Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

μια ερωτηση. εχω 30.000km και παιρνοντας τηλεφωνο σε 2 αντιπροσωπειες να ρωτησω για service μου ειπαν γυρω στα 300eyro και οτι κανοντας μια αναλυση για το τι αλλαζουν μου ειπαν για μπουζι. αν δεν κανω λαθος φοραμε μπουζι ιριδιου και αυτα δεν αλλαζουν στα 30.000km αλλα πιο πανω. ισως να κανω και λαθος αν ξερει καποιος ας μου πει.

Edited by sv2flu
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση. εχω 30.000km και παιρνοντας τηλεφωνο σε 2 αντιπροσωπειες να ρωτησω για service μου ειπαν γυρω στα 300eyro και οτι κανοντας μια αναλυση για το τι αλλαζουν μου ειπαν για μπουζι. αν δεν κανω λαθος φοραμε μπουζι ιριδιου και αυτα δεν αλλαζουν στα 30.000km αλλα πιο πανω. ισως να κανω και λαθος αν ξερει καποιος ας μου πει.

Οχι.Τα μπουζι δεν αλλαζονται στα 30.000 χλμ.Σε αυτα τα χιλιομετρα αλλαζονται ολα τα φιλτρα και τα λαδια.Τα μπουζι αν θυμαμαι καλα θα τα αλλαξεις στο επομενο γενικο σερβις δηλαδη στα 60.000 χλμ

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 7067 ΧΜ...... :D

Τοτε παρε μονο τα λαδια απ'εξω γιατι το φιλτρο αυτο δεν το εχει ετοιμασει ακομα η mann. Για λαδια τα πιο συνηθη ειναι castrol edge και mobil 1 esp formula, με κανενα 50αρικο. Αλλιως fuchs titan με λιγοτερα.

www.g-market.gr

www.trade-wind.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις μίλησα με Καρέντα. Το Service των 30.000 περιλαμβάνει όλα τα φίλτρα + λάδια + υγρά φρένων ( είμαι στα 2,5 χρόνια), συνολική τιμή .. μόοοοολις 403¤ :lol: Τσάμπα πράμα δηλαδή. ( τιμή υγρών φρένων 15¤ και τα sites το έχουν 4¤)

Τους είπα ότι θα πάω εγώ όλα τα φίλτρα, τα λάδια και τα υγρά φρένων, και μου είπαν 159¤+ΦΠΑ, δηλαδή 190¤ εργατικά + 130¤ τα υλικά αγορασμένα από μένα = 320¤.

Πώς σαε φαίνεται η τιμή εργατικών για service και αλλαγή υγρών φρένων?

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα καλέσω και σε κάποια άλλη αντιπροσωπία να δώ. Παιδιά πρέπει να σκεφτείτε ότι είναι αντιπροσωπία και με αυτην την σκέψη να απαντάτε. Το ότι είναι πολλά οκ, αλλά έχουμε άλλη επιλογή? Ξέρουμε κάποια που παίρνει λιγότερα? Δίοτι στον Κυρ Μήτσο της γειτονιάς οκ θα είναι πιο φθηνά. Έχω ακόμα 1, 5 χρόνο εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε την autonet στο κορωπι.εχω ακουσει οτι οι τιμες της ειναι χαμηλωτερες απο κατι καρεντες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβαλλω αν θα βρεις τιμη κατω των 300 ευρω.Λαδι βαζεις 5-30.Για να μειωσεις το κοστος θα σου προτεινα να αγορασεις τα λαδια και τα φιλτρα απο το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβαλλω αν θα βρεις τιμη κατω των 300 ευρω.Λαδι βαζεις 5-30.Για να μειωσεις το κοστος θα σου προτεινα να αγορασεις τα λαδια και τα φιλτρα απο το ιντερνετ.

Καλά είναι σίγουρο ότι θα τα αγοράσω από το Ίντερνετ. Θα προσπαθήσω να κάνω μια έρευνα αγοράς για τα εργατικά. Μέχρι στιγμής ξέρω τα 190¤ της Καρέντα και ξαναλέω για όσους δεν είδανε πιο πάνω για service 30.000 συν αλλαγή υγρών φρένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι σίγουρο ότι θα τα αγοράσω από το Ίντερνετ. Θα προσπαθήσω να κάνω μια έρευνα αγοράς για τα εργατικά. Μέχρι στιγμής ξέρω τα 190¤ της Καρέντα και ξαναλέω για όσους δεν είδανε πιο πάνω για service 30.000 συν αλλαγή υγρών φρένων.

