Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Πως δεν σου δωσαν κανα λαστιχο και να σου πουνε " μολις πας σπιτι μεγαλε ρουφα δυνατα και θα βγουνε ολα !!!!"

Ρε ημαρτον ρε ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!

ΥΓ. Και πες του "Μηχανικου" να σου αλλαξει και ταπα απο κατω ή τουλαχιστον ροδελα γιατι προβλεπεται

Link to comment
Share on other sites

1) Τι θα γίνει αν αφαιρεθούν τα λάδια με το ειδικό μηχάνημα;

2) Στο Α5 που δεν προβλέπεται αλλαγή λαδιών σε σνυψωτικό τι θα πάθει;

Ηλίθιοι Γερμανοί

Link to comment
Share on other sites

1) Τι θα γίνει αν αφαιρεθούν τα λάδια με το ειδικό μηχάνημα;

2) Στο Α5 που δεν προβλέπεται αλλαγή λαδιών σε σνυψωτικό τι θα πάθει;

Ηλίθιοι Γερμανοί

1) Δεν αφαιρουνται ολα.Μενουν λιγα μεσα.Μιλαμε βεβαια για πολυ λιγα.

2) Γιατι δεν προβλεπεται;Δεν εχει ταπα απο κατω;

Link to comment
Share on other sites

Εγινε το service (2ου χρονου) σημερα. Εγινε αλλαγη λαδιων (δικα μου), φιλτρο λαδιου με φλαντζα, φιλτρο καμπινας, φιλτρο βενζινης & καθαριστικο παρπριζ μαζι με εργατικα συνολο: 139¤.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε το service (2ου χρονου) σημερα. Εγινε αλλαγη λαδιων (δικα μου), φιλτρο λαδιου με φλαντζα, φιλτρο καμπινας, φιλτρο βενζινης & καθαριστικο παρπριζ μαζι με εργατικα συνολο: 139¤.

Λιγα μου φαινονται! Πηγες σε αντιπροσωπεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα και πηγα στην αντιπροσωπεια, για να μην χασω την εγγυηση γιατι εχω και επεκταση 2 ετων. Μπορει να φαινονται λιγα αλλα να σου υπενθυμισω οτι τα λαδια Mobil1 esp 5-30 τα πηγα εγω, δεν τα αγορασα απο την αντ/πεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα και πηγα στην αντιπροσωπεια, για να μην χασω την εγγυηση γιατι εχω και επεκταση 2 ετων. Μπορει να φαινονται λιγα αλλα να σου υπενθυμισω οτι τα λαδια Mobil1 esp 5-30 τα πηγα εγω, δεν τα αγορασα απο την αντ/πεια.

Και παλι λιγα ειναι. Σε ποια αντιπροσωποια πηγες;

Link to comment
Share on other sites

Καβάλα.

Α γεια σου !!! Γιατι αυτες οι τιμες αθηνα δεν παιζουν. 130 ευρο χρεωνουν μονο εργασια !!

Ειμαστε πλουσιοι εμεις εδω κατω !!!!

Edited by nik gt
Link to comment
Share on other sites

Ε τι να πω, φουλαρεις ερχεσαι Καβαλα για ενα 3ημερο κανεις τα μπανακια σου στις ωραιες παραλιες που εχουμε και κανεις και το σερβις σου :o

να σου πω , γαμω τις ιδεες !!

Θα ερθω στα 60000 !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε, πριν πάμε εκδρομή, φροντίζαμε να κάνουμε το service.

Τώρα, πάμε εκδρομή, για να κάνουμε το service!

Καλό...

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν αφαιρουνται ολα.Μενουν λιγα μεσα.Μιλαμε βεβαια για πολυ λιγα.

2) Γιατι δεν προβλεπεται;Δεν εχει ταπα απο κατω;

Πως ξέρεις ότι μένουν μέσα;

Προφανώς υπάρχει ειδικό μηχάνημα και δεν ρουφάει ο μηνανικός!

Δεν έχω δει από κάτω Α5, αλλά στο service manual δεν προβλέπεται ανυψωτικό

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις ότι μένουν μέσα;

Προφανώς υπάρχει ειδικό μηχάνημα και δεν ρουφάει ο μηνανικός!

Δεν έχω δει από κάτω Α5, αλλά στο service manual δεν προβλέπεται ανυψωτικό

Ειχα αναρωτηθει κι εγω.Δες τη συζητηση που εχει γινει :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...3393&st=320

Οσο για το Α5 τι να σου πω;Το να μην υπαρχει ταπα απο κατω μου φαινεται λιγο κουλο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αναρωτηθει κι εγω.Δες τη συζητηση που εχει γινει :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...3393&st=320

Οσο για το Α5 τι να σου πω;Το να μην υπαρχει ταπα απο κατω μου φαινεται λιγο κουλο.

