Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Έχει και αλλαγή στα υγρά φρένων πάνω στη διετία;;;

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ!

Τεσπα... Μπορεί κάποιος που ξέρει καλά να μας πει αναλυτικά τι περιλαμβάνει το service των 2 ετών ή 30.000 km (εμένα σχεδόν συνέπεσαν και τα δυό και πρέπει να το πάω όπου να 'ναι...)???

Μην μου ξεχάσουν τίποτα και ψάχνομαι μετά γιατί δεν σταματάει το αυτοκίνητο!

Αλλαγή λάδια

φίλτρο λαδιού

φίλτρο αέρος

φίλτρο καμπίνας

φίλτρο βενζίνης

έλεγχος μπουζί

αλλαγή υγρά φρενων

έλεγχος τακάκια

διαγνωστικό

Εμενα μου είπαν ότι έκαναν και έλεγχο και καθαρισμό πεταλούδας.

αυτά τα ολίγα για τα οποια θα δόσεις κοντά 400 ευρώ.

προσωπικά πιστεύω ότι εκτος αντιπροσωπείας είναι τα μισά λεφτά αλλα αυτό είναι άλλο θέμα...

Από εδώ και πέρα εμενα με βλέπω να τα κάνω σε αντιπροσωπεία στην επαρχία...μην έχουμε το εξοχικό και κάθεται τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Τη μαγκιά είναι αυτή πάλι...?? Τι διαφορά είχε η αλλαγή των 7μιση από την αλλάγη των 15.000???

Την 1η φορα μονο λαδια και την 2η φορα λαδια , φιλτρο λαδιου, φιλτρο βενζινης!

Link to comment
Share on other sites

πάντως το service λάδια - φίλτρο λαδιού είναι 110 ευρώ στη βουλιαγμένης...

τώρα να κάνει 120 ευρώ το φίλτρο βενζίνης με την τοποθέτηση μου φαίνεται πολύ πιθανό για αντιπροσωπεία (κόντρα ξύρισμα... :D )αλλα η αλλαγή του γίνεται στα 30000...

ψαχτείτε λίγο παιδιά είναι κρίμα να δίνετε λεφτά χωρίς λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λάδια

φίλτρο λαδιού

φίλτρο αέρος

φίλτρο καμπίνας

φίλτρο βενζίνης

έλεγχος μπουζί

αλλαγή υγρά φρενων

έλεγχος τακάκια

διαγνωστικό

Εμενα μου είπαν ότι έκαναν και έλεγχο και καθαρισμό πεταλούδας.

λαδια 60€ το πολυ 0-30 συνθετικα

φιλτρο λαδιου 10

φιλτρο αερος 10

φιλτρο βενζινης 10

φιλτρο καμπινας 9

υγρα φρενων 30 dot 6

συνολο 130.και 70 η εργασια 200€ τοσο περιπου θα σου βγει αν αγορασεις τα πραγματα μονος σου και πας σε συνεργειο για group vag και με τα ρεστα βαζεις μια σκουπα...

:D

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που άλλαξες τακάκια ήθελαν άλλαγμα ή το έκανες προληπτικά; Τα είδες εσύ;

Και τότε το είχε δει ο φίλος μου γιατί μου φάνηκαν πολύ λίγα τα χιλιόμετρα και αυτός μου είπε ότι θέλουν αλλαγή.Βέβαια στην αντιπρωσοπεία μου το είπαν στο service 15.000χιλ. εγώ τα άλλαξα στα 20.000 και πάλι προληπτικά καθώς αντέχαν ακόμα για 3.000-4.000 χιλ.

πήγα και πήρα το αμάξι πρίν καθώς ήμουν στην δουλεία και μου είπαν 11.83 ευρό για την εργασία που μου έκαναν και για ένα λίτρο λάδι που τους ζήτησα για να έχω. Τι λέτε για την τιμή?

Υ.Γ. Γιατί τα τακάκια μας έχουν αυτό το τριγωνικό σχήμα και δεν είναι σαν τα κλασσικά?

