Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση.Στο περιπου τι χρηματα να υπολογισω?

Αν αναλογιστεις οτι στο μικρο service (λιπαντικο) χρεωνουν ενα 150αρι, υπολογισε +50 για τα υγρα φρενων, πιστευω οτι με ενα 200αρι εχεις καθαρισει. Τωρα για τακακια δεν γνωριζω να σου πω μιας και δεν εχω αλλαξει ακομα!!!!! Ισως λεω ισως, κρατω μια επιφυλαξη να σου πουν και για μπουζι αλλα δε το νομιζω. Ελπιζω να βοηθησα :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.Μπουζι στα 38,000?τακακια μαλλον χρειαζομαι γιατι τα ακουω οποτε φρεναρω.Για την αγορα των αναλωσιμων απ εξω και να τους τα παω,εχει κανεις γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.Μπουζι στα 38,000?τακακια μαλλον χρειαζομαι γιατι τα ακουω οποτε φρεναρω.Για την αγορα των αναλωσιμων απ εξω και να τους τα παω,εχει κανεις γνωμη?

Ριξε μια ματια σε αυτα τα 2 sites, προσωπικα δε τα εχω χρησιμοποιησει λογω ελλειψης χρονου, gmarket , trade wind.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω το GOLF GT 170 V(2006). Πριν τρεις εβδομάδες έκανα το service των 60000 χλμ, αλλά λίγο νωρίτερα στα 53000 χλμ, σε αντιπροσωπεία σε επαρχία αν και τέσσερα χρόνια κλείνω τώρα στο τέλος Οκτωβρίου. Αγόρασα όλα τα ανταλλακτικά από GMarket 155 ευρώ και τα πέρασα σε αντιπροσωπεία VW λόγω του ότι έδιναν εγγύηση στου πολλαπλασιαστές αν πάθουν κάτι κατά την αλλαγή. Εργασία πλήρωσα 86 ευρώ σύνολο δηλαδή 241 ευρώ. Πιστεύω ότι είναι λογική τιμή. Βέβαια παντού έβαζαν ότι έγινε αλλαγή με δικά μου ανταλλακτικά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω το GOLF GT 170 V(2006). Πριν τρεις εβδομάδες έκανα το service των 60000 χλμ, αλλά λίγο νωρίτερα στα 53000 χλμ, σε αντιπροσωπεία σε επαρχία αν και τέσσερα χρόνια κλείνω τώρα στο τέλος Οκτωβρίου. Αγόρασα όλα τα ανταλλακτικά από GMarket 155 ευρώ και τα πέρασα σε αντιπροσωπεία VW λόγω του ότι έδιναν εγγύηση στου πολλαπλασιαστές αν πάθουν κάτι κατά την αλλαγή. Εργασία πλήρωσα 86 ευρώ σύνολο δηλαδή 241 ευρώ. Πιστεύω ότι είναι λογική τιμή. Βέβαια παντού έβαζαν ότι έγινε αλλαγή με δικά μου ανταλλακτικά!

Γιατί τόσο νωρίς;;;; 7.000 χλμ είναι μπόλικα Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Θεσσαλονίκη 7 φορές !!!!!

Προσωπικά έκανα σερβις νωρίτερα κατα 1200 χλμ αλλα είχα μεγάλο ταξίδι μπροστά μου με κόσμο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.Στο περιπου τι χρηματα να υπολογισω?

Τελικά όλα οκ.Το έκανα το σέρβις στον Καπαγερίδη στην Κόρινθο,Εξουσιοδοτημένο.

Σέρβις Γενικό(30.000χλμ ή 2 χρόνια) εργασία 52 ευρώ με τον ΦΠΑ.Τα ανταλακτικά δικά μου από g-market.Αναμονή καθόλου.

Πήρα και τιμές για τους υπολοιπους

1.σέρβις Λιπαντικό(15.000χλμ ή 1 χρόνο) εργασία 20 ευρώ με τον ΦΠΑ.

