Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Αν δεν εχεις αλλαξει τεντωτήρα καλό θα ηταν με τόσα χλμ που χεις, ν αλλάξεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..προσφατα που εκανα service στο αυτοκινητο μου (golf v tsi 140) ειδα οτι το φιλτρο βενζινης απο 6.4 bar αντικατασταθηκε με αυτο των 6.6 σε mann αναφερομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πρόβλημα. Ισα ισα ειναι καλύτερο το 6,6 που μπηκε. Ο προηγούμενος μαστορας είχε βαλει το πιο μικρό.

Μηδαμινή διαφορά.

Μην σ απασχολεί.

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και σε μένα στο σέρβις μου ετυχε το ίδιο περιστατικό. Φορούσα την 6.4 και βάλαμε την μαμά την πιο σωστή 6.6.

Απλα η αντλια βγαινει με 2 πιέσεις, δεν ξερω το λογο.

Διαφορά δεν βλέπεις καμία, οπως πήγαινε πάει. Τυπικά έχει μια 0,2 παραπανω δυνατότητα παροχής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Λόγω του ότι τα οικονομικά πάνε από το κακό στο χειρότερο (σταθερά έσοδα, αυξανόμενα έξοδα) έχω καθυστερήσει το φετινό σερβις. Έκανα πέρσυ μόνο λάδια, φ.λαδιού, φ. γύρης στα 70000Km και τώρα είμαι σχεδόν 89000Km με τα ίδια λάδια. Anyway. Ψάχνω λίγο το τι πρέπει να αλλάξω για το service των 90000Km. Χρειάζομαι σίγουρα τα παρακάτω  για Golf TSI 140HP (5/2007) :

 

Castrol Edge SAE 5W-30 4lit. 39,99 €

 

MANN HU 712/6x Φίλτρο Λαδιού 11,77 €

 

MANN CUK 2939 Φίλτρο Καμπίνας 13,00 €

 

MANN WK 69 Φίλτρο Καυσίμου 24,64 €

 

NGK PZFR6R Μπουζί Πλατίνας 13,78 € Χ 4

 

 

Σύνολο 144,52Ε. Παίζει να κάνω και αλλαγή υγρού φρένων και τακάκια πίσω.

Ξέρει κανείς αν πρέπει να δω τίποτα άλλο, πχ ιμάντες?

Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Λόγω του ότι τα οικονομικά πάνε από το κακό στο χειρότερο (σταθερά έσοδα, αυξανόμενα έξοδα) έχω καθυστερήσει το φετινό σερβις. Έκανα πέρσυ μόνο λάδια, φ.λαδιού, φ. γύρης στα 70000Km και τώρα είμαι σχεδόν 89000Km με τα ίδια λάδια. Anyway. Ψάχνω λίγο το τι πρέπει να αλλάξω για το service των 90000Km. Χρειάζομαι σίγουρα τα παρακάτω για Golf TSI 140HP (5/2007) :

Castrol Edge SAE 5W-30 4lit. 39,99 €

MANN HU 712/6x Φίλτρο Λαδιού 11,77 €

MANN CUK 2939 Φίλτρο Καμπίνας 13,00 €

MANN WK 69 Φίλτρο Καυσίμου 24,64 €

NGK PZFR6R Μπουζί Πλατίνας 13,78 € Χ 4

Σύνολο 144,52Ε. Παίζει να κάνω και αλλαγή υγρού φρένων και τακάκια πίσω.

Ξέρει κανείς αν πρέπει να δω τίποτα άλλο, πχ ιμάντες?

Βαγγελη,

καλο θα ηταν ναλλαξεις ιμαντες δυναμο-κομπρεσσορα μαζι με ολους τους τεντωτηρες.

Επισης τα μπουζι που γραφεις ειναι παλια, εχουν αντικατασταθει με νεο κωδικο και μπορεις να τα αγορασεις αποτην αντιπροσωπεια με κωδικο πλαισιου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη,

καλο θα ηταν ναλλαξεις ιμαντες δυναμο-κομπρεσσορα μαζι με ολους τους τεντωτηρες.

