Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

www.4brake.comπες τους ότι είσαι απο το club, θα σε εξυπηρετήσουν άψογα. Μπορούν να σου τα στείλουν στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

θα ηθελα να μου πει καποιος εαν ξερει , πριν κανα μηνα μου ειχε βγαλει μια ενδειξη στο καντραν οτι σε 4900 χιλ θα πρεπει να παω για service και απο τοτε αρχιζε να μετραει αντιστροφα ανα πεντακοσια χιλ. και ενω εως και εχτες μετρουσε αντιστροφα και ηταν στα 3000 χιλ για να παω για service ξαφνικα σημερα μου εβγαλε ενδειξη service now και ακολουθει και ενας ηχος (οπως κανει και οταν αναβει η ενδειξη για το λαμπακι της ρεζερβας καυσιμου)απο μια γρηγορη ματια που εριξα η σταθμη για το παραφλου ειναι ελαχιστα πιο κατω απο την ενδειξη -MIN- .γνωριζετε εαν ειναι αυτος ο λογος η φταιει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει η ώρα του service των 60.000χλμ.

Τί θα πρέπει να ελεγχθεί - αντικατασταθεί???

Λάδια : θα ξαναβάλω τα Mobil 1 ESP Formula 5-30. (MotorKote χρειάζεται να ξαναβάλω??? Έβαλα πριν από δύο αλλαγές όταν έβαζα Castrol Edge 5-30).

Μπουζί: Φοράω τα BOSCH F5DP0R. Είμαι ευχαριστημένος αλλά μου περνά από το μυαλό επειδή είναι πιο κοντά σε σχέση με τα μαμά μπουζί μήπως, μελλοντικά, δημιουργηθεί κάνα θέμα.... Αλήθεια, αντίστοιχοι κωδικοί των εργοστασιακών ποιοι είναι (μια φορά έχω αλλάξει και φόραγε NGK : πάνω γράφουν > NGK VW AG και έχουν χαραγμένο M6XF).

Αν γνωρίζει κάποιος ας παραθέσει κωδικούς ή links για:

φίλτρο λαδιού :

φίλτρο αέρος (θα βγάλω το K&N και θα ξαναβάλω το μαμά MANN):

φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα :

Να αλλάξω και υγρά φρένων??? Το έχω 4 χρόνια!

Τίποτα επιπλέον που μου διαφεύγει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει η ώρα του service των 60.000χλμ.

Τί θα πρέπει να ελεγχθεί - αντικατασταθεί???

Λάδια : θα ξαναβάλω τα Mobil 1 ESP Formula 5-30. (MotorKote χρειάζεται να ξαναβάλω??? Έβαλα πριν από δύο αλλαγές όταν έβαζα Castrol Edge 5-30).

Μπουζί: Φοράω τα BOSCH F5DP0R. Είμαι ευχαριστημένος αλλά μου περνά από το μυαλό επειδή είναι πιο κοντά σε σχέση με τα μαμά μπουζί μήπως, μελλοντικά, δημιουργηθεί κάνα θέμα.... Αλήθεια, αντίστοιχοι κωδικοί των εργοστασιακών ποιοι είναι (μια φορά έχω αλλάξει και φόραγε NGK : πάνω γράφουν > NGK VW AG και έχουν χαραγμένο M6XF).

Αν γνωρίζει κάποιος ας παραθέσει κωδικούς ή links για:

φίλτρο λαδιού :

φίλτρο αέρος (θα βγάλω το K&N και θα ξαναβάλω το μαμά MANN):

φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα :

Να αλλάξω και υγρά φρένων??? Το έχω 4 χρόνια!

Τίποτα επιπλέον που μου διαφεύγει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=01&ktlg_lang=14&ktlg_subpage=00&ktlg_01_mrksl=0&ktlg_01_mdrsl=&ktlg_01_modsl=0&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

θα ηθελα να μου πει καποιος εαν ξερει , πριν κανα μηνα μου ειχε βγαλει μια ενδειξη στο καντραν οτι σε 4900 χιλ θα πρεπει να παω για service και απο τοτε αρχιζε να μετραει αντιστροφα ανα πεντακοσια χιλ. και ενω εως και εχτες μετρουσε αντιστροφα και ηταν στα 3000 χιλ για να παω για service ξαφνικα σημερα μου εβγαλε ενδειξη service now και ακολουθει και ενας ηχος (οπως κανει και οταν αναβει η ενδειξη για το λαμπακι της ρεζερβας καυσιμου)απο μια γρηγορη ματια που εριξα η σταθμη για το παραφλου ειναι ελαχιστα πιο κατω απο την ενδειξη -MIN- .γνωριζετε εαν ειναι αυτος ο λογος η φταιει κατι αλλο?

