Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Κωνικος ιμαντας ειναι ο ιμαντας του δυναμο,υδραυλικο τιμονι κλπ.

Ο οδοντωτος ιμαντας ειναι εντος του κινητηρα (καθρεπτη) ειναι ο ιμαντας που δινει κινηση στον εκεντροφορο.

Εκ παραδρομης αναφερεται βενζινοκινητηρες.Ειναι για πετρελαιοκινητηρες.

Ο ΙΜΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΟ, ΤΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΜΠΑΣ ΝΕΡΟΥ, Κ.Λ.Π. ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΩΝΙΚΟΣ !!! popeye.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθηνα πληρωνεται παρα πολλα για εργατικα. Εχω ποσταρει και εγω παλαιοτερα και το κοστος στην επαρχια πολυ μικροτερο. Οι τιμες του svoura μου φαινονται πολυ πιο φυσιολογικες παντως.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω τι πληρωσα στις 11/09/08 για το 1ο service, το εκανα νωριτερα στα 11.556χλμ.

Καρτα καυσαεριων 8.40

Σερβις μικρο γκολφ 30.00

Ζουαν 0.37

Υγρο παρμπριζ 1.42

Λαδι ΤΙΤΑΝ LONG LIFE 72.61

Αναλωσιμα 0.90

Φιλτρο λαδιου 12.78

Συνολο 150.52 150 δλδ

Απο αυτα αν βγαλετε τα 2 πρωτα τα υπολοιπα ειναι τελικη τιμη με 10% εκπτωση. Το 2ο φανταζομαι οτι ειναι τα εργατικα. (30.00)

Πως σας φαινεται?

Για τιμές Ρώρρη φαίνονται......Αλλά ρε svouras το λαδάκι μπορείς να το αγοράσεις από το γνωστό e-shop με 40¤(5χ:xmas: και να σου έβγαινε 100¤ το service..

Link to comment
Share on other sites

Για τιμές Ρώρρη φαίνονται......Αλλά ρε svouras το λαδάκι μπορείς να το αγοράσεις από το γνωστό e-shop με 40?(5χ:cry: και να σου έβγαινε 100? το service..

Το ειχα σκεφτει αλλα λογω μεγαλου φορτου εργασιας δεν προλαβαινα ουτε ανασα να παρω. thumbsdown.gif

Y.Γ. Το service του Ρωρρη στην Λυκοβρυση, οχι στην Πλαπουτα.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

την αλλη βδομάδα πάω για αλλαγη λαδιών και επειδή είμαι λιγο μπερδεμένος απο τα διάφορα που διαβάζω για τα λάδια τι προτείνετε να βάλω 5w30? 5w40? και τι μαρκα? όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...

Υ.Γ. το τσι 122 εχω και ειμαι στα 21000...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΙΜΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΟ, ΤΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΜΠΑΣ ΝΕΡΟΥ, Κ.Λ.Π. ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΩΝΙΚΟΣ !!! popeye.gif

Καλημερα φιλε μου.

Ετσι τους εισαν αναφερει πιο πανω,κωνικος και οδοντωτος.

Link to comment
Share on other sites

την αλλη βδομάδα πάω για αλλαγη λαδιών και επειδή είμαι λιγο μπερδεμένος απο τα διάφορα που διαβάζω για τα λάδια τι προτείνετε να βάλω 5w30? 5w40? και τι μαρκα? όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...

Υ.Γ. το τσι 122 εχω και ειμαι στα 21000...

Mobil 1 5W30 ESP ή VALVOLINE SYNPOWER 5W30 XLIII

MOBIL

Valvoline

Link to comment
Share on other sites

Για τιμές Ρώρρη φαίνονται......Αλλά ρε svouras το λαδάκι μπορείς να το αγοράσεις από το γνωστό e-shop με 40¤(5χ:lol: και να σου έβγαινε 100¤ το service..
Ώπα! Ώπα!! Ερωτήσεις!!

1. Ποιο είναι "το γνωστό eshop"???

2. Τα λάδια που σου βάζουν στην αντιπροσωπεία με το service είναι "και καλά" VW - Audi. Μπορείς να τους πας τα δικά σου και να δεχτούν να βάλουν τα δικά σου αναλώσιμα;;

Link to comment
Share on other sites

σε πόσες μέρες γίνεται η παράδοση σε αυτο το σαϊτ?

Την επόμενη εργάσιμη από την παραγγελία συνήθως...

Ώπα! Ώπα!! Ερωτήσεις!!

1. Ποιο είναι "το γνωστό eshop"???

www.trade-wind.gr

2. Τα λάδια που σου βάζουν στην αντιπροσωπεία με το service είναι "και καλά" VW - Audi. Μπορείς να τους πας τα δικά σου και να δεχτούν να βάλουν τα δικά σου αναλώσιμα;;

1)www.trade-wind.gr

2)Κανονικά είναι υποχρεωμένοι με όσα λάδια είναι VW approved...Ο Ρώρρης το δέχεται..

