Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

εχει συναντησει κανεις προβλημα με το φιλτρο βενζινης της mann ; ( ο κωδικος ειναι σωστος )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτα τα μαμισια, αλλα ταιριαζουν κανονικα στο αυτοκινητο σου.

Στο δικο μου πχ το φιλτρο αερος και καμπινας ειναι της hengst ενω εγω εβαλα mann χωρις προβλημα.

Σε εμενα οταν τα αλλαξα ηταν ολα της Hengst και τετοια εβαλα παλι και εγώ μιας και ο γνωστος μου που τα πηρα απο εξω εφερνε αυτα. Το οτι ηταν ολα τετοια το διαπιστωσα οντας επανω απο το κεφαλι του μηχανικου οταν τα αλλαζε και κοιτουσα τι εβγαζε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο φίλος @Vagelis231 έχει κάνει πολύ ΚΑΛΗ δουλειά και μπράβο του, εχει βοηθήσει πολλούς απο εμάς στο service, ακολουθήστε τις οδηγίες του και είστε οκ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28721

Το έχω αναφέρει και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τις συμβουλές σας και απο δω.

Αγόρασα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο VW Golf5 1.6fsi 11/05 το οποίο ήταν παρατημένο εδώ και αρκετό καιρό σε μια μάντρα κατάσχεσης μιας και είναι απο γνωστή εταιρεία leasing που έκλεισε εδώ και 1,5 χρόνιο.

Το αυτοκίνητο έχει 38.000 χιλιόμετρα (δεν έχει book service) και είπα να του κάνω ένα service πρίν το βγάλω στο δρόμο.

Αποφάσισα να κάνω το service των 45.000 μιάς και δεν υπάρχει ενδιάμεσω σκαλοπάτι μεταξύ 30 και 45 (νομίζω)

Θα ήθελα λοιπον πληροφορίες

1. ποιες γενικά είναι οι προγραματισμένες εργασίες για αυτα τα χιλιόμετρα? υπάρχει κάποιο αντίγραφο με τις προγραματισμένες εργασίες που πρέπει να γίνουν?

2. Σχετικά με τα ανταλακτικά λάδια, φίλτρα, κλπ ποιά είναι αυτά? (τύπος, τιμή)

4. Από που προτείνεται να πάρω τα συγκεκρίμένα ανταλλακτικά? (βλέπω ότι προτείνετε κάποιο Gmarket)

5. Ποιο συνεργείο προτείνεται,(μένω Πειραια, αντε να πάω και Αθήνα) φαντάζομαι οτι έχετε κάνει αρκετες έρευνες και ξέρετε ποιος γδύνει και ποιος όχι.(κάποιο ενδεικτικό κόστος εργασίας?)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Βασίλης

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Λίγο τις συμβουλές σας και απο δω.

Αγόρασα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο VW Golf5 1.6fsi 11/05 το οποίο ήταν παρατημένο εδώ και αρκετό καιρό σε μια μάντρα κατάσχεσης μιας και είναι απο γνωστή εταιρεία leasing που έκλεισε εδώ και 1,5 χρόνιο.

Το αυτοκίνητο έχει 38.000 χιλιόμετρα (δεν έχει book service) και είπα να του κάνω ένα service πρίν το βγάλω στο δρόμο.

Αποφάσισα να κάνω το service των 45.000 μιάς και δεν υπάρχει ενδιάμεσω σκαλοπάτι μεταξύ 30 και 45 (νομίζω)

Θα ήθελα λοιπον πληροφορίες

1. ποιες γενικά είναι οι προγραματισμένες εργασίες για αυτα τα χιλιόμετρα? υπάρχει κάποιο αντίγραφο με τις προγραματισμένες εργασίες που πρέπει να γίνουν?

2. Σχετικά με τα ανταλακτικά λάδια, φίλτρα, κλπ ποιά είναι αυτά? (τύπος, τιμή)

4. Από που προτείνεται να πάρω τα συγκεκρίμένα ανταλλακτικά? (βλέπω ότι προτείνετε κάποιο Gmarket)

5. Ποιο συνεργείο προτείνεται,(μένω Πειραια, αντε να πάω και Αθήνα) φαντάζομαι οτι έχετε κάνει αρκετες έρευνες και ξέρετε ποιος γδύνει και ποιος όχι.(κάποιο ενδεικτικό κόστος εργασίας?)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Βασίλης

Καταρχας σου ευχομαι καλοριζικο και καλοταξιδο και αν μου επιτρεπεις και πολυ τυχερος που το βρηκες με τοσο λιγα χλμ Απο οσο γνωριζω στα χλμ που θα το πας για service, φανταζομαι και αν κανω λαθος ας με διορθωσετε, οτι θα αλλαξεις

Λάδια

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο βενζίνης

Φίλτρο αέρος

Φίλτρο καμπίνας

Πιθανοτατα τακακια (αναλογως φθορας)