2.σέρβις Γενικό (30.000χλμ ή 90.000χλμ) εργασία 52 ευρώ με τον ΦΠΑ.

3.σέρβις Γενικό και μπουζί(60.000χλμ ή 120.000χλμ)εργασία 64 ευρώ με τον ΦΠΑ.

Νομίζω ότι οι τιμές του είναι αρκετά καλές.

και ανταλακτικά απο g-market λάδια 4λίτρα εως 60 ευρώ,φίλτρο λαδιού έως 15 ευρώ φίλτρο καμπίνας έως 15 ευρώ,υγρά φρένων 1 λίτρο γνήσια 14 ευρώ(θα σου περισσεύουν κίολας)και 40 ευρώ η εργασια με αλλαγή υγρών φρενών,σύνολο έως 140 ευρώ.Μήπως να το ξανασκεφτείς

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

τα τακακια ΔΕΝ τα αλλαζουμε καθε χ χιλιομετρα αλλα οταν φαγωθουν- αναψει η σχετικη ενδειξη!

απορω με οσους αλλαζουν τα τακακια επειδη "θελουν να εχουν ησυχο το κεφαλι τους". ρε παιδια η αποδοση τους δεν πεφτει. οταν φαγωθουν τοτε τα αλλαζεις. τοσο απλο.

καποια στιγμη στα 45000χ μου ειπαν πως καλο θα ηταν να τα αλλαξω "προληπτικα" και τους ρωτησα γιατι προληπτικα, αρρωστια ειναι και θελουν εμβολιο; τελικα ενω ειπαν πως θα κρατησουν 2-3χιλ χιλ, εγω παρολο που το αμαξι το σκιζω καθημερινα σε δρομο με στροφιλικι γκαζι φρενο συνεχεια, τα τακακια ελιωσαν μετα απο 13000χιλ! για την ακριβεια τοτε αναψε ξ ενδειξη, μπορουσα να κανω κιαλλα χιλιομετρα.

αλλο 2-3000 και αλλο 13000!

αλλο αλλαγη στα 45 και αλλο καθε 58000 γιατι πολυ απλα σκεφτειτε να θελετε να το πουλησετε και να ειναι τελειωμενα τα τακακια και τοτε να σκεφτεστε πως αν καθε σετ η εστω ενα απο τα σετ που αλλαξατε το ειχατε κρατησει 13000χιλ παρπανω, τωρα δε θα χρειαζοταν αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσα αποψη για τα τακακια...Γιαννη,αν οταν φρεναρω ακουω τα τακακια να κανουν σαν να χαρακωνουν τον δισκο,παρολο που δεν εχω ενδειξη(δεν ηξερα καν οτι αναβει ενδειξη για τα τακακια!) δεν ειναι καλυτερα να παω να τα αλλαξω για να μην χαλασουν οι δισκοπλακες?

φιλε ski,μου φαινεται θα τρεχω να το κανω κι εγω κορινθο,αφου περασω μια βολτα να μου πεις τι να παραγγειλω... :good:

Link to comment
Share on other sites

τα τακακια ΔΕΝ τα αλλαζουμε καθε χ χιλιομετρα αλλα οταν φαγωθουν- αναψει η σχετικη ενδειξη!

απορω με οσους αλλαζουν τα τακακια επειδη "θελουν να εχουν ησυχο το κεφαλι τους". ρε παιδια η αποδοση τους δεν πεφτει. οταν φαγωθουν τοτε τα αλλαζεις. τοσο απλο.

καποια στιγμη στα 45000χ μου ειπαν πως καλο θα ηταν να τα αλλαξω "προληπτικα" και τους ρωτησα γιατι προληπτικα, αρρωστια ειναι και θελουν εμβολιο; τελικα ενω ειπαν πως θα κρατησουν 2-3χιλ χιλ, εγω παρολο που το αμαξι το σκιζω καθημερινα σε δρομο με στροφιλικι γκαζι φρενο συνεχεια, τα τακακια ελιωσαν μετα απο 13000χιλ! για την ακριβεια τοτε αναψε ξ ενδειξη, μπορουσα να κανω κιαλλα χιλιομετρα.

