Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

On 17/5/2016 at 7:11 ΜΜ, Vassilis63 said:

Εγώ Βασίλη όταν τα έβαζα τα Aral, χωρίς σκισιμο μου έκαιγε λίγο λάδι περίπου 500ml στα 5.000χλμ. Με Castrol καθόλου,τι να πω

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , kosaitis said:

Εγώ Βασίλη όταν τα έβαζα τα Aral, χωρίς σκισιμο μου έκαιγε λίγο λάδι περίπου 500ml στα 5.000χλμ. Με Castrol καθόλου,τι να πω

Εντάξει, δεν μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση και τα δύο τα έχω βάλει σε golf 5 1.4 TSI 235HP και έχουν την ίδια συμπεριφορά. Πάντως έχουν τις ίδιες προδιαγραφές και τα δύο και επίσης (αν σημαίνει κάτι αυτό) είναι λάδια της ΒΡ και τα δύο. 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Πρόκειται να αλλάξω τους ιμαντες δυναμό και κομπρέσορα καθώς και τεντωτήρα σε golf v 1.4 fsi (2005), κωδικός κινητήρα BLN.

Παρακαλώ μηπως γνωρίζει κάποιος τους κωδικούς ανταλλακτικών ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2016 at 2:22 ΠΜ, geopro said:

Καλημέρα 

Πρόκειται να αλλάξω τους ιμαντες δυναμό και κομπρέσορα καθώς και τεντωτήρα σε golf v 1.4 fsi (2005), κωδικός κινητήρα BLN.

Παρακαλώ μηπως γνωρίζει κάποιος τους κωδικούς ανταλλακτικών ;

Ευχαριστώ

Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι ο εργοστασιακός κωδικός στον ιμάντα δυναμό είναι ο 6Q0260849A

Ο ΟΕΜ κωδικός είναι 6PK1736

Ποια μάρκα να προτιμήσω ; continental , gates ,dayco , skf ή τι άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το φίλτρο βενζίνης στο golf 6 160ps(είναι stage 2 βέβαια) και έβαλα mann με κωδικό wk 69,είναι στα 6,6 bar ενώ το μαμά είναι 6,4 bar.Δεν νομίζω να πειράζει,ξέρει κάποιος??? Νομίζω ο κωδικός του γνήσιου vw είναι (1K0 201 051 C) έτσι είναι?? ξέρει κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θέμα. Ειναι οι πιο πρόσφατες οι 6,6.
Ρωτησες και στην ομαδα στο φβ αν δεν κανω λαθος ε; :Ρ


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Golf 6 1.2 Tsi  του  2011  αυτό το μήνα πατάω τα 60.000Km  είμαι για service  δυνατό αλλά και το τελευταίο που θα γίνει στην αντιπροσωπεία...φαντάζομαι κάνα 250-300 ευρώ με το καλημέρα!!!

Από δω κ πέρα στον μαστραλέξη της γειτονιάς!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , μικρό σέρβις έκανα σήμερα golf 1.4 cavd 2011 , σε γνωστή αντιπροσωπεία αλλα στο υποκατάστημα στη Λ.Αθηνων ...λάδια , φίλτρο λαδιού , ένα μπαράκι ζαμφορ , πίσω υαλοκαθαριστήρας και ένα γενικό έλεγχο με κόστος 140€. Η τιμή καλή για αντιπροσωπεία αλλα η πατάτα έγινε...ενώ μέχρι τώρα έβαζα castrol edge 5w30 πάω μα το πάρω και βλέπω castrol professional 5w40 !!!!!τον ρωτάω γιατι ;;; μου απαντά πως ειναι το ίδιο (συνθετικό) και πως υπάρχει οδηγία ώστε τα αυτοκίνητα εδώ ελλάδα να βάζουν και το συγκεκριμένο ..εννοείται γίναμε μπίλιες ...κοιτάω βιβλίο και προδιαγραφές λαδιού και λέει ξεκάθαρα w504000 η 507000
το professional ειναι w502000, 505000,505001
εννοείται πως άκρη δεν βρήκα ...το θέμα ειναι τι κάνω τώρα ;; υπάρχει όντως αυτή η τεχνική οδηγία ;;; τα αφήνω και τα αλλάζω με την πρώτη ευκαιρία ή πολύ κακό για το τίποτα ;;
ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε σε ποσά χλμ αλλάζουμε φίλτρο καυσίμου και μπουζί σε golf v TSI (BMY)?

Κάπου διάβασα οτι έχει αλλάξει ο κωδικός για τα μπουζί και μπορούμε να βάλουμε τα NGK SIZFR6B8EG; Ισχύει;

Κανα δοκιμασμένο καθαριστικά για τον κλιματισμό έχετε να προτείνεται;

Ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε σε ποσά χλμ αλλάζουμε φίλτρο καυσίμου και μπουζί σε golf v TSI (BMY)?
Κάπου διάβασα οτι έχει αλλάξει ο κωδικός για τα μπουζί και μπορούμε να βάλουμε τα NGK SIZFR6B8EG; Ισχύει;
 
Sent from my iPhone using Tapatalk

Καμία γνώμη γιατι εχω καθυστερήσει το σέρβις και πρεπει να δώσω παραγγελία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε σε ποσά χλμ αλλάζουμε φίλτρο καυσίμου και μπουζί σε golf v TSI (BMY)?
Κάπου διάβασα οτι έχει αλλάξει ο κωδικός για τα μπουζί και μπορούμε να βάλουμε τα NGK SIZFR6B8EG; Ισχύει;
 
Sent from my iPhone using Tapatalk

Καμία γνώμη γιατι εχω καθυστερήσει το σέρβις και πρεπει να δώσω παραγγελία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

με βάση το manual φίλτρο βενζίνης κάθε 30.000 και μπουζί κάθε 60.000.