Επισης τα μπουζι που γραφεις ειναι παλια, εχουν αντικατασταθει με νεο κωδικο και μπορεις να τα αγορασεις αποτην αντιπροσωπεια με κωδικο πλαισιου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

   Έχεις απόλυτο δίκιο για τα μπουζί. Πήρα επίσημη απάντηση από το τμήμα ανταλλακτικών του Φιλοσίδη. Τα καινούργια είναι όντως Ιριδίου με κωδικό NGK SIZFR6B8EG.

   Μπορείς να με βοηθήσεις καθόλου με κωδικούς ιμάντα δυναμό - κομπρέσσορα και με τους τεντωτήρες? Φαντάζομαι θα υπάρχουν σετάκια. Έχεις κανένα link από Internetομάγαζο? Πιο πάνω υπάρχει ένα link αλλά δεν έχει σετ.

   Επίσης, ξέρει κανείς κανέναν αξιόπιστο (και οικονομικό) μάστορα στο Μαρούσι, κοντά στο Μέγαρο του ΟΤΕ?

Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος golf mk5 tsi gt sport 170ps 2007....εχω 113000χλμ... πριν απο ενα χρονο ακριβως το εκανα σερβις και τωρα στην ενδειξη στο κοντερ μου αρχισε και λεει οτι χρειΑεται σερβις ασxετος αν ΑΚΟΜΑ να καλυψω τα χιλιομετρα του σερβις... ηθελα να ρωτισω καθε ποτε ενα αμαξι πρεπει να γινεται σερβις?? το πιο σωστο ειναι να το κανω τωρα που εκλεισε ενας χρονος(γιατι νομιζω οτι τα αμαξια πρεπει να γινονται σερβις μια φορα το χρονο) ή να περιμένω να διανυσω τα χιλιομετρα που εχω κανονικα στης καρτελλιτσα του σερβις που μπορει να μου παρει μεχρι το καλοκαιρι γιατι το αμαξι κινητε σχετικα μονο στην πολη και σπανιο εκτος??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα μπουζί. Πήρα επίσημη απάντηση από το τμήμα ανταλλακτικών του Φιλοσίδη. Τα καινούργια είναι όντως Ιριδίου με κωδικό NGK SIZFR6B8EG.

Μπορείς να με βοηθήσεις καθόλου με κωδικούς ιμάντα δυναμό - κομπρέσσορα και με τους τεντωτήρες? Φαντάζομαι θα υπάρχουν σετάκια. Έχεις κανένα link από Internetομάγαζο? Πιο πάνω υπάρχει ένα link αλλά δεν έχει σετ.

Επίσης, ξέρει κανείς κανέναν αξιόπιστο (και οικονομικό) μάστορα στο Μαρούσι, κοντά στο Μέγαρο του ΟΤΕ?

Παρε τα αυθεντικα απο αντιπροσωπεια.

Βασει vin θα σου δωσουν οτι χρειαζεται.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος golf mk5 tsi gt sport 170ps 2007....εχω 113000χλμ... πριν απο ενα χρονο ακριβως το εκανα σερβις και τωρα στην ενδειξη στο κοντερ μου αρχισε και λεει οτι χρειΑεται σερβις ασxετος αν ΑΚΟΜΑ να καλυψω τα χιλιομετρα του σερβις... ηθελα να ρωτισω καθε ποτε ενα αμαξι πρεπει να γινεται σερβις?? το πιο σωστο ειναι να το κανω τωρα που εκλεισε ενας χρονος(γιατι νομιζω οτι τα αμαξια πρεπει να γινονται σερβις μια φορα το χρονο) ή να περιμένω να διανυσω τα χιλιομετρα που εχω κανονικα στης καρτελλιτσα του σερβις που μπορει να μου παρει μεχρι το καλοκαιρι γιατι το αμαξι κινητε σχετικα μονο στην πολη και σπανιο εκτος??

Σου συνιστώ να ανοίξεις να ρίξεις μια ματιά στο service manual.

Είμαι σίγουρος ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες!