αλλο 2-3000 και αλλο 13000!

αλλο αλλαγη στα 45 και αλλο καθε 58000 γιατι πολυ απλα σκεφτειτε να θελετε να το πουλησετε και να ειναι τελειωμενα τα τακακια και τοτε να σκεφτεστε πως αν καθε σετ η εστω ενα απο τα σετ που αλλαξατε το ειχατε κρατησει 13000χιλ παρπανω, τωρα δε θα χρειαζοταν αλλαγη.

Αυτο που λες για την ενδειξη, υσχυει μονον για τα μπροστινα τακακια και απο αυτα μονο για την μια ροδα, δεν θυμαμαι πια, νομιζω η αριστερη εχει τον αισθητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο νωρίς;;;; 7.000 χλμ είναι μπόλικα Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Θεσσαλονίκη 7 φορές !!!!!

Προσωπικά έκανα σερβις νωρίτερα κατα 1200 χλμ αλλα είχα μεγάλο ταξίδι μπροστά μου με κόσμο πολύ.

Λόγω άδειας φίλε μου, τότε έτυχε να μπορώ και να είμαι επαρχία. Βέβαια τέλος Σεπτεμβρίου έκλεινα και χρόνο και όπως λένε το service Long Life η στο χρόνο η στα χλμ. Το ξέρω ότι χάρισα πολλά χλμ ας ελπίσουμε ο κινητήρας να τα βλέπει αυτά!!!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε ski,μου φαινεται θα τρεχω να το κανω κι εγω κορινθο,αφου περασω μια βολτα να μου πεις τι να παραγγειλω... :thumbsup:

Θα χρειαστείς

1)4 λίτρα λάδι 5W-30 52 Ευρώ διάλεξε Aral Surer Tronic III SAE 5W-30 ή Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 ή Castrol EDGE SAE 5W-30 ,

2)Φίλτρο Λαδιού MANN HU 712/6x 11,33 Eυρώ,

3)Φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα προαιρετικά MANN CUK 2939 10.89 Ευρώ.

4)Φίλτρο βενζίνης προαιρετικά MANN WK 69 22,73 ευρώ

5)Για υγρά φρένων πάρε απο Καρέντα στην Μηλιαράκη 1 λίτρο κάνουν γύρω στα 13 ευρώ και θα σου περισσέψουν.

Εργασία για το σέρβις περίπου 40 ευρώ και με την αλλαγή υγρών φρένων(για το 1,2,3,5).

Για τα ανταλακτικά κοίτα εδώ και τηλεφωνησέ του στα στέλνει με courier χωρίς εξτρά χρέωση. http://www.g-market.gr/

Για τακάκια αν χρειαστείς κοίτα εδώ http://www.saveltrade.gr/ προτίμησε ΑΤΕ γύρω στα 55-60 ευρώ τα μπροστινά ρώτα τιμή για εργασία αλλαγής για τακάκια.

Για μπουζί προαιρετικά αν θες τα αλλάζεις, φοράς NGK PZFR6R,εγώ θα τα άλλαζα.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς

1)4 λίτρα λάδι 5W-30 52 Ευρώ διάλεξε Aral Surer Tronic III SAE 5W-30 ή Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 ή Castrol EDGE SAE 5W-30 ,

2)Φίλτρο Λαδιού MANN HU 712/6x 11,33 Eυρώ,

3)Φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα προαιρετικά MANN CUK 2939 10.89 Ευρώ.

4)Φίλτρο βενζίνης προαιρετικά MANN WK 69 22,73 ευρώ

5)Για υγρά φρένων πάρε απο Καρέντα στην Μηλιαράκη 1 λίτρο κάνουν γύρω στα 13 ευρώ και θα σου περισσέψουν.

