Jump to content
Qter

Πρόβλημα Με Αισθητήρα Στροφών

Recommended Posts

Καλησπέρα .

Λοιπόν έχω και εγώ δυο προβλήματα στο Golfακι μου (Golf V 1.6 FSI) και θα ήθελα την γνώμη σας.

Α) Κατά καιρούς μου ανάβει το EPC και Πραγματικά «δεν έχω γκάζι» ακόμα και στην κίνηση (Σημαντικό). Πατώντας το γκάζι δεν ανεβάζει καθόλου στροφές , αφού σταματήσω και κλείσω τον διακόπτη και τον ξανανοίξω το EPC παραμένει αναμμένο αλλά έχω γκάζι. Αν ξανά ανοιγοκλείσω τον διακόπτη σβήνει το λαμπάκι και το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται κανονικά. (Με το που σβήνει δεν αφήνει κωδικό βλάβης στον κινητήρα).

Η αντιπροσωπία μίλησε για έναν αισθητήρα στροφών και ένα δακτυλίδι που διαβάζει πίσω από το βολάν (Δηλ. κατέβασμα σαζμαν κλπ)

Β) Καμία πεντάρια φορές μου παρουσίασε το εξής, στην πορεία (ανεξαρτήτως χλμ και στροφές) έπεφταν απότομα οι στροφές στιγμιαία και συνεχόμενα για δευτερόλεπτα (Βέβαια το αμάξι γονάτιζε με την μείωση των στροφών) και άναβε το σύμβολο του κινητήρα. Μερικές φορές μου έσβησε κιόλας και δεν έπαιρνε μπροστά γιατί έπρεπε να «ξεκουραστεί»

Link to comment
Share on other sites

Όχι Βασίλη. Μου είπαν ότι ο αισθητήρας βγαίνει από δίπλα, στο σώμα της μηχανής, και διαβάζει ένα μεταλλικό (Μάλλον μαγνητικό) δακτυλίδι πίσω από το βολάν πάνω στον εκκεντροφόρο άξονα. Επίσης μου επισήμαναν ότι πρέπει να τα αλλάξω και τα δυο.

Κατά την γνώμη μάλλον λεφτά ήθελαν να πάρουν.

Προσπαθώ να το καθυστερήσω και να το αλλάξω μαζί με δίσκο-πλατό γιατί έχω ήδη 130.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Βασίλη. Μου είπαν ότι ο αισθητήρας βγαίνει από δίπλα, στο σώμα της μηχανής, και διαβάζει ένα μεταλλικό (Μάλλον μαγνητικό) δακτυλίδι πίσω από το βολάν πάνω στον εκκεντροφόρο άξονα. Επίσης μου επισήμαναν ότι πρέπει να τα αλλάξω και τα δυο.

Κατά την γνώμη μάλλον λεφτά ήθελαν να πάρουν.

Προσπαθώ να το καθυστερήσω και να το αλλάξω μαζί με δίσκο-πλατό γιατί έχω ήδη 130.000 χλμ.

Φιλε μου σχετικα με τον αισθητηρα στο βολαν ποσο πηγε η αλλαγη του , αλλαξες και το δαχτυλιδη ή οχι γιατι εχω και εγω το ιδιο θεμα .

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω απορια.

Εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα με ενδειξη στο ταμπλό ? Αν ναι εχεις ρωτήσει για κοστολόγια ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αλλαξά μονο τον αισθητήρα (ανταλακτίκο γυρω στα 40-50), και απο τοτε δεν μου ξαναεκανε τις διακοπές (Β). Tο EPC αναψε ξανα αλλα πολυ λιγες φορες σε σχεση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.