Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στη vw έχει 2 επιλογές, τα απλά διαστήματα service που είναι κάθε 15.000χλμ και τα longlife που με τη χρήση ειδικών λαδιών γίνονται κάθε 30.000χλμ οπότε μια χαρά τα κανε. Φίλτρα δεν χρειάζεσαι γιατί η vw προτείνει κάθε 30.000χλμ , τώρα αν εσύ θες να τα αλλάξει άλλο θέμα αυτό :Ρ

Eυχαριστω πολυ! εχω ηδη να αλλακσω ελαστικα(να βαλω τα καλοκαιρινα σε λιγο- ειμαι σουηδια  :suicide:    και να βαλω υγρα φρενων και εδω φευγουν πολλαααα λεφτα στα συνεργεια. Αλλωστε σε ενα χρονο ακριβως θα παω και για το ενδιαμεσο service. Aπλα ανησυχουσα γιατι ξερω οτι λαδια-φιλτρα πρεπει ν'αλλαζονται αρκετα συχνα για μακροζωια του κινητηρα...Στα συνεργεια εδω πανε μονο by the book και αν δεν το γραφει το βιβλιο η' δεν εχει αναμμενο λαμπακι δεν ξερουν τι να κοιταξουν :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ! εχω ηδη να αλλακσω ελαστικα(να βαλω τα καλοκαιρινα σε λιγο- ειμαι σουηδια  :suicide:    και να βαλω υγρα φρενων και εδω φευγουν πολλαααα λεφτα στα συνεργεια. Αλλωστε σε ενα χρονο ακριβως θα παω και για το ενδιαμεσο service. Aπλα ανησυχουσα γιατι ξερω οτι λαδια-φιλτρα πρεπει ν'αλλαζονται αρκετα συχνα για μακροζωια του κινητηρα...Στα συνεργεια εδω πανε μονο by the book και αν δεν το γραφει το βιβλιο η' δεν εχει αναμμενο λαμπακι δεν ξερουν τι να κοιταξουν :lolu:

καλητερα να στειλεις εμαιλ στιν φαουβε γερμανιας γιατι εισαι σε χωρα με ψυχρο κλιμα,οποτε ενδεχετε να τα κανεις ολα κατα ενα κλικ νωριτερα.

 

υ.γ καλοκαιρινα λαστιχα νομιζω ειναι καλητερο να τα βαλεις τον απριλιο..

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η φαουβε?αυτο μαλλον θα κανω.θα πηγαινω νωριτερα για τα service..τα λαστιχα με τα καρφια ειναι υποχρεωτκα μεχρι τελος μαρτη :-)

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η φαουβε?αυτο μαλλον θα κανω.θα πηγαινω νωριτερα για τα service..τα λαστιχα με τα καρφια ειναι υποχρεωτκα μεχρι τελος μαρτη :-)

Φαουβε είναι η vw με γερμανική προφορά
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ενα γεια στην παρεα!

 

Προκειται να κανω service στο Golf V GT μου και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα για να μη με πιασουν 'Κωτσο'!

 

Η Περιπτωση ειναι ως εξης:

 

1. Το Golf δεν χρησιμοποιειτο για αρκετο καιρο με αποτελεσμα να εχει γραψει 40.000 χλμ. (παροτι ειναι του 2006).

2. Το προηγουμενο service το εκανα το 01/2011 οταν ειχε 18.600 χλμ.

 

Τι πρεπει να περιλαμβανει το service που θα κανω (εκτος απο τα στανταρ δηλαδη λαδια, μπουζι, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα,, φιλτρο βενζινης κλπ)

 

Θα αλλαξω τακακια μαλλον και δεν ξερω τι αλλο θα μου βγαλει το συνεργειο;

 

Τελος ποσο μπορει να ειναι ενα φυσιολογικο κοστος αυτου του service, το οποιο σκοπευω να το κανω σε εξειδικευμενο αλλα οχι εξουσιοδοτημενο συνεργειο (Louis Autotuning);