Edited by zaxos
Link to comment
Share on other sites

λαδια 60€ το πολυ 0-30 συνθετικα

φιλτρο λαδιου 10

φιλτρο αερος 10

φιλτρο βενζινης 10

φιλτρο καμπινας 9

υγρα φρενων 30 dot 6

συνολο 130.και 70 η εργασια 200€ τοσο περιπου θα σου βγει αν αγορασεις τα πραγματα μονος σου και πας σε συνεργειο για group vag και με τα ρεστα βαζεις μια σκουπα...

B)

Σωστος ο χρονης...! Εγω πειραζει που πληρωσα 55 ευρω για το πρωτο σερβις??? Αραλ συνθετικα φουλ τα 4 λιτρα 44 ευρω και 10 το φιλτρο λαδιου που δε χρειαστηκε να το αλλαξω...α και ενα ευρω στο παλλικαρι που εκανε την αλλαγη...!! Για το δευτερο στα 30000 μια ειναι η λυση ..Δημος!!! Πηγαινετε και θα καθαρισει εκεινος! και θα ειναι και γυαλισμενο το μοτερ στην παραδοση! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν. 380 μαζι με τα υγρά. Γενική εντύπωση..........Παντως πρέπει να είχε πολλή σκόνη το φίλτρο αερα.... Σα να πηγαίνει κάπως καλύτερα τώρα. Καθαρισμός πεταλούδας ίσως έγινε ίσως όχι....

Ερώτηση ειδικά για 2λιτρους. Η δεξιά γρύλια στο σπόιλερ εκει που ειναι ο προβολέας ομίχλης όπως το κοιταμε απο μπροστά έχει μεγάλη οπή ή ίδια με της αριστερής? Μηπως έχει κάτι πτυσσόμενο εκεί και μεγαλώνει η τρύπα??

Γενικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στον πρώτο χρόνο ο χώρος της μηχανής ήταν σχεδόν καθαρός ενώ στον δευτερο ήταν μες την μπίχλα και αναρωτιέμαι άν μπαίνει αέρας στο χώρο απο μή προβλεπόμενα σημεία....

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν. 380 μαζι με τα υγρά. Γενική εντύπωση..........Παντως πρέπει να είχε πολλή σκόνη το φίλτρο αερα.... Σα να πηγαίνει κάπως καλύτερα τώρα. Καθαρισμός πεταλούδας ίσως έγινε ίσως όχι....

Ερώτηση ειδικά για 2λιτρους. Η δεξιά γρύλια στο σπόιλερ εκει που ειναι ο προβολέας ομίχλης όπως το κοιταμε απο μπροστά έχει μεγάλη οπή ή ίδια με της αριστερής? Μηπως έχει κάτι πτυσσόμενο εκεί και μεγαλώνει η τρύπα??

Γενικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στον πρώτο χρόνο ο χώρος της μηχανής ήταν σχεδόν καθαρός ενώ στον δευτερο ήταν μες την μπίχλα και αναρωτιέμαι άν μπαίνει αέρας στο χώρο απο μή προβλεπόμενα σημεία....

Στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει μπιχλα πουθενα kchristus αυτο για τυην οπη θα το δω και θα σου πω .

Αλλαγη λαδιων στην Καρεντα Βουλιαγμενης 174€ το οποιο αναλυτικα

περιελαμβανε 5 λιτρα λαδι 5-30 106€ + φπα

φιλτρο λαδιου 10,5€+φπα

εργασια 11€+φπα

καρτα , υγρο καθαριστηρων ....

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει μπιχλα πουθενα kchristus αυτο για τυην οπη θα το δω και θα σου πω .

Αλλαγη λαδιων στην Καρεντα Βουλιαγμενης 174€ το οποιο αναλυτικα

περιελαμβανε 5 λιτρα λαδι 5-30 106€ + φπα

φιλτρο λαδιου 10,5€+φπα

εργασια 11€+φπα

καρτα , υγρο καθαριστηρων ....

