Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Εχω κανει 13.000 χλμ συνολικα και ειχα αλλαξει στην αντιπροσωπεια λαδια και φιλτρο λαδιου στις 4.500

Θα ηθελα να αλλαξω παλι λαδια και φιλτρο, πρεπει αναγκαστικα να παω σε αντιπροσωπεια η μπορω να κανω τη δουλεια στα μουλωχτα σε οποιοδηποτε συνεργειο ?

Και στη μια και στην αλλη περιπτωση τα λαδια και το φιλτρο ειναι δικα μου

Link to comment
Share on other sites

Όπου θέλεις! Μόνο τα αναγκαστικά πρέπει να κάνεις στην αντιπροσωπεία για λόγους εγγύησης

Link to comment
Share on other sites

Όπου θέλεις! Μόνο τα αναγκαστικά πρέπει να κάνεις στην αντιπροσωπεία για λόγους εγγύησης

Δλδ ποιά είναι αυτά???Ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν μπορεί να τα κάνει όλα??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς! Απλά, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις "εξουσιοδοτημένες" τιμές! Πας στην αντιπροσωπεία και κάνεις ό,τι η εγγύηση σου επιβάλλει. Ενδιάμεσα, όποιες άλλες εργασίες συντήρησης θέλεις να κάνεις, τις κάνεις και μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα καταστημα προς καλογρεζα ηρακλειο η μεταμορφωση με λαδια να παω να παρω mobil 1 esp formula ξερει κανεις ?

Βαριεμαι το περιμενε των e-shop , ας τα πληρωσω και κατιτις παραπανω

Υπαρχει περιπτωση να βρω στο πρακτικερ ?

Link to comment
Share on other sites

τα βενζιναδικα της ΕΚΟ εχουν λιπαντικα mobil,θα πεσει γδυσιμο ομως,υπολογισε 20 μεχρι 24 ευρω το λιτρο.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα καταστημα προς καλογρεζα ηρακλειο η μεταμορφωση με λαδια να παω να παρω mobil 1 esp formula ξερει κανεις ?

Βαριεμαι το περιμενε των e-shop , ας τα πληρωσω και κατιτις παραπανω

Υπαρχει περιπτωση να βρω στο πρακτικερ ?

Πήγαινε σε ενα απο τα παρακάτω.

ΜΙΧΑΗΛ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΕΕ

ΤΗΛΕΦΩΝΑ: 210 4111569 & 210 4221442 κα Καράμπελα

Κεντρικό: Αλιπεδου 21-23, Πειραιάς

Υποκατάστημα: Καλλιρόης 37, Νέος Κόσμος 210 9243081

Υποκατάστημα: Αμβροσίου Φραντζή 17 , Νέος Κόσμος 210 9239323

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=...=56〈=el

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ενα απο τα παρακάτω.

ΜΙΧΑΗΛ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΕΕ

ΤΗΛΕΦΩΝΑ: 210 4111569 & 210 4221442 κα Καράμπελα

Κεντρικό: Αλιπεδου 21-23, Πειραιάς

Υποκατάστημα: Καλλιρόης 37, Νέος Κόσμος 210 9243081

Υποκατάστημα: Αμβροσίου Φραντζή 17 , Νέος Κόσμος 210 9239323

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=...=56〈=el

Αφου πηγα σε 3/4 βενζιναδικα και ακουσα τιμες απο 18 ως 21 ευρω το λιτρο (ευγενικα ειπα ευχαριστω δεν θα παρω) , κατεβηκα στην καλλιροης στον λαμπριανιδη και αγορασα προς 12.5 ευρω το λιτρο. Εκει ηθελα να παω απο την αρχη αλλα επειδη φοβομουν μηπως δεν βρω και τσαμπα ο δρομος ελεγα να τα παρω απο εδω κοντα.

Ελα μου ομως που η διαφορα τιμης ειναι τεραστια

Οποιος ενδιαφερεται ειδα να εχει αρκετο αποθεμα απο το mobil 1 esp formula 5w30

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κοντα στα 105000 χλμ ( 1.6 fsi ) και σκεφτομαι να παρω τα ανταλλακτικα μονος και απλα να κανω το service στην αντιπροσωπεια γιατι εκει θα τα χρυσοπληρωσω... Η απορια μου ειναι αν το φιλτρο λαδιου ειναι MANN ή οχι...

Βρηκα της ΜΑΝΝ το HU 712/6x που οπως ειδα και στο επισημο site της ειναι για τον κινητηρα αυτον..

