Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Έγινε σήμερα το service των 30000. Golf V 122.

Λάδια 60

Φίλτρα 62

Εργασία και κάρτα καυσαερίων 78

Σύνολο 200 ευρώ, στην αντιπροσωπεία των Σερρών. Έκαναν 2 ώρες και ότι ρωτούσα ήταν πρόθυμοι να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε σήμερα το service των 30000. Golf V 122.

Λάδια 60

Φίλτρα 62

Εργασία και κάρτα καυσαερίων 78

Σύνολο 200 ευρώ, στην αντιπροσωπεία των Σερρών. Έκαναν 2 ώρες και ότι ρωτούσα ήταν πρόθυμοι να απαντήσουν.

Λαδια φιλτρα τα πηγες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

πολλα για τα περαστηκα τους closedeyes.gif

Δεν θα το λεγα μιας και τα εργατικα του service των 30Κ χρεωνεται συνηθως ανω των 100!!!

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια οχι και 100 πλακα κανετε εγω δινω σταθερα 45 , δεν πανε να μου κανουν και λυση αρμολογηση μοτερ , ψαχτητε μαγκες επαρχεις for ever !!!

Link to comment
Share on other sites

Λαδια φιλτρα τα πηγες εσυ?

Ναι δικά μου. Οσο για την εργασία είχα ρωτήσει και Καβάλα. Μου είπαν περίπου 20 ευρώ κάτω από Σέρρες αλλά αυτή η τιμή ήταν με φίλτρα λάδια δικά τους, ουσιαστικά δεν ξέρω πόσο θα ήταν η εργασία.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια οχι και 100 πλακα κανετε εγω δινω σταθερα 45 , δεν πανε να μου κανουν και λυση αρμολογηση μοτερ , ψαχτητε μαγκες επαρχεις for ever !!!

...και γιατι δεν μας λες εσυ!! Που πληρωνεις 45? κρυφό το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

...και γιατι δεν μας λες εσυ!! Που πληρωνεις 45? κρυφό το εχεις?

Ελα ντε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον να σου αλλαζουν τα υγρα του ψυγειου με καινουρια και να συμπληρωνουν με νερο βρυσης?

Απο τα λιγα που γνωριζω κανονικα συμπληρωνουν με αποσταγμενο νερο.Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Να μην πω για τα υγρα φρενων που αντι να τα αλλαξουν ολα τραβανε οτι εχει το παγουρακι και ριχνουν μετα το καινουριο!

Αιτιολογια,οτι τους χαλασε το μηχανημα που εχουν.

Υμαρτον πια με αυτα τα εξουσιοδοτημενα και τους ασχετους συμβουλους σερβις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω και εγω κατι αδερφια... Θελω 10W40 full synthetic σε 1.4fsi. Κανω πολλα χλμ εντος πολης καθε μερα και τσιμπαει αρκετα το λαδακι. 9000 τετοια χλμ και καταπιε αρκετο. Η ερωτηση μου εχει να κανει με τη μαρκα γιατι δεν εχω ιδεα. Επισης το λαδι που μου εβαλε ο μαντρας οταν το πηρα ειναι ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ποιοτητας (μπορει και ηλιελαιο) οποτε δεν ξερω αν αυτο που καιει το καιει λογο ποιοτητας κλπ. Εβαλα στης κοπελας μου castrol 10w40 ημισυνθετικο (punto 1.2 '03) και ολα καλα, βγαινει απο μεσα ετοιμο για σαλατα αλλα για το golfακι λεω να παω σε full συνθετικο. Αυτα προς το παρρον, σας ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

10/40 full synth θα βρεις μονο στην amsoil.στις περισσοτερες εταιριες αυτο το ιξωδες ειναι ημισυνθετικα ή ορυκτελαια!καποιες τα αναφερουν εσφαλμενα(αραγε?)ως συνθετικα...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον να σου αλλαζουν τα υγρα του ψυγειου με καινουρια και να συμπληρωνουν με νερο βρυσης?

Απο τα λιγα που γνωριζω κανονικα συμπληρωνουν με αποσταγμενο νερο.Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Να μην πω για τα υγρα φρενων που αντι να τα αλλαξουν ολα τραβανε οτι εχει το παγουρακι και ριχνουν μετα το καινουριο!

Αιτιολογια,οτι τους χαλασε το μηχανημα που εχουν.

