοεις αν μπορει να τοποθετιθει?

Kata την παραγγελία για καινουργιο πολο (ρωτας την αντιπρωσωπεια)

ή μετα για αναβαθμιση του ηδη υπαρχοντος RCD?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βαζει η Vw σε μασ ειναι το ΡΝΣ 310 και δεν μοιαζει με το ΡΝΣ 510 πολυ.. Εχει καταρχασ 3 κουμπια αριστερα και δεξια και στο κατο μεροσ στην μεση εχει 1 ροδελα και 2 κουμπια - και + η καπως ετσι..! Παρολα αυτα ανετα μπενει ρνσ 510 αρκει να πληρωσεισ !

Που μπορώ να το βάλω?

Πρέπει να γίνουν τίποτα ειδικές αλλαγές στο αυτοκίνητο?

Έχετε ακούσει εάν υπάρχει πρόβλημα με μπαταρία (δηλαδή να τραβάει περισσότερο ρεύμα και να

αδειάζει η μπαταρία γρήρορα)?

Ξέρετε κανέναν που το έχει βάλει στο polo?

Τι εννοεις αν μπορει να τοποθετιθει?

Kata την παραγγελία για καινουργιο πολο (ρωτας την αντιπρωσωπεια)

ή μετα για αναβαθμιση του ηδη υπαρχοντος RCD?

Επίσημα στην VW προβλέπεται μονο το RNS310 για παραγγελια στο polo.

Εγώ έχω το RCD210 και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βάλω το RNS510.

Edited by PAGOURISTAS
Μεταφραση στα ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να το βάλω?

Πρέπει να γίνουν τίποτα ειδικές αλλαγές στο αυτοκίνητο?

Έχετε ακούσει εάν υπάρχει πρόβλημα με μπαταρία (δηλαδή να τραβάει περισσότερο ρεύμα και να

αδειάζει η μπαταρία γρήρορα)?

Ξέρετε κανέναν που το έχει βάλει στο polo?

Επίσημα στην VW προβλέπεται μονο το RNS310 για παραγγελια στο polo.

Εγώ έχω το RCD210 και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να βάλω το RNS510.

Να υποθέσω οτι εχεις ήδη το πολο, αν ναι, ΝΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ

Edited by PAGOURISTAS
Link to comment
Share on other sites

Το ΡΝΣ 510 Μπαινει ανετα στο πολο , εγω απλα λεω πιο βαζει η VW οταν πληρωνεις τα εξτρα λευτα για να μπει εργοστασιακα ναβιγκειτορ και ειναι το ΡΝΣ 310.

ΑΛΛΑ ξανα λεω οτι το ρνσ 510 μπαινει ΑΝΕΤΑ στο πολο απλα ειναι ακριβο αυτο λεω!

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανενας αν υπαρχει τροπος να παιξει οποιαδηποτε μορφη αρχειου video στο rcd 510?

ευχαριστω

Kαλημέρα

Χρειάζεται το παρακάτω εξάρτημα

http://cgi.ebay.co.uk/INTERFACE-VIDEO-RCD510-RCD-510-/170628727754?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27ba43c3ca

Το οποίο πρέπει να περαστεί με την βοήθεια τεχνικού αφού μπαίνει εσωτερικά του RCD. Ετσι μπορεί να συνδεθεί

εξωτερική πηγή video.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μοντιφικα που αναφέρει παραπάνω ο φιλος πιστευω δεν αξιζει.