Ανανεωνω το post μου συμπληρωνοντας και για φιλτρο βενζινης ΜΑΝΝ WK 59x...

Οποιος γνωριζει θα εκτιμουσα την βοηθεια του...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Αφου πηγα σε 3/4 βενζιναδικα και ακουσα τιμες απο 18 ως 21 ευρω το λιτρο (ευγενικα ειπα ευχαριστω δεν θα παρω) , κατεβηκα στην καλλιροης στον λαμπριανιδη και αγορασα προς 12.5 ευρω το λιτρο. Εκει ηθελα να παω απο την αρχη αλλα επειδη φοβομουν μηπως δεν βρω και τσαμπα ο δρομος ελεγα να τα παρω απο εδω κοντα.

Ελα μου ομως που η διαφορα τιμης ειναι τεραστια

Οποιος ενδιαφερεται ειδα να εχει αρκετο αποθεμα απο το mobil 1 esp formula 5w30

Ειναι καλα αυτα?? Ζεσταινονται γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον......σημερα μιας και το Σαββατο κλεινω 2 χρονια (ωωω ναι απιστευτο :D ) με το σβουραμαξο tongue.gif , πηγα και αλλαξα τα υγρα φρενων. Κοστος 40 ευρω (με εργασια) και μπορω να σας πω οτι αλλαξε εντελως η συμπεριφορα στα φρενα του αμαξιου, οσο κουφο και αν ακουγεται ;) . Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μπαινει το abs αμεσως οπως τους τελευταιους μηνες ειχε αρχισει να γινεται @@@@@@@.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ! Δε μπαινω πολυ συχνα στο forum , γιαυτο θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που εχει εμπειρεια με αντιπροσωπιες να μου προτεινει ενα καλο εξουσιοδοτημενο για servise ( golf gti v 16000xlm )To αμαξι το αγορασα απο karenta και δε θελω να το παω εκει επειδη σε ενα προβλημα που ειχα με αντιμετωπισανε με το χειροτερο τροπο.

Αν παλι καποιος εχει να προτεινει ενα μη εξουσιοδοτημενο αλλα πολυ καλο συνεργειο , ειναι ευπροσδεκτος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Edited by Acey
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον......σημερα μιας και το Σαββατο κλεινω 2 χρονια (ωωω ναι απιστευτο ;) ) με το σβουραμαξο tongue.gif , πηγα και αλλαξα τα υγρα φρενων. Κοστος 40 ευρω (με εργασια) και μπορω να σας πω οτι αλλαξε εντελως η συμπεριφορα στα φρενα του αμαξιου, οσο κουφο και αν ακουγεται :lol: . Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μπαινει το abs αμεσως οπως τους τελευταιους μηνες ειχε αρχισει να γινεται @@@@@@@.

εγω δεν αλλαξα τα υγρα φρενων στα 2 χρονια αλλα τωρα στα 3+ καθως περιμενα να τα αλλαξω μαζι με τα τακακια.

κοστος συνολο 330. αλλαξε το φρεναρισμα αλλα δε ξερω αν ειναι λογω των υγρων η λογω του οτι αλλαξα τακακια.

παντως εδω και μηνες εβγαζε μηνυμα στον υπολογιστη plus να ελενξω τη σταθμη των υγρων. κοντα στα 3 χρονια, επειδη εχουν λεπτυνει τα τακακια, κατεβαινει η σταθμη. κανενα προβλημα βεβαιως.

τελος να τονισω πως μην αλλαζετε τα τακακια "προληπτικα". τι ενοω . πριν 14000χιλιομετρα στο σερβισ αλαγη λαδιων στα 45000 μου ειπαν να αλλαξω κ τα τακακια γιατι σε 1-2-3000 θα χρειαστει. επειδη ξερω απο τακακια (στο παλι ο GTI II τα ειχα αλλαξει μονος μου) δεν τα αλλαξα. τελικα το μηνυμα στην οθονη εμφανιστηκε τωρα στα 58000 και τα αλλαξα τωρα. μην τα αλαζετε αν πρωτα δεν αμφανιστει η ενδειξη. τζαμπα λεφτα μην δινετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ! Δε μπαινω πολυ συχνα στο forum , γιαυτο θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που εχει εμπειρεια με αντιπροσωπιες να μου προτεινει ενα καλο εξουσιοδοτημενο για servise ( golf gti v 16000xlm )To αμαξι το αγορασα απο karenta και δε θελω να το παω εκει επειδη σε ενα προβλημα που ειχα με αντιμετωπισανε με το χειροτερο τροπο.

