Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Αν και έχω αναφέρει πολλές φορές πιο συνεργείο προτιμώ πλέον, δεν ξέρω εάν είναι σωστό να το πω στο συγκεκριμένο thread για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Πόσο μάλλον εάν λάβεις υπ'όψιν ότι στο προηγούμενο post ανέφερα άσχημη εμπειρία από άλλη αντιπροσωπεία.

Ωστόσο, αυτό που κάνω πλέον είναι:

α.Χρησιμοποιώ δικά μου αναλώσιμα και ανταλλακτικά, για να μην πληρώνω τα κερατιάτικα των επίσημων. (Τους δίνω μόνο τα εργατικά)

β.Χωρίς να ανακατεύομαι, να ενοχλώ και να παριστάνω τον ξερόλα, προσπαθώ να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στις διαδικασίες επισκευής, συντήρησης και εγκατάστασης αξεσουάρ για να αποφεύγω τις βλακείες που αρέσκονται να κάνουν. (Δεν θα ξεχάσω εκείνον τον απίθανο στη FIAT που κατά τη διάρκεια ενός service αποφάσισε να γεμίζει το ψυγείο μου με λάδι μηχανής... withstupid.gif )

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αναφέρει πολλές φορές πιο συνεργείο προτιμώ πλέον, δεν ξέρω εάν είναι σωστό να το πω στο συγκεκριμένο thread για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Πόσο μάλλον εάν λάβεις υπ'όψιν ότι στο προηγούμενο post ανέφερα άσχημη εμπειρία από άλλη αντιπροσωπεία.

Ωστόσο, αυτό που κάνω πλέον είναι:

α.Χρησιμοποιώ δικά μου αναλώσιμα και ανταλλακτικά, για να μην πληρώνω τα κερατιάτικα των επίσημων. (Τους δίνω μόνο τα εργατικά)

β.Χωρίς να ανακατεύομαι, να ενοχλώ και να παριστάνω τον ξερόλα, προσπαθώ να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στις διαδικασίες επισκευής, συντήρησης και εγκατάστασης αξεσουάρ για να αποφεύγω τις βλακείες που αρέσκονται να κάνουν. (Δεν θα ξεχάσω εκείνον τον απίθανο στη FIAT που κατά τη διάρκεια ενός service αποφάσισε να γεμίζει το ψυγείο μου με λάδι μηχανής... withstupid.gif )

+1 Και εγω το ιδιο κανω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ενα Gti (V) και την επομενη εβδομαδα κλεινω 3 χρονια. Το αμαξι εχει 22.000χλμ (λιγα αν αναρωτηθει κανεις, διοτι χρησιμοποιω την μηχανη μου για μετακινησεις στην πολη).

Επειδη ειχα αγορασει την επεκταση εγγυησης, θελωντας και μη λογικα για να ισχυει θα πρεπει να παω στην αντ/πεια να κανω το σερβις.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης. Περυσι το Μαϊο του 2008, ειχα κανει αλλαγη λαδιων, φιλτρου λαδιου, καυσιμου, καμπινας και φυσημα του αερος.

Στο σερβις που θα ερθει αυτη την εβδομαδα λογικα να υπολογιζω οτι θα αλλαχθουν παλι τα παραπανω ή και κατι επιπλεον; Απο το περσυνο σερβις με το φετινο εκανα περιπου 8000χλμ.

Σιγουρα θα αλλαξω λαδια, φιλτρο λαδιου & καμπινας αλλα δεν ξερω τι αλλο εχουν σκοπο / προγραμματισμενο να μου αλλαξουν αυτοι.

Καθε γνωμη δεκτη για να ξερω περιπου τι θα συναντησω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις τι προγραμματισμένο περιλαμβάνει το service των 3 ετών;

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις κωδικους για ολα τα φιλτρα αερος-λαδιου-καμπινας-βενζινης για να τα αγορασω αν ειναι απο εξω κ οχι απο αντιπροσωπεια?

θα ψαξω στο g-market η σε κανα μαγαζι με ανταλλακτικα οπως κ να εχει πιο φτηνα θα μου βγουν

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις κωδικους για ολα τα φιλτρα αερος-λαδιου-καμπινας-βενζινης για να τα αγορασω αν ειναι απο εξω κ οχι απο αντιπροσωπεια?

θα ψαξω στο g-market η σε κανα μαγαζι με ανταλλακτικα οπως κ να εχει πιο φτηνα θα μου βγουν

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...mp;ktlg_lang=14

Αν θυμαμαι καλα εισαι 122αρης, και αν εισαι πριν απο 05/2008 τα ανταλλακτικα ειναι

φ λαδιου mann 712 6/x

φ αερος mann C14130

φ βενζινης mann wk69

φ καμπινας ενεργου ανθρακα mann cuk2939

Τα εχει ολα το g-market με κανενα 60αρι.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...mp;ktlg_lang=14

Αν θυμαμαι καλα εισαι 122αρης, και αν εισαι πριν απο 05/2008 τα ανταλλακτικα ειναι

φ λαδιου mann 712 6/x

φ αερος mann C14130

φ βενζινης mann wk69

φ καμπινας ενεργου ανθρακα mann cuk2939

Τα εχει ολα το g-market με κανενα 60αρι.

