Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

1)

DIS εσυ το εγραψες? ξερεις αν το 1.6 fsi εχει τετοια μοναδα φιλτρου?

2) ι) Kωνικος σφηνοειδής ιμάντας: ελεγχος κατάστασης

ιι) Kωνικος σφηνοειδής ιμάντας: έλεγχος τάσης μονο σε κινητήρες χωρις αυτόματο εντατηρα

3) ι) Έλεγχος οδοντωτού ιμάντα κίνησης εκεντροφόρου στα 90.000 km (μονο 4κυλ βενζινοκινητήρες).

ιι) Αντικατάσταση οδοντωτού ιμάντα κίνησης εκεντροφόρου (μόνο 4κυλ βενζινοκινητήρες με αντλία/μπέκ) στα 120.000

για 2 και 3 η ερωτηση ειναι τι ειναι αυτα, τι εννοει με αντλια/μπεκ , γενικα το 1.6 fsi που τα αλλαζει αυτα?

Κωνικος ιμαντας ειναι ο ιμαντας του δυναμο,υδραυλικο τιμονι κλπ.

Ο οδοντωτος ιμαντας ειναι εντος του κινητηρα (καθρεπτη) ειναι ο ιμαντας που δινει κινηση στον εκεντροφορο.

Εκ παραδρομης αναφερεται βενζινοκινητηρες.Ειναι για πετρελαιοκινητηρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν και καιρό στο forum πρώτη φορά γράφω και θα καταλάβετε το γιατί. Έχω ένα GOLF TSI από τον ιανουάριο του 2007...Σήμερα πήγα για το service των 15000 που έπεσε και πάνω στα δύο χρόνια. Λοιπόν συνολικά πλήρωσα 491 ευρώ στην AUTONET στο Κορωπί. Το πιο περίεργο είναι τα εργατικά, σας παραθέτω τους κωδικούς και το αντίτιμο!

01030001 ΣΕΡΒΙΣ Μ.ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟ 119,70

01400050 ΣΕΡΒΙΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ 28,50

46382050 ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ ΠΙΣΩ Ε+Τ 22,80

44052000 ΤΡΟΧΟΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ+ΤΟΠΟΘ 11,40

Αυτά είναι τα εργατικά! Πώς σας φαίνονται;;;

Ακόμα τον τελευταίο καιρό απέκτησα και εγώ το κορυφαίο γραντζούνισμα της 2ας και από δευτέρα θα τους το ξαναπάω για τρεις μερούλες...

Και κάτι μου είπε στο τέλος για μια βαλβίδα του τούρμπο, θέλει άλλαγμα λέει...

Link to comment
Share on other sites

service γκολφ 5 1,4 fsi 45000km

αλλαγη φιλτρου λαδιου

αλλαγη φιλτρου βενζινης

καθαρισμος φιλτρου αερα και καμπινας

λαδια

ελεγχος αυτοκινητου

εργασια

ΣΥΝΟΛΟ 120 ευρω σε εξουσιοδοτημενο

πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν και καιρό στο forum πρώτη φορά γράφω και θα καταλάβετε το γιατί. Έχω ένα GOLF TSI από τον ιανουάριο του 2007...Σήμερα πήγα για το service των 15000 που έπεσε και πάνω στα δύο χρόνια. Λοιπόν συνολικά πλήρωσα 491 ευρώ στην AUTONET στο Κορωπί. Το πιο περίεργο είναι τα εργατικά, σας παραθέτω τους κωδικούς και το αντίτιμο!

01030001 ΣΕΡΒΙΣ Μ.ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟ 119,70

01400050 ΣΕΡΒΙΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ 28,50

46382050 ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ ΠΙΣΩ Ε+Τ 22,80

44052000 ΤΡΟΧΟΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ+ΤΟΠΟΘ 11,40

Αυτά είναι τα εργατικά! Πώς σας φαίνονται;;;

Ακόμα τον τελευταίο καιρό απέκτησα και εγώ το κορυφαίο γραντζούνισμα της 2ας και από δευτέρα θα τους το ξαναπάω για τρεις μερούλες...

Και κάτι μου είπε στο τέλος για μια βαλβίδα του τούρμπο, θέλει άλλαγμα λέει...

