Jump to content

Recommended Posts

Αν ανοιξει η δουλεια και βγαλουμε κανα φραγκο δεν σκεφτομαι για 20ντ αλλα για κατι μεγαλυτερο οπως 2.8ν6 η 2.7ττ ετσι λεω αλλα πρεπει να ανοιξει η δουλεια πρωτα. Kαι ο λογος για ν6 ειναι αυτος:

γιατι αλλο να γουργουριζουν 6 κυλινδροι και 24 βαλβιδες και αλλο 4 κυλινδροι και 20 βαλβιδες.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Update με νεο υλικο σημερα πηρα χειλακι απο seat cupra r 38ευρω φωτο: 0003ma.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το μονο που δεν ξερω ειναι αν καθεται στον προφυλακτηρα του passat b5 αυριο περισσοτερες φωτο με την τοποθετηση τι λετε θα κατσει καλα ?

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το χειλακι μπηκε σημερα το πιασαμε με αυτοδιατρητες βιδες και δεν φαινετε τιποτα παρτε ματι βημα βημα κεντραρισμα πρωτα:

0001002h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μετα κοψιμο απο πισω για να ερθει το σβησιμο του προφυλακτηραα:

0002002w.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και στο τελος απολαμβανουμε το ΟΕΜ αποτελεσμα:

0004wk.jpg

Uploaded with ImageShack.us

0005yn.jpg

Uploaded with ImageShack.us

0006vx.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ο λαμαρινας και φιλος μου ειναι μαστορας με α_____α πειτε γνωμες παιδες καλο ?

Link to comment
Share on other sites

Με γειά και από μένα.Πολύ καλή και επιμελής εργασία κατά την τοποθέτηση.:good:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα τοποθετησα αμιαντοταινια στο χταποδι της εξατμισης που περισσεψε απο ενα τρακτορα που τυλιξαμε την εξατμιση αλλα οταν ζεστενεται πολυ μετα απο ενα δυο πατηματα αρχιζει και βγαζει ντουμανια και μυριζει λετε να καω ζωντανος υποψιν οτι αυτη την ταινια την εχουμε βαλει σε πολλα λεωφορια και φορτηγα και δεν εχουν παθει κατι μεχρι τωρα εσεις τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα τοποθετησα αμιαντοταινια στο χταποδι της εξατμισης που περισσεψε απο ενα τρακτορα που τυλιξαμε την εξατμιση αλλα οταν ζεστενεται πολυ μετα απο ενα δυο πατηματα αρχιζει και βγαζει ντουμανια και μυριζει λετε να καω ζωντανος υποψιν οτι αυτη την ταινια την εχουμε βαλει σε πολλα λεωφορια και φορτηγα και δεν εχουν παθει κατι μεχρι τωρα εσεις τι λετε ?

Φίλε είχα και γω σε turboπλόκαμο, ΒΓΑΛΤΗΝ ΑΜΕΣΑ 8) γιατί είναι καρκινογόνα :rolleyes::super::baby::angel:ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΑ!!!! Προκαλεί συνήθως κακοήθειες του επιπεφυκότα υμένα των πνευμόνων ("μεσοθηλίωμα") που όχι μόνο δε θεραπεύεται αλλά σε "στέλνει" :whistling: κανονικά!!! Καρατσεκαρισμένο από επαγγελματική γνώση :twitch: (δεν είμαι γιατρός) αλλά το έχω "πετύχει" παρεμπιπτόντως σε "δικαιοδοτικά" καθήκοντα!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είχα και γω σε turboπλόκαμο, ΒΓΑΛΤΗΝ ΑΜΕΣΑ :clapping: γιατί είναι καρκινογόνα :roadrage::blink::nuke::no:ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΑ!!!! Προκαλεί συνήθως κακοήθειες του επιπεφυκότα υμένα των πνευμόνων ("μεσοθηλίωμα") που όχι μόνο δε θεραπεύεται αλλά σε "στέλνει" :angel: κανονικά!!! Καρατσεκαρισμένο από επαγγελματική γνώση :whistle: (δεν είμαι γιατρός) αλλά το έχω "πετύχει" παρεμπιπτόντως σε "δικαιοδοτικά" καθήκοντα!