140 ειμαι αλλαζει το φιλτρο αερος τα υπολοιπα ειναι διαφορετικα η ιδια?

Link to comment
Share on other sites

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...mp;ktlg_lang=14

Αν θυμαμαι καλα εισαι 122αρης, και αν εισαι πριν απο 05/2008 τα ανταλλακτικα ειναι

φ λαδιου mann 712 6/x

φ αερος mann C14130

φ βενζινης mann wk69

φ καμπινας ενεργου ανθρακα mann cuk2939

Τα εχει ολα το g-market με κανενα 60αρι.

ΣΕ ΒΡΗΚΑ!

Εσένα έψαχνα άνθρωπέ μου!

Λοιπόν... Έχω ένα Audi Α3 :lol: 1.4 TFSI 125HP που σε δύο μήνες θα κάνει το ετήσιο service του.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ΣΙΓΟΥΡΑ λάδια και φίλτρο λαδιού.

Τι άλλο πρέπει να του αλλάξω; Γνωρίζεις;

Ποια ανταλλακτικά παίρνει; (Λάδια 5-30 βάζει η Audi...)

Link to comment
Share on other sites

Sorry. Βλακεία. Τώρα είδα ότι σου τα βγάζει μόνο του...

Εκτός από λάδια και φίλτρο λαδιού, τι άλλο προβλέπεται;

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

@k_t_g

Ακριβως τα ιδια ανταλλακτικα εχουμε, αυτα που ανεφερα παραπανω. Οποτε εσυ χρειαζεται να αγορασεις αυτο το φιλτρο λαδιου http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002 και απο λάδια διαλεξε ειτε castrol ειτε mobil ειτε aral http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002 http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002 http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002

Προσωπικα βαζω τα mobil. Στο σερβις θα σου αλλαξουν μονο λαδια και φιλτρο λαδιου, οποτε αν τους πας τα ανταλλακτικα αντε να σου παρουν ενα 30αρι. Κανε καλυτερα μια ερευνα αγορας για τα εργατικα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

8α κανω το 2 στα 30.000 οποτε θα θα αγορασω ολα τα φιλτρα κ μαλλον θα παω μανδυλα

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονικη νομιζω οτι ο Μανδυλας ειναι η καλυτερη επιλογη , ομως επειδη πολυ συχνα παω Κατερινη το κανω εκει το σερβις καθως ο χωρος του συνεργειου ειναι ανοιχτος και ακομα και μακρια να καθεσαι βλεπεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Thanx a lot! Πολύ χρήσιμες οι πηγές σου!

Μπορεί να σε ξαναχρειαστώ για τελευταίες διευκρινήσεις σε λίγες μέρες... Θα επανέλθω! Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα ποιος εχει καλές τιμές για το δεύτερο Service (εξουσιοδοτημένος)

Νίκο,

Πάρε από την Φρατζή λαδάκια LongLife, ένα φίλτρο MANN & ένα φίλτρο καμπίνας (σύνολο 70 ευρώ) και βαλε τα μόνος σου. :lol:

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Νίκο,

Πάρε από την Φρατζή λαδάκια LongLife, ένα φίλτρο MANN & ένα φίλτρο καμπίνας (σύνολο 70 ευρώ) και βαλε τα μόνος σου. :lol:

Κώστας

Τα εχω πάρει Κώστα αλλα εχω 4 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το golf TSI 122hp και πλησιάζω στο σέρβις των 15000 χλμ, πρώτο σέρβις.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Έχω περίπου 11000χλμ και σε κανένα μήνα θα έχω 12000. Τότε φεύγω για διακοπές και θα κάνω περίπου 2000χλμ και αμέσως μετά για νησί όπου και εκεί υπολογίζω επίσης 1500-2000 χλμ. Θα επιστρέψω στην Αθήνα με 16000 ενδεχομένως και 17000χλμ στο κοντέρ και θα πάω τότε για σέρβις. Αποτελεί αυτό πρόβλημα;

Τι κοιτάνε σε αυτό το σέρβις (των 15000χλμ) που μπορεί να με επηρεάσει αρνητικά στα 2000χλμ παραπάνω. Ξέρω ότι είναι μικρό σέρβις και ουσιαστικά κάτι φίλτρα αλλάζουν (και λάδια ίσως?) για αυτό και σκέφτομαι να μην το πάω ακόμα.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι εφόσον δεν έχω κλείσει χρόνο (είμαι στο 8μηνο), ούτε έχω περάσει τα 15000χλμ (είμαι ακόμα στα 11000χλμ) δεν μπορώ να το πάω για σέρβις.

Αλλά επειδή το ψιλοφοβάμαι ζητάω απόψεις. Το αμάξι βέβαια δεν έχει εμφανίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, μέχρι στιγμής.