οταν δωσεις το αμαξι στην autonet για μερες τσεκαρε και τα χιλιομετρα πριν το δωσεις γιατι το παιρνουν σπιτι. Και μην ξεχασεις κανενα πομποδεκτη για διοδια γιατι.... ( καμενος ειμαι γι αυτο στο λεω)

Link to comment
Share on other sites

οταν δωσεις το αμαξι στην autonet για μερες τσεκαρε και τα χιλιομετρα πριν το δωσεις γιατι το παιρνουν σπιτι. Και μην ξεχασεις κανενα πομποδεκτη για διοδια γιατι.... ( καμενος ειμαι γι αυτο στο λεω)
Σοβαρά μιλάς;;; Προσωπικά, είμαι υπερΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με τους συγκεκριμένους!

α.Το έχω ψάξει πολύ και έχω διαπιστώσει ότι είναι οι πιο φθηνοί από τους επίσημους. Ακόμη και ο Μπουρμάς που είχε τη φήμη του φθηνού, με έχει γδάρει!

β.Είναι οι μόνοι που μου επιτρέπουν να είμαι μπροστά (χωρίς να ενοχλώ τους εργαζόμενους ή να το παίζω έξυπνος για ό,τι κάνουν) την ώρα που πειράζουν το αυτοκίνητο.

γ.Κάνουν και γ*μ* τις δουλειές!

δ.Είναι γρήγοροι και δε σου πρήζουν τα π@π@ρι@

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που καταγγέλεις! Όταν το παρέδωσες δεν σημείωσαν πόσα χιλιόμετρα ΑΚΡΙΒΩΣ έχει το αυτοκίνητο; Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν! Και όταν το παραλαμβάνεις πρέπει να σου δικαιολογήσουν πόσα χιλιόμετρα έκανε και γιατί! ¶σε που έχουν ένα τσούρμο test drive, εταιρικά και ενοικιαζόμενα εκεί. Θα ήταν χαζομάρα να πάρουν το δικό σου και να κόβουν βόλτες!

Εάν έκαναν τέτοιο πράγμα - πάντως - είναι απαράδεκτοι! Μου το έκαναν μια φορά σε ένα parking που το είχα πάει (λόγω ανάγκης) και τους έκανα μεγάλη φασαρία... 3χιλιόμετρα παραπάνω είχε το αυτοκίνητο από τη στιγμή που τους το άφησα...

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν και καιρό στο forum πρώτη φορά γράφω και θα καταλάβετε το γιατί. Έχω ένα GOLF TSI από τον ιανουάριο του 2007...Σήμερα πήγα για το service των 15000 που έπεσε και πάνω στα δύο χρόνια. Λοιπόν συνολικά πλήρωσα 491 ευρώ στην AUTONET στο Κορωπί. Το πιο περίεργο είναι τα εργατικά, σας παραθέτω τους κωδικούς και το αντίτιμο!

01030001 ΣΕΡΒΙΣ Μ.ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟ 119,70

01400050 ΣΕΡΒΙΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ 28,50

46382050 ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ ΠΙΣΩ Ε+Τ 22,80

44052000 ΤΡΟΧΟΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ+ΤΟΠΟΘ 11,40

Αυτά είναι τα εργατικά! Πώς σας φαίνονται;;;

Ακόμα τον τελευταίο καιρό απέκτησα και εγώ το κορυφαίο γραντζούνισμα της 2ας και από δευτέρα θα τους το ξαναπάω για τρεις μερούλες...

Και κάτι μου είπε στο τέλος για μια βαλβίδα του τούρμπο, θέλει άλλαγμα λέει...

Σε χρεώνουν εργατικά για αλλαγή τακάκια και μετά σε χρεώνουν και το βάλε βγάλε των τροχών που είναι για γέλια....

Το κυριότερο όμως είναι ότι σε χρεώνουν 120¤ για αλλαγή λάδια-φίλτρο λαδιού (γιατί αυτό είναι το service των 15Κ). Αν αυτά είναι μόνο εργατικά είναι απαράδεκτοι αλλά και εσύ φταίς που πήγες ξυπόλυτος στα αγκάθια....Αν περιλαμβάνει και τα λάδια + φίλτρο τότε απλά σου χρέωσαν 60¤ την αλλαγή (γιατί 5λίτρα συνθετικό 5W30 + φίλτρο = 60¤) που πάλι είναι τραγικό...