Θυμαμαι σχετικα προσφατα που καποιο παληκαρι απο το φορουμ ειχε κανει ερευνα αγορας και το φθηνοτερο που ειχε βρει ηταν 302 ευρω αλλα δε θυμαμαι αντιπροσωπεια.Τα υγρα των φρενων προφανως δε θα στα αλλαξουν λογω χιλιομετρων αλλα λογω χρονου παραμονης τους (2,5 χρονια το εχεις το αυτοκινητο αν θυμαμαι καλα).

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι σχετικα προσφατα που καποιο παληκαρι απο το φορουμ ειχε κανει ερευνα αγορας και το φθηνοτερο που ειχε βρει ηταν 302 ευρω αλλα δε θυμαμαι αντιπροσωπεια.Τα υγρα των φρενων προφανως δε θα στα αλλαξουν λογω χιλιομετρων αλλα λογω χρονου παραμονης τους (2,5 χρονια το εχεις το αυτοκινητο αν θυμαμαι καλα).

Αν υποθέσουμε ότι η οι αντιπροσωπείες χρεώνουν ~200¤ τα φίλτρα+λάδια+υγρά φρένων τότε το 302¤ που λές μετατρέπεται σε 302-200= 102¤ εργατικά, το οποίο το θεωρώ νορμάλ σαν τιμή. Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο είναι η σύνηθες χρέωση για αλλαγή υγρών φρένων? Διότι τα 302¤ που αναφέρεις μάλλον είναι χωρίς υγρά φρένων (15¤ τα χρεώνουν) + εργασία αλλαγής υγρών φρένων.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι η οι αντιπροσωπείες χρεώνουν ~200¤ τα φίλτρα+λάδια+υγρά φρένων τότε το 302¤ που λές μετατρέπεται σε 302-200= 102¤ εργατικά, το οποίο το θεωρώ νορμάλ σαν τιμή. Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο είναι η σύνηθες χρέωση για αλλαγή υγρών φρένων? Διότι τα 302¤ που αναφέρεις μάλλον είναι χωρίς υγρά φρένων (15¤ τα χρεώνουν) + εργασία αλλαγής υγρών φρένων.

Δεν θυμαμαι καποιον να εχει αλλαξει υγρα φρενων στα 30.000 χλμ εκτος πια κι αν δεν κανει χιλιομετρα οποτε του τα αλλαξαν λογω χρονου.Παντως σε μια συζητηση για το σερβις του TSI νομιζω, αυτος που ειχε αναφερει 302 ευρω δε θυμαμαι να συμπεριελαμβανε και αλλαγη υγρων φρενων.Και κατι τελευταιο.Τα 302 ευρω ηταν η χαμηλοτερη τιμη που βρηκε μετα απο ψαξιμο.Εχω ακουσει και για κατι 350αρες που σε πιανει εγκεφαλικο.Εγω παντως στα 30.000 χλμ χωρις αλλαγη υγρων φρενων πληρωσα συνολο 160 ευρω για τα εργατικα και ολα τα φιλτρα.Τα λαδια ηταν δικα μου οποτε το σερβις μου βγηκε 160+50 (λαδια απο ιντερνετ)=210

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο βενζινης μην παρεις απο εξω , εγω την πατησα και αγορασα 1 της μανν, 30 ευρο τσαμπα ( εβγαζε σφαλμα στον κηνιτηρα )

Λαδια βαζω ARAL 5-30 longlife

αλλαγη μπουζι, υγρα φρενων, στα 30000..............τι ειναι αυτο;

ΥΓ απορω πως υπαρχει ακομα κοσμος που κανει σερβις στις καρεντες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο βενζινης μην παρεις απο εξω , εγω την πατησα και αγορασα 1 της μανν, 30 ευρο τσαμπα ( εβγαζε σφαλμα στον κηνιτηρα )

Λαδια βαζω ARAL 5-30 longlife

αλλαγη μπουζι, υγρα φρενων, στα 30000..............τι ειναι αυτο;

ΥΓ απορω πως υπαρχει ακομα κοσμος που κανει σερβις στις καρεντες !!!!

¶ντε ξανά μανά να τα πούμε, είπαμε ΟΧΙ μπουζί στα 30.000 αλλά υγρά φρένων σε μένα που το αμάξι είναι 2,5 ετών. Διαβάστε και τα παραπάνω άρθρα μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Και να ξανάπώ ότι όταν υπάρχει εγγύηση είναι MUST τα service να γίνονται στις αντιπροσωπίες. Τώρα αν κάποιοι το διακινδυνέυουν και κάνουν αλλού τα service τους, εντός εγγυήσης, κακό του κεφαλιού τους.

