Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

νομιζω για 1.6 FSI ειναι 3.6 λιτρα μαζι με το φιλτρο.

Παιδιά εγώ προχθές άλλαξα λάδια. Είμουν δίπλα στον μηχανικό της αντιπροσωπίας και είδα ότι το αμάξι πήρε 3,7-3,8 lt περίπου ενώ ήξερα ότι πέρνει 3,6 lt.

Link to comment
Share on other sites

κατι ποιο σίγουρο έχουμε?

το τσεκαρα στο ELSA.αναφερει 3.6 λιτρα μαζι με το φιλτρο.

Παιδιά εγώ προχθές άλλαξα λάδια. Είμουν δίπλα στον μηχανικό της αντιπροσωπίας και είδα ότι το αμάξι πήρε 3,7-3,8 lt περίπου ενώ ήξερα ότι πέρνει 3,6 lt.

δεν εχεις αδικο,για τον tsi 122/160 αναφερει το ELSA 3.6 λιτρα μαζι με το φιλτρο.φαινεται πως η ποσοτητα πληρωσης εξαρταται απο καποιους παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε την χωρητικότητα λαδιού σε golf fsi 2005 με αλλαγή φίλτρου?

υπάρχει κάποιο pdf με full specifications?

Προχτές άλλαξα λάδια και φίλτρο στον 1.6 fsi και μου έκανε εντύπωση που με τα 3 lt ο δείκτης έδειχνε στο ανώτατο όριο.Ισως να είχε μείνει κάποια μικρή ποσότητα μέσα.Συμπλήρωσα και 200 ml motorkote δηλ 3.2 lt σύνολο.Αλλά συζητώντας και με 2 άλλους κατόχους του ιδίου κινητήρα μου είπαν 3.2-3.3lt με αλλαγή φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

ok thanks

τα λάδια αντικαταστάθηκαν καθώς και το φίλτρο λαδιού.

κινδινευοντας να βρώ εκτος θα ρωτήσω εδώ

πριν μηδενήσω χειροκείνητα το 'Service Now" εκανα verify για να δω τι γράφει

"service since 700khm or 141 days" τι εννοεί ο καλλιτέχνης?

Μετα το μηδενισμό κανοντας verify υπήρχαν παυλες ---------- αυτό είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

ok thanks

τα λάδια αντικαταστάθηκαν καθώς και το φίλτρο λαδιού.

κινδινευοντας να βρώ εκτος θα ρωτήσω εδώ

πριν μηδενήσω χειροκείνητα το 'Service Now" εκανα verify για να δω τι γράφει

"service since 700khm or 141 days" τι εννοεί ο καλλιτέχνης?

Μετα το μηδενισμό κανοντας verify υπήρχαν παυλες ---------- αυτό είναι σωστό?

Σωστό είναι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ok thanks

τα λάδια αντικαταστάθηκαν καθώς και το φίλτρο λαδιού.

κινδινευοντας να βρώ εκτος θα ρωτήσω εδώ

πριν μηδενήσω χειροκείνητα το 'Service Now" εκανα verify για να δω τι γράφει

"service since 700khm or 141 days" τι εννοεί ο καλλιτέχνης?

Μετα το μηδενισμό κανοντας verify υπήρχαν παυλες ---------- αυτό είναι σωστό?

"service since 700khm or 141 days" εδω δεν καταλαβαίνεις τι εννοεί?

Σερβις ή σε 700km ή 141 ήμερες για αυτο σου άναβε και η ένδειξη "Service Now", τώρα επειδη μηδένισες σου βγαζει παύλες και ειναι σωστο, μολις κάνεις καποια χιλιόμετρα θα υπολογίσει πάλι ποτε πρέπει να κάνεις το επομενο σερβις, ο δεν υπολογισμός αυτος ειναι δυναμικός αλλαζει συνεχώς και εξαρτάτε απο τον τροπο που οδηγείς.

Link to comment
Share on other sites

"service since 700khm or 141 days" εδω δεν καταλαβαίνεις τι εννοεί?

Σερβις ή σε 700km ή 141 ήμερες για αυτο σου άναβε και η ένδειξη "Service Now".