οχι.ειναι οαισθητηρας ποιοτητας λαδιου.

βλεπει οτι το λαδι σου δεν ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει η ώρα του service των 60.000χλμ.

Τί θα πρέπει να ελεγχθεί - αντικατασταθεί???

Λάδια : θα ξαναβάλω τα Mobil 1 ESP Formula 5-30. (MotorKote χρειάζεται να ξαναβάλω??? Έβαλα πριν από δύο αλλαγές όταν έβαζα Castrol Edge 5-30).

Μπουζί: Φοράω τα BOSCH F5DP0R. Είμαι ευχαριστημένος αλλά μου περνά από το μυαλό επειδή είναι πιο κοντά σε σχέση με τα μαμά μπουζί μήπως, μελλοντικά, δημιουργηθεί κάνα θέμα.... Αλήθεια, αντίστοιχοι κωδικοί των εργοστασιακών ποιοι είναι (μια φορά έχω αλλάξει και φόραγε NGK : πάνω γράφουν > NGK VW AG και έχουν χαραγμένο M6XF).

Αν γνωρίζει κάποιος ας παραθέσει κωδικούς ή links για:

φίλτρο λαδιού :

φίλτρο αέρος (θα βγάλω το K&N και θα ξαναβάλω το μαμά MANN):

φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα :

Να αλλάξω και υγρά φρένων??? Το έχω 4 χρόνια!

Τίποτα επιπλέον που μου διαφεύγει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

ο κωδικός για τα μπουζί είναι NGK PZFR6R

τα υγρα φρένων κανονικά τα αλλάζεις την πρώτη φορά στα 3 χρονια και όχι στα 4

εγώ πάντος στα 60000 θα αλλάξω και βαλβολίνες

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

ο κωδικός για τα μπουζί είναι NGK PZFR6R

τα υγρα φρένων κανονικά τα αλλάζεις την πρώτη φορά στα 3 χρονια και όχι στα 4

εγώ πάντος στα 60000 θα αλλάξω και βαλβολίνες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@gtse

Βαλβολίνες άλλαξα στις 30.000χλμ (και μάλιστα 2 φορές) όταν μου κατέστρεψαν το σαζμάν στην αντιπροσωπεία στην προσπάθεια τους να μου αντικαταστήσουν το ελαττωματικό συγχρονιζέ 2ας.

Με την ευκαιρία, για τα συγκεκριμένα μπουζί που προτείνεις έχει βγει κάποια σχετική οδηγία από την VW???

Δεν μου δουλεύει και το ΕΤΚΑ.

____________________________________________________________

Speedy...???

Μήπως έχεις λίγο χρόνο να δεις στο ΕΤΚΑ τι μπουζί αναφέρει??? Κινητήρας BMY.

Link to comment
Share on other sites

οχι.ειναι οαισθητηρας ποιοτητας λαδιου.

βλεπει οτι το λαδι σου δεν ειναι καλο.

φιλε σε ευχαρηστω για την απαντηση αλλα τελικα ειναι το οτι εκλεισα ενα χρονο ακριβος απο το προιγουμενο service

Link to comment
Share on other sites

@gtse

Βαλβολίνες άλλαξα στις 30.000χλμ (και μάλιστα 2 φορές) όταν μου κατέστρεψαν το σαζμάν στην αντιπροσωπεία στην προσπάθεια τους να μου αντικαταστήσουν το ελαττωματικό συγχρονιζέ 2ας.

Με την ευκαιρία, για τα συγκεκριμένα μπουζί που προτείνεις έχει βγει κάποια σχετική οδηγία από την VW???

αυτό τον κωδικό δίνει η NGK για το δικό μας αμάξι

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικός για τα μπουζί είναι NGK PZFR6R

τα υγρα φρένων κανονικά τα αλλάζεις την πρώτη φορά στα 3 χρονια και όχι στα 4

εγώ πάντος στα 60000 θα αλλάξω και βαλβολίνες

Υγρά φρένων κάθε δύο χρόνια λέει το manoual.

