Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Ότι και ο κατασκευαστής (σε γενικές γραμμές).

VW 504.00/507.00 τα οποία είναι 5W-30.

Αν ψάξεις το forum έχει αναλυθεί εκτενώς το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το 5W-40.

Τα περισσότερα πάντως με αυτό το ιξώδες (να μην αρχίσω να τα αναφέρω, τα έχει γράψει αναλυτικά ο Miltellas) είναι προδιαγραφών 502.00/505.00 τα οποία είναι εντός προδιαγραφών για το Golf5 άλλα δεν είναι Longlife (αλλαγή κάθε 15.000 χλμ.).

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο σερβις μου ειχανε βαλει 0W-30 στην αντιπροσωπεια, το οποιο απ'οτι μου ειπαν αργοτερα το αλλαξαν σε 5W-30 το οποιο ειναι λιγο πιο χοντρο κ δεν το καιει τοσο ευκολα. αυτο εβαλα κ στο σερβις των 45χιλ που εκανα τις προαλλες, Castrol SLX III 5W-30 longlife. Επισης μου ειπαν πως αν κανεις τους παραπονιεται πως καει πολυ λαδι το αμαξι του,δοκιμαζουν ακομα κ 10W-40!

παντως παιδια σκετη απατη η αντιπροσωπεια στα λαδια, τα Castrol τα πηρα απο καταστημα 70 ευρω τα 4lt (17,5 ευρω το λιτρο), ενω η αντιπροσωπεια τα εδινε 24 το λιτρο, δηλ 96 ευρω! ευτυχως τελευταιο σερβις που εκανα στην αντιπροσωπεια ,μιας κ ληγει η εγγυηση μου σε λιγους μηνες!

επειδη δεν βρηκα ομως πουθενα φιλτρο βενζινης στο εμποριο κ δεν μου πολυαρεσει η ιδεα να σκασω 45 ευρω στην αντιπροσωπεια για να παρω το γνησιο, ξερει κανεις που μπορω να βρω κ τι μαρκα ειναι? ακουσα πως ισως δεν εχουνε βγαλει οι εταιριες φιλτρων ακομη στο εμποριο το φιλτρο βενζινης για το πενταρι.. οποιος γνωριζει, ας με βοηθησει! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αυτα που αναφερεις, τα castrol slx iii 5-30w longlife δεν τα εχω βρει πουθενα! μεχρι κ στο site της δεν εχει κανενα 5-30w! www.castrol.gr

καποια μαρκα 5-30w longlife που να ειναι καλη γνωριζει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και κάνει 15e/lt (δωρεάν τοποθέτηση).

Αλλά μπορείς να βάλεις το Aral SuperTronic Longlife III 5W-30 ME 12e/lt.

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο σερβις μου ειχανε βαλει 0W-30 στην αντιπροσωπεια, το οποιο απ'οτι μου ειπαν αργοτερα το αλλαξαν σε 5W-30 το οποιο ειναι λιγο πιο χοντρο κ δεν το καιει τοσο ευκολα. αυτο εβαλα κ στο σερβις των 45χιλ που εκανα τις προαλλες, Castrol SLX III 5W-30 longlife. Επισης μου ειπαν πως αν κανεις τους παραπονιεται πως καει πολυ λαδι το αμαξι του,δοκιμαζουν ακομα κ 10W-40!

παντως παιδια σκετη απατη η αντιπροσωπεια στα λαδια, τα Castrol τα πηρα απο καταστημα 70 ευρω τα 4lt (17,5 ευρω το λιτρο), ενω η αντιπροσωπεια τα εδινε 24 το λιτρο, δηλ 96 ευρω! ευτυχως τελευταιο σερβις που εκανα στην αντιπροσωπεια ,μιας κ ληγει η εγγυηση μου σε λιγους μηνες!

επειδη δεν βρηκα ομως πουθενα φιλτρο βενζινης στο εμποριο κ δεν μου πολυαρεσει η ιδεα να σκασω 45 ευρω στην αντιπροσωπεια για να παρω το γνησιο, ξερει κανεις που μπορω να βρω κ τι μαρκα ειναι? ακουσα πως ισως δεν εχουνε βγαλει οι εταιριες φιλτρων ακομη στο εμποριο το φιλτρο βενζινης για το πενταρι.. οποιος γνωριζει, ας με βοηθησει! ευχαριστω!

Καλα πατε καλα; 17,5¤ το λιτρο; Γιατι δεν το αγοραζεις απο εδω : http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...amp;prod_id=637 με 10¤ το λιτρο;

nikoliss Posted Today, 17:31

εγω παντως αυτα που αναφερεις, τα castrol slx iii 5-30w longlife δεν τα εχω βρει πουθενα! μεχρι κ στο site της δεν εχει κανενα 5-30w! www.castrol.gr

καποια μαρκα 5-30w longlife που να ειναι καλη γνωριζει κανενας?

Εγω παντως βαζω το MOBIL 1 ESP FORMULA 5-30 μακραν καλυτερο απο το CASTROL και η τιμη του ειναι πολυ λογικη. Προδιαγραφων VW 504.00 / 507.00 (http://www.mobil.com/Germany-German/Lubes/PDS/GLXXDEPVLMOMobil_1_ESP_Formula_5W-30.asp).