5 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙ???????? 5??? Τι κινητηρας ειναι αυτος που θελει 5 λιτρα λαδι??? Το δικο μου 1.6 fsi ουτε 3 και μισο αντε λιγο παραπανω μετα πλημμυριζει!! Δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι σου χρεωσαν 1 λιτρο παραπανω!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

5 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙ???????? 5??? Τι κινητηρας ειναι αυτος που θελει 5 λιτρα λαδι??? Το δικο μου 1.6 fsi ουτε 3 και μισο αντε λιγο παραπανω μετα πλημμυριζει!! Δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι σου χρεωσαν 1 λιτρο παραπανω!!!!! :D

Εμένα μου χρέωσαν 4 λιτρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

To δίλιτρο παίρνει 4 κιλά και άλλο μισό το φίλτρο. Τόσο παίρνει το δικό μου. Τώρα για το απλό το δίλιτρο πρέπει να είναι τα ίδια πράγματα. Για να φτάσει η στάθμη μέχρι το max θέλει 4,5 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά το λιπαντικό service επείδη γράφτηκαν κάτι εξωφρένικες τιμές πήρα τηλ τον Παζαρο κ Φιλοσίδη και μου είπαν

Παζαρό: 135Ε. Ενω αν πάμε με δικά μας λάδια 60Ε εργασία κ φίλτρο)

Αφοί Φιλ.: 120Ε. Ενω αν έχουμε λάδια μου είπε η κοπέλα ότι αφαιρούνται περίπου 80 ευρώ άρα 40 ευρώ περίπου η εργασία)

Πίστευω ότι το παιδί που έσκασε κερατίατικα 220 ευρω πρέπει να πάει με καμιά μολότοφ την επόμενη φορά για service protest.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙ???????? 5??? Τι κινητηρας ειναι αυτος που θελει 5 λιτρα λαδι??? Το δικο μου 1.6 fsi ουτε 3 και μισο αντε λιγο παραπανω μετα πλημμυριζει!! Δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι σου χρεωσαν 1 λιτρο παραπανω!!!!! B)

Ολοι οι 2-λιτροι fsi pairnoyn 4,5 Λτ λαδι ,το μισο στο μπουκάλι το παιρνεις μαζί,αυτα ειναι γνωστα,σου χρεώνουν παντού 5lt και εσυ μονο σου να το αγοράσεις 5lt θα παρεις ...

Πληροφοριακά...αυτα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

4 λιτρα παιρνει κ μένα. το 1 ρε παιδια μπορει να ηταν εφεδρικο! ας μας απαντησει ο andain!

Επειδη ζητησες να σου απαντησω εγω θα σου απαντησω...Αν και με προλαβαν αλλοι! Δε γνωριζα οτι το παλλικαρι εχει το διλιτρο οποτε φυσιολογικα παιρνει περιπου 4μιση λιτρα, απλα δεν ειναι σωστο να αφηνουμε απροστατευτους μερικους ΑΝ δε γνωριζουν γιατι ειδικα στο χωρο του αυτοκινητου ολοι θελουν να αρπαξουν και οι περισσοτεροι δεν εχουν καν φιλοτιμο... Οσο για το εφεδρικο που ειπες μαλλον κατι αλλο ηθελες να πεις γιατι τοτε πηγαινε να αλλαξεις δισκοφρενα εσυ να πληρωσεις 1500 ευρω και να σου πουν οκ σου χρεωσα και τα εφεδρικα τι γκρινιαζεις???? Ακου εφεδρικο μπουκαλι λαδι... :blink:

Πάντως όσον αφορά το λιπαντικό service επείδη γράφτηκαν κάτι εξωφρένικες τιμές πήρα τηλ τον Παζαρο κ Φιλοσίδη και μου είπαν

Παζαρό: 135Ε. Ενω αν πάμε με δικά μας λάδια 60Ε εργασία κ φίλτρο)