Εργασία για το σέρβις περίπου 40 ευρώ και με την αλλαγή υγρών φρένων(για το 1,2,3,5).

Για τα ανταλακτικά κοίτα εδώ και τηλεφωνησέ του στα στέλνει με courier χωρίς εξτρά χρέωση. http://www.g-market.gr/

Για τακάκια αν χρειαστείς κοίτα εδώ http://www.saveltrade.gr/ προτίμησε ΑΤΕ γύρω στα 55-60 ευρώ τα μπροστινά ρώτα τιμή για εργασία αλλαγής για τακάκια.

Για μπουζί προαιρετικά αν θες τα αλλάζεις, φοράς NGK PZFR6R,εγώ θα τα άλλαζα.

..Φιλε ski μάλλον είσαι ειδημων επι των vw και σε παρακαλω τα φώτα σου. Ειμαι καινουργιος στο forum και εχθες απόκτησα ενα golf gti V και θέλω να κάνω τα ιδια με το ανωτερω στα 45.000κμ. Αν έχεις χρόνο και θέλεις να βοηθήσεις αναγραφεις και τους αντιστοιχους κωδικούς και μάρκες για αγορά απο e shop και για το δικό μου, μπας και γλιτώσουμε κανα ευρουλακι.... Φοράει και προγραμμα πανω να αντικαταστήσω λες και γω προωρα μπουζι ή να περιμένω στην ωρα τους? Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

αναλογα το προγραμμα φιλε..εγω οταν ειχα mtm αλλαζα οχι καθε 60 αλλα καθε 50..δεν ειχα προβλημα παντος μια χαρα βγαινανε!να αλλξεις οπωσδηποτε το ποτηρακι ομως!

Link to comment
Share on other sites

..Φιλε ski μάλλον είσαι ειδημων επι των vw και σε παρακαλω τα φώτα σου. Ειμαι καινουργιος στο forum και εχθες απόκτησα ενα golf gti V και θέλω να κάνω τα ιδια με το ανωτερω στα 45.000κμ. Αν έχεις χρόνο και θέλεις να βοηθήσεις αναγραφεις και τους αντιστοιχους κωδικούς και μάρκες για αγορά απο e shop και για το δικό μου, μπας και γλιτώσουμε κανα ευρουλακι.... Φοράει και προγραμμα πανω να αντικαταστήσω λες και γω προωρα μπουζι ή να περιμένω στην ωρα τους? Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

Στα 45.000χλμ ή στα τρία χρόνια όποιο έρθει πιο πρώτα κάνουμε λιπαντικό σέρβις(λάδια-φίλτρο λαδιού)και αλλάζουμε και υγρά φρένων.Τιμές ανάφερα πιο πάνω.

Για τα φίλτρα σου κοίτα την άδεια του αυτοκινήτου σου για να δεις τα τρία γράμματα του κινητήρα σου και βλέπωντας εδώ http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=1 ή εδώ http://www.bosch-automotive-catalog.com/public/catalog/products;jsessionid=Kc0f9k_bYyVNIXqa1i2T0N2?lgRedirect=true να βρείς το φίλτρο λαδιού και το φίλτρο μηχανής,τα φίλτρα βενζίνης και καυσίμου είναι τα ίδια νομίζω.

Μετά τηλεφώνησε για τα φίλτρα σε ένα απο τα δύο ανωτέρω καταστήματα,έχε σημειωμένο και τα γράμματα του κινητήρα στο G-Market του ανέφερα τους κωδικούς ανταλλακτικών και πριν τα παραγγείλω τσεκάραμε ότι ήταν τα σωστά.

Εγώ θα άλλαξα και τα μπουζί και λόγω του προγράμματος ,αν το σκίζεις θα έκανα ως εξής:

κάθε 7500χλμ λάδια,φίλτρο λαδιού.

