Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Φίλε είναι δύσκολο να πω το πως γίνεται , γιατί πόλοι θα έχουν την δικιά τους άποψη .. και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ο οποίος δεν είναι μηχανικός και δεν έχει παρακολουθήσει ούτε ένα σεμινάριο.. έλα όποτε θες να το δεις live σε χώρο εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι δύσκολο να πω το πως γίνεται , γιατί πόλοι θα έχουν την δικιά τους άποψη .. και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ο οποίος δεν είναι μηχανικός και δεν έχει παρακολουθήσει ούτε ένα σεμινάριο.. έλα όποτε θες να το δεις live σε χώρο εργασίας

Δεν ειναι καθολου δυσκολο ουτε θα σου πει κανενας κατι!!!

Εκτος αν δεν θελεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τη δουλεια για την οποια κανονικα πληρωνεσαι!

Ενταξει αστο, ετσι και αλλιως το εκαψες. Υπαρχει τετοιο DIY

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τη δουλεια για την οποια κανονικα πληρωνεσαι!

Εδώ έχεις ένα δίκιο, αλλα είναι αναχρονιστικό, και μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις τις σκέψεις σου

Μεχρι χθές ο κάθε επαγγελματίας προστάτευε την δουλειά του όπως ο έμπορος τις πηγές του.

Με την εμφάνιση του Internet και γενικά των πληροφοριών που υπάρχουν θα ήταν καλό, κατ εμε, να δείχνεις την δουλεία σου.

Ετσι θα αποδείξεις στους άλλους ότι είσαι ένας καλός και αξιόπιστος μάστορας, και θα έχουν ένα παραπάνω λόγο να σε προτειμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

+ φ.π.α ;

Σήμερα πήγα στον Φιλοσίδη για το service λοιπόν,κατά το οποίο διαπίστωσα ότι τα μπουζί που φορά από τη μάνα του είναι και αυτά NGK,ίδια με αυτά που τους πήγα.

Η κατάστασή τους ήταν πολύ καλή πράγμα που φανερώνει την πολύ καλή ποιότητα καύσης.

Άνετα θα μπορούσα να βγάλω και άλλα χλμ με αυτά,όμως δεν πειράζει.

Τελικά ήταν 104€ + Φ.Π.Α 21% στην εργασία,το οποίο δεν είχα υπολογίσει.

Στην επέκταση της εγγύησης πάντως μου κάλυψαν και το κλείστρο-μπαστούνι της ζώνης ασφαλείας του οδηγού στο οποίο εδώ και μια βδομάδα περίπου δεν κούμπωνε η ζώνη με αποτέλεσμα να την κουμπωνω στου συνοδηγού.

Αφού δεν πνίγηκα πάλι καλά...tongue.gif

Υ.Γ "Δίπλα από το δικό μου ήταν και ένα GT στα 90000χλμ με τα άσπρα φανάρια και άλλαζε σκάστρα.Σύμφωνα με τα λεγόμενα των μηχανικών πρόβλημα έχουν αυτά που είναι κατασκευασμένα πριν από το Μάιο του 2007.

Μάλιστα μου έδειξαν τις δύο σκάστρες και διαπίστωσα διαφορά στο σχεδιασμό αλλά και στην ποιότητα της νέας ενισχυμένης!"

-----------------------

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου δυσκολο ουτε θα σου πει κανενας κατι!!!

Εκτος αν δεν θελεις!!!

Θα σου πω ξεκάθαρα το που κολλάω ,, εάν δεν έχεις vcds πως θα κανείς βασική ρύθμιση γνωρίζεις σε την διαδικασία , και σε τι θερμοκρασία γίνεται η βασική .. εάν κανείς κάποιο λάθος και σου κρατάει συνεχεία στροφές ... τι θα κανείς θα καταντήσω να με κράζουν μέσα στα fora σαν κάτι άλλους γνωστούς μου που δεν θέλω..

Εντελώς φιλικά δεν λεω ότι δεν μπορείς ,, απλά καλύτερα να το δεις live παρά να το διαβάσεις

Link to comment
Share on other sites

ανεβαστε ρε παιδια καποιο DIY για το καθαρισμο της πεταλουδας γκαζιου!νομιζω πως ειναι χρησιμο για ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

ανεβαστε ρε παιδια καποιο DIY για το καθαρισμο της πεταλουδας γκαζιου!νομιζω πως ειναι χρησιμο για ολους μας!

Εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35883

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στον Φιλοσίδη για το service λοιπόν,κατά το οποίο διαπίστωσα ότι τα μπουζί που φορά από τη μάνα του είναι και αυτά NGK,ίδια με αυτά που τους πήγα.

Η κατάστασή τους ήταν πολύ καλή πράγμα που φανερώνει την πολύ καλή ποιότητα καύσης.

Άνετα θα μπορούσα να βγάλω και άλλα χλμ με αυτά,όμως δεν πειράζει.

Τελικά ήταν 104€ + Φ.Π.Α 21% στην εργασία,το οποίο δεν είχα υπολογίσει.

Στην επέκταση της εγγύησης πάντως μου κάλυψαν και το κλείστρο-μπαστούνι της ζώνης ασφαλείας του οδηγού στο οποίο εδώ και μια βδομάδα περίπου δεν κούμπωνε η ζώνη με αποτέλεσμα να την κουμπωνω στου συνοδηγού.

Αφού δεν πνίγηκα πάλι καλά...tongue.gif

Υ.Γ "Δίπλα από το δικό μου ήταν και ένα GT στα 90000χλμ με τα άσπρα φανάρια και άλλαζε σκάστρα.Σύμφωνα με τα λεγόμενα των μηχανικών πρόβλημα έχουν αυτά που είναι κατασκευασμένα πριν από το Μάιο του 2007.