εχει δικιο...βγαλτην και προσεχε και που θα τη πεταξεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η αμιαντο ταινια σε ποσα χρονια σε στελνει αδιαβαστο:

000189i.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Δεν είναι αστείο πάντως! :clapping: Εκεί που τα χρόνια έχουν προχωρήσει, έχει "κυλίσει το νερό στ' αυλάκι" κι εσύ ξεχάσει τις νεανικές σου τρέλες με τ' αμάξια, έχεις πλέον μια όμορφη ζωή με κοπέλα/σύζυγο οικογένεια και δε ξέρω γω τί άλλο, ξαφνικά αρχίζεις να έχεις πυρετούς, βρογχίτιδες που δεν υποχωρούν, "κομμάρες" και πόνο στο στήθος -οπότε μόλις κάνεις εξετάσεις "σκάει" (φτου!-φτου! και ο μη γενοιτο! :no:) η "μαύρη" διάγνωση! Ένα παληκάρι θυμάμαι όταν υπηρετούσα στα Δικαστήρια βόρειας επαρχιακής πόλης, που μάλιστα ήταν γερός σαν "ταύρος" βάσει μαρτυριών, έτσι ξεκίνησε και αποδείχθηκε ότι για κάποιο καιρό πήγαινε για Σ.Κ σε σπίτι χωριού (παππούδες) που τότε υπήρχε η οικοδομική συνήθεια να φτιάχνουν επιχρίσματα σοβάδων από υλικά με αμίαντο! Φυσικά το δύστυχο παληκάρι πέθανε και τυπικά είχε τεθεί ποινική ευθύνη κάποιων γιατρών για μετέπειτα θεραπείες που φυσικά δεν απέδωσαν σε πολύ προχωρημένο (νομίζω στάδιο "IV" CA- δηλαδή καρκίνου).Πώς κάνει ζημιά;; Όταν εισπνέεται το υλικό του αμιάντου έχει χοντρούς κόκκους που δεν διαλύονται ούτε αφομοιώνονται στα λεπτά τριχοειδή βρογχίδια των πνευμόνων και στο τέλος λόγω της παραμονής (κατακαθήσεώς τους) των κόκκων αμιάντου, δημιουργούν κακοήθεια (καρκίνο) στην μεμβράνη (επιπεφυκότα υμένα) που καλύπτει τους πνεύμονες, ενώ μετά κάνει μεταστάσεις ΠΑΝΤΟΥ και σε λίγα χρόνια, (νομίζω σε μια 2ετία) πεθαίνεις! Φυσικά όλες αυτές οι γνώσεις από ιατρικά πιστοποιητικά και πανεπιστημιακή βιβλιογραφία. Πάντως στη βιβλιογραφία έχει καταγραφεί και ως "νόσος του Μετσόβου", αν αυτό σου λέει κάτι! :roadrage: Βέβαια δεν είμαι γιατρός για να στα πώ με τη μέγιστη ακρίβεια αλλά σε γενικές γραμμές έτσι έχει το πράγμα! Δεν είναι τυχαίο που εξαφανίστηκαν από την αγορά εδώ και πολλά χρόνια τα "ΕLLENIT" και τα τακάκια φρένων αμιάντου!

ΕΛΕΟΣ φιλαράκι μου ΠΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΕ ΚΙΟΛΑΣ!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω το εύλογο υποθετικά ερώτημα:για ποιον λόγο την έβαλες???

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οι "γάζες" αμιάντου έμπαιναν στις περιπτώσεις πολύ βελτιωμένων αγωνιστικών αυτοκινήτων, των οποίων τα χειροποίητα πλοκάμια για χρήση μεγαλύτερων τουρμπίνων δημιουργούν χωροταξικά προβλήματα στο μηχανοστάσιο με κίνδυνο από τις τεράστιες θερμοκρασίες (βλέπει κανείς σε δοκιμές κινητήρα σε δυναμόμετρο πάγκου κατακκόκινα ["διάπυρα" πλοκάμια σαν από λάβα!])να λειώσουν διάφορα γειτονικά εξαρτήματα (ψυγεία, σωληνάκια κ.λπ), ενώ στα "δικά μας" απλώς πολύ βελτιωμένα μοτέρ, αν το aftermarket βελτιωτικό πλοκάμι έχει "ανέβει" πολύ ψηλά, μπορεί από τις απλώς αυξημένες θερμοκρασίες να ζεσταθεί το μέταλο του καπώ και να καταστραφεί το χρώμα ή και να λειώσει κανά κολλάρο! Όμως καλύτερα να βάλει κανείς θερμοασπίδα (ανοξείδωτο σκέπασμα του πλοκαμιού) που θα κρατά τις θερμοκρασίες κάτω, παρά να το... "μουμιοποιήσει" με αμίαντο!