Περαστικά... :angry:

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς;;; Προσωπικά, είμαι υπερΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με τους συγκεκριμένους!

α.Το έχω ψάξει πολύ και έχω διαπιστώσει ότι είναι οι πιο φθηνοί από τους επίσημους. Ακόμη και ο Μπουρμάς που είχε τη φήμη του φθηνού, με έχει γδάρει!

β.Είναι οι μόνοι που μου επιτρέπουν να είμαι μπροστά (χωρίς να ενοχλώ τους εργαζόμενους ή να το παίζω έξυπνος για ό,τι κάνουν) την ώρα που πειράζουν το αυτοκίνητο.

γ.Κάνουν και γ*μ* τις δουλειές!

δ.Είναι γρήγοροι και δε σου πρήζουν τα π@π@ρι@

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που καταγγέλεις! Όταν το παρέδωσες δεν σημείωσαν πόσα χιλιόμετρα ΑΚΡΙΒΩΣ έχει το αυτοκίνητο; Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν! Και όταν το παραλαμβάνεις πρέπει να σου δικαιολογήσουν πόσα χιλιόμετρα έκανε και γιατί! ¶σε που έχουν ένα τσούρμο test drive, εταιρικά και ενοικιαζόμενα εκεί. Θα ήταν χαζομάρα να πάρουν το δικό σου και να κόβουν βόλτες!

Εάν έκαναν τέτοιο πράγμα - πάντως - είναι απαράδεκτοι! Μου το έκαναν μια φορά σε ένα parking που το είχα πάει (λόγω ανάγκης) και τους έκανα μεγάλη φασαρία... 3χιλιόμετρα παραπάνω είχε το αυτοκίνητο από τη στιγμή που τους το άφησα...

Την μια φορα που το πηγα μου γρατσουνησαν την ζαντα, την αλλη για αλλαγη αισθητηρων ζωνων και καθισματων με τραβηξαν κορωπι 3!! φορες ( την μια ξεχασαν να παραγγηλουν ανταλακτικα, την δευτερη ο ταπετσερης ηταν αρρωστος!!), και την τελευταια για αλλαγη σασμαν εκανα την μ@λ@κια και τους το αφησα σαββατο-κυριακο χωρις να τσεκαρω χιλ. αφου οταν με ρωτησανε τους ειπα στο περιπου. Οταν πηγα και το πηρα η βενζινη ηταν στα κοκκινα και το e-pass τελειωμενο!!

Και το τελευταιο , για εργασια μισης ωρας ακριβως ( ημουν μπροστα οπως και εσυ ανεφερες ) στο σερβις των 30000 με χρεωσαν 2 ωρες 120 ευρο + ΦΠΑ και μου ειπαν οτι ειναι υποχρεωτικα απο την ΚΟΣΜΟΚΑΡ

Να τους χαιρεστε....

ΥΓ. τοτε με την περιπτωση των Ζωνων , τους ζητησα αυτοκινητο αντικαταστασης γιατι δεν μπορουσα να πηγαινο-ερχομαι απο Ζωγραφου για τις δικες τους Μ@λακιες. Οταν μου αρνηθηκαν φυσικα και τα εκανα πουτανα απειλωντας οτι θα ανεβενα και πανω στον διευθυντη τους. Αμεσως αμαξι βρεθηκε και μου εδωσαν αυτο του τεχνικου συμβουλου !!! ( Για να μην λεω μονο τα στραβα )

Edited by Nik GT
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Τη Δευτέρα που θα πάω θα τους κάνω τρελή φασαρία για να δούμε τι θα μου πούνε. Εννοείται ότι θα τσεκάρω τα χιλιόμετρα, αν θέλουν ας κάνουν μλκια... Αυτά που έγραψα ήταν μόνο τα εργατικά! Τα υπόλοιπα:

Λάδι 4λίτρα 68,96

φίλτρο λαδιού 14,19

φίλτρο 20,67

φίλτρο 15,41

φίλτρο καυσίμου 30,46

υγρό φρένων 14,82

τακάκια 51,36

Ρε παιδιά τι να σας πω, και εγώ μένω παπάγου και μου είπαν ότι αυτοί εκεί είναι οι καλύτεροι...Αλλιώς σιγά μην έτρεχα εκεί περά...Τώρα έχω ξενερώσει τη ζωή μου! <_<