 

Για ότι χρειαστείς μετέπειτα εδώ είμαστε :drinks:

 

ΥΓ. Τα service γίνονται αναλόγως του χρονικού διαστήματος ή χιλιομέτρων.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

αύριο θα πάω για σέρβις το γκολφακι μου (V 1.6 fsi 1k BLP 51.000χλμ)

Και σκέφτομαι να αλλάξω 1)λάδια 2)φίλτρο λαδιού 3)τακάκια εμπρός 5)φούσκα στον δεξιό τροχό 5)υγρά φρένων και 6)μπουζί που δεν εχω αλλάξει πότε..

στο προηγούμενο σέρβις στις 40.000χλμ

άλλαξα πισω τακάκια λάδια κ ολα τα φίλτρα

προτείνεται τα ανταλλακτικά να τα παρω μόνος η να το αφήσω στον μάστορα? βρήκα λαδια castrol edge 5w30 8.5€ το λίτρο για αυτό ρωτάω..

Επίσης ποια μπουζί πιστεύεται πως είναι τα καλύτερα??

Για σέρβις θα το παω στον Ηλεία στην λεωφόρο Αθηνών που διάβασα καλα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι κωδικοι αλλαζουν συχνα (πχ φιλτρο λαδιου), πριν κανω αλλαγη τσεκαρω τον καταλογο της εταιριας και ειδα στο site της Μann οτι εχει βγει νεο φιλτρο καμπινας. Σε 2-3 μαγαζια που το ζητησα δεν το εχουν, φερνουν το παλιο (cuk2939).

 

Ξερει κανεις αν υπαρχει στην ελλαδα ή ειναι σχετικα προσφατο (αφου δεν υπαρχει ακομα για δεξιοτιμονα) και δεν παιζει να ερθει στα κοντα?

post-13911-0-94463300-1436877622_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Το πιο καινούργιο ειναι το FP Frecius Plus . Και δεν εχει ερθει ακομα Ελλάδα

Το CUK πρεπει να ειναι το ενεργού άνθρακα που υπάρχει εδω κ χρόνια

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το cuk2939 ειναι του ανθρακα που βαζουμε τοσο καιρο, το νεο FP2939 δεν εχει ερθει. Γενικως υπαρχει μονο στοκ στα μαγαζια με ανταλλακτικα αυτο τον καιρο. Νεες εισαγωγες και δη φιλτρο καμπινας, απ οσο εψαξα μαλλον θα αργησει.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο αυτο λετε ?  καθε ποτε πρεπει να το αλαζουμε?

1J0201801H ενεργοποιημένο ξυλάνθρακα δοχείο  
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλο φθινοπωρο στο forum.μηπως ξερει καποιος τι περιλαμβανει το service των 120.000 χλμ για το golf 5 tsi με τους 140 ιππους(κινητηρας bmy)?σε αναζητηση εντος και εκτος forum δεν μπορεσα να βρω κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Στις 120,000 κάνεις ότι προβλέπει το Service των 30.000 και συμπληρωματικά τα εξής:

(αφού συμβουλευτείς το βιβλίο service και τις εργασίες που έχουν εκτελεστεί)

 

αν έχεις συμπληρώσει 60.000 χλμ ή 4 χρόνια αλλαγή στα μπουζί

αν έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια αλλαγή στα υγρά φρένων

αν έχεις συμπληρώσει 60,000 χλμ αλλαγή βαλβολίνες

 

αλλαγή και στα 4 μπροστινά silent blocks

αλλαγή στον ιμάντα δυναμό,ρουλεμάν, τεντωτήρα.

αλλαγή και προσθήκη νέου παραφλού G13 με καθάρισμα του κυκλώματος ψύξης

 

Έλεγχος στα τακάκια μπρος - πίσω και αναλόγως αλλαγή τους.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε σερβις στην γκολφαρα tsi 140ps bmy στα 97500χλμ

 

Αλλάχτηκαν

 

Λάδι

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο βενζίνης

Μπροστινά φρένα (Μετά από 43000χλμ καλά πήγαν εε ;)

Μπαταρία (Μετά από την αγορά είναι η πρώτη μπαταρία που αλλάζω)

Έγιναν και κάτι μικροδιορθώσεις.

 

Κόστος 320ε.

Edited by Volkswagen1992
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.