για τον κωδικό των μπουζί δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχουμε αναφερει ειναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα. Αγόρασα ενα μπουκάλι λάδι για το σέρβις αλλα η ημερομηνία που γράφει στο πισω μέρος ειναι 30/6/2016. Ειναι ημερομηνία λήξεως ή παραγωγής;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2017 at 7:18 ΜΜ, AggelakasK said:

καλησπέρα , μικρό σέρβις έκανα σήμερα golf 1.4 cavd 2011 , σε γνωστή αντιπροσωπεία αλλα στο υποκατάστημα στη Λ.Αθηνων ...λάδια , φίλτρο λαδιού , ένα μπαράκι ζαμφορ , πίσω υαλοκαθαριστήρας και ένα γενικό έλεγχο με κόστος 140€. Η τιμή καλή για αντιπροσωπεία αλλα η πατάτα έγινε...ενώ μέχρι τώρα έβαζα castrol edge 5w30 πάω μα το πάρω και βλέπω castrol professional 5w40 !!!!!τον ρωτάω γιατι ;;; μου απαντά πως ειναι το ίδιο (συνθετικό) και πως υπάρχει οδηγία ώστε τα αυτοκίνητα εδώ ελλάδα να βάζουν και το συγκεκριμένο ..εννοείται γίναμε μπίλιες ...κοιτάω βιβλίο και προδιαγραφές λαδιού και λέει ξεκάθαρα w504000 η 507000
το professional ειναι w502000, 505000,505001
εννοείται πως άκρη δεν βρήκα ...το θέμα ειναι τι κάνω τώρα ;; υπάρχει όντως αυτή η τεχνική οδηγία ;;; τα αφήνω και τα αλλάζω με την πρώτη ευκαιρία ή πολύ κακό για το τίποτα ;;
ευχαριστώ

Πάντως αν ισχύει επίσημα οτι εχουν αυτην την οδηγία μου θυμιζει λιγο τα επιχειρήματα του φιλου @O PaliosPalios σε αυτο το θεμα 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχθες έκανα το ετήσιο σέρβις. Λάδια φίλτρο λαδιού μπουζί. Είχα πάρει τακάκια απο πέρυσι που δεν είχαν αλλαχτεί και τα πήγα και φέτος. Ο μάστορας άλλαξε τα πισω μονο καθώς είπε οτι τα μπροστα είχαν ακόμα. Το ερώτημα ειναι δημιουργείται προβλημα στο φρενάρισμα αν τα πισω ειναι καινούργια και τα μπροστα στα τελειώματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχθες έκανα το ετήσιο σέρβις. Λάδια φίλτρο λαδιού μπουζί. Είχα πάρει τακάκια απο πέρυσι που δεν είχαν αλλαχτεί και τα πήγα και φέτος. Ο μάστορας άλλαξε τα πισω μονο καθώς είπε οτι τα μπροστα είχαν ακόμα. Το ερώτημα ειναι δημιουργείται προβλημα στο φρενάρισμα αν τα πισω ειναι καινούργια και τα μπροστα στα τελειώματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , karlos said:

Εχθες έκανα το ετήσιο σέρβις. Λάδια φίλτρο λαδιού μπουζί. Είχα πάρει τακάκια απο πέρυσι που δεν είχαν αλλαχτεί και τα πήγα και φέτος. Ο μάστορας άλλαξε τα πισω μονο καθώς είπε οτι τα μπροστα είχαν ακόμα. Το ερώτημα ειναι δημιουργείται προβλημα στο φρενάρισμα αν τα πισω ειναι καινούργια και τα μπροστα στα τελειώματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

   Το τακάκι δεν είναι όπως το ελαστικό που όσο παλιώνει και τρώγεται μειώνεται η απόδοσή του. Το τακάκι είναι ένα μεταλλικό κομμάτι όπου πάνω του υπάρχει υλικό τριβής.

   Το υλικό τριβής αυτό ή το έχεις (όσο και αν είναι αυτό) και φρενάρεις ή δεν το έχεις και δεν φρενάρεις. Το τακάκι όσο έχει επάνω του υλικό τριβής συμπεριφέρεται όπως ένα καινούριο.

   Μετά την εισαγωγή που έκανα να απαντήσω ότι δεν δημιουργείται κανένα απολύτως πρόβλημα αν τα πίσω είναι καινούρια και τα μπροστά στα τελειώματα και το αντίθετο (καινούρια μπροστά , παλιά πίσω).

Link to comment
Share on other sites


   Μετά την εισαγωγή που έκανα να απαντήσω ότι δεν δημιουργείται κανένα απολύτως πρόβλημα αν τα πίσω είναι καινούρια και τα μπροστά στα τελειώματα και το αντίθετο (καινούρια μπροστά , παλιά πίσω).

Σε ευχαριστω για την απάντηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας.παντα πήγαινα για σέρβις και μου έβαζαν ότι είχαν.εχω golf v 1.4 fsi 2005 .μπορειτε να μου προτείνετε τι να βάλω;θα τα αγοράσω μόνος και θα πάω μόνο να μου τα περάσουν .θελω λάδια ,φίλτρα λαδιού βενζίνης αέρος και καμπίνας .αν παίζει κάποιο ρόλο ειμαι από βόρειο Ελλάδα(για τα λάδια το αναφέρω )


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.