Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

μπουζι αλλαζουν ναι.

για τα τακακια αν το ζητησεις μονο..και ελεγχο μην ορκιζεσαι οτι κανουν καλυτερα να τους πεις εσυ να κανουν η δες τα μονος σου..

παντως για να αλλαξεις τακακια απο τα 30χιλ. πρεπει να τα σκιζεις παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

παντως για να αλλαξεις τακακια απο τα 30χιλ. πρεπει να τα σκιζεις παρα πολυ..
Ναι,ε? Εγώ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ αλλαγή στα 24.000! <_<
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ειναι αναλογως τη χρηση..

στα 30 εμενα και ειχα αλλα τοσα να κανω για να τα αλλαξω..αλλοι αλλαζουν στα 90..

αλλοι ισως στα 15.

παντως καλο ειναι ειτε να ζητησει να κανουν ελεγχο ειτε να τα δει μονος του..

@φωτακι δε νομιζω οτι αναβει δε ξερω αν στα sportline υπαρχει κατι τετοιο...

Edited by dubbeR_OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τα αλλαξα στα 56000χλμ νομιζω.Και ειχαν ακομα...

Φωτακι αναβει μονο απο φθορα των μπροστινων τακακιων.Τα πισω πρεπει να τα ελεγχεις εσυ.

Το γραφει και το βιβλιαρακι μου φαινεται.Ειναι το λαμπακι που ειναι ισιο με του χειροφρενου αλλα χωρις το θαυμαστικο.

Edited by DrYiD PanoRamiX
Link to comment
Share on other sites

SERVICE 30000km

Α/Σ ΛΑΔΙΩΝ

Α/Σ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ

Α/Σ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΥΣΙΜΟΥ

Α/Σ ΜΠΟΥΖΙ

Α/Σ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ

Α/Σ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ (μερικες φορές απλα ελεγχος)

επιπλέον ελενχος φρένων και ανακλιση καταχωρήσεων τυχον βλαβών απο διαγνωστικο μηχανημα (consult)...Τωρα για το θέμα των φρένων είναι καθαρα θέμα χρησης...Λαμπακι για τακάκια αναβει όταν φαγωθουν τα τακάκια (ειτε μπροστα είτε πισω)..Υπαρχει αισθητήτας σε όλα τα αυτοκινητα που ελενχει το παχος απο τα τακάκια..Τώρα πολλές είναι οι περιπτωσεις που στο συνεργείο για service και σου αλλάζουν και τα τακακια....Τρεις είναι οι λόγοι

1.Για να τα αρπαξει το συνεργειο ($$$$$$)

2.Προληπτικα χωρίς ουτε καν να τα ελενξουν

3.Απλα τα ελενχουν και βλεπουν οτι σε λίγα χιλιομετρα μέτα το service θα σου αναψει το λαμπακι για τα τακακια,,οπότε γιατι να τρέχεις πάλι στο συνεργειο?Τα αλλαζουν λοιπόν και τελειωσες...

Τωρα για το κόστος του service είναι καθαρα θέμα συνεργειου δλδ ποσό θα σου χρεώσουν την εργασία και πόσο τα ανταλακτικα..Παντα στην επαρχία πάιζουν καλήτερες τίμες στην εργασία και χειροτέρες στα ανταλακτικα...ποιος νομιζεται οτι πληρωνει την μεταφορική η οποια φερνει τα ανταλακτικα από Αθήνα πχ στην Λαμία???Στο συνολο παντος κερδίζει η επαρχία (συνολο εργάσία και ανταλακτικα)..Στην ¶θήνα παιδιά για την εργάσια ξυρίζουν...Αυτα.....

Και ένα τελευταίο...Στα 2 χρόνια αλλαξτε τα υγρά φρένων ...αυτά tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στα 30.000 δεν μου άλλαξαν μπουζι, έκαναν έλεγχο και μου είπαν πως αλλάζονται στα 60.000.

Και μια απορια..τελικα το Golf V εχει λουρί ή καδένα?

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου 1.6fsi εχει καδενα και απο οτι καταλαβα εχουν ολα τα 1.6 καδενα

Το TSI τι εχει?? Ξερει κανεις να μας πει?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα fsi,tsi εχουν καδενα

Το μονο λογικο.Επιτελους εβαλαν μυαλο και βαρυναν και οι τσεπες μας λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο λογικο.Επιτελους εβαλαν μυαλο και βαρυναν και οι τσεπες μας λιγακι.

1+

Link to comment
Share on other sites

To λουρι το αλλαζεις ειναι απο συνθετικο υλικο και σχετικα ακριβο.Την καδενα την αλλαζεις και αυτην,παροτι λενε οτι δεν την αλλαζεις, αλλα μετα απο πολλα πολλα πολλα χλμ.

