Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Guest nionios-gorilaki
Ευχαριστω!!

Μηπως ξερεις και μαρκα; Πρεπει να ειναι της MANN

φιλε μου καλε πιθανον της mann να μην τα διαβαζει λογω bar code

την ειχα παθει με φιλτρο βενζινης που μου αλλαξανε και εσβηνε το αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δουλειά τους. Αλλά δεν είναι και η καλύτερη ιδέα μιας και δεν είναι και οι πιο φτηνοί.

Το ξέρω οτι δεν ειναι και οι πιο φτηνοι αλλα δεν ειναι καλυτερα να βαλεις αυθεντικο ανταλλακτικο?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι δεν ειναι και οι πιο φτηνοι αλλα δεν ειναι καλυτερα να βαλεις αυθεντικο ανταλλακτικο?

το ''αυθεντικο'' ειναι σχετικο.δαβασε το manual του οχηματος στην σελιδα που αναφερει τα ανταλλακτικα που λεει η vw ποια ''θεωρουνται'' γνησια και θα καταλαβεις τι γινεται.παντως και μεσα απο την καρεντα να το παρεις made in germany το ανταλλακτικο δεν θα γραφει.γαλλια,ισπανια,τουρκια και δεν ξερω και γω που αλλου.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι χονδρική αλλά με σημαντική έκπτωση. Τουλάχιστον τυπικά. Όντως προμηθεύουν πολλά συνεργεία.

Κάπως έτσι. Γιατί βλέπω στα τιμολόγια των συνεργείων πολλες φορές αγορές από ΜΑΝΔΗΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλε πιθανον της mann να μην τα διαβαζει λογω bar code

την ειχα παθει με φιλτρο βενζινης που μου αλλαξανε και εσβηνε το αυτοκινητο

Καμία επαφή , μιας ΚΑΙ τα φίλτρα βενζίνης των 5αριων είναι MANN-HUMMEL , πιθανόν να σου βάλανε την 4μπαρη έκδοση και εσύ να φοράς την 6μπαρη, ή και το ανάποδο... Ακόμα τα φίλτρα βενζίνης στα 5αρια είναι και ρυθμιστές πίεσης...

Και χονδρική πουλάνε. Πολλά συνεργεία αγοράζουν και από αντιπροσωπεία.

+1 Πουλάνε και χονδρική με ένα επιπλέον 30% έκπτωση ,

Αν αναπτύξεις σχέσεις με το τμήμα των ανταλακτικών της εκάστοτε αντιπροσωπείας , μπορείς και σαν ιδιώτης να έχεις μέχρι και ένα 20%, έγω ακόμα είμαι στο 16% , που θα μου πάει θα το φτάσω το 20αρι...

Τα φίλτρα του αυτοκινήτου είναι σε ένα μεγάλο ποσοσό κατασκευασμένα απο την MANN-HUMMEL,

Ψάξτε έναν dealer που φέρνει mann και αγοράστε τα ίδια φίλτρα στο μισό κόστος...

Π.χ Φίλτρο λαδιού GTi: 20ευρώ αντιπροσωπεία , 7ευρώ απο κατάστημα με ανταλλακτικά vw...

Ακόμα προσοχή , το φίλτο καμπίνας έχει 2 κωδικούς... Το ένα είναι φθηνό και το άλλο πιο ακριβό...

Η διαφορά στην τιμή κανένα 7ευρώ, αλλα ύπαρχει διαφορά στην ποιότητα και στο υλικό... Το ακριβό είναι σαν το φίλτρο απορροφητήρα και έχει ένα ελαφρύ άρωμα που εμποδίζει την μουχλίλα , και το φθηνό απλά κάνει συγκράτηση της σκόνης και βρώμας και είναι χαρτονέ......

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα παει για το πρωτο μου servise μου ειχε κανει ασχημη εντυπωση(και δεν προλαβα να τους πω) οτι μου τραβηξανε τα λαδια απο μεσα και δεν μου τα αδειασανε απο κατω.Απο τι ξερω το σωστο ειναι να το αδειαζουν απο κατω γιατι με με τον αλλο τροπο μενει το λαδι και δεν φευγει ολο.Το κανουν αυτο γενικα??

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο.Αν τους παω aftermarket φιλτρο αερα θα μου το τοποθετησουν αντι να μου βαλουν το γνησιο??

Link to comment
Share on other sites

15530 χλμ σημερα και πραγματοποιηθηκε το 1ο μικρο service.