καθε 15000χλμ λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο βενζίνης,φίλτρο καμπίνας,φίλτρο μηχανής έχω Κ-Ν οπότε καθάρισμα.

στα 22500χλμ λάδια,φίλτρο λαδιού.

στα 30000χλμ λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο βενζίνης,φίλτρο καμπίνας,φίλτρο μηχανής έχω Κ-Ν οπότε καθάρισμα και αλλαγή μπουζί.

Είναι λίγο ασύμφορο αλλά επειδή δεν κάνω πολλλά χιλιόμετρα αυτό κάνω με δικά μου πάντα ανταλλακτικά.

θα σου πρότεινα να βάλεις το αμάξι σε μία σειρά κάνοντας τα λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο βενζίνης,φίλτρο καμπίνας,φίλτρο μηχανής (έχω Κ-Ν οπότε καθάρισμα) και αλλαγή μπουζί.Κοίτα αν άλλαξε υγρά φρένων και αν όχι αλλαξέ τα.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

... ski ήσουν κατατοπιστικότατος, ουσιώδης και γρήγορος στις απαντησεις σου. Θα τα τηρήσω το προγραμμα όπως ακριβώς μου το προτείνεις για μακροημερευση του κινητηρα. Χιλια ευχαριστώ φιλε!!!

...ane το χα διαβασει σε αλλα post αλλά το ξεχασα τελιως... Να σαι καλα που μου το θύμισες!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και κατοπιν ωρίμου σκεψεως, με δεδομενο οτι επικειται ταξιδι και για καλυτερο έλεγχο του νεοαποκτηθεντος μεταχειρισμενου gti, αποφάσισα να το παω στην επισημη αντιπροσωπεία. Αλλαγη λαδιών, φιλτρα λαδιού και βενζίνης (αέρος δεν χρειαστηκε, φοράει ΚΝ).

Στοιχισαν 143 ευρω τα υλικα και επιπλεον 42 η εργασία (χρεώθηκε και καπου 10 ευρώ η εργασία για να διαπιστωθεί αν το φιλτρο αέρος είναι μαμα ).

Συμπερασματα:

Νομίζω οτι είναι καλη τιμή αλλά μπορούσα και καλυτερα. Με ένα προχειρο υπολογισμό τα υλικα από το g market στοιχίζουν 101 ευρω, οπότε την άλλη φορά παραγγελία και πακετάκι με υλικά δικά μου.

Θετικά: προσβαση στο συνεργειο και άμεση εποπτεια του αυτοκινητου παρά τα μουτρα του υπαλλήλου.

Αρνητικά: Δεν μου άρεσε ο οδηγικός έλεγχος μετα, καθε καυλογκαζος το ξεκολιαζει για να το ελεγξει. Τουλαχιστον περίμενε να κρυώσει υστερα.

Ουδετερα μεχρι σιγμής : Παρά το ζητησα τα λάδια που τυχών περισσεψαν με διαβεβαιωσαν οτι πηρε ακριβώς 5 λιτρα και εν υπάρχουν. Νομίζω οτι χωράει ακριβώς 4,60 και το φιλτρο, ίσως και να έχουν δίκαιο. Θα το ψαξω.

Τέλος παραγγελθηκε και "ποτηράκι" (καλά τίποτε πλεον δεν στοκαρουν?) 28 ευρω και κανα 15 το περασμα.

Το συρματινο φιλτρο αέρος ΚΝ χέρει κανεις τι φροντιδα χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το GTI παίρνει ακριβώς 4,6 λίτρα με την αλλαγή φίλτρου. ¶ρα αν σου βάλλαν 5 λίτρα όπως λένε αν ελέγξεις το δείκτη αυτός πρέπει να δείχνει πάνω από το max και πρέπει να αφαιρέσεις λάδι. Αν ο δείκτης είναι ο.κ τότε δεν σου δώσαν το περίσευμα. Μακάρι να είναι το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και κατοπιν ωρίμου σκεψεως, με δεδομενο οτι επικειται ταξιδι και για καλυτερο έλεγχο του νεοαποκτηθεντος μεταχειρισμενου gti, αποφάσισα να το παω στην επισημη αντιπροσωπεία. Αλλαγη λαδιών, φιλτρα λαδιού και βενζίνης (αέρος δεν χρειαστηκε, φοράει ΚΝ).

