Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Edit : Α, και οσο για τον περιφερικο ελεγχο...αστο...Εχω δει πραγματα να γελας....δεν θες να τα αναφερω εδω...να ψαχνουν για χοντρες ζημιες και να μην μπορουν να στις βρουν...δεν μιλαμε για ψιλα...

γεια σου ρε μιχαλη!!τι μου θυμισες τωρα με τις γατες του παζ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με κοροιδευαν κι εμενα που πηγα για αλλαγη λαδιων στην αντιπροσωπεια και οχι στο βενζιναδικο, στον μαστρο-μητσο κτλ, εχω να απαντησω οτι στην αντιπροσωπεια κανουν και εναν μινι-ελεγχο εκτος απο αλλαγη λαδιων. και σ'αυτον τον μινι-ελεγχο αποδειχτηκε οτι ειχε κοπει ενα καλωδιο του σερβοφρενου το οποιο και αλλαχτηκε. αυτο οπως και πολλα αλλα δεν μπορει να σ'το βρει ο αλβανος του βενζιναδικου ουτε ο μαστρο-μητσος.

Οπως ειπα και πριν εφοσον εχεις τα χρηματα για να βοηθησεις τους φτωχους αντιπροσωπους μας DO IT!! Ελευθερια επιλογης εχουμε! Και οσον αφορα τον τεχνικο ελεγχο και τα προβληματακια, και βεβαια ο ...Αλβανος δε θα στα βρει αλλα μπορεις ΚΑΛΛΙΣΤΑ να πας εκει που αγορασες το τουτου και να τους πεις να σου κανουν τον τεχνικο ελεγχο που χρειαζεται ΤΖΑΜΠΑ, αλλωστε ειναι αναγκασμενοι απο την εγγυηση να το κανουν και δε θα σου πουν οχι πιστεψε με...Και για να καταλαβεις τι εννοω, ο λαδας που βρισκεται στη Λεωφορο Ηρακλειου μου ειπε οτι τα παλλικαρια απο τον Παζαρο ερχονται παιρνουν τα Αραλ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΑΝΕ 30 το λιτρο...αλλα βεβαια εσυ εντυπωσιαζεσαι απο την επιφανειακη ευγενεια τους και την ωραια καρεκλα στην αιθουσα αναμονης με τη διμετρη ξανθια απεναντι να χαζευεις...Ε, τοτε σκαστα, και ασε τους αλλους να τρεχουν στα αλβανα....Κανουμε συζητηση και καλο ειναι να μην ειμαστε σε ολα αντιδραστικοι...και γω κατα καιρους εχω πει πραγματα για τα οποια αναθεωρησα...αλλα αν επιμενουμε γινομαστε γραφικοι... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

andain> στην περίπτωση που τσιμπάει το αυτοκινητο σου ναι χρειάζεσαι εφεδρικό λάδι.πως αλλιως να το πω.Καβάντζα? πολλα Fsi ζητάνε ευτυχως το δικο μου οχι.

Και προτιμας να παιρνεις το εφεδρικο 30 ευρω απο την αντιπροσωπεια???? Ε ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!! :D

Link to comment
Share on other sites

αλλα βεβαια εσυ εντυπωσιαζεσαι απο την επιφανειακη ευγενεια τους και την ωραια καρεκλα στην αιθουσα αναμονης με τη διμετρη ξανθια απεναντι να χαζευεις...Ε, τοτε σκαστα
ΤΙΙΙΙΙΙ???? Σε ποια αντιπροσωπεία έχει δίμετρη ξανθιά στον χώρο αναμονης??? hearts.gifhearts.gif