Link to comment
Share on other sites

To λουρι το αλλαζεις ειναι απο συνθετικο υλικο και σχετικα ακριβο.Την καδενα την αλλαζεις και αυτην,παροτι λενε οτι δεν την αλλαζεις, αλλα μετα απο πολλα πολλα πολλα χλμ.
Αυτό που ρωτάω είναι τι ακριβώς έιναι το "λουρί" και τι η καδένα;
Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτωσεις αυτα τα δυο κινουν τους εκκεντροφορους που ανοιγουν και κλεινουν τις βαλβιδες εισαγωγης και εξαγωγης.Το λουρι ειναι ενας ιμαντας ενω η καδενα ειναι κατι σκεψουν σαν αλυσιδα ποδηλατου ή μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτωσεις αυτα τα δυο κινουν τους εκκεντροφορους που ανοιγουν και κλεινουν τις βαλβιδες εισαγωγης και εξαγωγης.Το λουρι ειναι ενας ιμαντας ενω η καδενα ειναι κατι σκεψουν σαν αλυσιδα ποδηλατου ή μηχανης.
Α οκ εννοείς τον ιμάντα εκκεντροφόρων... Η καδένα κάθε πότε θέλει αλλαγή (θεωρητικά);
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποτε παυει να ισχυει η εγγυηση?

Αν πχ παω και αλλαξω τα λαδια στα 15.000χλμ σε δικο μου μαστορα θα με καλυπτει μετα η εγγυηση?

Γιατι 20 ευρω το λιτρο το λαδι δεν παω να τα δωσω. Ειναι καθαρη απατεωνια και επιπλεον υποτιμα την νοημοσυνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε απο εξω τα λαδια και πηγαινε στην αντ/πεια να σου τα βαλουν μαζι με ενα γνησιο φιλτρο λαδιου.

Σωστος!!!Και εγω αυτο εκανα.Και δεν σε καλυπτει η εγγυηση γιατι δεν εχει σφραγιδα στο βιβλιαρακι που παει να πει οτι δεν αλλαξες λαδια στα προβλεπομενα χλμ που παει να πει γιοκ η εγγυηση...:blink::blink:

Edited by DrYiD PanoRamiX
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην σε καλύπτει η εγγύηση? Ποιά είναι τα προβλεπόμενα χλμ?

Ποιός δίνει την εγγύηση? Ποιά είναι τα προβλεπόμενα χλμ που δίνει αυτός που δίνει την εγγύηση?

Αν είναι τα λάδια σύμφωνα με τις προδιαγραφές 502.00/505.00 - 503.00/506.00 - 504.00/507.00?

Επίσης

Θα σου βάλουν τα λάδια που θα τους πας ή θα τα κρατήσουν για την πάρτη τους και θα σου βάλουν τα σπορέλαια χ και ψ που πουλάνε 15-22 ευρώ και το αγοράζουν 5-10 (αντίστοιχα)?

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ο tsi τι λαδια παιρνει? Ξερω οτι βαζουν castrol πλεον, αλλα τι? 0-30w? Επειδη δεν εχω κανει καν 1ο service και δεν ξερω, θελω να τα αγορασω εγω οταν ερθει η ωρα κ να τα παω απο αντιπροσωπεια να μου τα βαλουν.Επισης ειναι συνθετικα? Οποιος ξερει, σιγουρα ομως ας απαντησει! ευχαριστω προκαταβολικα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ο tsi τι λαδια παιρνει? Ξερω οτι βαζουν castrol πλεον, αλλα τι? 0-30w? Επειδη δεν εχω κανει καν 1ο service και δεν ξερω, θελω να τα αγορασω εγω οταν ερθει η ωρα κ να τα παω απο αντιπροσωπεια να μου τα βαλουν.Επισης ειναι συνθετικα? Οποιος ξερει, σιγουρα ομως ας απαντησει! ευχαριστω προκαταβολικα! ;)

βασικα οτι θες εσυ βαζεις αναλογα με την χρηση που του κανεις και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο την αντιπροσωπεια

μπορεις να τα αγορασεις εσυ και να τους τα πας οπως εκανα και εγω(MOBIL 1 0-40).επισης εχω την εντυπωση πως δεν βαζουν ολες οι ντιπροσωπειες την ιδια μαρκα μπορι να κανω και λαθος γιατι δεν ασχολουμε με τα δικα τους λαδια τα αγοραζω μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

βασικα οτι θες εσυ βαζεις αναλογα με την χρηση που του κανεις και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι απο την αντιπροσωπεια

μπορεις να τα αγορασεις εσυ και να τους τα πας οπως εκανα και εγω(MOBIL 1 0-40).επισης εχω την εντυπωση πως δεν βαζουν ολες οι ντιπροσωπειες την ιδια μαρκα μπορι να κανω και λαθος γιατι δεν ασχολουμε με τα δικα τους λαδια τα αγοραζω μονος μου.

Δεν κανεις λαθος ....ετσι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.