Η εργασια εγινε στο Φιλοσιδη κοστισε 24€+ΦΠΑ (με εκπτωση 10%)και περιελαμβανε γενικο ελεγχο του αυτοκινητου(ελαστικα,αναρτησεις,φρενα,σταθμη υγρων,εξατμιση,κλπ),διαγνωση VAS για τυχον βλαβες και αλλαγη φιλτρου και λαδιων.

Τα λαδια (Aral super tronic III,Long Life,SAE 5W/30,προδιαγραφων VW504,507 σε τιμη 12€/λιτρο) και το φιλτρο (ΜΑΝΝ σε τιμη 8,5€),τα αγορασα απο εξειδικευμενο μαγαζι στην Ανοιξη Αττικης και μου κοστισαν μολις 56€,αντι για 128€ στην αντιπροσωπεια!!!

Συνολο λοιπον (long life service) μολις 82€,αντι για 156€ που θα εδινα εαν δεν αγοραζα τα λαδια εξω...

Ας ειναι καλα η παρεα μας εδω,αλλα και δίπλα,που μας ενημερωνει για το πως μπορουμε να κινηθουμε εξυπνα και οικονομικα...

ΥΓ "Στην περιπτωση που δεν εχετε κλεισει ακομη 1 χρονο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας,αλλα εχετε συμπληρωσει τα 15000 του 1ου service,πειτε στον τεχνικο να μη σας βγαλει καρτα καυσαεριων,δεν την χρειαζεστε ακομη...Οταν τον κλεισετε,πηγαινετε σε ενα συνεργειο της γειτονιας σας και βγαλτε μια.

Επισης μετα απο δικη μου προτροπή,ελεγχθηκε το φιλτρο γυρης και παρολο που δεν οδηγω σε χωματοδρομους,βρεθηκε αρκετα σκονισμενο και καθαριστηκε μεχρι να αλλαχθει στο επομενο service.Φυσηξτε το με κομπρεσερ να καθαρισει ή αλλάξτε το,απο το 1ο μολις service.Ειναι θεμα υγειας!

Αξιζει να σημειωθει οτι σε ολη τη διαδικασια του service ημουν διπλα στο αυτοκινητο-εκανε και ενα κ#λ#κρυο σημερα-καθως και το οτι το προσωπικο ηταν πολυ ευγενικο και εξυπηρετικο! <_< "

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

15530 χλμ σημερα και πραγματοποιηθηκε το 1ο μικρο service.

Η εργασια εγινε στο Φιλοσιδη κοστισε 24¤+ΦΠΑ (με εκπτωση 10%)και περιελαμβανε γενικο ελεγχο του αυτοκινητου(ελαστικα,αναρτησεις,φρενα,σταθμη υγρων,εξατμιση,κλπ),διαγνωση VAS για τυχον βλαβες και αλλαγη φιλτρου και λαδιων.

Τα λαδια (Aral super tronic III,Long Life,SAE 5W/30,προδιαγραφων VW504,507 σε τιμη 12¤/λιτρο) και το φιλτρο (ΜΑΝΝ σε τιμη 8,5¤),τα αγορασα απο εξειδικευμενο μαγαζι στην Ανοιξη Αττικης και μου κοστισαν μολις 56¤,αντι για 128¤ στην αντιπροσωπεια!!!

Συνολο λοιπον (long life service) μολις 82¤,αντι για 156¤ που θα εδινα εαν δεν αγοραζα τα λαδια εξω...

Ας ειναι καλα η παρεα μας εδω,αλλα και δίπλα,που μας ενημερωνει για το πως μπορουμε να κινηθουμε εξυπνα και οικονομικα...

ΥΓ "Στην περιπτωση που δεν εχετε κλεισει ακομη 1 χρονο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας,αλλα εχετε συμπληρωσει τα 15000 του 1ου service,πειτε στον τεχνικο να μη σας βγαλει καρτα καυσαεριων,δεν την χρειαζεστε ακομη...Οταν τον κλεισετε,πηγαινετε σε ενα συνεργειο της γειτονιας σας και βγαλτε μια.

Επισης μετα απο δικη μου προτροπή,ελεγχθηκε το φιλτρο γυρης και παρολο που δεν οδηγω σε χωματοδρομους,βρεθηκε αρκετα σκονισμενο και καθαριστηκε μεχρι να αλλαχθει στο επομενο service.Φυσηξτε το με κομπρεσερ να καθαρισει ή αλλάξτε το,απο το 1ο μολις service.Ειναι θεμα υγειας!