Κι εγώ ο μ*****ς πάω και κάθομαι και τρώω τις ώρες μου σαν το μπακούρι στο σκοτεινό πατάρι της ΚΑΡΕΝΤΑ... fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πριν εφοσον εχεις τα χρηματα για να βοηθησεις τους φτωχους αντιπροσωπους μας DO IT!! Ελευθερια επιλογης εχουμε! Και οσον αφορα τον τεχνικο ελεγχο και τα προβληματακια, και βεβαια ο ...Αλβανος δε θα στα βρει αλλα μπορεις ΚΑΛΛΙΣΤΑ να πας εκει που αγορασες το τουτου και να τους πεις να σου κανουν τον τεχνικο ελεγχο που χρειαζεται ΤΖΑΜΠΑ, αλλωστε ειναι αναγκασμενοι απο την εγγυηση να το κανουν και δε θα σου πουν οχι πιστεψε με...Και για να καταλαβεις τι εννοω, ο λαδας που βρισκεται στη Λεωφορο Ηρακλειου μου ειπε οτι τα παλλικαρια απο τον Παζαρο ερχονται παιρνουν τα Αραλ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΑΝΕ 30 το λιτρο...αλλα βεβαια εσυ εντυπωσιαζεσαι απο την επιφανειακη ευγενεια τους και την ωραια καρεκλα στην αιθουσα αναμονης με τη διμετρη ξανθια απεναντι να χαζευεις...Ε, τοτε σκαστα, και ασε τους αλλους να τρεχουν στα αλβανα....Κανουμε συζητηση και καλο ειναι να μην ειμαστε σε ολα αντιδραστικοι...και γω κατα καιρους εχω πει πραγματα για τα οποια αναθεωρησα...αλλα αν επιμενουμε γινομαστε γραφικοι... tongue.gif

Δεν το ηξερα οτι μπορεις να πας και να τους πεις καντε μου εναν ελεγχο δωρεαν. Δωρεαν? Αλλα ακομα κι ετσι να ναι, θα μπαινεις μεσα στην αντιπροσωπεια και θα λενε "ωχ παλι αυτος.."

Και εκτος αυτου, η περιπτωση που σου αναφερω με το κομμενο καλωδιο ειναι χαρακτηριστικη. κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που με πειθουν. θα μπορουσε να μου συμβει πανω στο ταξιδι.

τελος, μην κατηγορεις εσυ αλλους ανθρωπους για γραφικοτητα.. ποσο μαλλον οταν ο αλλος απλως κανει τις παρατηρησεις του και συμβαλλει στη συζητηση. Αντιθετως, η επιθετικη συμπεριφορα στο 95% των ποστ σου ειναι που μπορει να τη χαρακτηρισει κανεις ως "γραφικη".. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα οτι μπορεις να πας και να τους πεις καντε μου εναν ελεγχο δωρεαν. Δωρεαν? Αλλα ακομα κι ετσι να ναι, θα μπαινεις μεσα στην αντιπροσωπεια και θα λενε "ωχ παλι αυτος.."

Και εκτος αυτου, η περιπτωση που σου αναφερω με το κομμενο καλωδιο ειναι χαρακτηριστικη. κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που με πειθουν. θα μπορουσε να μου συμβει πανω στο ταξιδι.

τελος, μην κατηγορεις εσυ αλλους ανθρωπους για γραφικοτητα.. ποσο μαλλον οταν ο αλλος απλως κανει τις παρατηρησεις του και συμβαλλει στη συζητηση. Αντιθετως, η επιθετικη συμπεριφορα στο 95% των ποστ σου ειναι που μπορει να τη χαρακτηρισει κανεις ως "γραφικη".. :blink:

Eνα-ενα.. Οσον αφορα το πρωτο ναι μου αρεσει να μπαινω στα σερβις των αντιπροσωπειων και να λενε "ωχ παλι αυτος" παρα να ψιθυριζουν " καλως τον λαλακα την κοροιδαρα"...Δευτερον οπως εγραψα και πριν εισαι ελευθερος να κανεις την επιλογη σου. Τριτον εχεις σπουδασει στατιστικη ε? Μηπως εισαι και φαν των ποστ μου και τα διαβασες ολα? Δε θα το συνεχισω δειχνεις οτι εχεις κομπλεξ...και γω προσωπικη επιθεση δε σου εκανα οποτε μαλλον ΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΟΣ εισαι...Και κατι τελευταιο...ποιος μπορει να αποδειξει αν καποιοι απο δω που ποσταρουν συμπεριλαμβανομενου εσενα , δεν εχουν προσωπικο συμφερον να στελνουν ατομα σε αντιπροσωπειες για σερβις??? Λεω εγω τωρα..δε ξερω μπορει και να μην εχεις εσυ σχεση αλλα καλο ειναι να τα σκεφτομαστε κι αυτα. Και για να ληξει η αντιπαραθεση που δεν εχει σχεση με το θεμα, τραβα εσυ αγορι μου στους γρατσιοπαζαροκαρεντες και ασε τους αλλους να επιλεξουν... music.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Το μέλος Andain έχει προηδοποιηθεί με 10% warn και 1 ημέρα Ban για το πιο πάνω post.