Άσε που μακροχρόνια η γάζα αμιάντου από τον εγκλωβισμό των υψηλών θερμοκρασιών θα διαβρώσει το ατσάλι του πλοκαμιού (=κάψιμο και θερμική "κόπωση" μετάλλου-δεν είναι δα και από κράμα τιτανίου :clapping: όπως τα αεροπλάνα ή οι εξατμίσεις akrapovic που κοστίζουν 5.000€ :roadrage: ) και στο τέλος θα θες και νέο πλοκάμι. Δηλαδή πρέπει κανείς να ρωτάει πριν κάνει κάτι!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομα που ξεχασα:000470.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τελικα αυτο το ''χειλακι'' μπαινει παντου ε?????????εμενα ευτυχως δε χρειαστηκε κοψιμο...απλα το επιασα με σφυχτηρες στις ακρες κ το βιδωσα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για το μεγαλο σας ενδιαφερον την εβαλα για τις θερμοκρασιες διοτι το φιλτροκουτι μου ο maf και ο σωληνας εισαγωγης ειναι ακριβως απο πανω και δεν μπορω να βλεπω 33 βαθμους εξω και εισαγωγη 50 γιατι εκνευριζομαι αφανταστα τωρα εγω που βλεπω καθε μερα τα λεωφορια και τα φορτηγα στο συνεργειο οι εξατμισεις οι πολλαπλες και ο κωλος της τουρμπινας τυλιγμενα με διπλη στρωση τι να πω και τωρα που θυμηθηκα σημερα εκανα γυρω στα 50 χιλιομετρα και η μυρωδια εξαφανιστηκε δεν μυριζει πλεον. Το χταποδι ειναι κατασκευασμενο απο μαντεμι και οχι απο ατσαλι οποτε δεν μπορει να χαλασει απο τις υψηλες θερμοκρασιες μονο να σπασει σε αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ προσεγμενο το πασατ σου αλλα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να βαλεις καμια ζαντα και να το χαμηλωσεις,ωστε να δειξεις την ομορφια του αυτοκινητου.αν δεις στο καρ υπαρχουν πολυ καλες επιλογες.ειχα δει διαιρουμενες ετα βετα με 500 ευρο ζαντολαστιχα.μια καλη ζαντα 18αρα με πατουρα θα το γεμισει πολυ ομορφα το αμαξι.

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Ποσο να το χαμηλωσω ακομα το εχω 3.5 ποντους με hr κοκκινα και οι ζαντες ειναι 16αρες θα τις βαψω δεν βαζω 18αρα γιατι ειναι 1.6 και στο σπιτι μπαινω με το ζορι απο οτι βλεπετε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο να το χαμηλωσω ακομα το εχω 3.5 ποντους με hr κοκκινα και οι ζαντες ειναι 16αρες θα τις βαψω δεν βαζω 18αρα γιατι ειναι 1.6 και στο σπιτι μπαινω με το ζορι απο οτι βλεπετε.

εγω φιλε μου σου ειπα την γνωμη μου αν τωρα εσυ με τις 16αρες εισαι ευχαριστημενος η γνωμη μου περισσευει.καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ολοκληρωσα την εξατμιση εβγαλα καταλυτη γιατι εσπασε και εβαλα 55 σωληνα απο σπιραλ μεχρι μεσαιο και απο μεσαιο μεχρι τελικο το τελικο καινουριο και κρυμενο οπως απο το εργοστασιο με μπουκα γυριστη προς τα κατω 75αρα τιμη 200ευρω φωτογραφιες αυριο εμεινα πολυ ευχαριστημενος και απο ηχο ακουγετε μονο με ανοιχτα παραθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.