Πρωτον ανοίγεις το μηχανημα με αμφίβολα αποτελέσματα, δευτερον αντε και το εβαλες αυτο που σου προσφέρει ειναι ενα video input απο καποια αλλη συσκευή που ηδη παιζει το video και απλα το προβάλεις στο rns.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα. Ειναι πρωτη φορα που γραφω και ελπιζω στο σωστο σημειο. Εχω παραγγυλει απο τον φιλιπαιο ενα polo gti πριν 3 βδομαδες... Αρχικα ειπα να βαλω απλος το ραδιοcd που εχει ο καταλογος με τα extra με την εγχρωμη οθονη αφης... μετα απο μια βδομαδα ομως σκεφτικα να βαλω και συστημα για parking. Οποτε μου λεει ο πωλητης αντι να βαλω το συστημα αυτο ας βαλω το rcd510 οπου εχει καμερα οπισθοποριας + tv + gps κτλ κτλ κτλ και βγενει και φθηνοτερα (απο οτι να εβαζα χωριστα το rcd310 + parking control). Μου ειπε ομως οτι θα μου το τοποθετισουν εδω ενα "σαν" rcd510 λογο γλωσσας . Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το "σαν"... εχει κανεις αποψη μηπως πρεπει να ρωτησω κατι πριν μου βαλουν οτι ειναι να μου βαλουν???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα. Έχω παραγγέλλει από τον φιλιπαιο ένα polo gti πριν 3 εβδομάδες... Αρχικά είπα να βάλω απλός το ραδιοcd που έχει ο κατάλογος με τα extra με την έγχρωμη οθόνη αφής... μετά από μια εβδομάδα όμως σκέφτηκα να βάλω και σύστημα για parking. Όποτε μου λέει ο πωλητής αντί να βάλω το σύστημα αυτό ας βάλω το rcd510 όπου έχει κάμερα οπισθοπορίας + tv + gps κτλ κτλ κτλ και βγαίνει και φθηνότερα (από ότι να έβαζα χωριστά το rcd310 + parking control). Μου είπε όμως ότι θα μου το τοποθετήσουν εδω ένα "σαν" rcd510 λόγο γλώσσας . Αυτό που δεν μου αρέσει είναι το "σαν"... έχει κάνεις άποψη μήπως πρέπει να ρωτήσω κάτι πριν μου βάλουν ότι είναι να μου βάλουν??? το e-mail για την αλλαγή ηταν το ακολουθο

"Η πρόταση μας, αναφορικά με την οθόνη αφής 6,5'' και την κάμερα οπισθοπορείας που θέλετε να έχει το καινούριο σας αυτοκίνητο είναι η εξής : Να αφαιρέσουμε απο την παραγγελία το RCD 510 και να έρθει το αυτοκίνητο με το ηχοσύστημα που έχει στο βασικό του εξοπλισμό, δηλαδή το RCD 310. Θα εγκαταστήσουμε εδώ στην Ελλάδα ένα multimedia station το οποίο αισθητικά είναι όμοιο με το RCD 510 (δηλαδή ενσωματομένο στην κονσόλα του αυτοκινήτου, με έγχρωμη οθόνη αφής 6,5''). Το multimedia αυτό περιλαμβάνει :

* Navigation με πλήρη χαρτογράφηση Ελλάδας

* Camera οπισθοπορείας

* Radio - CD & DVD player

* Bluetooth

* TV tuner

Η τιμή του, συμπεριλαμβανομένης και της έκπτωσης που μπορούμε να κάνουμε, είναι στα 600 €.

Παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση.

Με εκτίμηση,"

Edited by dimis gti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα. Ειναι πρωτη φορα που γραφω και ελπιζω στο σωστο σημειο. Εχω παραγγυλει απο τον φιλιπαιο ενα polo gti πριν 3 βδομαδες... Αρχικα ειπα να βαλω απλος το ραδιοcd που εχει ο καταλογος με τα extra με την εγχρωμη οθονη αφης... μετα απο μια βδομαδα ομως σκεφτικα να βαλω και συστημα για parking. Οποτε μου λεει ο πωλητης αντι να βαλω το συστημα αυτο ας βαλω το rcd510 οπου εχει καμερα οπισθοποριας + tv + gps κτλ κτλ κτλ και βγενει και φθηνοτερα (απο οτι να εβαζα χωριστα το rcd310 + parking control). Μου ειπε ομως οτι θα μου το τοποθετισουν εδω ενα "σαν" rcd510 λογο γλωσσας . Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το "σαν"... εχει κανεις αποψη μηπως πρεπει να ρωτησω κατι πριν μου βαλουν οτι ειναι να μου βαλουν???