Παρακαλώ πολύ να μην δωθεί συνέχεια, εάν δωθεί θα υπάρξουν και άλλα warns.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο...ποιος μπορει να αποδειξει αν καποιοι απο δω που ποσταρουν συμπεριλαμβανομενου εσενα , δεν εχουν προσωπικο συμφερον να στελνουν ατομα σε αντιπροσωπειες για σερβις??? Λεω εγω τωρα..

Φίλε andain, σε διαβεβαιώ ότι σχετικά με αυτή την υπόθεση έχεις λάθος...ο Sir είναι μια χαρά παιδί (κ διαθέτει μια μεγάλου βαθμού ευφυ'ι'α, ώστε να μην είναι "θύμα" των κερδοσκόπων, όπως αφήνεις να εννοειθεί), κ δεν έχει καμία σχέση με τις αντιπροσωπίες, πέρα από αυτή του εξυπηρετούμενου...όπως όλοι μας άλλωστε...μάλλον έχει κάποιες αρχές και κάποια νοοτροπία διαφορετική από τη δική σου...απλά αυτή είναι η νοοτροπία του, όπως κ η δική μου...μετά από τόσα χρόνια, όλα τα κάρα της οικογένειας, είτε είναι καινούρια, είτε είναι κάποιων ετών, τα πηγαίνουμε σε μεγάλη αντιπροσωπία της θεσσαλονίκης...την ετεα...γι' αυτό κ ξέρουμε τον αρχιμηχανικό της προσωπικά με το κινητό του τηλ...!αυτό όμως δε σημαίνει ότι εγώ κ ο Sir έχουμε ίδιο όφελος από την αντιπροσωπεία, όταν εκφέρουμε τη θέση μας...αυτό πιστεύουμε...άλλοι τρώνε τα λεφτά τους στα μπουζούκια...έμεις τα τρώμε στις αντιπροσωπίες κ στην εξυπηρέτηση...γούστο μας...δε μπορείς όμως να χρησιμοποιείς πύρινη γλώσσα κ να καταφέρεσαι με αυτό τον τρόπο κατά του Sir..πιστεύω πως με τα λόγια σου ξεπέρασες τα εσκαμμένα κ έχασες το δίκαιο της γνώμης σου...καλύτερα το θέμα να τελειώσει εδώ...αυτά για την ατυχή σας αντιπαράθεση...

συγγνώμη για τις υποδείξεις... δεν είμαι κάποιος μέντορας... τουλάχιστον ακόμα...! καλά να περνάτε παιδιά!

dubber Stoilas συγγνώμη...όταν πόσταρα δεν είχα κάνει schroll μέχρι κάτω για να δω αυτό που έγραψες...

Edited by PeterPan
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα έπρεπε να παραμείνουμε στο αρχικό ερώτημα. Πχ για απαντηση αρκούσε το τοσα ευρώ αντιπροσωπία και περιπου τόσα εκτός και τόσα αν τα πάρεις μονος σου και τα βάλεις κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τα μελη Stoilas και PeterPan

και σεβομενος το φορουμ δεν συνεχιζω περαιτερω στην αντιπαραθεση.

ολες οι αποψεις εχουν διατυπωθει και ειναι σεβαστες και επομενως ο καθενας κανει τις επιλογες του.

add: Θαναση, κι εγω κι ο Πετρος δεν αναφεραμε ουτε μια φορα το ονομα του επομενως το "διασημος" δεν ανταποκρινεται ουτε 1% στην πραγματικοτητα. και ουτως ή αλλως και τωρα που το ανεφερες εσυ δεν νομιζω να τον ξερει κανενας απο το φορουμ.

η ανωνυμη αυτη αναφορα εγινε απλως ως μια περιπτωση που εχει κανει συγκεκριμενες επιλογες, οπως ο καθενας μας εδω μεσα κανει τις δικες του.

