Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Απλώς αποφάσισα να τους κάνω τατουάζ στα γεννητικά μου όργανα. Την επόμενη φορά σε άλλο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα το σερβις των 45Κ. (λαδια-φιλτρο λαδιου). Ρωτησα στην αντιπροσωπεια στο κωροπι καθως εχω κανει επεκταση και μου λενε 130 ευρο !!!!!!!

Παω λοιπον και αγοραζω λαδια-φιλτρο 60 ευρο + 10 ευρο εργατικα + 5 ευρο Αττικη οδο = 75 ευροπουλα και εκανα τη δουλιτσα μου μια χαρα με σχεδον τα μισα λεφτα

και αν (χτυπα ξυλο) παρουσιασει το αμαξι τιποτα χοντρο μεσα στην εγγυηση ας τολμησουν να μου πουν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα το σερβις των 45Κ. (λαδια-φιλτρο λαδιου). Ρωτησα στην αντιπροσωπεια στο κωροπι καθως εχω κανει επεκταση και μου λενε 130 ευρο !!!!!!!

Παω λοιπον και αγοραζω λαδια-φιλτρο 60 ευρο + 10 ευρο εργατικα + 5 ευρο Αττικη οδο = 75 ευροπουλα και εκανα τη δουλιτσα μου μια χαρα με σχεδον τα μισα λεφτα

και αν (χτυπα ξυλο) παρουσιασει το αμαξι τιποτα χοντρο μεσα στην εγγυηση ας τολμησουν να μου πουν τιποτα

Να σου πω το σκεφτομουν κι εγω να τους ελεγα να αναγραφουν στην αποδειξη το λαδι που τους πηγαινω να βαλουν, ετσι για να ειμαστε καλυμενοι μη μας λενε μετα οτι δεν ηταν προδιαγραφων Vw.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα παω για service το αυτοκινητο (Golf 5 1,6 FSI) για τα 90.000 km... Ρωτησα πριν κλεισω ραντεβου για να δω τιμη κ μου ειπαν καπου στα 200-250 ευρω.. Καλα ειναι, αλλα το θεμα ειναι αλλου..

Παντα παω δικα μου λαδια κ μεχρι τωρα εβαζα POWER OIL 5W-40 (δν θυμαμαι τωρα ακριβη κωδικο θα κανω edit αυριο) και κοστιζουν 60¤... Εδω πολλοι βαζουν castrol edge ή magnatec.. Ειδικα τα δευτερα ειναι κ ιδια με αυτα που βαζω (5W-40) κ τα βρηκα φθηνοτερα κανα 20αρικο.. Επισης ειδα κ τα Liqui Moli Top Tec 5w-40 για τα οποια δν ξερω πολλα στοιχεια αλλα εχω ακουσει οτι ειναι απο τα καλυτερα αλλα πανακριβα...

Σημ. Το αυτοκινητο οπως ειπα κ σε παλιοτερο post δν καιει πολυ λαδι κ ειδικα μεχρι τα 7500 km, απολυτως τπτ..

Απλα αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι θα μου προτεινατε σε σχεση με αυτα που βαζετε κ εσεις.... Να το αφησω ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

O Παζαρόπουλος σήμερα που αγόρασα κάτι ανταλλακτικά είδα ότι βάζει Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30.

δες εδώ http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7029852

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!!Πήγα σήμερα το πρωί να κάνω το πρώτο μου service(15500 χιλόμετρα..)!Με δικά μου λάδια (mobil 1 esp 5-30) 62,50¤ και 27¤ τα εργατικά μου πήραν!!Σύνολο 89,50¤!!!!Καλά είναι πιστεύω!!!!

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Σέρβις 30Κ: ανάκληση 24Μ3 για TSi 140, φίλτρα (καμπίνα, λάδι, βενζίνη, αέρας), διαγνωστικό, εργασία, χωρίς τα λάδια 320 Ευρώ. Αν βρω πως αλλάζω και τις βαλβολίνες στο dsg δεν ξαναπατάω...

Link to comment
Share on other sites

O Παζαρόπουλος σήμερα που αγόρασα κάτι ανταλλακτικά είδα ότι βάζει Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30.

δες εδώ http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7029852

Αυτo σιγουρα τηρει τις προδιαγραφες του FSI;;

Γιατι στο εγχειριδιο του αυτοκινητου λεει για longlife service vw 503 00, ενω χωρις longlife service vw 500 00, 501 01 ή 502 00.....

Εχω μπερδευτει.... :mellow:

**Τα power oil που βαζω ειναι αυτα ( http://www.poweroil.de/pdf-Dokumente/5w40slcfpumpe.pdf ) και κοστιζουν περιπου 60 ευρω το 5L

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!!Πήγα σήμερα το πρωί να κάνω το πρώτο μου service(15500 χιλόμετρα..)!Με δικά μου λάδια (mobil 1 esp 5-30) 62,50¤ και 27¤ τα εργατικά μου πήραν!!Σύνολο 89,50¤!!!!Καλά είναι πιστεύω!!!!