δεν είδα καμία τεκμηριωμένη άποψη :) φήμες και αστικοί μύθοι. -όπως οι ελληνικές συνθήκες, οι συχνές αλλαγές λαδιών κλπ-

Επαναλαμβάνω, ηλίθιοι γερμανοί κατασκευαστές -από τους οποίους αγοράζουμε τα προϊόντα- εμείς ΠΑΝΤΑ ξέρουμε καλύτερα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ηλίθιοι ή το παίζουν ακολουθώντας στο μάρκετινγκ τους ανταγωνιστές....

Link to comment
Share on other sites

δεν είδα καμία τεκμηριωμένη άποψη :wacko: φήμες και αστικοί μύθοι. -όπως οι ελληνικές συνθήκες, οι συχνές αλλαγές λαδιών κλπ-

Επαναλαμβάνω, ηλίθιοι γερμανοί κατασκευαστές -από τους οποίους αγοράζουμε τα προϊόντα- εμείς ΠΑΝΤΑ ξέρουμε καλύτερα B)

Δεν παρεθεσα τεκμηριωση αλλα μια αποψη που εχει καποια απηχηση.Δικο σου το μαχαιρι δικο σου και το πεπονι.Οποια αποψη θες εφαρμοζεις :wacko:

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ηλίθιοι ή το παίζουν ακολουθώντας στο μάρκετινγκ τους ανταγωνιστές....

1) όταν είσαι leader της αγοράς -που είναι η VW στην Ευρώπη- διαμορφώνεις το μάρκετινγκ κι οι άλλοι ακολουθούν -όπως ακολουθούν/αντιγράφουν/δανείζονται πλέον τεχνολογία

@Nasos

2) από τελείως λανθασμένες απόψεις που έχουν απήχηση έχουμε χορτάσει, πιο χαρακτηριστική τα τούρμπο σπάνε, καίνε, χαλάνε κλπ :D-_-

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις ότι μένουν μέσα;

Προφανώς υπάρχει ειδικό μηχάνημα και δεν ρουφάει ο μηνανικός!

Δεν έχω δει από κάτω Α5, αλλά στο service manual δεν προβλέπεται ανυψωτικό

Kανε το εξης πειραμα και θα καταλαβεις.

Σε ποτηρι χωρις να το γυρεις προς τα εκει που ειναι το καλαμακι αμα ρουφηξεις θα δεις οτι μενει κατω υγρο. <_<

Επισης ολες οι ταπες ειναι μαγνητικες,που σημαινει τυχον υπολειματα μεταλου κολλανε πανω στην ταπα,η οποια πρεπει να βγει και να καθαριστει.

Link to comment
Share on other sites

Kανε το εξης πειραμα και θα καταλαβεις.

Σε ποτηρι χωρις να το γυρεις προς τα εκει που ειναι το καλαμακι αμα ρουφηξεις θα δεις οτι μενει κατω υγρο. ;)

Επισης ολες οι ταπες ειναι μαγνητικες,που σημαινει τυχον υπολειματα μεταλου κολλανε πανω στην ταπα,η οποια πρεπει να βγει και να καθαριστει.

κι αν βάλω το μηχάνημα δεν θα μείνει τίποτα :rolleyes:

τι παράδειγμα ήταν αυτό;

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ψάχνετε πριν postάρετε για να μη γεμίζει το forum με άχρηστα post......

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry241283

φιλε εχεις δικιο και σε ευχαριστω.Εψαχνα εδς μεσα μια ωρα,δεν σκεφτηκα να κοιταξω εκει.

Link to comment
Share on other sites

1)

Σε κινητήρες με σταθερή μονάδα φίλτρου λαδιού

DIS εσυ το εγραψες? ξερεις αν το 1.6 fsi εχει τετοια μοναδα φιλτρου?

2) ι) Kωνικος σφηνοειδής ιμάντας: ελεγχος κατάστασης

ιι) Kωνικος σφηνοειδής ιμάντας: έλεγχος τάσης μονο σε κινητήρες χωρις αυτόματο εντατηρα

3) ι) Έλεγχος οδοντωτού ιμάντα κίνησης εκεντροφόρου στα 90.000 km (μονο 4κυλ βενζινοκινητήρες).

ιι) Αντικατάσταση οδοντωτού ιμάντα κίνησης εκεντροφόρου (μόνο 4κυλ βενζινοκινητήρες με αντλία/μπέκ) στα 120.000

για 2 και 3 η ερωτηση ειναι τι ειναι αυτα, τι εννοει με αντλια/μπεκ , γενικα το 1.6 fsi που τα αλλαζει αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.