εγω οπως και αλλοι μπορει να μην συμφωνουμε με συγκεκριμενες επιλογες, οπως φυσικα ισχυει και το αντιστροφο.

ολοι ομως εχουμε το δικαιωμα να λεμε αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε και επισης να λεμε τα υπερ και τα κατα της καθε επιλογης.

και οπως εγω δεν κραταω κακια τουλαχιστον στο μισο φορουμ που παει τα αυτοκινητα του σε αλλα συνεργεια, ετσι ελπιζω και ο φιλος σου να μην μου κραταει κακια που εχω διαφορετικη αποψη :blink:

γι αυτο ειναι το φορουμ. για να ανταλλασσουμε αποψεις, για να αναφερουμε περιπτωσεις.

Edited by Sir
Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν κραταει κακια σε κανενα.Απλως ο καθενας εχει τη δικη του αποψη ,και ως εγωιστες που ειμαστε απο τη φυση μας οι ανθρωποι, θεωρουμε τη δικη μας επιλογη την καλυτερη και ας αποδειχτει στη συνεχεια οτι λαθος.

Καλο βραδυ παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι κονε-επενδυση Πετρο...

Λοιπόν Doctor είσαι Αστειάτορας!!!

επειδή μου απάντησες δημόσια, θα σου απαντήσω κ εγώ δημόσια...

Η καλύτερη επένδυση είναι το διάβασμα...όχι τα κονέ...αν είσαι καλός θα τρέξουν από πίσω σου αυτοί κ όχι εσύ από πίσω τους...άκου με και δε θα χάσεις...

όσο για την επισήμανσή σου, δυστυχώς δεν κατάλαβες το ύφος μου [διαθέτω αυτοσαρκασμό-γιατί ξέρω ότι πληρώνω παραπάνω από όσο πρέπει-κ το τονίζω με το θαυμαστικό που χρησιμοποίησα (!) ] από την άλλη όμως, δε λέω ψέματα...το τηλ του το έχω...

Γι' αυτό λοιπόν καταλήγω στο ακλόνητο συμπέρασμα, ότι θα μπορούσες να πετύχεις πολύ καλό profit σε ένα Αστειατόριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πετρο...Χαλαρωσε λιγο man...Περιμενα να με ξερεις λιγο παραπανω...Ενιγουει...το θεμα για εσενα φαινεται να ειναι τραγικα σοβαρο, οποτε δεν τολμαω ξανα να κανω πλακα... :D

Συγνωμη αν σε εθιξα με καποιον τροπο, καθως δεν ηταν στις προθεσεις μου.

Με συγχωρεις..Δεν θα επαναληφθει :blink:

however.

1. Που ειπα οτι λες ψεματα...?

2. Το ξερω οτι η καλυτερη επενδυση ειναι το διαβασμα. Δεν περιμενω κανεναν να μου το υποδειξει. Φανταζομαι κι εσυ και ολοι μας ξερεις οτι εχουμε διαβασει πααααρα πολυ ως τωρα... :)

3. To σχολιο μου ηταν για να καταλαβεις ποιους εχουμε φτασει να λεμε αρχιμηχανικους....Αν ερθεις μια φορα σε αντιπροσωπεια και σου δειξω χοντρα λαθη που εχουν κανει...Θα πεις...Πωπω...Πως δεν εφυγαν αξονες απο καποια αμαξια...

Αυτα...

Τα οφ τοπικ θα διαγραφουν αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οσοι εχουν GOLF V 2004 μοντέλο σας εχει δείξει την ενδειξη για service προς το τέλος των 30000 χλμ ?

Γιατι εμενα ουτε στα λαδια 15000 ουτε τωρα που κοντευω το μεγαλο Service δεν μου εχει βγάλει τπτ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οσοι εχουν GOLF V 2004 μοντέλο σας εχει δείξει την ενδειξη για service προς το τέλος των 30000 χλμ ?

Γιατι εμενα ουτε στα λαδια 15000 ουτε τωρα που κοντευω το μεγαλο Service δεν μου εχει βγάλει τπτ!!!!