Που το εκανες;

Σέρβις 30Κ: ανάκληση 24Μ3 για TSi 140, φίλτρα (καμπίνα, λάδι, βενζίνη, αέρας), διαγνωστικό, εργασία, χωρίς τα λάδια 320 Ευρώ. Αν βρω πως αλλάζω και τις βαλβολίνες στο dsg δεν ξαναπατάω...

Απλα θα τους λες να σου κανουν τα προβλεπομενα οχι αλλα αντι αλλων! Πχ στα 30κ πρεπει να αλλαζονται μονο λαδια φιλτρο λαδιου και καμπινας, τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Που το εκανες;

Φίλε μου το έκανα στην Καβάλα!!Αν θες στείλε μου π.μ.(για λογους διαφήμισης)να σου που ακριβώς....!!

Link to comment
Share on other sites

O Παζαρόπουλος σήμερα που αγόρασα κάτι ανταλλακτικά είδα ότι βάζει Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30.

δες εδώ http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7029852

Αυτη ειναι η παλια ονομασια.Τωρα τα λενε Castrol Edge.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, service 90000km, με λαδια, ιμαντα δυναμου, τακακια μπροστα, φιλτρα, σ'ειπα-μου 'πες, συνολο... 420 ¤!!! (τα 250 που ειπα σε προηγουμενο post ηταν χωρις τακακια κ λαδια)

Ακομη σαν συγκαμμενος περπαταω... :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Στον τεγουση? πηγες εσυ τπτ δικα σου φιλτρα λαδια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Στον τεγουση? πηγες εσυ τπτ δικα σου φιλτρα λαδια κλπ?

Ναι εκει.. Οχι δν πηγα φιλτρα, μονο λαδια δικα μου..

Ενταξει, πλακα κανω πανω, καλα ειναι οι τιμες απλα αλλαξα ιμαντα δυναμου κ τακακια εμπρος που δν ειχα προβλεψει κ εκει που υπολογιζα κανενα 250αρι εδωσα σχεδον το μισο μηνιατικο....

Link to comment
Share on other sites

Service 45000χλμ σε tsi 140ps

Αλλαγή λαδιών + φίλτρου 128 ευρώ. :)<_<:o

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη αλλαγη λαδια δικα μου liqui moly και φιλτρου λαδιου mann σε tsi 140 στα 9000χλμ 50euro + 35euro εργατικα σε αντιπ/πεια στη Θεσσαλονικη=85 euro.

Τωρα εχω 17000χλμ .αγορασα τα castrol και ολα τα φιλτρα bosch (λαδιου,αερος,καμπινας,βενζινης) απο γνωστο μου συνολικα 85 euro.Κανω ενα τηλεφωνημα στην ιδια αντι/πεια και ρωταω για εργατικα και μου λεει 135euro.ζαληστικα!!!! knife.gifupyours.gif περνω καπακι τηλ στην αντιπ/πεια της Καβαλας και μου ζητανε για τις ιδιες εργασιες 75euro.Θα κλεισω ραντεβου για την αλλη βδομαδα. Επαρχια και παλι επαρχια!!!Θελει λιγο ψαξιμο η ιστορια γιατι με τα eurosss εχει χασει τη μπαλλα ο κοσμος και καποιοι βαρανε οσο θελουν τα ανταλλακτικα και τις υπηρεσιες τους!!!!!και παιδια προσοχη στα φιλτρα .να τα αλλαζεται καθε χρονο ανεξαρτητως χιλιομετρων,ζουμε σε μια χωρα με πολυ σκονη και παραλιες.και βαζουμε καυσιμα του κωλου σε σχεση με Γερμανια π.χ!Αυτα που γραφουν τα βιβλια service δεν ισχυουν ολα για την Ελλαδα.Εχω φιλους που δουλευουν μεσα στην VW στην Γερμανια και ακριβως αυτο μου ειπαν....αλλαγη λαδιων καθε 7000 με 8000 χλμ και φιλτρα καθε χρονο.

Edited by manos76
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αντιπροσωπεια σου ειπαν αυτες τις τιμες για τα εργατικα;

μανδυλα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

μανδυλα φιλε μου

Ετσι για να ξερουμε που παιζουν οι τιμες. Στη Κατερινη για αλλαγη λαδιων θελουν 25Ευρω, για των 30k δεν ξερω τι θα ζητησουν βεβαια. Στα 30 παντως κανονικα αλλαζουμε μονο λαδια φιλτρο και φιλτρο καμπινας.

Απο που παιρνεις τα ανταλλακτικα; Πολυ καλες τιμες, εγω αυτα τα παιρνω απο www.g-market.gr με 105 Ευρω περιπου (ολα τα φιλτρα +λαδια mobil esp formula) .