Αν παλι καποιος εχει να προτεινει ενα μη εξουσιοδοτημενο αλλα πολυ καλο συνεργειο , ειναι ευπροσδεκτος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Φιλοσίδης στον Βύρωνα

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της ετικέτας στοιχείων αυτοκινήτου στο χώρο αποσκευών, μπορείτε να δείτε αν το αυτοκίνητο φέρει τον κωδικό εξοπλισμού ?QG1?, ?QG0? ή τον κωδικό εξοπλισμού ?QG2?. Ο κωδικός εξοπλισμού είναι καθοριστικός για τα διαστήματα Service

/size]Χαρακτηρισμός αυτοκινήτου με τους εξής κωδικούς εξοπλισμού:

?QG1? σημαίνει LongLife Service.

?QG2?σημαίνει Service βάσει του χρόνου και/ή της διανυθείσας απόστασης.

?QG0?σημαίνει Service βάσει του χρόνου και/ή της διανυθείσας απόστασης.

Στο επόμενο Service μπορεί κανείς να αλλάξει πάλι κωδικοποίηση σε μεταβλητά διαστήματα σε συνδυασμό με LongLife λάδι.

Ψάχνω το θέμα Long Life Service. Με βάση τον κωδικό εξοπλισμού του αυτοκινήτου μου (QG1) έχω LongLife Service. Από το χαρτί που κράτησα από το τελευταίο service (δείτε την εικόνα) όμως καταλαβαίνω ότι:

Μου έκαναν Service βάσει του χρόνου και/ή της διανυθείσας απόστασης (QG2 ή QG0). Επίσης σύμφωνα με το τσεκάρισμα, άλλαξαν κωδικοποίηση και έτσι θα πρέπει τώρα να κάνω νέο service και απλά να προσέξω να αλλάξουν και πάλι την κωδικοποίηση σε LongLife. Σωστά;

0002gr.th.jpg

Όλα αυτά βέβαια χωρίς να με ρωτήσουν... Να περιμένουν και θα ξαναπάω τρέχοντας να τους τα ξαναπληρώσω...

Και ρωτώ και πάλι τους εμπειρότερους... Σωστά κατάλαβα ό,τι κατάλαβα;

Edited by Panos69
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

Είμαι κάτοχος ενός golf v 1.4fsi.

Την άνοιξη του έκανα το μεγάλο σερβις των 30000χλμ. και επειδή ήταν τότε οριακά ακόμη εντός εγγύησης το πήγα στο Ρώρρη.

Το μετάνοιωσα βέβαια, γιατί τελικά πήγε 540(!!!) εξαιτίας αλλαγής στα τακάκια εμπρός/πίσω. Να σημειώσω ότι η εργασία για τα τακάκια μόνο κόστισε 100 ευρώ!!! Αν έχουν το θεό τους!!!

Τέλος πάντων...

Αυτό που θα ήθελα να μου πει κάποιος από εσάς που είστε γνώστες και έμπειροι όπως φαίνεται στα σχετικά θέματα είναι 2 πράγματα:

1. Υπάρχει κάπου αναλυτική περιγραφή των εργασιών που προβλέπεται να γίνουν σε κάθε σερβις; Αν όχι, γνωρίζει κάποιος από εσάς να τα παραθέσει στην κοινότητα;

2. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε σχετικές πληροφορίες, ωστόσο αυτό που αναζητώ πλέον είναι συνεργείο ανεξάρτητο (όχι εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου κτλ. αφού πλέον είμαι εκτός εγγύησης...) προς τα βόρεια προάστια γενικά που να κάνει καλή δουλειά σε vw και φυσικά πιο συγκεκριμένα σε golf. Αν δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό του φόρουμ, όποιος γνωρίζει θα μπορούσε να με ενημερώσει σχετικά με πμ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

στο service book αναγραφονται αναλυτικα οι εργασιες που πρεπει να γινουν σε καθε service με βαση τα χιλιομετρα και τον χρονο.

για συνεργεια δες το αναλογο θεμα μηπως εχει ποσταρει καποιος κανενα στα β.προαστεια.αν θες γινε πιο συγκεκριμενος ως προς τις περιοχες που σε βολευουν καθως β/προαστεια ειναι το γαλατσι,το ηρακλειο αλλα και η ανοιξη ο αγ.στεφανος κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχές που θα βόλευαν είναι από Μαρούσι και πάνω, ωστόσο αν κάποιος είναι πολύ καλός και εγγυημένα θα προσέξει το αυτοκίνητο, είμαι διατεθιμένος να φτάσω αρκετά μακριά. Θα το τσεκάρω πάλι το βιβλιαράκι... είχα την εντύπωση ότι δεν τα γράφει όλα αναλυτικά!

Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

Είμαι κάτοχος ενός golf v 1.4fsi.

Την άνοιξη του έκανα το μεγάλο σερβις των 30000χλμ. και επειδή ήταν τότε οριακά ακόμη εντός εγγύησης το πήγα στο Ρώρρη.

Το μετάνοιωσα βέβαια, γιατί τελικά πήγε 540(!!!) εξαιτίας αλλαγής στα τακάκια εμπρός/πίσω. Να σημειώσω ότι η εργασία για τα τακάκια μόνο κόστισε 100 ευρώ!!! Αν έχουν το θεό τους!!!

Τέλος πάντων...

Αυτό που θα ήθελα να μου πει κάποιος από εσάς που είστε γνώστες και έμπειροι όπως φαίνεται στα σχετικά θέματα είναι 2 πράγματα:

1. Υπάρχει κάπου αναλυτική περιγραφή των εργασιών που προβλέπεται να γίνουν σε κάθε σερβις; Αν όχι, γνωρίζει κάποιος από εσάς να τα παραθέσει στην κοινότητα;

2. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε σχετικές πληροφορίες, ωστόσο αυτό που αναζητώ πλέον είναι συνεργείο ανεξάρτητο (όχι εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου κτλ. αφού πλέον είμαι εκτός εγγύησης...) προς τα βόρεια προάστια γενικά που να κάνει καλή δουλειά σε vw και φυσικά πιο συγκεκριμένα σε golf. Αν δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό του φόρουμ, όποιος γνωρίζει θα μπορούσε να με ενημερώσει σχετικά με πμ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

μηπως υπερβαλεις?

εγω σε GTI που εχει περισσοτερο λαδι αρα εξοδα αλλαγης, 250-300ευρω το σερβις των 30,000χ σε επισημη αντιπροσωπια.

τωρα απω για 60,000χ και ειναι 330 γιατι αλλαζουν κ μπουζι.

τα τακακια τα αλλαξες στα 30.000?

ειχε βγαλει η οθονη το μηνυμα η απλα προληπτικα στα αλλαξαν? και δεν κανουν μομο 100.

εμενα στα 45000 μου ειπαν πως αν θελω να τα αλλαξω κια ειπα οχι ευχαριστω. μου ειπαν θα κρατησουν αλλα 2000χ . τελικα κρατησαν μεχρι τα 58000χ!

13000χ επιπλεον απο τοτε που μου ειπαν να τα αλλαξω. και το αμαξι το σκιζω. εσυ με 14αρι, αποκλιεται να χαλασες τα τακακια τοσο νωρις. προφανως στα αλλαξαν γιανα τα αρπαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ σήμερα το service στα 2 χρόνια με 22800χλμ. Με τσ' υγείες μου...

Τιμές με Φπα

Λάδια από eshop 4lt Castrol Edge 54?

Κάρτα καυσαερίων 10?

Μετάθεση τροχών μπρος-πίσω και ζυγοστάθμιση 29,75?

Υπόλοιπα εργατικά 90,4?

Καθαριστικό παρμπρίζ 2,22?

Φίλτρο καμπίνας 1K1819653B (μάλλον Mann cuk 2939) 23,6¤

Φίλτρο βενζίνης 1K0201051C (μάλλον Mann wk 69) 38,37¤

Φίλτρο αέρα 1K0129620D (μάλλον Mann c 35154) 26¤

Φίλτρο λαδιού 03C115562 (μάλον Mann HU 712/6 x) 17.85¤

(σύνολο φίλτρων 105,81¤)

Θα μπορούσα να είχα γλυτώσει άλλα 50¤ περίπου αν είχα πάρει και τα φίλτρα από eshop (57¤).

Σύνολο 292¤.

Eδώ το περσινό service.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επισυνάπτω τις 2 σελίδες της απόδειξης από το σέρβις των 30000 χλμ. και περιμένω τη γνώμη σας ειλικρινά.