γιατί να σου βγάλει για λάδια;;;; :whistling::excl:

από το εργοστάσιο δεν προβλέπεται αλλαγή λαδιών στα 15Κ, longlife είναι άλλωστε.

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις, γύρνα το κλειδί, πάτα 2-3 δλ το μερικό χιλιομετρητή και θα σου δείξει πότε είναι το σέρβις αρχικά σε χλμ και μετά σε μέρες

Link to comment
Share on other sites

γιατί να σου βγάλει για λάδια;;;; :rolleyes::rolleyes:

από το εργοστάσιο δεν προβλέπεται αλλαγή λαδιών στα 15Κ, longlife είναι άλλωστε.

Νόμιζα ότι από το εργοστάσιο η αλλαγή λαδιών προβλέπεται στα 15000 και τα 30000 χλμ! Λάθος κάνω; Και εμένα στα 15000 μου άλλαξαν λάδια!
Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις, γύρνα το κλειδί, πάτα 2-3 δλ το μερικό χιλιομετρητή και θα σου δείξει πότε είναι το σέρβις αρχικά σε χλμ και μετά σε μέρες
Ενδιαφέρον παιχνιδάκι... :o Για πες! Ποιος είναι ο μερικός χιλιομετρητής; Δοκίμασα το κουμπί που είναι πάνω στα όργανα στο ταμπλό αλλά αυτό μηδενίζει τον ένα χιλιομετρητή! Αν εννοείς πάλι το κουμπί κάτω από τον δεξί λεβιέ πίσω από το τιμόνι, αυτός μου μηδενίζει τα προσωρινά στοιχεία (τη 2η κατηγορία) από το trip computer.

Για βοήθα λίγο... worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

k_t_g Δημιουργήθηκε στις Εχθές, 19:13

Ενδιαφέρον παιχνιδάκι... biggrin.gif Για πες! Ποιος είναι ο μερικός χιλιομετρητής; Δοκίμασα το κουμπί που είναι πάνω στα όργανα στο ταμπλό αλλά αυτό μηδενίζει τον ένα χιλιομετρητή! Αν εννοείς πάλι το κουμπί κάτω από τον δεξί λεβιέ πίσω από το τιμόνι, αυτός μου μηδενίζει τα προσωρινά στοιχεία (τη 2η κατηγορία) από το trip computer.

Για βοήθα λίγο... worthy.gif

Στα δεξια στο κοντερ ειναι ενα κουμπι που δειχνει κατι μηδενικα "0". Το πατας παρεταμενα ισως και λιγο παραπανω απο 2 sec και σου εμφανιζει χλμ και μερες που απομενουν για το service.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι από το εργοστάσιο η αλλαγή λαδιών προβλέπεται στα 15000 και τα 30000 χλμ! Λάθος κάνω; Και εμένα στα 15000 μου άλλαξαν λάδια!

Aπό το εργοστάσιο δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Διάβασε προσεκτικά το βιβλίο και την ενότητα σέρβις. Αντίθετα από ότι συμβαίνει και πιστεύει η πλειοψηφία των οδηγών, το longlife αυτό σημαίνει, σέρβις/λάδια ΜΑΖΙ, όποτε χρειαστεί. -2 χρόνια max ή λυχνία-

Ενδιαφέρον παιχνιδάκι... B) Για πες! Ποιος είναι ο μερικός χιλιομετρητής; Δοκίμασα το κουμπί που είναι πάνω στα όργανα στο ταμπλό αλλά αυτό μηδενίζει τον ένα χιλιομετρητή! Αν εννοείς πάλι το κουμπί κάτω από τον δεξί λεβιέ πίσω από το τιμόνι, αυτός μου μηδενίζει τα προσωρινά στοιχεία (τη 2η κατηγορία) από το trip computer.

Για βοήθα λίγο... worthy.gif

όπως έγραψε κι ο άλλος χρήστης, πατάς το μερικό χιλιομετρητή με την ανάφλεξη ανοιχτή -αλλά σβηστό τον κινητήρα- Έτσι και θα δεις πόσο απομένει, αλλά και δεν θα σου σβήσουν τα χλμ. του μερικού. Θα επανέλθουν εκεί που ήταν. Όπως σου είπαν είναι το 0.0 στον πίνακα οργάνων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.