Link to comment
Share on other sites

Για δες ξανά το manual. Έτσι νόμιζα και γω(εδώ το διάβασα) μέχρι που ξαναδιάβασα το μάνουαλ. Κι αν το καλοσκεφτείς γιατί την πρώτη φορά 3 χρόνια και μετά 2; Τι αλλάζει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Για δες ξανά το manual. Έτσι νόμιζα και γω(εδώ το διάβασα) μέχρι που ξαναδιάβασα το μάνουαλ. Κι αν το καλοσκεφτείς γιατί την πρώτη φορά 3 χρόνια και μετά 2; Τι αλλάζει δηλαδή;

Θα το τσεκάρω αύριο :frantics:

Link to comment
Share on other sites

πάντως με το που συμπλήρωσα τον 3χρόνο μου τα άλλαξαν στην αντιπροσωπεία και όχι στον 2ο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Service 2oυ έτους (το οποίο το κάνει στο 3ο έτος λόγω ελάχιστης χρήσης, δώσανε στην ΕΤΕΑ Θεσσαλονίκη τιμή 380Ε (με αλλαγή φρένων).

Service 4ου έτους (στην ουσία όλα τα παραπάνω + μπουζί) μου δώσανε τιμή 380Ε στην Αθήνα Karenta Αργυρούπολης.

Κάτι μου λέει ότι φιξάρανε τις τιμές και κόβουν ταρίφα για κάθε service. Θα έχει ενδιαφέρον να ρωτήσω κόστος εργασίας γιατί (εννοείται) θα τους πάω τα δικά μου υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Service 2oυ έτους (το οποίο το κάνει στο 3ο έτος λόγω ελάχιστης χρήσης, δώσανε στην ΕΤΕΑ Θεσσαλονίκη τιμή 380Ε (με αλλαγή φρένων).

Service 4ου έτους (στην ουσία όλα τα παραπάνω + μπουζί) μου δώσανε τιμή 380Ε στην Αθήνα Karenta Αργυρούπολης.

Κάτι μου λέει ότι φιξάρανε τις τιμές και κόβουν ταρίφα για κάθε service. Θα έχει ενδιαφέρον να ρωτήσω κόστος εργασίας γιατί (εννοείται) θα τους πάω τα δικά μου υλικά.

380 λαδια μπουζι υγρα φιλτρα και εργασια?

φρενων φανταζομαι υγρα μονο.

Link to comment
Share on other sites

.. σε gti λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι 123 ευρα και εργασια 10 το συνολο 133.

Εννοηται τα υλικα δικα μου Mobil, mann, ngk, απο g market.

με μπερδεψες τωρα.

τα υλικα δικα σου πηγαν 123 και 10 θελει εργασια?

εγω πηρα φιλτρα λαδιου,βενζινης, καμπινας,μπουζι,λαδια, φιλικη τιμη 120.ειναι φιλικη η π@π@ρι@?

μπουζι πλατινας τα r.

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες τωρα.

τα υλικα δικα σου πηγαν 123 και 10 θελει εργασια?

εγω πηρα φιλτρα λαδιου,βενζινης, καμπινας,μπουζι,λαδια, φιλικη τιμη 120.ειναι φιλικη η π@π@ρι@?

μπουζι πλατινας τα r.

... καλα καταλαβες, τοσο μου βγηκαν τα υλικα, και ενα δεκαρικακι στο συνεργειο για αλλαγη λαδια, φιλτρο και μπουζι.

Η τιμη που σου εκανε ειναι καλη νομιζω, αλλα ολα εξαρτωνται απο ποσοτητα και ποιοτητα, δηλαδη

υπηρχαν λαδια αλλης μαρκας και με 8 ευρω το λιτρο αλλα εβαλα τελικα με 13,75 mobil. Επισης εμενα θελει 5 λιτρα,

(4,6 για την ακριβεια) και δεν αντικατεστησα αυτη τη φορα το φιλτρο καυσιμου. Μπουζι εβαλα ngk πλατινας αυτα που μπαινουν και

στα νεοτερα μαμα μοντελα για 2,0 tfsi κατι σε pfr7s8eg ή καπως ετσι, τα οποια νομιζω ειναι και ενα βαθμο ψυχροτερα.