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Τη Δευτέρα που θα πάω θα τους κάνω τρελή φασαρία για να δούμε τι θα μου πούνε. Εννοείται ότι θα τσεκάρω τα χιλιόμετρα, αν θέλουν ας κάνουν μλκια... Αυτά που έγραψα ήταν μόνο τα εργατικά! Τα υπόλοιπα:

Λάδι 4λίτρα 68,96

φίλτρο λαδιού 14,19

φίλτρο 20,67

φίλτρο 15,41

φίλτρο καυσίμου 30,46

υγρό φρένων 14,82

τακάκια 51,36

Ρε παιδιά τι να σας πω, και εγώ μένω παπάγου και μου είπαν ότι αυτοί εκεί είναι οι καλύτεροι...Αλλιώς σιγά μην έτρεχα εκεί περά...Τώρα έχω ξενερώσει τη ζωή μου! <_<

εγω ευτυχως για το σερβις των 30000 τους πηγα ολα τα υλικα εκτος απο φιλτρο βενζινης και μου βγηκαν λιγοτερα απο τα 2/3 απο τις τιμες που γραφεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Τη Δευτέρα που θα πάω θα τους κάνω τρελή φασαρία για να δούμε τι θα μου πούνε. Εννοείται ότι θα τσεκάρω τα χιλιόμετρα, αν θέλουν ας κάνουν μλκια... Αυτά που έγραψα ήταν μόνο τα εργατικά! Τα υπόλοιπα:

Λάδι 4λίτρα 68,96

φίλτρο λαδιού 14,19

φίλτρο 20,67

φίλτρο 15,41

φίλτρο καυσίμου 30,46

υγρό φρένων 14,82

τακάκια 51,36

Ρε παιδιά τι να σας πω, και εγώ μένω παπάγου και μου είπαν ότι αυτοί εκεί είναι οι καλύτεροι...Αλλιώς σιγά μην έτρεχα εκεί περά...Τώρα έχω ξενερώσει τη ζωή μου! <_<

Μην μπεις στον κόπο καν....Δεν θα βγάλεις άκρη...Απλά μην ξαναπάς σε αυτούς και κοίτα να μάθεις τι χρειάζεται να αλλάξεις και πότε....Πέρα από το γεγονός ότι τα φίλτρα αέρος και καμπίνας είναι δουλειά 5 λεπτών που μπορεί και αρχάριος να αλλάξει...Απλά από περιέργεια πάρε τηλέφωνο και ρώτα πόσο κοστίζει η εργατοώρα για να δούμε πόσες ώρες δουλειάς σε χρέωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στον κόπο καν....Δεν θα βγάλεις άκρη...Απλά μην ξαναπάς σε αυτούς και κοίτα να μάθεις τι χρειάζεται να αλλάξεις και πότε....Πέρα από το γεγονός ότι τα φίλτρα αέρος και καμπίνας είναι δουλειά 5 λεπτών που μπορεί και αρχάριος να αλλάξει...Απλά από περιέργεια πάρε τηλέφωνο και ρώτα πόσο κοστίζει η εργατοώρα για να δούμε πόσες ώρες δουλειάς σε χρέωσαν...

3 ωρες !!!!!! 60+φπα η ωρα ( πεθανε το παληκαρι ο μαστορας !!! )

Το γελιο το καλο ειναι το βγαλσιμο τροχων <_<:blush::wub: Ρε που παμε ρε που παμε.... και μετα φταινε οι αναρχικοι που τα κανουνε λαμπογυαλο

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω κανονικά και θα τους τα χώσω κανονικότατα...Ας μου πει ό,τι θέλει...Και που αλλού να το πηγαίνω ρε παιδιά, για πείτε καμιά ιδέα, σας λέω και αυτούς φίλοι μου μου τους πρότειναν...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Τη Δευτέρα που θα πάω θα τους κάνω τρελή φασαρία για να δούμε τι θα μου πούνε. Εννοείται ότι θα τσεκάρω τα χιλιόμετρα, αν θέλουν ας κάνουν μλκια... Αυτά που έγραψα ήταν μόνο τα εργατικά! Τα υπόλοιπα:

Λάδι 4λίτρα 68,96

φίλτρο λαδιού 14,19

φίλτρο 20,67

φίλτρο 15,41

φίλτρο καυσίμου 30,46

υγρό φρένων 14,82

τακάκια 51,36

Ρε παιδιά τι να σας πω, και εγώ μένω παπάγου και μου είπαν ότι αυτοί εκεί είναι οι καλύτεροι...Αλλιώς σιγά μην έτρεχα εκεί περά...Τώρα έχω ξενερώσει τη ζωή μου! <_<

Οι τιμές των ανταλλακτικών είναι οκ για αντιπροσωπεία στην Αττική. Τόσο πληρώνουν οι περισσότεροι εάν δεν τα φέρουν από έξω.