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, εσύ είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι εννοεί;

Γιατί το since, με βάση τα λίγα αγγλικά που ξέρω, σημαίνει "εδώ και" και όχι "σε", δηλαδή ότι έπρεπε να είχε κάνει το service πριν από 700 Km ή 141 μέρες.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν το νομίζω...

Edited by harisma23
Link to comment
Share on other sites

Νίκο θα συμφωνίσω με τον harisma23 κ παράλληλα με τον stelio μιας το service now το εχω εδω και κανένα 3μηνο άρα είναι και ταυτόχρονα λογικό. Όσο για τις παύλες αν και έκανα 2-3 χιλιόμετρα δεν έφυγαν ακόμα.

Όπως είπα έκανα τον μηδεμισμό με τα κουμπάκια και όχι με το vagcom μιας και βαρίομουνα να βγάλω το λαπτοπ κάτι που ομως έκανα εκ τον υστέρων, Με το VagCom στην επιλογή SRI είναι όλα μηδενικά, μάλλον σωστά.

Όσο για την χωρητικότητα του κάρτερ εγώ έβαλα με το μάτι, δηλ παρατηρούσα την στάθμη του δείχτη ώστε να φτάσει στο ανώτερο όριο του ανάγλυφου που έχει και το αποτέλεσμα ήταν 3.6 λίτρα μαζί με την αλλαγή του φίλτρου όπως προείπα.

Με δυσκόλεψε το ξεβίδωμα του φίλτρου μιας και δεν είχα ανάλογο καρυδάκι, κατι σε 30 ή 32 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο θα συμφωνίσω με τον harisma23 κ παράλληλα με τον stelio μιας το service now το εχω εδω και κανένα 3μηνο άρα είναι και ταυτόχρονα λογικό. Όσο για τις παύλες αν και έκανα 2-3 χιλιόμετρα δεν έφυγαν ακόμα.

Όπως είπα έκανα τον μηδεμισμό με τα κουμπάκια και όχι με το vagcom μιας και βαρίομουνα να βγάλω το λαπτοπ κάτι που ομως έκανα εκ τον υστέρων, Με το VagCom στην επιλογή SRI είναι όλα μηδενικά, μάλλον σωστά.

Όσο για την χωρητικότητα του κάρτερ εγώ έβαλα με το μάτι, δηλ παρατηρούσα την στάθμη του δείχτη ώστε να φτάσει στο ανώτερο όριο του ανάγλυφου που έχει και το αποτέλεσμα ήταν 3.6 λίτρα μαζί με την αλλαγή του φίλτρου όπως προείπα.

Με δυσκόλεψε το ξεβίδωμα του φίλτρου μιας και δεν είχα ανάλογο καρυδάκι, κατι σε 30 ή 32 νομίζω.

Καλά μην βαράτε έχετε δίκιο δεν έδωσα σημασία στο "since" χαχαααααα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι την παρέα σχετικά με golf V 1.4 fsi.

Ποια είναι τα σωστά λάδια που πρέπει να χρησιμοποιώ;

15W-40 ή 5W-30;;

Ποια η διαφορά ανάμεσά τους; Σε 2 διαφορετικά συνεργεία που έχω πάει για σερβις μέχρι τώρα, μου έχουν βάλει και τα μεν και τα δε. Υπάρχει πρόβλημα;

Μπορώ επίσης ενώ έχω πάνω 5W-30 να συμπληρώσω με 15W-40;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η ωρα εφτασε...το σερβις των 30000 χιλ.ειναι γεγονος..αυτην την βδομαδα η την αλλη θα το παω..Ποιο συνεργειο μου προτεινετε εντος Αθηνας που θεωρειτε καλυτερο και απο εργασια/εξυπηρετιση αλλα και απο τιμη?Εδω κοντα μου φιλαδελφεια στο Auto Club μου φαινεται οτι κατι δν παει καλα..πριν κανα μηνα περαστικος απο κει μου ειχανε πει 380 ευρω..οταν πηγα για την σκαστρα και ξαναρωτησα μου ειπανε 310..και τωρα που πηρα ξανα τηλ. μου ειπανε 340..Οπως ξυπνησουνε μου φαινετε ειναι οι τυποι.. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν δείς μια δυο σελίδες πριν, είχαμε μια συζήτηση για το service των 30000. Εγω το πήγα στον Ρώρρη και είμαι ικανοποιημένος. Ενας φίλος το πηγαίνει στο Auto Club στην Φιλαδέλφεια αλλά επειδή είναι με leasing δεν το ψάχνει πάρα πολύ. Πάντως δεν έχει πρόβλημα.