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

αυτα. τι αλλο? αλλαξε και το φιλτρο καμπινας.  οταν το σηκωσεις κοιτα απο κατω τιποτα διαροες, κοιτα παραφλου, λαδια τιμονιου, κοιτα τακακια δισκους, κουνα τροχους για τυχων ρουλεμαν. κοιτα τις φισουνες στα ημιαξονια μην ειναι καμια κομμενη. και γενικα κοιτα το ολο μεσα εξω.  :db:  γενικο να υπολογιζεις 150 - 200 euro. αναλογα το συνεργειο. και καλα ειναι να εισαι εκει οταν κανεις το service, καταλαβαινεις τι εννωω

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

οι τιμές περιπου ειναι:

 

λαδια 5/30 βρισκεις με περιπου 50€

μπουζι 50€ περιπου

φ.λαδιου 5€

φ.αερα 10€

φ.βενζινης 25€

φ.καμπινας 15€

τακακια 50€

παραφλου θα αλλαζα προσωπικα υπολογιζε 25€ τα 2 μπουκαλια + νερο που θα προσθεσεις...

βαλβολινες επισης θα αλλαζα μιας και το κοστος των 25€ για 2+ λιτρο δεν θα ελεγα οτι ειναι υψηλο δεδομενου,οτι μπαινεις τωρα για service και αρκετα πραγματα θα τα αλλαξεις μετα απο αρκετο καιρο αφου δεν το κινεις πολυ...

 

στα παραπανω αναλωσιμα προσθετεις εργασια και εισαι κομπλε...

θα αλλαζα και υγρα φρενων αφου εχουν περασει αρκετα χρονια με τα παλια....(10€ το μπουκαλι)

 

αναλογα με τι ποιοτητας αναλωσιμα θα χρησημοποιησεις μπορει να εχεις διακυμανσεις στις τιμες..

 

σε αυτο που σιγουρα θα εχεις διακυμανση ειναι στην χαρα και στην αισθηση που θα σου προσφερει το αυτοκινητο σου μετα!!!

 

κοστος αναλωσιμων min 210€,max 270€

εργασια: απο 60€ εως ....100€....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γράφε ελληνικά. Δες το βιβλιο service σου, ανάλογα τι αλλάχτηκαν στο προηγούμενο σερβις, π.χ.μπουζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι το αυτοκίνητο δεν κάνει πολλά χλμ. Έχω ένα Golf TSI (140) 1/2007 με 52.000 χλμ. Αυτό που κάνω είναι κάθε χρόνο να αλλάζω λάδια και φίλτρο λαδιού. Το θέμα είναι ότι περνάνε τα χρόνια και αναμενόμενα και άλλα μέρη του αυτοκινήτου θέλουν αλλάγη αλλά δεν ξέρω ποια.

 

Λοιπόν 7 ετών το αυτοκίνητο με 52.000 χλμ. Εκτός από λάδια και φίλτρο λαδιού και βενζίνης που αλλάζονται σε ετήσια βάση, έχω αλλάξει από 1 φορά μπουζί, φίλτρα καμπίνας και αέρα στην 4ετία.

Τον άλλο μήνα θα πάω πάλι για το ετήσιο και εκτός από λάδια φίλτρα τι άλλω να κοιτάξω; Σκέφτομαι για βαλβολίνες αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω για αργότερα συν να τσεκάρω και τον ιμάντα δυναμό. Κάτι άλλο που σας έρχεται στο μυαλό;

Τέλος υπάρχει κανένας πινακας σε pdf σαν οδηγό για τα σέρβις;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αλλαξει μεχρι στιγμης φίλτρο βενζίνης?αν οχι αλλαξε το.
7 ετων με 52.000χμ αν εχεις κανει μονο αυτα που εχεις πει θες:
Φιλτρο Λαδιου, Φιλτρο Βενζινης, Λάδια, Αλλαγή υγρών φρένων + εξαέρωση , ελεγχος στα τακακια (λογικα αν δεν εχεις αλλαξει τα πισω θα θελουν αλλαγη) , αλλαγη ψυκτικου υγρού και καθαρισμός στο κύκλωμα ,φιλτρο καμπινας να αλλαζεις καθε χρονο ή αντε καθε 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αλλαξει μεχρι στιγμης φίλτρο βενζίνης?αν οχι αλλαξε το.