Μπουζι

Υγρα φρενων

Αυτα τα ανταλλακτικα μπορεις να τα προμηθευτεις απο www.trade-wind.gr, g-market.gr

Για συνεργειο απο Πειραια, δυστυχως, δεν γνωριζω μιας και μενω Πευκη.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σου ευχομαι καλοριζικο και καλοταξιδο και αν μου επιτρεπεις και πολυ τυχερος που το βρηκες με τοσο λιγα χλμ Απο οσο γνωριζω στα χλμ που θα το πας για service, φανταζομαι και αν κανω λαθος ας με διορθωσετε, οτι θα αλλαξεις

Λάδια

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο βενζίνης

Φίλτρο αέρος

Φίλτρο καμπίνας

Πιθανοτατα τακακια (αναλογως φθορας)

Μπουζι

Υγρα φρενων

Αυτα τα ανταλλακτικα μπορεις να τα προμηθευτεις απο www.trade-wind.gr, g-market.gr

Για συνεργειο απο Πειραια, δυστυχως, δεν γνωριζω μιας και μενω Πευκη.

Τα φιλτρα καμπινας, βενζινης και αερος θα τα εχει αλλαξει λογικα στα 30.000 χλμ που ηταν το πρωτο γενικο σερβις.Θα τα αλλαξει ξανα στα 60.000 χλμ.Επειδη ομως ειναι μεταχειρισμενο και δεν υπαρχει βιβλιο σερβις καλο θα ηταν να γινει ενας γενικος ελεγχος στο αυτοκινητο γιατι δεν υπαρχει καμια εικονα για το τι εχει γινει στο αυτοκινητο.Μην επαναπαυτεις οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν συνεπης στα σερβις.Μπορει για παραδειγμα το γενικο των 30.000 να μην εχει γινει ακομα.Τα υγρα φρενων να ξερεις χρειαζονται πρωτη αλλαγη μετα τα 3 χρονια κι επειτα καθε δυο.Επειδη οπως αναφερεις εχει μεινει 1,5 χρονο σε ακινησια λογικα δεν θα εχουν αλλαχτει.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντησή σας,

Έψαξα στα on line καταστήματα αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει να γνωρίζω τις κωδικές ονομασίες για το κάθε αντικείμενο που θέλω

Μήπως ξέρετε τους κωδικούς για τα αντίστοιχα προιόντα για το golf μου?(1.6 FSI 11/05)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντησή σας,

Έψαξα στα on line καταστήματα αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει να γνωρίζω τις κωδικές ονομασίες για το κάθε αντικείμενο που θέλω

Μήπως ξέρετε τους κωδικούς για τα αντίστοιχα προιόντα για το golf μου?(1.6 FSI 11/05)

αν παρεις τηλεφωνο σε καποιο απο τα καταστηματα αυτα και δωσεις το μοντελο αυτοκινητου και τον κωδικο μηχανης πιστευω οτι ειναι καλυτερα και ευκολοτερα ωστε να παρεις το σωστο αντ/κο.

@το Σαμογιεντ ειναι υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις τηλεφωνο σε καποιο απο τα καταστηματα αυτα και δωσεις το μοντελο αυτοκινητου και τον κωδικο μηχανης πιστευω οτι ειναι καλυτερα και ευκολοτερα ωστε να παρεις το σωστο αντ/κο.

@το Σαμογιεντ ειναι υπεροχο!

ok Thanks, θα κάνω μια προσπάθεια αύριο να μάθω μοντέλα και κοστολόγια

Το samoyed ειναι η Bianca

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην επαναλαμβάνω κάτι, έψαξα όλο το thread πριν.

Τί ακριβώς αλλάζεται στο service στα V gt στα 60.000 km?

Φαντάζομαι τα κλασσίκά λάδια, φίλτρα, κλπ, καθώς και μπουζί. Πέρα από αυτά υπάρχει κάτι για ιμάντες/καδένες κλπ? Ή αυτά πάνε στα 90k πχ?

Το 60άρι δηλαδή είναι ένα 30άρι service + μπουζί?

Η τιμή που πήρα από αντιπροσωπεία στην επαρχία -προτιμώ να το κάνω εδώ, και όχι Αθήνα, καθώς είναι πιο "ξηγημένοι" και οικονομικοί γενικά- ήταν να υπολογίζω γύρω στα 300 euro σύνολο το service. Βέβαια τα λάδια τα πήρα μόνος απ'έξω, συνεπώς κανά 230άρι φαντάζομαι. Καλά, πολλά?

