Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Έγω παίρνω πάντα ενεργού άνθρακα (CUK 2939) της MANN. Αυτη στη στιγμή σε γνωστό Internetικό μαγαζί, που έχει αναφερθεί παραπάνω, κοστίζει 15,19Ε.

μου κάνει εντύπωση γιατί σε ένα άλλο επίσης γνωστό ιντερνετικο μαγαζί κάνει 18 € http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2120&category_id=104&option=com_virtuemart&Itemid=1

πάντως δεν είναι για τα λεφτα το θεμα ,απλα στο μαγαζί που πηγα δεν το είχε (μου είπε για τιμη λιανικης 19€) και πήρα το απλό με 11,5

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως σβήνει η ένδειξη service από την οθόνη χωρίς την χρήση vag com;

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθαν τα λαδια για το service απο γνωστο καταστημα του internet,με προβληματισε ομως οτι τα λαδια ειναι παραγωγης 11-10-2010,το μπουκαλι ειναι σφραγισμενο και τα λαδια ειναι τα mobil esp formula 5-30 με το πρασινο καπακι...ειναι οκ εχω προβλημα που ειναι απο το 2010?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως σβήνει η ένδειξη service από την οθόνη χωρίς την χρήση vag com;

Λοιπον χωρις να βαλεις το κλειδι πανω στη μιζα πατας το κουμπι 0.0 που βρισκεται πανω στο καντραν στη δεξια μερια κ το κρατας πατημενο.Στη συνεχεια βαζεις το κλειδι κ το γυριζεις 1 φορα(δεν αναβεις το κινητηρα).Μολις σου βγαλει τη ενδειξη του σερβις αφηνεις το κουμπι 0.0 κ πατας αυτο που ρυθμιζει τα λεπτα m που ειναι απ τη αλλη μερια του καντραν κ το κρατας πατημενο μεχρι να εξαφανιστει η ενδειξη σερβις και ειναι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χωρις να βαλεις το κλειδι πανω στη μιζα πατας το κουμπι 0.0 που βρισκεται πανω στο καντραν στη δεξια μερια κ το κρατας πατημενο.Στη συνεχεια βαζεις το κλειδι κ το γυριζεις 1 φορα(δεν αναβεις το κινητηρα).Μολις σου βγαλει τη ενδειξη του σερβις αφηνεις το κουμπι 0.0 κ πατας αυτο που ρυθμιζει τα λεπτα m που ειναι απ τη αλλη μερια του καντραν κ το κρατας πατημενο μεχρι να εξαφανιστει η ενδειξη σερβις και ειναι οκ....

καλη μαγκια μπραβο
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθαν τα λαδια για το service απο γνωστο καταστημα του internet,με προβληματισε ομως οτι τα λαδια ειναι παραγωγης 11-10-2010,το μπουκαλι ειναι σφραγισμενο και τα λαδια ειναι τα mobil esp formula 5-30 με το πρασινο καπακι...ειναι οκ εχω προβλημα που ειναι απο το 2010?

Απο την στιγμη που ειναι σφραγισμενα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα service σημερα αλλα βρηκαμε ενα προβλημα ειχε καποια λαδια χαμηλα στο καρτερ οχι πολλα...αλλα απο την αντιπροσωπια μου ειπαν για αλλαγη φλαντζα καθρεφτη καρτερ...το ανταλλακτικο μου ειπαν οτι ειναι φτηνο αλλα ολα μαζι μαζι με τα αργατικα βγαινει 300 ευρω!!!!!!!!εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία , έχω το Golf V tsi 122ps , και ήρθε η ώρα να βάλω μπαταρία.

Κοιτάω κάτι σε 60άρα Varta , αλλά ψάχνοντας εδώ -> http://www.g-market....group=Batteries , έχει πολλές Varta 60άρες , με θετικό πόλο δεξιά , αριστερά κλπ.

Ποια από όλες ταιριάζει στο golfaki μου? (να θυμίσω ότι έχει και το κάλυμα το μαύρο γύρω γύρω).