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να ξερουμε που παιζουν οι τιμες. Στη Κατερινη για αλλαγη λαδιων θελουν 25Ευρω, για των 30k δεν ξερω τι θα ζητησουν βεβαια. Στα 30 παντως κανονικα αλλαζουμε μονο λαδια φιλτρο και φιλτρο καμπινας.

Απο που παιρνεις τα ανταλλακτικα; Πολυ καλες τιμες, εγω αυτα τα παιρνω απο www.g-market.gr με 105 Ευρω περιπου (ολα τα φιλτρα +λαδια mobil esp formula) .

ειναι φιλος μου , εχει μαγαζι με ανταλλακτικα στο βαρδαρι.εξυπηρετηση μου κανει ,δεν βγαζει τπτ αυτος.και 105 καλα ειναι.τα εργατικα ειναι που θελουν προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάει κανείς στον Μπούρμα στην Αλίμου να μου πει τη γνώμη του; Θέλω να κάνω το σέρβις των 2 χρόνων σε λίγο καιρό και η αντιπροσωπεία που είχα κάνει το πρώτο σέρβις με απογοήτευσε, οπότε ψάχνομαι. Αλλιώς, ξέρετε κάποιο καλό εξουσιοδοτημένο ή μη συνεργείο στα νότια/ανατολικά προάστια;

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Έχω οικογενειακό φίλο που πήγαινε το polo του στον Bourma από την ημέρα που το αγόρασε μέχρι και πριν λίγους μήνες που έληξε η εγγύηση. Από το πρώτο κιόλας εξάμηνο του έκανε συνεχώς παράπονα για έναν περίεργο θόρυβο από τη μηχανή. Η απάντηση των τεχνικών του ήταν ότι δεν υπήρχε θόρυβος και ότι νόμιζε ότι άκουγε θορύβους. (Κάτι σαν τη Jean d'Arc ένα πράγμα...) Μόλις έληξε η εγγύηση τον ενημέρωσαν ότι ήταν πολύ τυχερός που δεν εξερράγη η μηχανή καθώς υπήρχε πρόβλημα στην παροχή του καυσίμου. Το κουστουμάκι του ήταν 3000 ευρώ περίπου. Περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα δεν γνωρίζω.

Από προσωπική εμπειρία πάντως, μπορώ να σου πω ότι κάποτε τον είχα επισκεφθεί για μια διαρροή στα ηλεκτρικά. Μου κράτησε το αυτοκίνητο 3μέρες. Δεν έφτιαξε τη διαρροή. Απλά έκανε έναν έλεγχο για να την εντοπίσει. Μου ζήτησε 120 ευρώ για τον έλεγχο, 28 ευρώ για ένα update της μηχανής που εντόπισε και όλο αυτό συν ΦΠΑ (18% τότε...) Δεν ξαναπέρασα από τότε.

Έχω κι άλλες όμορφες ιστορίες να σου πω για επίσημες αντιπροσωπίες αν θέλεις!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικογενειακό φίλο που πήγαινε το polo του στον Bourma από την ημέρα που το αγόρασε μέχρι και πριν λίγους μήνες που έληξε η εγγύηση. Από το πρώτο κιόλας εξάμηνο του έκανε συνεχώς παράπονα για έναν περίεργο θόρυβο από τη μηχανή. Η απάντηση των τεχνικών του ήταν ότι δεν υπήρχε θόρυβος και ότι νόμιζε ότι άκουγε θορύβους. (Κάτι σαν τη Jean d'Arc ένα πράγμα...) Μόλις έληξε η εγγύηση τον ενημέρωσαν ότι ήταν πολύ τυχερός που δεν εξερράγη η μηχανή καθώς υπήρχε πρόβλημα στην παροχή του καυσίμου. Το κουστουμάκι του ήταν 3000 ευρώ περίπου. Περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα δεν γνωρίζω.

Από προσωπική εμπειρία πάντως, μπορώ να σου πω ότι κάποτε τον είχα επισκεφθεί για μια διαρροή στα ηλεκτρικά. Μου κράτησε το αυτοκίνητο 3μέρες. Δεν έφτιαξε τη διαρροή. Απλά έκανε έναν έλεγχο για να την εντοπίσει. Μου ζήτησε 120 ευρώ για τον έλεγχο, 28 ευρώ για ένα update της μηχανής που εντόπισε και όλο αυτό συν ΦΠΑ (18% τότε...) Δεν ξαναπέρασα από τότε.

Έχω κι άλλες όμορφες ιστορίες να σου πω για επίσημες αντιπροσωπίες αν θέλεις!!

Πω γμτ δηλαδή "κλασσικό" ελληνικό συνεργείο VW είναι και αυτό;

Έχω καεί κι εγώ από επίσημη αντιπροσωπεία και έχω καταλάβει καλά τι κουμάσια είναι, γι'αυτό είπα να ρωτήσω.

Εσύ πού πηγαίνεις πλέον αν επιτρέπεται;

Όποιος έχει κάποια πρόταση για καλό συνεργείο σε νοτια/ανατολική αττική ας γράψει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.