Αξιζει να σημειωθει οτι σε ολη τη διαδικασια του service ημουν διπλα στο αυτοκινητο-εκανε και ενα κ#λ#κρυο σημερα-καθως και το οτι το προσωπικο ηταν πολυ ευγενικο και εξυπηρετικο! <_< "

Κραταω στα χερια μου το τευχος Super autocar Μαιου 2007 οπου εχει ερευνα για τις τιμες των σερβις στο Audi A3 με λαδια longlife.Οι ακριβοτερες αντιπροσωπειες ειναι στην Αθηνα και οι Φθηνοτερες Πελ/νησο.Για τον Φιλοσιδη αναφερει πανω κατω την τιμη που λες για το σερβις των 15.000 χλμ.δηλ 150 ευρω με αλλαγη φιλτρου και τους κλασσικους ελεγχους.Οι διαφορες δυστυχως με την επαρχια ειναι τεραστιες.Για το ιδιο σερβις στην Πατρα συμφωνα με την ερευνα παιρνουν 80 ευρω.Για τον Πυργο οπου μενω δεν εχει τιμη αλλα κι εδω τοσο παιρνουν περιπου.Τελικα οσα θελει παιρνει ο καθενας.Ως πιο ακριβο εχει τον Παζαροπουλο με 180 ευρω.Ελεος.

Link to comment
Share on other sites

15530 χλμ σημερα και πραγματοποιηθηκε το 1ο μικρο service.

Η εργασια εγινε στο Φιλοσιδη κοστισε 24€+ΦΠΑ (με εκπτωση 10%)και περιελαμβανε γενικο ελεγχο του αυτοκινητου(ελαστικα,αναρτησεις,φρενα,σταθμη υγρων,εξατμιση,κλπ),διαγνωση VAS για τυχον βλαβες και αλλαγη φιλτρου και λαδιων.

Τα λαδια (Aral super tronic III,Long Life,SAE 5W/30,προδιαγραφων VW504,507 σε τιμη 12€/λιτρο) και το φιλτρο (ΜΑΝΝ σε τιμη 8,5€),τα αγορασα απο εξειδικευμενο μαγαζι στην Ανοιξη Αττικης και μου κοστισαν μολις 56€,αντι για 128€ στην αντιπροσωπεια!!!

Συνολο λοιπον (long life service) μολις 82€,αντι για 156€ που θα εδινα εαν δεν αγοραζα τα λαδια εξω...

Ας ειναι καλα η παρεα μας εδω,αλλα και δίπλα,που μας ενημερωνει για το πως μπορουμε να κινηθουμε εξυπνα και οικονομικα...

ΥΓ "Στην περιπτωση που δεν εχετε κλεισει ακομη 1 χρονο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας,αλλα εχετε συμπληρωσει τα 15000 του 1ου service,πειτε στον τεχνικο να μη σας βγαλει καρτα καυσαεριων,δεν την χρειαζεστε ακομη...Οταν τον κλεισετε,πηγαινετε σε ενα συνεργειο της γειτονιας σας και βγαλτε μια.

Επισης μετα απο δικη μου προτροπή,ελεγχθηκε το φιλτρο γυρης και παρολο που δεν οδηγω σε χωματοδρομους,βρεθηκε αρκετα σκονισμενο και καθαριστηκε μεχρι να αλλαχθει στο επομενο service.Φυσηξτε το με κομπρεσερ να καθαρισει ή αλλάξτε το,απο το 1ο μολις service.Ειναι θεμα υγειας!

Αξιζει να σημειωθει οτι σε ολη τη διαδικασια του service ημουν διπλα στο αυτοκινητο-εκανε και ενα κ#λ#κρυο σημερα-καθως και το οτι το προσωπικο ηταν πολυ ευγενικο και εξυπηρετικο! :o "

Γεια σου φιλε

Θελω να κανω το σερβισ των 30000 και θελω να αγορασω τα υλικα μονος μου

Θα μου δωσεις το τηλεφωνο απο το μαγαζι που ψωνισες;

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι βρισκεται στη Λεωφ.Μαραθωνος 82,Ανοιξη,στα συνορα με Αγ.Στεφανο.

Το τηλ ειναι το 210-81.41.055

Εχει τα παντα απο λαδια/φιλτρα/υγρα,απλα παρτε ενα τηλ απο πριν,εαν θελετε κατι πιο εξειδικευμενο να το φερει.

Αγοραζω 4 χρονια πλεον,απο αυτον και εκτος απο τα λαδια,εχει πολυ καλες τιμες και στα φιλτρα γυρης,αερος,μπουζι κλπ.