Επίσης, θα σου πρότεινα να αγοράσεις μόνος σου τα ανταλλακτικά. Θα σου μειώσει πολύ το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν η αντιπροσωπεια δεχτει να τους τα παω εγω τα ανταλλακτικα γτ καποιοι τσινανε..Οπως και να χει για τι ποσο μιλαμε αν τα παρω απο καπου μονος μου?Ξερετε καποιο καταστημα?(Αγιους αναργυρους μενω)Και αν ναι τι ακριβως θα τους ζητησω για το Golf Gt(170ps)Φλεβαρη του '08,φανταζομαι θα θελει καποιους κωδικους για το καθε τι?

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι την παρέα σχετικά με golf V 1.4 fsi.

Ποια είναι τα σωστά λάδια που πρέπει να χρησιμοποιώ;

15W-40 ή 5W-30;;

Ποια η διαφορά ανάμεσά τους; Σε 2 διαφορετικά συνεργεία που έχω πάει για σερβις μέχρι τώρα, μου έχουν βάλει και τα μεν και τα δε. Υπάρχει πρόβλημα;

Μπορώ επίσης ενώ έχω πάνω 5W-30 να συμπληρώσω με 15W-40;;

Ευχαριστώ.

Ο κατασκευαστής λέει μόνο 5W-30. Τα 15W-40 που σου έβαλαν είναι λάθος και μπορεί να κάνουν ζημιά στην μηχανή μακροχρόνια. Επίσης καλό θα είναι να μην αναμειγνύεις λάδια με διαφορετικό δείκτη ιξώδους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μπορούν να σου πούν κάτι για τα ανταλλακτικά... Στην Karenta που το πήγα για αλλαγή λαδιών στα 15000 απλά ρώτησα τι λάδι παίρνει και πόσο και τους τα πήγα. Δεν μου είπαν τίποτα.

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, αλλά τέτοιες εποχές δεν νομίζω να αρνούνται service ακόμα και χωρίς να αγοράσεις απο αυτούς τα ανταλλακτικά.

Στο μαγαζί που τα πήρα εγώ, τους είπα πιο μοντέλο είναι και βρήκαν εκείνοι στο σύστημά τους ποιά χρειαζόμουν.

Σχετικά με τιμές και μαγαζί, απο την προηγούμενη αναφορά (27 Μαρτίου):

44,62 + ΦΠΑ τα λάδια και € 50,95 + ΦΠΑ τα φίλτρα , ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ, & ΣΙΑ 2104221442, στον Πειραιά

Σερβις γενικό Golf V € 121,00 + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Harry TSI σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ φιλε μου.Ποσα λιτρα να ζητησω λαδι και τι μαρκα? Απο φιλτρα ποια ζητας η σου λενε αυτοι εκει ποια χρειαζεσαι?

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 80 χιλιόμετρα και 5 ημέρες οι παύλες (μετά απο το μηδενισμό του service) παραμένουν

Πώς θα φύγουν για να αρχίσει επιτέλους να μετράει?

Μήπως έκανα κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 80 χιλιόμετρα και 5 ημέρες οι παύλες (μετά απο το μηδενισμό του service) παραμένουν

Πώς θα φύγουν για να αρχίσει επιτέλους να μετράει?

Μήπως έκανα κάτι λάθος?

Θα φύγουν λογικά μόνες τους μετά από αρκετά χιλιόμετρα αφού υπολογίσει ο εγκέφαλος στα πόσα θέλει ξανά αλλαγή λαδιών και service.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκλεισα ραντεβου για το σερβις των 30000 χιλ. την παρασκευη στον ρωρρη οπου απο τηλ μου ειπανε οτι δεχονται λαδια φιλτρα να τους τα παω εγω αλλα λενε οτι δεν αναλαμβανουνε ευθυνη σε περιπτωση που τα φιλτρα ειναι υπαιτια για καποια βλαβη αργοτερα εφοσον υπαρχει εγγυηση ακομα..115 ευρω το σερβις + ΦΠΑ.Στην Auto Club ουτε καν να ακουσουνε για φιλτρα..Μονο λαδια δεχονται και παλι σε στραβοκοιτανε..Μηπως να βαλω απο αντιπροσωπεια τα φιλτρα? closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Το σέρβις των 60000 έφτασε για το TSI μου...