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα το Golfaki μου μετά από τρεις μέρες...Καινούριο συγχρονιζέ, "μπόλικη" βαλβολίνη, ένα N75 και είμαστε κομπλέ. Περιττό να σας πω ότι την ξετίναξα τη δευτέρα σήμερα! Επιτέλους δεν έσκουζε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγα σήμερα στο Φιλιππαιο για το πρώτο service των 15000 χιλιομέτρων και πλήρωσα χωρίς τα λάδια 78 ευρώ με την κάρτα καυσαερίων. Πολλά εάν και πολύ εξυπηρετικοί δεν πρόκειται να με ξαναδούν.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου πολλα σου πηραν...καρτα γιατι εβγαλες>?εκλεισες χρονο?

χρονο κλεινς τελη ιανουαριου αλλα την εβγαλα για να μην ξαναπαω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο service των 30.000 ή 2 χρόνια, για το TSi 140, μου είχαν πεί ότι πρέπει και αλλαγή υγρών φρένων. Διαβάζοντας, δεν είδα κάποιος να ανάφερε για αλλαγή υγρών :lol: .

Ποιά λάδια και φίλτρα προτείνετε να αγοράσω από trade-wind, ώστε να τους τα πάω εγώ ?

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις οτι το manual λεει στα 3 χρονια και μετα καθε 2 χρονια.

Φιλτρα θα σου πουν απο το trade-wind αρκει να τους δωσεις κωδικο μηχανης κτλ, λαδια mobil 1 esp formula ή castrol edge. Δες και στο www.g-market.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο service των 30.000 ή 2 χρόνια, για το TSi 140, μου είχαν πεί ότι πρέπει και αλλαγή υγρών φρένων. Διαβάζοντας, δεν είδα κάποιος να ανάφερε για αλλαγή υγρών B) .

Ποιά λάδια και φίλτρα προτείνετε να αγοράσω από trade-wind, ώστε να τους τα πάω εγώ ?

Μου αλλάξαν εμένα υγρά φρένων στα 25000, 60ευρώ τα χρέωσαν...................βάλε τα λάδια και τα φίλτρα...και κάτι εργατικά που ούτε γιατροί δεν βλέπουν..... φεύγοντας τους άφησα ένα ζευγάρι κυάλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αλλάξαν εμένα υγρά φρένων στα 25000, 60ευρώ τα χρέωσαν...................βάλε τα λάδια και τα φίλτρα...και κάτι εργατικά που ούτε γιατροί δεν βλέπουν..... φεύγοντας τους άφησα ένα ζευγάρι κυάλια!!!!

Ωραίος! B)

Link to comment
Share on other sites

Μου αλλάξαν εμένα υγρά φρένων στα 25000, 60ευρώ τα χρέωσαν...................βάλε τα λάδια και τα φίλτρα...και κάτι εργατικά που ούτε γιατροί δεν βλέπουν..... φεύγοντας τους άφησα ένα ζευγάρι κυάλια!!!!

Εννοείς 60ευρώ μαζί με τα εργατικά? Διότι χωρίς τα εργατικά μιλάμε για γδάρσιμο.

Με μια έτσι γρήγορη αναζήτηση στα site είδα ότι τα υλικά (φίλτρα-λάδια-υγρά φρένων) θα μου στοιχίσουν 120-130 ευρώ. Αν βάλουμε και 130 ευρώ εργασία service, τότε φτάνουμε στα 250-260 ευρώ. Λίγα μου φαίνονται σε σχέση με αυτα που έχω διαβάσει.. ξεχνάω κάτι?? :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΠΟΛΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΑΛΛΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΧΑΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΑΡΚΕΤΑ biggrin.gif

ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ SERVICE ΣΤΑ 7000 ΧΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ 15000(ΗΔΗ ΕΧΩ 7 ΚΑΙ ΚΑΤΙ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΛΠ.. Η ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ????

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΛΠ.. Η ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ????

Η πρώτη σου επιλογή σε καθιστά σίγουρα πλουσιότερο κατά 30-40 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!ΕΧΩ ΤΟ TSI 122.ΚΣΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΟ SERVICE ΠΧ(ΛΑΔΙΑ:ΠΟΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ)???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!ΕΧΩ ΤΟ TSI 122.ΚΣΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΟ SERVICE ΠΧ(ΛΑΔΙΑ:ΠΟΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ)???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

Ποιο μηνα κατασκευαστηκε το αυτοκινητο σου; Αν δεν ξερεις, ποτε το αγορασες; Ρωταω γιατι μετα απο καποιο διαστημα εχει αλλαξει το φιλτρο λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μηνα κατασκευαστηκε το αυτοκινητο σου; Αν δεν ξερεις, ποτε το αγορασες; Ρωταω γιατι μετα απο καποιο διαστημα εχει αλλαξει το φιλτρο λαδιου.

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 7067 ΧΜ...... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.