*** EDIT : Ψάχνοντας λίγο καλύτερα , κατέληξα σε αυτή. Τι λέτε?

http://www.g-market.gr/ProductDetails.aspx?product=6f812cc5-7654-420f-a69f-ba095822bf5a&Code=017%20560408054&Description=Varta%20Blue%20Dynamic%20D24%20%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%20%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85

Edited by Arty
Link to comment
Share on other sites

δες εδω http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=28302 αλλα το αμαξι πρεπει να σηκωθει αρκετα ωστε να εχεις πληρη προσβαση απο κατω διαφορετικα μπορει να κανεις καμια ζημια στα σωλινακια τροφοδοσιας.κ γω προσπαθησα να το αλλαξω μονος μου αλλα δε τα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

δες εδω http://www.golfmk6.c...ead.php?t=28302 αλλα το αμαξι πρεπει να σηκωθει αρκετα ωστε να εχεις πληρη προσβαση απο κατω διαφορετικα μπορει να κανεις καμια ζημια στα σωλινακια τροφοδοσιας.κ γω προσπαθησα να το αλλαξω μονος μου αλλα δε τα καταφερα...

οκ φιλε το αλλαξα τα βελακια τα πιεζεις μεσα και τραβας ταυτοχρονα το σωληνακι εξω.

το μονο σωληνακι που παει στον κινητηρα το κουμπι αυτο ειναι απο την πανω μερια και αυτο ετσι βγαινει...

Link to comment
Share on other sites

το service ολοκληρωθηκε εχθες αλλαχτηκαν

λαδακια

φιλτρο λαδιου

βενζινης+προσθετικο τις vw

καμπινας

φιλτρο μηχανης δεν το πειραζω διοτι εχω k&n

και ολα αυτα με 110,00ευρα και εργασια απο εμενα στο γκαραζ μου...

Link to comment
Share on other sites

το service ολοκληρωθηκε εχθες αλλαχτηκαν

λαδακια

φιλτρο λαδιου

βενζινης+προσθετικο τις vw

καμπινας

φιλτρο μηχανης δεν το πειραζω διοτι εχω k&n

και ολα αυτα με 110,00ευρα και εργασια απο εμενα στο γκαραζ μου...

μπραβω εισαι ωραιος
Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζοντας στα 90.000 χλμ TSI 140hp μοντέλο 2007 πέρα απο τις αλλαγες φίλτρων και μπουζι μπορείτε να μου πείτε τι επιπλεον ελεγχους πρεπει να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζοντας στα 90.000 χλμ TSI 140hp μοντέλο 2007 πέρα απο τις αλλαγες φίλτρων και μπουζι μπορείτε να μου πείτε τι επιπλεον ελεγχους πρεπει να κανω;;;

ιμαντα δυναμο
Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζοντας στα 90.000 χλμ TSI 140hp μοντέλο 2007 πέρα απο τις αλλαγες φίλτρων και μπουζι μπορείτε να μου πείτε τι επιπλεον ελεγχους πρεπει να κανω;;;

Δες και τα υγρά φρένων και το ψυκτικό υγρό, μήπως πρέπει να αλλαχτούν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μηπως ξερει καποιος ποσα λιτρα ψυκτικου υγρου πρεπει να παρω για σερβις??καπου διαβασα οτι το ψυγειο χρειαζεται 5.6 λιτρα απο τα οποια το 40% πρεπει να ειναι g12+ και τα αλλα 60% απιονισμενο νερο...στεκει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μηπως ξερει καποιος ποσα λιτρα ψυκτικου υγρου πρεπει να παρω για σερβις??καπου διαβασα οτι το ψυγειο χρειαζεται 5.6 λιτρα απο τα οποια το 40% πρεπει να ειναι g12+ και τα αλλα 60% απιονισμενο νερο...στεκει?

http://www.fuchslubricants.com/index.php?calling=prodchoose⊂=

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μηπως ξερει καποιος ποσα λιτρα ψυκτικου υγρου πρεπει να παρω για σερβις??καπου διαβασα οτι το ψυγειο χρειαζεται 5.6 λιτρα απο τα οποια το 40% πρεπει να ειναι g12+ και τα αλλα 60% απιονισμενο νερο...στεκει?

ΝΑΙ [

Αντιψυκτική ικανότητα έως Πρόσθετο ψυκτικού υγρού G 12+ και G 12++ και Νερό → Υποσημείωση

-25 °C περίπου 40 % και νερό περίπου 60 %

-35 °C περίπου 50 % και νερό περίπου 50 %

-40 °C περίπου 60 % και νερό περίπου 40 %

ΟΧΙ πάνω από 60 % G 12 γιατί θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα.

Προσοχή!

Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται νερό δικτύου για την ανάμιξη. Το νερό πηγής δεν διαθέτει τα απαιτούμενα ποιοτικά χαρακτηριστικά για να διασφαλίζει τη λειτουργικότητα του ψυκτικού υγρού.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.