Από ότι ξέρω τα φίλτρα που βάζει η VW της ΜΑΝΝ δεν είναι? (Τιμή φίλτρου 20¤ το βλέπω στο g-market)

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο βενζινης μην παρεις απο εξω , εγω την πατησα και αγορασα 1 της μανν, 30 ευρο τσαμπα ( εβγαζε σφαλμα στον κηνιτηρα )

Θυμασαι ποιο φιλτρο ειχες παρει; Το wk69 ;

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι ποιο φιλτρο ειχες παρει; Το wk69 ;

Αν θυμαμε καλα εδωσα τον κωδικο του κινητηρα μου ( ή ακριβως το μοντελο αυτ. ) στο σαιτ της μανν και αγορασα το αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

¶ντε ξανά μανά να τα πούμε, είπαμε ΟΧΙ μπουζί στα 30.000 αλλά υγρά φρένων σε μένα που το αμάξι είναι 2,5 ετών. Διαβάστε και τα παραπάνω άρθρα μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Και να ξανάπώ ότι όταν υπάρχει εγγύηση είναι MUST τα service να γίνονται στις αντιπροσωπίες. Τώρα αν κάποιοι το διακινδυνέυουν και κάνουν αλλού τα service τους, εντός εγγυήσης, κακό του κεφαλιού τους.

Από ότι ξέρω τα φίλτρα που βάζει η VW της ΜΑΝΝ δεν είναι? (Τιμή φίλτρου 20¤ το βλέπω στο g-market)

Δεν σου ειπα να μην πας αντιπροσωπεια και καλα κανεις. Κανε ομως και μια ερευνα αγορας γιατι καποιοι στην αθηνα εχουν καταντησει αλητεια

Ναι τα φιλτρα που εχει η vw ειναι της mann αλλα εγω με το φιλτρο βενζινης ειχα προβλημα. Τωρα θελετε να το παιξεται black-jack ...... καλως αλλα εχεται μαζι σας και 30 ευρο εξτρα μην τρεχεται στην τραπεζα

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμε καλα εδωσα τον κωδικο του κινητηρα μου ( ή ακριβως το μοντελο αυτ. ) στο σαιτ της μανν και αγορασα το αντιστοιχο

καλησπέρα,

έχει δυο φίλτρα στο site ths mann to wk69 kai to wk 512. ποιο είναι το σωστό? Για golf V 1.4 FSI BLN

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρια στα 90,000 χλμ. τι πρεπει να αλλαξουμε εκτος απο λαδια και φιλτρα ???

Το μόνο σίγουρο είναι πως σε αυτά τα km, αν καταλήξεις σε εξουσιοδοτημένο θα αλλάξεις ΚΑΙ φύλο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι πως σε αυτά τα km, αν καταλήξεις σε εξουσιοδοτημένο θα αλλάξεις ΚΑΙ φύλο.
:(:lol::blink: Καλό!!
Link to comment
Share on other sites

Μερικοι ακομα και με τη λεγομενη "οικονομικη κριση" συνεχιζουν τον...χαλβα τους...Συνεχιστε να δινετε λεφτα σαν τα κοροιδα στις αντιπροσωπειες...Εγω παντως περασα σημερα απο τον Παζαροπουλο και το καταευχαριστηθηκα...Αδειος ηταν!!! Δε κουνιεται ρουπι , μυγες σκοτωνει..Καλα να παθει..Για να συνελθει λιγο λοιπον συνεχιστε εσεις οι καποιοι που φοβαστε μηπως χασετε την εγγυηση σας (πια εγγυηση που οτι συμβει φταιει ο οδηγος που ειναι ατσουμπαλος και οχι η εταιρεια συμφωνα με τη λογικη τους) και σκαστε τους το παραδακι που με κοπο μαζευετε..Ακου εκει 200 ευρω εργατικα...200 ευρω παιρνουμε οι περισσοτεροι δουλευοντας μια βδομαδα 10ωρα και 12ωρα και αυτος τα παιρνει σε 1 ωρα..Αιντε πιααα..

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Πάω πέμπτη για service 30000χλμ με δικα μου λαδια (ARAL SUPER TRONIC LONGLIFE III 5W30) 185 euro πως ακούγεται?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.