Eχει το 510 TV? Τιμη που σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα. Έχω παραγγέλλει από τον φιλιπαιο ένα polo gti πριν 3 εβδομάδες... Αρχικά είπα να βάλω απλός το ραδιοcd που έχει ο κατάλογος με τα extra με την έγχρωμη οθόνη αφής... μετά από μια εβδομάδα όμως σκέφτηκα να βάλω και σύστημα για parking. Όποτε μου λέει ο πωλητής αντί να βάλω το σύστημα αυτό ας βάλω το rcd510 όπου έχει κάμερα οπισθοπορίας + tv + gps κτλ κτλ κτλ και βγαίνει και φθηνότερα (από ότι να έβαζα χωριστά το rcd310 + parking control). Μου είπε όμως ότι θα μου το τοποθετήσουν εδω ένα "σαν" rcd510 λόγο γλώσσας . Αυτό που δεν μου αρέσει είναι το "σαν"... έχει κάνεις άποψη μήπως πρέπει να ρωτήσω κάτι πριν μου βάλουν ότι είναι να μου βάλουν??? το e-mail για την αλλαγή ηταν το ακολουθο

"Η πρόταση μας, αναφορικά με την οθόνη αφής 6,5'' και την κάμερα οπισθοπορείας που θέλετε να έχει το καινούριο σας αυτοκίνητο είναι η εξής : Να αφαιρέσουμε απο την παραγγελία το RCD 510 και να έρθει το αυτοκίνητο με το ηχοσύστημα που έχει στο βασικό του εξοπλισμό, δηλαδή το RCD 310. Θα εγκαταστήσουμε εδώ στην Ελλάδα ένα multimedia station το οποίο αισθητικά είναι όμοιο με το RCD 510 (δηλαδή ενσωματομένο στην κονσόλα του αυτοκινήτου, με έγχρωμη οθόνη αφής 6,5''). Το multimedia αυτό περιλαμβάνει :

* Navigation με πλήρη χαρτογράφηση Ελλάδας

* Camera οπισθοπορείας

* Radio - CD & DVD player

* Bluetooth

* TV tuner

Η τιμή του, συμπεριλαμβανομένης και της έκπτωσης που μπορούμε να κάνουμε, είναι στα 600 €.

Παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση.

Με εκτίμηση,"

Καλως ωρισες

Το πρωτο ποστ σωστά το τοποθέτησες, αυτο το ποστ ειναι σε λαθος θέμα.

Για 600Ε βάλτο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ωρισες

Το πρωτο ποστ σωστά το τοποθέτησες, αυτο το ποστ ειναι σε λαθος θέμα.

Για 600Ε βάλτο

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση... διαβαζω τα ψιλοπροβληματακια αλλον παιδιων...

το μονο θεμα ηταν απο οτι θυμαμαι ενα με την μπαταρια το οπιο και λυθηκε...

(λαθος συνδεσμολογια και τραβαγε ρευμα η πηγη με σβηστο το αμαξι)

προς το παρων υπομονη μεχρι τελη σεπτεμβριου αλλα το καλο πραγμα αργη να γινει(η μαλλον ερθει)!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, μόλις γράφτηκα και βρισκω πολυ ωραιο το συγκεκριμένο site.

Πέριμενω τελος σεπτεμβρίου το polo το οποίο θα έχει το rcd 210. Και θα ήθελα να ζητήσω την άποψή σας για ενδεχόμενη αλλαγή μετα την αγορα και τοποθετηση ή του rns 510 ή του rns 315 αναλογως τη διαφορα τιμης. Υπαρχει καποιο site που μπορω να δω τιμες; Αξιζει τα λεφτα ή καλυτερα να ψαξω γι αλλη μαρκα ή να αγορασω ενα εξωτερικο gps;

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, μόλις γράφτηκα και βρισκω πολυ ωραιο το συγκεκριμένο site.

Πέριμενω τελος σεπτεμβρίου το polo το οποίο θα έχει το rcd 210. Και θα ήθελα να ζητήσω την άποψή σας για ενδεχόμενη αλλαγή μετα την αγορα και τοποθετηση ή του rns 510 ή του rns 315 αναλογως τη διαφορα τιμης. Υπαρχει καποιο site που μπορω να δω τιμες; Αξιζει τα λεφτα ή καλυτερα να ψαξω γι αλλη μαρκα ή να αγορασω ενα εξωτερικο gps;

σας ευχαριστω πολυ

Καλύτερα μην βάλεις τα RNS, είναι πολύ ακριβά δεν έχουν bluetooth, tv, usb θύρα, και εάν θέλεις να βάλεις κάτι από αυτά πρέπει να βάλεις ξεχωριστές VW συσκευές πόυ κοστίζούν πολύ. Εάν θέλεις κάμερα οπισθοπορείας είναι ιστορία που επίσης κοστίζει πολύ με τα RNS.