Μάλιστα μου έδειξαν τις δύο σκάστρες και διαπίστωσα διαφορά στο σχεδιασμό αλλά και στην ποιότητα της νέας ενισχυμένης!"

-----------------------

Στο αναφερα στο post 738 Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

πηγα για service στα 22500χλμ και πληρωσα 154euro

λαδια και φιλτρο......ΕΛΕΟΣ!!!!

πηγα στον γιανακοπουλο λαρισα και το αυτοκινητο αγορασμενο απο εκει!!!

δηλαδη οταν παω για γενικο πρεπει να κοψω επιταγη?????

Link to comment
Share on other sites

πηγα για service στα 22500χλμ και πληρωσα 154euro

λαδια και φιλτρο......ΕΛΕΟΣ!!!!

πηγα στον γιανακοπουλο λαρισα και το αυτοκινητο αγορασμενο απο εκει!!!

δηλαδη οταν παω για γενικο πρεπει να κοψω επιταγη?????

Αν μεσα στην τιμη ειναι και τα αναλωσιμα ειναι καλα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

και αν σκεφτεις οτι το λιτρο το λαδι το εχουν πανω απο 20 ευρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις παρηγγειλα τα mobil 1 esp formula προς 12,5 ευρω το λιτρο.τα 4 ενα 50αρικο.να τα αγοραζετε απο εξω τα λαδακια σας παιδια .ενα 30αρι στην τσεπη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λαδια αγορασμενα απ'εξω κατεβαινει αρκετα η τιμη και ξερεις και τη βαζεις...

Για αυτο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

μολις παρηγγειλα τα mobil 1 esp formula προς 12,5 ευρω το λιτρο.τα 4 ενα 50αρικο.να τα αγοραζετε απο εξω τα λαδακια σας παιδια .ενα 30αρι στην τσεπη ειναι.

Και τα φιλτρα απο εξω.

+ αλλο ενα 30αρι στην τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω ψαξει και αυτο,το φιλτρο λαδιου που με ενδιεφερε αλλα και ενδιαφερει εχει σχεδον την ιδια τιμη με αντ/πια.στα 18 ευρω περιπου.οποτε δεν αξιζει ο κοπος για μια διαφορα του ευρω και αν.για βενζινης δεν εχω αποψη αλλα γνωριζω οτι τσουζει και κοστιζει περιπου 28 ευρω.το φιλτρο καμπινας οντως οξω ειναι σημαντικα φθηνοτερο.κοστος κανα 10αρι και η αντ/πια το χρεωνει 16-18,οσο θελει.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω ψαξει και αυτο,το φιλτρο λαδιου που με ενδιεφερε αλλα και ενδιαφερει εχει σχεδον την ιδια τιμη με αντ/πια.στα 18 ευρω περιπου.οποτε δεν αξιζει ο κοπος για μια διαφορα του ευρω και αν.για βενζινης δεν εχω αποψη αλλα γνωριζω οτι τσουζει και κοστιζει περιπου 28 ευρω.το φιλτρο καμπινας οντως οξω ειναι σημαντικα φθηνοτερο.κοστος κανα 10αρι και η αντ/πια το χρεωνει 16-18,οσο θελει.

Δεν ειναι ακριβως ετσι του λαδιου ειναι στην μιση τιμη (τιμες 2009) χαχαααα

Λάδι CASTROL - EDGE 5W30 13,5E X 4lt από www.trade-wind.gr

Φίλτρο λαδιού MANN HU712/6x 9,90E από g-market

Φίλτρο βενζίνης MANN WK 69 21,31 E από g-market

Φίλτρο αέρος MANN C 35154 12,5E από g-market

Φίλτρο καμπίνας MANN CUK 2939 9,85E από g-market

Εδιτ

Τιμη τωρα

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Νικο τα φιλτρα δεν ειναι ιδια για ολα τα μοτερ(το γνωριζεις φυσικα).αυτο που απαιτει το δικο μου(οχι σκετο στελεχος φιλτρου) κοστιζει 18 ευρω.ψαγμενο και τσεκαρισμενο.το δικο μου παιρνει το 03C115561B.

15 ευρω στο ebay.de χωρις μεταφορικα http://cgi.ebay.de/Olfilter-AUDI-SEAT-SKODA-VW-03C115561B-/310202030730

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Στο αναφερα στο post 738

-Aν δεις την προηγούμενη δημοσίευσή μου σου είχα ήδη κάνει quote εκεί,γι αυτό άλλωστε και ανέφερα το ΦΠΑ.

biggrin.gif

-Δημοσιεύστε τιμές παιδιά να μαθαίνουν οι νεότεροι χρήστες όπως κάποτε μάθαμε και μεις εδώ.

Ας μην τους πιάνουν κορόιδα οι αντιπρόσωποι.

Κρίση έχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

-Aν δεις την προηγούμενη δημοσίευσή μου σου είχα ήδη κάνει quote εκεί,γι αυτό άλλωστε και ανέφερα το ΦΠΑ.

biggrin.gif

-Δημοσιεύστε τιμές παιδιά να μαθαίνουν οι νεότεροι χρήστες όπως κάποτε μάθαμε και μεις εδώ.

Ας μην τους πιάνουν κορόιδα οι αντιπρόσωποι.

Κρίση έχουμε!!!

+1000000 ετσι οπως εχι ηδη διαμορφωθει η κατασταση μονοι μζς θα κανουμε το service στα αμαξια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.