Τα αυτοκινητα δε της οικογενειας,στα οποια εχει ληξει η εργοστασιακη εγγυηση,πραγματοποιουν τα μικρα service σ`αυτον και η τοποθετηση των οποιων λαδιων,φιλτρων(εκτος φιλτρου βενζινης),μπουζι κλπ ειναι εντελως δωρεαν!

Σημειωτεον οτι στην αντιπροσωπεια δεν υπηρξε καποιο προβλημα με τα υλικα,αφου ολα ηταν πιστοποιημενα κατα τα προτυπα της VW.

Ο "τυπος" παντως,ως και πιστοποιητικα του φιλτρου μου εβγαλε φωτοτυπιες,για να ειμαι ενταξει με τους υπευθυνους του συνεργειου.(Πειτε του για το forum και θα σας εξυπηρετησει.)

Φυσικα δε χρειαστηκε να τα χρησιμοποιησω,μιας και ολοι στο συνεργειο ηταν πολυ φιλικοι.

Προφανως δεν ημουν ο πρωτος που το εκανε... :lol:

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετοιμαζομαι για αλλαγη λαδιων μπορει κανα καλο παιδι να μου πει τον κωδικο για το φιλτρο λαδιου του Golf TSI.

Εαν γινεται θα ηθελα να μου ανεβασετε και φωτο να δω πως ειναι το γνησιο φιλτρο λαδιου.

Thanks guys!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετοιμαζομαι για αλλαγη λαδιων μπορει κανα καλο παιδι να μου πει τον κωδικο για το φιλτρο λαδιου του Golf TSI.

Εαν γινεται θα ηθελα να μου ανεβασετε και φωτο να δω πως ειναι το γνησιο φιλτρο λαδιου.

Thanks guys!!! :thumbsup:

Εύκολο.ΜΑΝΝ HU712/6X

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να παω το αμαξι για service διοτι κλεινει 2οχρονο σε λιγες ημερες. Μου ειπαν οτι το κοστολογιο για ολα τα φιλτρα (βενζινης, καμπινα, λαδιου κλπ), λαδια και εργατικα θα κοστισει περιπου στα 250¤.

Αν και θα παω με δικα μου λαδια για μια ακομη φορα, μπορει να μου πει καποιος που εχει κανει το σερβις του 2ου ετους ποσο του κοστισε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Θα παω να αλλαξω λαδια αυριο και τους ειπα να μου το σηκωσουν το αμαξι για μου αδειασουν τα λαδια και να μην τα τραβηξουν απο μεσα.Αλλα μου ειπε ο μηχανικος οτι η ταπα ειναι απο αλουμηνιο και χαλανε.....Ισχυει κατι τετοιο η μου λεει π@π@ριες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Θα παω να αλλαξω λαδια αυριο και τους ειπα να μου το σηκωσουν το αμαξι για μου αδειασουν τα λαδια και να μην τα τραβηξουν απο μεσα.Αλλα μου ειπε ο μηχανικος οτι η ταπα ειναι απο αλουμηνιο και χαλανε.....Ισχυει κατι τετοιο η μου λεει π@π@ριες?

Με λιγα λογια οι Γερμανοι εφτιαξαν εναν κινητηρα οπου η διοδος διαφυγης των παλιων λαδιων θεωρειται η ταπα εισαγωγης τους.Το ακουσαμε κι αυτο.Ρωτα αυτον που σου το ειπε..την κατω ταπα γιατι την εβαλαν;Ειναι εξοδος εκτακτου αναγκης; ;) Μαλιστα αν δεν κανω λαθος δεν προκειται για ταπα αλλα για βιδα που ξεβιδωνει πολυ ευκολα και ειναι ευκολα προσβασιμη μολις σηκωσεις το αυτοκινητο σε ραμπα.Μιλαμε για υποθεση δευτερολεπτων να την ξεβιδωσουν.Να επiμεινεις να στα βγαλουν απο κατω τα λαδια.Προφανως βαριουνται να περιμενουν ή να το πουμε καλυτερα, θελουν να ξεμπερδευουν γρηγορα διοτι εχουν κι αλλοι σειρα tongue.gif

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Οχι! Ζητα να στα αφαιρεσουν απο κατω. Και εγω την 1η φορα που ειχα παει απο κατω τα αφαιρεσαν χωρις να τους πω τιποτα.

Κι εμενα το ιδιο.Απο μονοι τους το σηκωσαν και τα αφαιρεσαν απο κατω.Τωρα βεβαια παιζει να μην ξερουν οτι η βιδα...χαλαει ;):lol::D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.