Η αγορά των υλικών έφτασε και αυτή,εκτός αντπροσωπείας πάντα!

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

-Φ.ΑΕΡΑ : ΜΑΝΝ C35 154 - (12€)

-Φ.ΒΕΝΖΙΝΗΣ : MANN WK69 - (18€)

-Φ.ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ : MANN CUK2939 - (10€)

-Φ.ΛΑΔΙΟΥ : MANN HU712/6X - (8,5€)

-ΛΑΔΙΑ : ARAL SUPER TRONIC Longlife III 5W-30 - (52€)

-ΜΠΟΥΖΙ : NGK - LASER PLATINUM ΚΩΔ.PZFR6R - (48€)

ΣΥΝΟΛΟ ΥΛΙΚΩΝ : 148,5 €

Την Πέμπτη θα πάω Φιλοσσίδη ο οποίος ζητά 114€ εργασία -10% έκπτωση λόγω αγοράς του αυτοκινήτου από αυτόν. ¶ρα 104€.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ : 252,5€ rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

EINAI δύσκολο να καταλάβει ο κάτοχος τον μηχανικό τον όπιο δεν είναι καθοδηγούμενος από αντιπροσωπείες και γραβατομενους συμβούλους .. και πράττει βάση της εμπειρίας την οποία έχει

Για να μην σας κουράζω ,, κάθε 10 .000 χιλιόμετρα θέλει καθαρισμό η πεταλούδα γκαζιού .. που συνοδεύεται από service .. το golf 5 και όχι μόνο

Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες από πεταλούδα γκαζιού που δεν καθαριστικέ σωστά με αποτέλεσμα η AGR να αντικατασταθεί και να καθαριστούν οι σωλήνες και να γίνουν οι απαιτούμενες βασικές ρυθμίσεις , για την σωστή λειτουργία του κινητήρα ..

Η τρίτη φωτογραφία δείχνει πως είναι καθαρή .. όχι το πως καθαρίζεται

Οι ζημία προήλθε από αμέλεια του μηχανικού που δεν έκανε την απαιτούμενη εργασία .. καθώς ο σύμβουλος service έγραφε στο βιβλίο παρατηρήσεων ότι η εργασία έχει γίνει ..

Τα σχόλεια δικά σας

http://yfrog.com/1np1010101rj

http://yfrog.com/fvp1010100j

http://yfrog.com/0fp1010102iyj

Link to comment
Share on other sites

EINAI δύσκολο να καταλάβει ο κάτοχος τον μηχανικό τον όπιο δεν είναι καθοδηγούμενος από αντιπροσωπείες και γραβατομενους συμβούλους .. και πράττει βάση της εμπειρίας την οποία έχει

Για να μην σας κουράζω ,, κάθε 10 .000 χιλιόμετρα θέλει καθαρισμό η πεταλούδα γκαζιού .. που συνοδεύεται από service .. το golf 5 και όχι μόνο

Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες από πεταλούδα γκαζιού που δεν καθαριστικέ σωστά με αποτέλεσμα η AGR να αντικατασταθεί και να καθαριστούν οι σωλήνες και να γίνουν οι απαιτούμενες βασικές ρυθμίσεις , για την σωστή λειτουργία του κινητήρα ..

Η τρίτη φωτογραφία δείχνει πως είναι καθαρή .. όχι το πως καθαρίζεται

Οι ζημία προήλθε από αμέλεια του μηχανικού που δεν έκανε την απαιτούμενη εργασία .. καθώς ο σύμβουλος service έγραφε στο βιβλίο παρατηρήσεων ότι η εργασία έχει γίνει ..

Τα σχόλεια δικά σας

http://yfrog.com/1np1010101rj

http://yfrog.com/fvp1010100j

http://yfrog.com/0fp1010102iyj

δεν μας παραθέτης και το DIY με κάποιο link

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.