Αφοί Φιλ.: 120Ε. Ενω αν έχουμε λάδια μου είπε η κοπέλα ότι αφαιρούνται περίπου 80 ευρώ άρα 40 ευρώ περίπου η εργασία)

Πίστευω ότι το παιδί που έσκασε κερατίατικα 220 ευρω πρέπει να πάει με καμιά μολότοφ την επόμενη φορά για service protest.gif

Ρε παιδια συγνωμη , 60 και 40 ευρω για να αλλαχτουν τα λαδια???? Υποθεση 10 λεπτων που μπορει να γινει και στο βενζιναδικο της γειτονιας??? Που οι περισσοτεροι τα αλλαζουν και τζαμπε??? Δεν ειναι εξωφρενικο αυτο?? Για ποιο λογο να γινονται πλουσιοι αυτοι ρε παιδια? Επειδη δεν εχουμε καθολου παιδεια οσον αφορα τα αυτοκινητα και μας πιανουν κωτσους?? Δλδ εγω ποσα πρεπει να χρεωνω την ωρα ως παιδαγωγος και προπονητης που μαθαινει στα παιδια ποδοσφαιρο πχ??? Κανα 200 την ωρα??? Δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις σε αυτο, ειναι ΚΛΕΦΤΕΣΣΣΣΣΣ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε εμενα μου χρέωσαν 4 λιτρα για το διλιτρο. Σιγουρα παίρνει 4,5λιτρα? Μήπως μου βάλανε λιγότερα για να τρέχω μετά για συμπλήρωμα (λεω εγω τώρα.....). Κατσε να τσεκάρω τη σταθμη.

Παρεπιπτώντως εκ παραδρομής η αποδειξή τους δεν έλεγε 2.0 αλλα 1.4Τsi........

Link to comment
Share on other sites

5 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙ???????? 5??? Τι κινητηρας ειναι αυτος που θελει 5 λιτρα λαδι??? Το δικο μου 1.6 fsi ουτε 3 και μισο αντε λιγο παραπανω μετα πλημμυριζει!! Δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι σου χρεωσαν 1 λιτρο παραπανω!!!!! -_-

Aπαντησε ο Geopan για 'μενα :unsure:

Ρε εμενα μου χρέωσαν 4 λιτρα για το διλιτρο. Σιγουρα παίρνει 4,5λιτρα? Μήπως μου βάλανε λιγότερα για να τρέχω μετά για συμπλήρωμα (λεω εγω τώρα.....). Κατσε να τσεκάρω τη σταθμη.

Παρεπιπτώντως εκ παραδρομής η αποδειξή τους δεν έλεγε 2.0 αλλα 1.4Τsi........

Κοιτα το γιατι ειναι και χαζοι αυτοι...........

Πάντως όσον αφορά το λιπαντικό service επείδη γράφτηκαν κάτι εξωφρένικες τιμές πήρα τηλ τον Παζαρο κ Φιλοσίδη και μου είπαν

Παζαρό: 135Ε. Ενω αν πάμε με δικά μας λάδια 60Ε εργασία κ φίλτρο)

Αφοί Φιλ.: 120Ε. Ενω αν έχουμε λάδια μου είπε η κοπέλα ότι αφαιρούνται περίπου 80 ευρώ άρα 40 ευρώ περίπου η εργασία)

Πίστευω ότι το παιδί που έσκασε κερατίατικα 220 ευρω πρέπει να πάει με καμιά μολότοφ την επόμενη φορά για service protest.gif

Στο δικο μου οπως ειπα και πιο πανω μονο 11€+Φ.Π.Α. για αλλαγη λαδιων....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη , 60 και 40 ευρω για να αλλαχτουν τα λαδια???? Υποθεση 10 λεπτων που μπορει να γινει και στο βενζιναδικο της γειτονιας??? Που οι περισσοτεροι τα αλλαζουν και τζαμπε??? Δεν ειναι εξωφρενικο αυτο?? Για ποιο λογο να γινονται πλουσιοι αυτοι ρε παιδια? Επειδη δεν εχουμε καθολου παιδεια οσον αφορα τα αυτοκινητα και μας πιανουν κωτσους??