Θέλω να ξέρω που κάνω εγώ λάθος και που η αντιπροσωπεία με κοροιδεύει. Το μόνο λάθος που ίσως έκανα σε αυτά που είπα πιο πάνω είναι ότι η εργασία που αναφέρεται στην απόδειξη αφορά τη συνολική εργασία και όχι μόνο για τα τακάκια (άσχετο αν και πάλι μου φαίνονται πολλά...).

Οι τιμές που μας ενδιαφέρουν είναι κυκλωμένες και είναι ΧΩΡΙΣ φπα. Στο σύνολο λοιπόν είναι: 177,6 + 280 = 457,6

Και αυτό μαζί με το φπα δίνει: 544 και κάτι ψιλά.

Ακούω γνώμες!

πχ. ποιο πρέπει να είναι περίπου το κόστος για τακάκια;;;

post-8337-1256298023_thumb.jpg

post-8337-1256298033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επισυνάπτω τις 2 σελίδες της απόδειξης από το σέρβις των 30000 χλμ. και περιμένω τη γνώμη σας ειλικρινά.

Θέλω να ξέρω που κάνω εγώ λάθος και που η αντιπροσωπεία με κοροιδεύει. Το μόνο λάθος που ίσως έκανα σε αυτά που είπα πιο πάνω είναι ότι η εργασία που αναφέρεται στην απόδειξη αφορά τη συνολική εργασία και όχι μόνο για τα τακάκια (άσχετο αν και πάλι μου φαίνονται πολλά...).

Οι τιμές που μας ενδιαφέρουν είναι κυκλωμένες και είναι ΧΩΡΙΣ φπα. Στο σύνολο λοιπόν είναι: 177,6 + 280 = 457,6

Και αυτό μαζί με το φπα δίνει: 544 και κάτι ψιλά.

Ακούω γνώμες!

πχ. ποιο πρέπει να είναι περίπου το κόστος για τακάκια;

Έχω μια γρήγορη απάντηση

φίλτρα 16,27,21,12 λαδια 72

μόνο αυτα 148 ευρώ

Λάδι CASTROL - EDGE 5W30 13,5E X 4lt από www.trade-wind.gr

Φίλτρο λαδιού MANN HU712/6x 9,90E από g-market

Φίλτρο βενζίνης MANN WK 69 21,31 E από g-market

Φίλτρο αέρος MANN C 35154 12,5E από g-market

Φίλτρο καμπίνας MANN CUK 2939 9,85E από g-market

ενω αυτα 100 ευρώ

γύρο στο 50 ευρώπουλα μόνο από αυτά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια γρήγορη απάντηση

φίλτρα 16,27,21,12 λαδια 72

μόνο αυτα 148 ευρώ

Λάδι CASTROL - EDGE 5W30 13,5E X 4lt από www.trade-wind.gr

Φίλτρο λαδιού MANN HU712/6x 9,90E από g-market

Φίλτρο βενζίνης MANN WK 69 21,31 E από g-market

Φίλτρο αέρος MANN C 35154 12,5E από g-market

Φίλτρο καμπίνας MANN CUK 2939 9,85E από g-market

ενω αυτα 100 ευρώ

γύρο στο 50 ευρώπουλα μόνο από αυτά!!!!!

Οι τιμές που αναφέρεις από μένα επαναλαμβάνω είναι χωρίς φπα. Συνεπώς, τα 148 είναι ουσιαστικά 176 και έτσι η διαφορά είναι στα 76 ευρώ.

¶ρα αυτό που προτείνεις είναι να αγοράζω τα ανταλλακτικά από e-shop και να τα πηγαίνω σε κάποιον μηχανικό που εμπιστεύομαι; (άντε να βρω κάποιον βέβαια...)

Επίσης, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για τα τακάκια, που αναφέρονται οι τιμές της μιας και της άλλης σελίδας;

Υποθέτω ότι στην πρώτη τα 34,2 και 31,5 είναι εργασία και στη δεύτερη τα 69 και 48 είναι η ίδια η αξία τους;;;

Δλδ, σύνολο για τακάκια ~180 ευρώ!

Και αν τελικά κινηθώ προς την κατεύθυνση της ξεχωριστής αγοράς ανταλλακτικών από ηλεκτρονικά καταστήματα, πως ξέρω τί να επιλέξω σε μάρκες, τύπους κτλ. Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω ακριβώς τις προδιαγραφές των επι μέρους τμημάτων του αυτοκινήτου; Είχα ακούσει ακόμη και για κάποιο πρόγραμμα που είχε πληροφορίες για όλα τα αυτοκίνητα της vw, αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει. Γνωρίζει κανείς τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.