Εγω τα αγορασα απο το εξωτερικο πριν ερθουν Ελλαδα, αλλα πλεον μπορειτε να τα βρειτε στο ιδιο καταστηματα σε λογικη τιμη: http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...amp;prod_id=948

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω φιλε greekparot για τις παραπανω πληροφοριες, δεν γνωριζα το συγκεκριμενο καταστημα ουτε εκανα μεγαλη ερευνα αγορας! απο καποιον ατιπροσωπο της castrol στη λαρισα τα πηρα..

πως σου στελνει τις παραγγελιες το συγκεκριμενο ηλεκτρονικο καταστημα? με αντικαταβολη? υπαρχουν κ εξοδα αποστολης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο πληρωσατε για το σερβις των 30.000χλμ για το γκολφ? Οκ μερικοι μπορει να το κανατε πιο νωρις αλλα μιλαω για το πρωτο καλο σερβις οχι για αυτο των 15000 που αλλαζεις μονο λαδια κ φιλτρο..Πηγα στον Παζαρο και μου πηρε 150 ευρω εργασια+φιλτρο γυρης+κατι που εκαναν στο δοχειο νερου κ τα πιτσιλιστηρια+ κα8αρισμο πεταλουδας γκαζιου...Ολα τα αναλωσιμα (λαδια-φιλτρα) του τα πηγα εγω βεβαια για να μη μου πιασει τελειως τον κωλο..Απλα μου φανηκαν πολλα 150 ευρω μονο για εργασια ουσιαστικα..Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το σερβις των 15000

πληρωσα

castrol slx III 5-30 15ευρω x4(απο μαγαζι με λαδια εγινε η αγορα)

=60ευρω

φιλτρο λαδιου 17,3 ευρω

φιλτρο βενζινης 37 ευρω(αλλαχτικε με δικη μου θεληση ηθελα να δω σε τι κατασταση ηταν)

εργατικα 22 ευρω

=77ευρω

εγινε ελεγχος και με διαγνωστικο

ολα εκτος απο τα λαδια ηταν ανταλακτικα της αντιπροσωπειας

golf gt

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα σερβις γιατι εκλεισα 1 χρονο απο την αγορα του:

Λαδι Mobil1 ESP 5-30 (δικα μου)

Εργατικα: 25¤

Φιλτρο λαδιου: 17,80¤

Καθαρ. παρμπριζ: 1,90¤

Συνολο: 44,70¤

Ελεγχος στο διαγνωστικο, και σπρει σε ολους τους μεντεσεδες απο τις πορτες και στα αμορτισερ καπω και πορτμπαγκαζ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα σερβις γιατι εκλεισα 1 χρονο απο την αγορα του:

Λαδι Mobil1 ESP 5-30 (δικα μου)

Εργατικα: 25¤

Φιλτρο λαδιου: 17,80¤

Καθαρ. παρμπριζ: 1,90¤

Συνολο: 44,70¤

Ελεγχος στο διαγνωστικο, και σπρει σε ολους τους μεντεσεδες απο τις πορτες και στα αμορτισερ καπω και πορτμπαγκαζ.

Αν επιτρεπεται , που εκανες το service και πληρωσες μονο 44,70 ;

Μιλαμε για το service των 15000Km ?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις αντιπροσωπιες αν τους πας τα λαδια εσυ το κοστος με εργατικα αλλαγη φιλτρου και ελεγχο του αυτοκινητου δεν πρεπει να υπερβενει τα 45 με 50 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Για το service των 30000 χθες στην Καρεντα πληρωσα

εργασια = 149€

καθαρισμος πεταλουδας γκαζιου = 47,50€ B) (αυτο δεν το καταλαβα)

φιλτρο λαδιου = 17,55€

φιλτρο βενζινης = 36,20€

φιλτρο αερα = 27,20€

φιλτρο καμπινας = 17,62€

υγρο πλυστικου τζαμιων = 3,20€

καθαριστικο για την πεταλουδα = 7,50€

και Κ.Ε.Κ. ολα μαζι 315,00ε ζεστα ευρω..............

ευτηχως που

τα λαδια ηταν δικα μου ELF 0-40 με 13,00€ το λιτρο διοτι αυτοι θελαν 25,00€ το

λιτρο για τα ιδια αρα 5lt x 25.00€ = 125,00€ + 315,00€ = 450,00€

για ολο το σερβις σχεδον ενα 15νθημερο............

Edited by G.P.
Link to comment
Share on other sites

καθαρισμος πεταλουδας γκαζιου = 47,50β�¬ B) (αυτο δεν το καταλαβα)

καθαριστικο για την πεταλουδα = 7,50β�¬

Δλδ εργασία για καθαρισμό πεταλόυδας 40¤ :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Μην τα δέχεστε αυτά τα πράγματα ρε παίδες.....Πόση ώρα να του πήρε να ρίξει το καθαριστικό στην πεταλούδα??????

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εργασία για καθαρισμό πεταλόυδας 40¤ B):blink: :blink: :blink: :blink:

Μην τα δέχεστε αυτά τα πράγματα ρε παίδες.....Πόση ώρα να του πήρε να ρίξει το καθαριστικό στην πεταλούδα??????

Δε καταλαβες 47,50€ μονο για την εργασια.... τι να πω!!! μου

ειπε να καθαρισουμε και την πεταλουδα τι να ελεγα???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αντίστοιχη εντολή μου για έλεγχο πεταλούδας καθαρισμό μου είπαν ότι είδαν τις μοίρες μόνο γιατί το καθάρισμα είναι πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω...... Στο δε αντίστοιχο σερβις των 30000 σε άλλη αντιπροσωπεία δεν θυμάμαι να κάνανε κανένα έλεγχο ή καθαρισμό....

Edited by kchristus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.