Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μετα απο τοσα χρονια ηρθε η ωρα να δειξω τι εχω κανει εδω και 2 χρονια εγινε η πολυποθητη μετατροπη 20vt ολοκληρωμενη 100% απο τα χερια μου μοτερ σασμαν ημιαξονια ντεποζιτο πλεξουδα ταμπλο καμπινας μεχρι πισω τα φαναρια εγκεφαλους ανεσης κ αεροσακων καντραν τιμονι και πολλα αλλα καλουδια και μηχανικα και μεσα στην καμπινα εχουμε και λεμε αγελαδα σιλικονης με μανιταρι σκαστρα s3 ολοσωμη εξατμιση 63.5 μπουζι ngk bkr7eix ιντερκουλερ σωληνωσεις μεχρι 350 αλογα πολλαπλη εξαγωγης χοντρομπουκη atp τουρμπο μαμα κ03-029 αντλια βενζινης 265lph 4bar fpr εχει και προγραμμα το οποιο θα αλλαχτει μολις παω να ρυθμισω για να βαλω μπεκ απο s3 που τα εχω στην ακρη εχουν αλλαχτει ολα τα σωληνακια υποπιεσης με σιλικονουχα οπως και των αναθυμιασεων με γνησια εχει μπει ενα wideband της innovate motorsport μπαρομετρο κ πυρομετρο εγιναν οι κολωνες και ο ουρανος μαυρη αλκανταρα και ραφτηκε το τιμονι ειναι και αλλα που ξεχναω σιγουρα αυτα τα λιγα απο μενα.

20200516_134632.jpg

20200515_200829.jpg

20200514_173527.jpg

20200514_193104.jpg

Edited by stavros geoldasis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυνατός!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!
Ωρα για μπεκ μαφ remap

Μην ξεχασεις φλατζα εισαγωγης.
Επισης μπουζι διαφωνω βαλε bosch f5dpor η ngk pfr6q (s3) πλατινα δηλαδη. Αυτα μεχρι 270-300ειναι οκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν , nikdev said:

Ωραιος!
Ωρα για μπεκ μαφ remap

Μην ξεχασεις φλατζα εισαγωγης.
Επισης μπουζι διαφωνω βαλε bosch f5dpor η ngk pfr6q (s3) πλατινα δηλαδη. Αυτα μεχρι 270-300ειναι οκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπουζι bosch δεν θελω να βαλω ειναι η αληθεια τα pfr6q τα φοραει απο τη μανα του και ειπα να παω σε κατι πιο ψυχρο ιριδιου φλατζα εισαγωγης εχω αλλαξει τι εννοεις; εννοειται οτι παμε για remap τα εχω αυτα απλα θα τα βαλω πριν περασει το file δεν τα βαζω απο τωρα γτ δεν θα δουλευει σωστα.

Edited by stavros geoldasis
Link to comment
Share on other sites

Μπουζι οτι ειπαμε

Φλατζα εισαγωγης θερμομονωτικη ψαξε, δεν εχω χρονο αλλη στιγμη αναλυτικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή, όντως!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τελειωσαμε ρυθμισαμε στον pdracing βαλαμε και τα μπεκ απο το s3 με το μαμα τουρμπο κ03-029 και μας εδειξε 215 αλογα με 36 κιλα ροπη στο 1.5bar ειχε προγραμμα και πριν 188 αλογα με 31 κιλα ροπη κακοφτιαγμενο και ψιλοστεγνο με καταργημενα πολλα πραγματα οπως το λαμπακι check το coldstart το πρωινο που κραταει στροφες ανεβασμενες για λιγο και αποθηκευμενες βλαβες μεσα απο εξαρτηματα τα οποια δεν υπηρχαν καν στην πλεξουδα προφανως θα ειχε file απο πιο καινουριο μοντελο τα οποια τα φτιαξαμε σβησαμε και τις βλαβες και εγινε τελειως διαφορετικο αμαξι αλλη αποκριση στο γκαζι και πολυ δυνατο τραβηγμα για κ03 απλο θα μπορουσε να βγαλει και 5 αλογα ακομη απλα η βενζινη δεν ηταν καλη για 100αρα ειχε 6 μοιρες επιστροφη και δεν θελησαμε να το ζορισουμε αλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.