Ρε συ Neck, για αλλαγή τακάκια χρεώσανε ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ άλλη εργασία για ΒΓΑΛΣΙΜΟ ΤΡΟΧΩΝ ??? ΕΛΕΟΣ....

Για το ίδιο service (σε GT) πλήρωσα στον Gratsia 230 αλλά χωρίς τακάκια, υγρά φρένων και λάδια. Δώσανε και αυτοκίνητο αντικατάστασης κατόπιν συννενόησης. Οι τιμές σε αυτά που έβαλα είναι ίδιες με τις δικές σου. Στην εργασία για το service χρεώσανε 112 για τις 2 ώρες.

Που καταντήσαμε... 500 ευρώ για service αναλώσιμων + τακάκια....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε συ Billy με πιάσανε κότσο...Τώρα που θα πάω πάντως θα τους τα χώσω...Και τώρα που το σκέφτομαι αφού θα είμαι τρεις μέρες χωρίς αμάξι κάτσε να τους πάρω αύριο να ζητήσω και αυτοκίνητο για τρεις μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο Βενζίνης λέει πουθενά το manual για αλλαγή στα 15000χλμ?

Αν δεν σε ρώτησαν κακώς το άλλαξαν....

Για αυτοκίνητο αντικατάστασης θα σου πουν το κλασσικό ότι πρέπει να τους το φέρεις με γερανό για να δικαιούσαι....

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο Βενζίνης λέει πουθενά το manual για αλλαγή στα 15000χλμ?

Αν δεν σε ρώτησαν κακώς το άλλαξαν....

Για αυτοκίνητο αντικατάστασης θα σου πουν το κλασσικό ότι πρέπει να τους το φέρεις με γερανό για να δικαιούσαι....

Πρέπει να λέει αν θυμάμαι καλά, πάντως και οι υπόλοιποι γνωστοί μου στα 15000 το άλλαξαν...Λες να τους το στείλω με γερανό;;; <_<

Και κάτι ακόμα, αυτό που μου είπε για βλάβη σε κάποια βαλβίδα του τούρμπο έχτε ιδέα τι είναι;περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οταν πηγα για σερβις το δικο μου κι ημουν μπροστα,οταν σηκωσε τ αμαξι για να βγαλει τα λαδια απο καρτερ,διπλα στην ταπα του καρτερ(οχι ομως πανω στη βιδα του καρτερ) ηταν γεματο λαδια.τον ρωταω τι συμβαινει και μου απανταει οτι ολα τα γκολφ εχουν διαροη απο 1 φλαντζα εκει χαμηλα κι οτι δν αξιζει να την αλλαξω γιατι ειναι διαδικασια κι οτι δν υπαρχει προβλημα...για δωστε τα φωτα σας,εγω παντως δε το χω ξανασυναντησει αυτο το συνηθισμενο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Exω ενα golf gt και χθες πηγα το πηγα το service τον 30000 χλμ στην karenta Βουλιαγμενης . Εχουμε και λεμε λαδια δικα μου και το φιλτρο αερα δεν χρειαζοταν γιατι εχω aftermarket εισαγωγη

Εργασια 129.80

Φιλτρο λαδιου 14.33

Φιλτρο καυσιμου 30.46

Φιλτρο???? 15.41

Αντιψ υγρο πλυστ 2.71

Καρτα καυσ. 7.46

Συνολο χ.Φ.Π.Α 200.17

Φ.Π.Α 38.03

238.20

Εκτος απο το service ειχα ζητησει και να μου τσεκαρουν και το a/c για μια διαροη φρεον που ειχα οποτε ειναι και αυτο μαλλον στην εργασια.