Στοιχισαν 143 ευρω τα υλικα και επιπλεον 42 η εργασία (χρεώθηκε και καπου 10 ευρώ η εργασία για να διαπιστωθεί αν το φιλτρο αέρος είναι μαμα ).

Συμπερασματα:

Νομίζω οτι είναι καλη τιμή αλλά μπορούσα και καλυτερα. Με ένα προχειρο υπολογισμό τα υλικα από το g market στοιχίζουν 101 ευρω, οπότε την άλλη φορά παραγγελία και πακετάκι με υλικά δικά μου.

Θετικά: προσβαση στο συνεργειο και άμεση εποπτεια του αυτοκινητου παρά τα μουτρα του υπαλλήλου.

Αρνητικά: Δεν μου άρεσε ο οδηγικός έλεγχος μετα, καθε καυλογκαζος το ξεκολιαζει για να το ελεγξει. Τουλαχιστον περίμενε να κρυώσει υστερα.

Ουδετερα μεχρι σιγμής : Παρά το ζητησα τα λάδια που τυχών περισσεψαν με διαβεβαιωσαν οτι πηρε ακριβώς 5 λιτρα και εν υπάρχουν. Νομίζω οτι χωράει ακριβώς 4,60 και το φιλτρο, ίσως και να έχουν δίκαιο. Θα το ψαξω.

Τέλος παραγγελθηκε και "ποτηράκι" (καλά τίποτε πλεον δεν στοκαρουν?) 28 ευρω και κανα 15 το περασμα.

Το συρματινο φιλτρο αέρος ΚΝ χέρει κανεις τι φροντιδα χρειάζεται?

Σύμφωνα με την εταιρία Fuchs (για το GTI):

- Capacity 4,6 liter

- Filter 0,5 liter

http://www.olyslager-lubricants.nl/FuchsEurope/Select.asp

Το φίλτρο Κ&Ν θέλει καθάρισμα και λάδωμα κάθε 10.000km με το αντίστοιχο kit καθαρισμού της Κ&Ν. http://streetandcircuit.gr/filter-cleaning-kit-spray-aerosol-p-89614.html

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,ξερετε τι διαπιστωνω?φανταστητε να μην υπηρχαν τα φορουμς στο νετ,και να μην μπορουσαμε να αλληλοβοηθηθουμε εδω μεσα,τι σφαξιμο θα μας ριχνανε...δηλαδη ειναι τραγικο,να μας λεει ο καθε μ** οτι του κατεβαινει στις αντιπροσωπειες...και εμεις απλα να κουναμε το κεφαλι...

και σκεφτητε ποσος κοσμος παει σαν το σκυλι στ αμπελι...ειτε επειδη δεν χρησιμοποει ιντερνετ,ειτε επειδη δεν ειναι γραμμενος σε καποιο φορουμ...σκεφτομαι πολλες φορες την κοπελα μου που εχει ενα πολακι,να το πηγαινε μονη της για σερβις κτλ τι κουστουμι θα τις ραβανε καθε φορα...ευτυχως που υπαρχουν παιδια εδω μεσα με γνωσεις και με διαθεση να βοηθησουν...

παιδια,προσωπικα θελω να σας πω ενα μεγαλο ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

...έλεγχος ποτηρακι σημερα 44000 κμ και ηταν αψογο εσωτερικα εξωτερικα, μολις που ειχε αρχισει να χανει την επιστρωση στο κεντρο. Παρόλα αυτα αντικατασταθηκε με 32 ευρω στην αντιπροσωπεια. Ειδα και πως αφαιρουν το καπακι οποτε με την πρωτη ευκαιρια καθαρισμα το φιλτρο αερος.