Μπορώ να το πάω κανονικά όταν θα έχω κλείσει χρόνο και έχω πχ 20000χλμ?

Επίσης καθαρά ενημερωτικά θα άλλαζε κάτι αν καθυστερούσα το σέρβις των 30000χλμ που είναι σοβαρότερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το golf TSI 122hp και πλησιάζω στο σέρβις των 15000 χλμ, πρώτο σέρβις.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Έχω περίπου 11000χλμ και σε κανένα μήνα θα έχω 12000. Τότε φεύγω για διακοπές και θα κάνω περίπου 2000χλμ και αμέσως μετά για νησί όπου και εκεί υπολογίζω επίσης 1500-2000 χλμ. Θα επιστρέψω στην Αθήνα με 16000 ενδεχομένως και 17000χλμ στο κοντέρ και θα πάω τότε για σέρβις. Αποτελεί αυτό πρόβλημα;

Τι κοιτάνε σε αυτό το σέρβις (των 15000χλμ) που μπορεί να με επηρεάσει αρνητικά στα 2000χλμ παραπάνω. Ξέρω ότι είναι μικρό σέρβις και ουσιαστικά κάτι φίλτρα αλλάζουν (και λάδια ίσως?) για αυτό και σκέφτομαι να μην το πάω ακόμα.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι εφόσον δεν έχω κλείσει χρόνο (είμαι στο 8μηνο), ούτε έχω περάσει τα 15000χλμ (είμαι ακόμα στα 11000χλμ) δεν μπορώ να το πάω για σέρβις.

Αλλά επειδή το ψιλοφοβάμαι ζητάω απόψεις. Το αμάξι βέβαια δεν έχει εμφανίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, μέχρι στιγμής.

Μπορώ να το πάω κανονικά όταν θα έχω κλείσει χρόνο και έχω πχ 20000χλμ?

Επίσης καθαρά ενημερωτικά θα άλλαζε κάτι αν καθυστερούσα το σέρβις των 30000χλμ που είναι σοβαρότερο;

Αποψη μου ειναι, μιας που θα εχεις συνεχως ταξιδια συν τις καλοκαιρινες θερμοκρασιες, να την κανεις την αλλαγη λαδιων κ φιλτρων νωριτερα..

Ειναι κριμα να το καταπονεσεις....

Επισης, καλο ειναι τα service να γινονται κ λιγο νωριτεραm αλλα σε καμια περιπτωση πολυ παραπανω, π.χ αναφερεις τα 20.000χλμ αντι 15...

Τα λαδια σου θα γινουν μαυρα σαν σπορελαιο... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε εκει που θα πας διακοπες δεν θα υπαρχει καποιο εξουσιοδοτημένο συνεργειο η αντιπροσωπεια VW να το κανεις εκει το σερβις? γινεται και αυτο αν δε το εχεις ειδη σκεφτει... οσο για το αν θα το κανεις στα 20000 θα συμφωνισω με τον bill

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το golf TSI 122hp και πλησιάζω στο σέρβις των 15000 χλμ, πρώτο σέρβις.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Έχω περίπου 11000χλμ και σε κανένα μήνα θα έχω 12000. Τότε φεύγω για διακοπές και θα κάνω περίπου 2000χλμ και αμέσως μετά για νησί όπου και εκεί υπολογίζω επίσης 1500-2000 χλμ. Θα επιστρέψω στην Αθήνα με 16000 ενδεχομένως και 17000χλμ στο κοντέρ και θα πάω τότε για σέρβις. Αποτελεί αυτό πρόβλημα;

Τι κοιτάνε σε αυτό το σέρβις (των 15000χλμ) που μπορεί να με επηρεάσει αρνητικά στα 2000χλμ παραπάνω. Ξέρω ότι είναι μικρό σέρβις και ουσιαστικά κάτι φίλτρα αλλάζουν (και λάδια ίσως?) για αυτό και σκέφτομαι να μην το πάω ακόμα.

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι εφόσον δεν έχω κλείσει χρόνο (είμαι στο 8μηνο), ούτε έχω περάσει τα 15000χλμ (είμαι ακόμα στα 11000χλμ) δεν μπορώ να το πάω για σέρβις.

Αλλά επειδή το ψιλοφοβάμαι ζητάω απόψεις. Το αμάξι βέβαια δεν έχει εμφανίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, μέχρι στιγμής.

Μπορώ να το πάω κανονικά όταν θα έχω κλείσει χρόνο και έχω πχ 20000χλμ?

Επίσης καθαρά ενημερωτικά θα άλλαζε κάτι αν καθυστερούσα το σέρβις των 30000χλμ που είναι σοβαρότερο;

Τι παει να πει "δε μπορω να το παω για σερβις".Μη δινεις σημασια σ'αυτα που σου λενε.Εσυ πληρωνεις εσυ αποφασιζεις αν θα το πας νωριτερα.Ακομα και τα 15.000 χλμ για αλλαγη λαδιων ειναι πολλα.Και ειδικα τωρα με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει ο κινητηρας, αλλαξε τα νωριτερα χωρις δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.