7 ετων με 52.000χμ αν εχεις κανει μονο αυτα που εχεις πει θες:

Φιλτρο Λαδιου, Φιλτρο Βενζινης, Λάδια, Αλλαγή υγρών φρένων + εξαέρωση , ελεγχος στα τακακια (λογικα αν δεν εχεις αλλαξει τα πισω θα θελουν αλλαγη) , αλλαγη ψυκτικου υγρού και καθαρισμός στο κύκλωμα ,φιλτρο καμπινας να αλλαζεις καθε χρονο ή αντε καθε 2 χρόνια

 

Φίλτρο βενζίνης έχω αλλάξει δύο φορές καμπίνας και αέρα μία. Λογικά σε αυτό το σέρβις θα αλλαχθούν πάλι όλα τα φίλτρα.

Όταν λες καθαρισμό στο κύκλωμα τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Λαδια

Φιλτρο λαδιου

Φιλτρο καμπινας

Φιλτρο αερος

Μπουζι

Βαλβολινες

Υγρα φρενων

Ιμαντα δυναμο - τεντωτηρα - ρουλεμαν

Ιμαντα κομπρεσσορα (προαιρετικα)

Μπαταρια (αν δεν αλλαχθηκε ποτε.)

Τακακια εμπρος-πισω (εφοσον ελεχθει και διαπιςτωθει η φθορα τους)

Ελεγχο στα εμπρος και πισω silentblock των εμπρος ψαλιδιων( μηπως ξεραθηκαν και εκαναν ρωγμες)

Ελεγχο με διαθλασιμετρο στο διαλυμα παραφλου αν πληρει τις προυποθεσεις για θερμοκρασιες. Αν παρατηρηθει χρωμα προς το καφε ειναι απο ιζηματα και βρωμιες καλο ειναι να αδειασει κ να ανανεωθει. Συμπληρωματικος ελεγχος αντλιας νερου για διαρροες

Επισης εναν ελεγχο ψυκτικου μεσου r134a και διαρροων.

Προληπτικα κι ενα g00170003 καθαριστικο σε γεματο τεποζιτο.

Ελεγχο - πρεσσαρισμα κυκλωματος υποπιεσης και πιεσης.

Ελεγχο και ενδεχομενη αντικατασταση βαλβιδων n75 - n249

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1) Βαλβολινες

2) Ιμαντα κομπρεσσορα (προαιρετικα)

3) Προληπτικα κι ενα g00170003 καθαριστικο σε γεματο τεποζιτο.

4) Ελεγχο και ενδεχομενη αντικατασταση βαλβιδων n75 - n249

 

 

1) Πιστεύεις ότι πρέπει να αλλαχθούν;

2) Εδώ τι μπορεί να ελέγξει ο μηχανικός; Αφού έχει καδένα και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

3) Τι είναι αυτό; Έχεις κανα λινκ;

4) Ισχύει ότι και στο (2). Μπορεί να δει εαν υπάρχει πρόβλημα;

 

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

O κομπρεσορας εχει ιμαντα κινησης.Δες αν εχει μποσικα ή εχει ξεραθει.ειναι φθηνος αν θυμαμαι καλα εφ οσον χρειαζεται αλλαγη.

για Ν75-Ν249 αν δεν εχεις σκορτσαρισματα,κρεμασματα κτλ στον δρομο θεωρητικα εισαι ενταξει.Απλα τσεκαρε αν φορας τους τελευταιους κωδικους.

 

Ασχετο η κρεμαγιερα εχει λαδι εστω και λιγο που συμπληρωμουμε ή αλλάζουμε  καπου? σε ΜΚ5 Golf/Jetta?

Link to comment
Share on other sites

έφτασε η ώρα για το service των 90.000km και ετοιμάζομαι να παραγγείλω τα αναλώσιμα από internet

 

castrol 5x30 4lt --> 40€

φίλτρο λαδιού mann HU712/6x --> 11,15

φίλτρο καμπίνας mann cuk2939 --> 12,85€

φίλτρο βενζίνης mann wk69 --> 23,60€

σύνολο --> 87,60€

 

φίλτρο έχω της K&N και θέλει καθάρισμα μόνο καλές δεν είναι οι τιμές? εάν ξέρετε κάπου να τα φθηνότερα ενημερώστε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.