Υμαρτον πια με αυτα τα εξουσιοδοτημενα και τους ασχετους συμβουλους σερβις!!!!!!!!!

Νερο δεν βαζεις ποτε!! μονο παραφλου.

Link to comment
Share on other sites

joop δεν θελω να γινει "epic" το post αλλα αν ξερει καποιος να προτεινει καποια μαρκα οπως πχ εγω απο το Punto εχω καλες εντυπωσεις απο το Castrol. Απλα θα ηθελα καμια γνωμη εμπειρικα. Αυτο πχ το amsoil ειναι σοι ? Η να παω σε ημι αν ειναι ? Κυριως θελω το λαδι να ειναι σε συναρτηση με τη χρηση που κανω στο αμαξι (εντος πολης 100+χλμ την ημερα). Ευχαριστω για την απαντηση αν και δεν μου πολυαρεσε που μονο μια εταιρια παραγει full synthetic.

*Αλλα αν ειναι να μη βρουμε ακρη να παω να πρω το Castrol να τελειωνω ή αν εχετε καποια αλλη δοκιμασμενη προταση. Πλησιαζει και καλοκαιρι και η καταπονηση ειναι ακομη μεγαλυτερη.

Edited by Orfi
Link to comment
Share on other sites

τα castrol στο ιξωδες 10/40 ειναι ημισυνθετικα.παραυατα αν εισαι ευχαριστημενος δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις.τα amsoil ειναι λαδια που δεν καταλαβαινουν τιποτα.δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τα συγκεκριμενα,αλλα εχω διαβασει τα καλυτερα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ορθα κοφτα!!! εσυ ποια χρησημοποιεις :unsure: ?

μισο λεπτο να φορεσω το κρανος μου απο cevlar.....

mobil 1 esp formula 5/30

Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν βαζεις ποτε!! μονο παραφλου.

Σιγουρο αυτο?Γιατι η ετικετα του G12plus plus λεει για αραιωση αναλογα των θερμοκρασιων περιβαλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

ελα το βρηκα,http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33645&st=0&p=358070&hl=%E1%ED%E1%EB%EF%E3%E9%E1&fromsearch=1entry358070

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Trade-Wind(Λάδια)

G-market

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x 000987(κωδικός g-market)

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 001500(κωδικός g-market)

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939 002686(κωδικός g-market)

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 001142(κωδικός g-market)

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R

Castrol EDGE SAE 5W-30 ή Castrol Formula SLX LongLife II

Υγρά φρένων 1Liter (Brake Fluid DOT 4 Porsche)

Ευχαριστώ πολύ φίλε!

Μόλις τα παρήγγειλα.. Όλα μαζί (εκτός απο φίλτρο αέρα κ υγρά φρένων) 138.63¤ από gmarket..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε!

Μόλις τα παρήγγειλα.. Όλα μαζί (εκτός απο φίλτρο αέρα κ υγρά φρένων) 138.63¤ από gmarket..

Ρε'σύ 45000χλμ δεν έχεις ? γιατί θα τα αλλάξεις όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω.

Μολις ηρθα απο το Bosch.

Λαδι 10w/40 4litre

φιλτρο αερος

φιλτρο λαδιου

φιλτρο βενζινης

φιλτρο καμπινας

137,47 + 55,66 = 193euro

Καλα μου φανηκαν να σας πω την αληθεια. 70000χλμ με τα φιλτρα καμπινας και αερος να μην εχουν αλλαχθει ποτε (υποψιν το πηρα με 63000) το φιλτρο βενζινης το ζητησα εγω προληπτικα και το λαδιου επειδη ειναι φθηνο. Βαλβολινες οκ, υγρα φρενων οκ, clima οκ και μπουζι στα 85000 (και αυτα οκ, μαλλον αλλαχθηκαν στα 60k με 63k). Ειχα 3 σφαλματα ολα απο βενζινη μου ειπε αλλα μαλλον λογω φιλτρου και κακης ποιοτητας και οχι λογω "λ" αλλα στο επομενο check engine μαλλον παμε για "λ". Bosch στη Λαρισα για οποιον ενδιαφερεται, αψογοι επαγγελματιες αν και αυτο θα το δειξει το μελλον. Στο τελος checkαραμε μαζι ενα ενα ολα τα αλλαγμενα. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.