Τεσπα, για να δεις και να συγκρινεις τιμες και ποιοτητες η πιο απλη λυση ειναι να επιλεξεις καποιο απο τα ηλεκτρονικα καταστηματα που αναφερονται και να υπολογισεις τιμες για τα συγκεκριμενα πραματα που αγορασες και τοτε θα ξερεις αν ηταν φιλικη η τιμη ή οχι.

Σε καθε περιπτωση σε σχεση με τιμες αντιπροσωπειας απεχουμε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και χρονια πολλα. στα 50000 χλμ μου εβγαλε service now ενω μου ελεγε η ενδειξη να το παω σε 4000χλμ απο χτες γραφειαυτη την ενδειξη. ξερω οτι μου το εβγαλε νωριτερα λογω του αισθητηρα ποιοτητας λαδιων. μπορει κανεις να με διαφωτισει τι πρεπει να αλλαξω για το service των 50000, πριν παω στην αντιπροσωπεια για να ξερω, σε αυτα τα χιλιομετρα για να μην παθω το εγκεφαλικο? συγνωμη αν η ερωτηση μου επαναλαμβανεται αλλα το βιβλιαρακι σερβις δεν το εχω μαζι μου αυτη τη στιγμη... ειμαι στη δουλεια και ηρθα με τη μοτοσυκλετα μου(ο gti-τουρας ειναι μονο για βολτες και ταξιδια και τωρα με την τιμη της βενζινης θα κοπουν και αυτα χιχιχι)...οποιος φιλατατος μου δωσει λιγο τα φωτα του καλοδεχουμενος...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και χρονια πολλα. στα 50000 χλμ μου εβγαλε service now ενω μου ελεγε η ενδειξη να το παω σε 4000χλμ απο χτες γραφειαυτη την ενδειξη. ξερω οτι μου το εβγαλε νωριτερα λογω του αισθητηρα ποιοτητας λαδιων. μπορει κανεις να με διαφωτισει τι πρεπει να αλλαξω για το service των 50000, πριν παω στην αντιπροσωπεια για να ξερω, σε αυτα τα χιλιομετρα για να μην παθω το εγκεφαλικο? συγνωμη αν η ερωτηση μου επαναλαμβανεται αλλα το βιβλιαρακι σερβις δεν το εχω μαζι μου αυτη τη στιγμη... ειμαι στη δουλεια και ηρθα με τη μοτοσυκλετα μου(ο gti-τουρας ειναι μονο για βολτες και ταξιδια και τωρα με την τιμη της βενζινης θα κοπουν και αυτα χιχιχι)...οποιος φιλατατος μου δωσει λιγο τα φωτα του καλοδεχουμενος...

σου αναψε μαλλον επειδη περασε ενας χρονος απο τη προηγουμενη φορα που εκανες service... :drinks: .. ποτε εκανες το προηγουμενο service?? αν δεν ειναι αυτο τοτε δε ξερω τι αλλο μπορει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ξερεται για τα aral supertronic 5 -30 ?

Κανουν γυρω στα 18 και μου εχουν πει πως ειναι οτι ποιο συγχρονο σε λαδι κινητηρα (το βαζει η μερσεντες-μπορει να μην λεει κατι αλλα το αναφερω..)

Ρωταω γτ θελω να αλλαξω λαδια στο σερβις και σκεφτομαι ή αυτα ή τα μοπιλ...τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά βάζω από την αρχή. Μια χαρά λάδια είναι, καλύπτουν την προδιαγραφή VW 504-507 και την τελευταία φορά τα πήρα 10€/λίτρο από το trade-wind.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ξερεται για τα aral supertronic 5 -30 ?

Κανουν γυρω στα 18 και μου εχουν πει πως ειναι οτι ποιο συγχρονο σε λαδι κινητηρα (το βαζει η μερσεντες-μπορει να μην λεει κατι αλλα το αναφερω..)

Ρωταω γτ θελω να αλλαξω λαδια στο σερβις και σκεφτομαι ή αυτα ή τα μοπιλ...τι λετε??

που τα βρικες τοσο?ειναι πιο φθηνα απο castrol και mobil>βαλτα αμα θες οτι ειναι οκ με το βιβλιαρακι καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.