Επειδη με κοροιδευαν κι εμενα που πηγα για αλλαγη λαδιων στην αντιπροσωπεια και οχι στο βενζιναδικο, στον μαστρο-μητσο κτλ, εχω να απαντησω οτι στην αντιπροσωπεια κανουν και εναν μινι-ελεγχο εκτος απο αλλαγη λαδιων. και σ'αυτον τον μινι-ελεγχο αποδειχτηκε οτι ειχε κοπει ενα καλωδιο του σερβοφρενου το οποιο και αλλαχτηκε. αυτο οπως και πολλα αλλα δεν μπορει να σ'το βρει ο αλβανος του βενζιναδικου ουτε ο μαστρο-μητσος.

edit-add: εφοσον αγορασαμε ενα σοβαρο αυτοκινητο, ας φερθουμε σοβαρα και στη συντηρηση του. εχει φτασει στα αυτια μου περιπτωση ανθρωπου που αγορασε BMW και τωρα λεει δεν θα το πηγαινει για σερβις παρα μονο αν χαλασει κατι (...), και παει και αγοραζει κουτες λαδια σε χονδρικη για φτηνοτερα.. Τετοιου ειδους πρακτικες νομιζω δεν συμβιβαζονται με την αγορα ενος καλου αυτοκινητου. Και εν τελει και το αυτοκινητο σου θα χαλασεις και θα εχεις ξοδεψει απειρη φαια ουσια και χρονο ψαχνοντας απο δω κι απο κει για την "μαγκικη" λυση.

Για το αλλο που ειπωθηκε οτι ειναι καλυτερες οι τιμες στην επαρχια, 1. μην ξεχνατε οτι θα καψετε και περιπου 20 ευρω βενζινη να πατε και να ρθειτε, 2. θα χασετε καμποσο χρονο, 3. προυποθετει να εχετε καπου να μεινετε αν σας κρατησουν το αυτοκινητο μια μερα ή τουλ αν το πατε το πρωι και το παρετε το μεσημερι. πολυ χρονοβορα διαδικασια συνεπως κατα τη γνωμη μου.

Edited by Sir
Link to comment
Share on other sites

No worries Βασιλη...εσυ μπορεις να πηγαινεις στην αντιπροσωπεια...Κι εγω παω μονο για μεγαλα σερβις..Αλλα απο εκει και περα, τα υλικα ΟΛΑ δικα μου....ΟΛΑ ομως...δεν ειμαι ουτε ανοητος, ουτε χτεσινος...Οταν τα λεμε με τον τεχνικο συμβουλο, του λεω μην κοροιδευομαστε, ισα ισα που εγω σας φερνα και καλυτερα τακακια να βαλετε...Ε ναι μου λεει...τι να σου απαντησω τωρα...ΟΧΙ...? Αφου διαβασμενος εισαι...τα ξερεις...

οποτε, λαδια, τακακια, και ο,τι αλλα αναλωσιμα...Ψωνιζω απο εξω...Τοσο απλα...οσο για το σερβις, ε δεν με χαλαει μια βολτα σερρες η Βεροια οταν στο μεγαλο σερβις μπορει να γλιτωσω απο 80-100 ευρω...

Αν εσενα σου περισσευουν, πασο...Εγω προτιμω να τα δωσω σε αλλες δουλειες... :)

Edit : Α, και οσο για τον περιφερικο ελεγχο...αστο...Εχω δει πραγματα να γελας....δεν θες να τα αναφερω εδω...να ψαχνουν για χοντρες ζημιες και να μην μπορουν να στις βρουν...δεν μιλαμε για ψιλα...

Edited by -Doctor-
Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειται ειμαι ο πρωτος που κατηγορω τις αντιπροσωπειες αλλα τουλ κατι βρισκουν. τωρα αμα παει κανεις για αλλαγη λαδιων στο βενζιναδικο, ε δεν προκειται να του βρουν απολυτως τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.