Επίσης πολύ σημαντικό τα RNS δεν υποστηρίζουν Ελληνικά, και απ'οτι έχω ακούσει δεν έχουν και τους καλύτερους χάρτες για Ελλάδα και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να τους ενημερώσεις.

Ισως βρείς κάποιο RNS στο internet σε καλή τιμή, το ρίσκο είναι μεγάλο, θα είναι μεταχειρισμένο, χώρις να ξέρεις την προέλευση τους (από τρακάρισμένα αυτοκίνητα ή refurbished (δηλαδή επισκευασμένα) ή ακόμα και κλεμμένα) χωρίς εγγύση ή με εγγυση μικρής διάρκειας, και αμφιβόλου ισχύος.

Προτείνω κάτι σε Kenwood π.χ.Kenwood DNX520VBT, που είναι στο στο φυλλάδιο με τα accesories του polo (http://www.volkswagen.co.uk/#/new/polo-v/which-model/brochures/) και άρα ταιριάζει γάντι. Μπορείς να δείς τιμές στην Ελλάδα στo:http://www.skroutz.gr/s/290852/Kenwood-DNX-520VBT.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι παιδια οπως σας ξαναειπα προ ολιγων ημερων αφησα το ταπεινο και μικρο μου 1,2 tsi και παρελαβα το 1,4 gti.Επειδη ομως για να το παρω οπως ηθελα επρεπε να πειμενω 3-4 μηνες πηρα ενα ετοιμοπαραδοτο.Δεν εβαλα ομως ενα rcd-510 η rns-510 ειχε το rcd-310 οπως ειχε στον στανταρ εξοπλισμο...Γνωριζει κανεις την τιμη τους για αγορα και τοποθετηση μετα την αγορα του αυτοκινητου???Παντα απο αντιπροσωπεια αυτα τα δυο.Επισης μια απορια ακομη,υπαρχει ανταπτορας usb για το rcd-310 για να γλυτωσουμε τα πολλα εξοδα?Δεν ειναι και εποχες για πολλα πολλα....Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

μην πας για καινουριο φίλε μου θα σε ξεβρακώσουν. κοίτα μήπως πουλάει κανένα μεταχειρισμένο καποιος από εδώ μέσα. με κάνα 300 βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα. Περιμένω να παραλάβω ενα gti polo την εβδομάδα που μας έρχεται και ψάχνω για εναλλακτικές ώστε να έχω Bluetooth για το Iphone μου και ίσως navigation. Τα 600€ για τι ακριβώς συσκευή είναι? υποθέτω όχι για vw original αλλα κάποιο aftermarket - σωστά?

Αν πάω στη vw ξέρει κανείς το κόστος για εργοστασιακο upgrade? Η επίσημη λύση για το πόλο είναι το 310 ενώ το 510 είναι για γκολφ?

Link to comment
Share on other sites

στο πολο μπαινουν ολα αφου ολα εχουν το ιδιο μεγε8ος!navi εχουν μονο το rns 310 και 510.

αφου δε το βαλες σαν εξτρα οταν παρηγγειλες το αμαξι περιμενε να το βρεις μεταχυρισμενο απο καπου γιατι αμα πας στη vw θα σου πιασουν το κ...

καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία του Polo Gti και έχω κολλήσει στο θέμα ηχοσυστήματος.Σαν πιο πιθανή λύση σκέφτομαι το rcd510 αλλά δεν γνωρίζω τις δυνατότητες και την λειτουργικότητά του.Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει επιγραμματικά τις λειτουργίες του η έστω να με παραπέμψει σε κάποιο site?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά , μόλις αγόρασα μια προσφορά που βρήκα στο νετ (rcd510) και θέλω να αναβαθμίσω το παλιό μου (rcd210), και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν χρειάζομαι κάτι άλλο η απλά το βγάζω και βάζω το καινούργιο (plug&play)

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά φίλε...Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο,plug n play είναι...Βγάζεις 210 βάζεις 510 και φυσικά δίνεις και τον κωδικό για να ξεκλειδώσει το RCD...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.