Οσον αφορα το φορουμ πραγματι εμενα προσωπικα με έχει βοηθησει υπεραρκετα. Ειναι πηγη πληροφοριών και η ενωση και ανταλλαγη αποψεων βοηθα στην αμυνα μας ως καταναλωτες απεναντι ολων και ειναι και μια μορφη δυναμης και αντιδρασης στα κακως κειμενα των παντων.

Και γω με τη σειρα μου σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

σουκος,το ποτηρακι τι ειναι ακριβως? :(

3. "Ποτηράκι" - Σε GTi

Είναι το cam follower. Ωστήριο είναι το δύσμοιρο αλλά λόγω της ομοιότητάς του χαρακτηρίστηκε ποτηράκι και του έμεινε το παρατσούκλι.

Σε κινητήρες 200ίππων χρειάζεται έλεγχο και ενδεχομένως αντικατάσταση τακτικά, ανά 10.000χλμ-15.000χλμ το πολύ εφόσον το αυτοκίνητο φοράει αναβαθμισμένη αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης γιατί η αυξημένη δύναμη από το ελατήριο και το έμβολο της αντλίας επιταχύνουν τη φθορά του.

Μπορείς να δεις μερικά ποτηράκια που έχουν σπάσει κατά καιρούς στο

http://www.carsinspections.com/gr/technica...ower/index.html

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=1091&st=2700&p=229075entry229075

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=1091&view=findpost&p=229574

Οπτικός έλεγχος του Cam Follower

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!!! Ετοιμάζομαι και εγώ για το service των 60000. Λογικά θα πάω στον Ηλία στο Αιγάλεω αφού είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Στα χιλιόμετρα αυτά από όσο ξέρω πάω για λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνας, φίλτρο καμπίνας και φίλτρο αέρα. Πρέπει να αλλάξω και τα μπουζί??? Από τακάκια είμαι οκ. Έχω fsi, χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο??? Τα λάδια θα τα πάρω σίγουρα από το ίντερνετ αλλά τα υπόλοιπα για να μην γίνει κανένα λάθος σκεφτόμουν να τα αλλάξει ο Ηλίας, μήπως να ψαχτώ τελικά και να τα πάω όλα εγώ??? Δεν είμαι σίγουρος αν οι κωδικοί του ski παραπάνω ταιριάζουν και με το δικο μου.Όσοι έχετε μιλήσει τηλεφωνικά για παραγγελία φίλτρων με τα tradewind και gmarket βγάλατε άκρη με το τι ακριβώς ταίριαζε στο τουτού σας??

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το fsi 1.6 ή 1.4 δεν ταιριάζουν.Αυτά έίναι για tsi κινητήρες.

Για τα φίλτρα σου κοίτα την άδεια του αυτοκινήτου σου για να δεις τα τρία γράμματα του κινητήρα σου και βλέπωντας εδώ http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=1&ktlg_01_fzart=1&ktlg_01_fzkat=0&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_c001_flag=1 ή εδώ http://www.bosch-automotive-catalog.com/public/catalog/products?lgRedirect=true&lg=en&country=DE για να βρείς το φίλτρο λαδιού,το φίλτρο μηχανής,τα φίλτρα βενζίνης και καυσίμου.

Μετά τηλεφώνησε για τα φίλτρα σε ένα απο τα δύο ανωτέρω καταστήματα,έχε σημειωμένο και τα γράμματα του κινητήρα στο G-Market του ανέφερα τους κωδικούς ανταλλακτικών και πριν τα παραγγείλω τσεκάραμε ότι ήταν τα σωστά.

Sorry για την επανάληψη αλλά κοίτα εδώ στις συντομέυσεις και θα τα βρείς όλα.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.