Για να ακουσω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Exω ενα golf gt και χθες πηγα το πηγα το service τον 30000 χλμ στην karenta Βουλιαγμενης . Εχουμε και λεμε λαδια δικα μου και το φιλτρο αερα δεν χρειαζοταν γιατι εχω aftermarket εισαγωγη

Εργασια 129.80

Φιλτρο λαδιου 14.33

Φιλτρο καυσιμου 30.46

Φιλτρο???? 15.41

Αντιψ υγρο πλυστ 2.71

Καρτα καυσ. 7.46

Συνολο χ.Φ.Π.Α 200.17

Φ.Π.Α 38.03

238.20

Εκτος απο το service ειχα ζητησει και να μου τσεκαρουν και το a/c για μια διαροη φρεον που ειχα οποτε ειναι και αυτο μαλλον στην εργασια.

Για να ακουσω γνωμες

Το φιλτρο με τα ???? ειναι της καμπινας

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο με τα ???? ειναι της καμπινας

Ναι αυτο πρεπει να ειναι. :lol: Τουλαχιστον αυτο μου ειπε ο συμβουλος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε συ Billy με πιάσανε κότσο...Τώρα που θα πάω πάντως θα τους τα χώσω...Και τώρα που το σκέφτομαι αφού θα είμαι τρεις μέρες χωρίς αμάξι κάτσε να τους πάρω αύριο να ζητήσω και αυτοκίνητο για τρεις μέρες...

Αυτοκίνητο αντικατάστασης θα σου δώσουνε. Αλλά γιατί 3 μέρες ? Για το ίδιο πρόβλημα (αλλαγή συχρονιζέ 2ας) στο ίδιο μαγαζί (Autonet Κορωπί) μου το φτιάξανε σε 1 μέρα. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο ότι επειδή περίμενα 5 μήνες να με φωνάξουνε, μου το κρατήσανε πιο λίγο. Αυτος βασικά ήταν και ο λόγος που δεν θα ξαναπατήσω εκεί

Link to comment
Share on other sites

Exω ενα golf gt και χθες πηγα το πηγα το service τον 30000 χλμ στην karenta Βουλιαγμενης . Εχουμε και λεμε λαδια δικα μου και το φιλτρο αερα δεν χρειαζοταν γιατι εχω aftermarket εισαγωγη

Εργασια 129.80

Φιλτρο λαδιου 14.33

Φιλτρο καυσιμου 30.46

Φιλτρο???? 15.41

Αντιψ υγρο πλυστ 2.71

Καρτα καυσ. 7.46

Συνολο χ.Φ.Π.Α 200.17

Φ.Π.Α 38.03

238.20

Εκτος απο το service ειχα ζητησει και να μου τσεκαρουν και το a/c για μια διαροη φρεον που ειχα οποτε ειναι και αυτο μαλλον στην εργασια.

Για να ακουσω γνωμες

Τα ίδια με μένα και εσύ...¶ρα πρέπει να ναι ταρίφα τα εργατικά... :D

Αυτοκίνητο αντικατάστασης θα σου δώσουνε. Αλλά γιατί 3 μέρες ? Για το ίδιο πρόβλημα (αλλαγή συχρονιζέ 2ας) στο ίδιο μαγαζί (Autonet Κορωπί) μου το φτιάξανε σε 1 μέρα. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο ότι επειδή περίμενα 5 μήνες να με φωνάξουνε, μου το κρατήσανε πιο λίγο. Αυτος βασικά ήταν και ο λόγος που δεν θα ξαναπατήσω εκεί

Δεν ξέρω τι να σου πω...3 μέρες μου είπε, θα πάρω αύριο τελικά για αμάξι αντικατάστασης να δω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω τι πληρωσα στις 11/09/08 για το 1ο service, το εκανα νωριτερα στα 11.556χλμ.

Καρτα καυσαεριων 8.40

Σερβις μικρο γκολφ 30.00

Ζουαν 0.37

Υγρο παρμπριζ 1.42

Λαδι ΤΙΤΑΝ LONG LIFE 72.61

Αναλωσιμα 0.90

Φιλτρο λαδιου 12.78

Συνολο 150.52 150 δλδ

Απο αυτα αν βγαλετε τα 2 πρωτα τα υπολοιπα ειναι τελικη τιμη με 10% εκπτωση. Το 2ο φανταζομαι οτι ειναι τα εργατικα. (30.00)

Πως σας φαινεται?

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.