Μέχρι τώρα αν θυμάμαι καλά μου έχουν στοιχίσει:

Service 15k: 150 euro όλα δικά τους, Karenta

Service 30k: ~250 euro δικά μου λάδια, Φιλοσίδης

Service 45k: ~50 euro δικά μου λάδια, Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις και βαλβολινες, ισως και τακακια αναλογα ποτε τα αλλαξες και εχε υποψιν σου και τα υγρα φρενων.Αλλαζονται πρωτη φορα στα τρια χρονια κι επειτα καθε δυο.Καδενα δεν αλλαζεις ακομα.Δεν ξερω κανεναν ιμαντα αν χρειαζεται.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις και βαλβολινες, ισως και τακακια αναλογα ποτε τα αλλαξες και εχε υποψιν σου και τα υγρα φρενων.Αλλαζονται πρωτη φορα στα τρια χρονια κι επειτα καθε δυο.Καδενα δεν αλλαζεις ακομα.Δεν ξερω κανεναν ιμαντα αν χρειαζεται.

Ευχαριστώ.

Για βαλβολίνες δεν το ήξερα, τακάκια πράγματι χρειάζεται, αλλά μόνο πίσω. Έτσι, θα αλλαχθούν και τα υγρά φρένων-και εξαέρωση κλπ.

Η καδένα πάει για 90k/120k?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Για βαλβολίνες δεν το ήξερα, τακάκια πράγματι χρειάζεται, αλλά μόνο πίσω. Έτσι, θα αλλαχθούν και τα υγρά φρένων-και εξαέρωση κλπ.

Η καδένα πάει για 90k/120k?

Η καδενα μετα τα 100 αλλα δεν ξερω και ακριβως στα ποσα συνιστουν αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Για βαλβολίνες δεν το ήξερα, τακάκια πράγματι χρειάζεται, αλλά μόνο πίσω. Έτσι, θα αλλαχθούν και τα υγρά φρένων-και εξαέρωση κλπ.

Η καδένα πάει για 90k/120k?

Η VW δεν προβλέπει αντικατάσταση βαλβολίνης ποτέ. Εγώ τις άλλαξα στα 40.000χλμ. και το ίδιο θα κάνω και στο μέλλον. Αυτές που αφαίρεσαν πάντως ήταν πεντακάθαρες στο μάτι και δεν κατάλαβα καμμία διαφορά μετά την αλλαγή. Κοστίσαν και κανά 60άρι υλικά και εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Η VW δεν προβλέπει αντικατάσταση βαλβολίνης ποτέ. Εγώ τις άλλαξα στα 40.000χλμ. και το ίδιο θα κάνω και στο μέλλον. Αυτές που αφαίρεσαν πάντως ήταν πεντακάθαρες στο μάτι και δεν κατάλαβα καμμία διαφορά μετά την αλλαγή. Κοστίσαν και κανά 60άρι υλικά και εργασία.

Εχω την εντυπωση οτι το εχω διαβασει στο manual.Αν ισχυει παντως οτι δεν συστηνει ποτε αλλαγη...τοτε αυτο ειναι για γελια και για κλαματα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεταρτο σερβις σε Golf gt και η τιμη του ειναι 400ευρω.Τα λαδια ηταν δικα μου,μου αλλαξαν φιλτρο αερος λαδιου βενζινης καμπινας και τακακια πισω.Μπουζια στο επομενο απ'οτι μου ειπαν.Ειχαν 150 τα ανταλλακτικα και 250 η εργασια.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεταρτο σερβις σε Golf gt και η τιμη του ειναι 400ευρω.Τα λαδια ηταν δικα μου,μου αλλαξαν φιλτρο αερος λαδιου βενζινης καμπινας και τακακια πισω.Μπουζια στο επομενο απ'οτι μου ειπαν.Ειχαν 150 τα ανταλλακτικα και 250 η εργασια.

πόσα χιλιόμετρα έχεις? στα πόσα θα σου αλλάξουν τα μπουζί?

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μέρες συμπληρώνω τα 30000km και σκέφτομαι να αλλάξω και τα μπουζί εκτός από τα φίλτρα/λάδια και να μην τα αφήσω για 60000km τα οποία τα θεωρώ πολλά τη μου προτείνετε NGK ή BOSCH? είμαι ακόμα στην εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεταρτο σερβις σε Golf gt και η τιμη του ειναι 400ευρω.Τα λαδια ηταν δικα μου,μου αλλαξαν φιλτρο αερος λαδιου βενζινης καμπινας και τακακια πισω.Μπουζια στο επομενο απ'οτι μου ειπαν.Ειχαν 150 τα ανταλλακτικα και 250 η εργασια.

O Χριστός και η Παναγία...

Edited by tominio
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεταρτο σερβις σε Golf gt και η τιμη του ειναι 400ευρω.Τα λαδια ηταν δικα μου,μου αλλαξαν φιλτρο αερος λαδιου βενζινης καμπινας και τακακια πισω.Μπουζια στο επομενο απ'οτι μου ειπαν.Ειχαν 150 τα ανταλλακτικα και 250 η εργασια.

Οριιιιιιιιστε?????? :ninja:B):D Πανε καλα knife.gif ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.