Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Εχω 54.000χλμ και ειναι το δευτερο μεγαλο.Τα μπουζι τα ειχαν αλλαξει στα 30.000,και απ'οτι καταλαβα θα τα αλλαξουν στο επομενο.

μην μου πεις οτι κανεις σερβις στον Μπιλα??

Link to comment
Share on other sites

Εχω 54.000χλμ και ειναι το δευτερο μεγαλο.Τα μπουζι τα ειχαν αλλαξει στα 30.000,και απ'οτι καταλαβα θα τα αλλαξουν στο επομενο.

Μπουζι στα 30.000 χλμ;Παλι καλα που δε σου αλλαξαν και βαλβολινες

Link to comment
Share on other sites

Μπουζι στα 30.000 χλμ;Παλι καλα που δε σου αλλαξαν και βαλβολινες

και εγω σκεφτομαι να αλλαξω μπουζι στα 30.000χιλ. γιατι τα 60.000χιλ. μου φαίνονται πολλά

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομαι να αλλαξω μπουζι στα 30.000χιλ. γιατι τα 60.000χιλ. μου φαίνονται πολλά

Κι εγω δε θα τα αλλαξω στα 60.000.Σκεφτομαι να τα αλλαξω σε λιγα χλμ που θα παω για λαδια (43.000 χλμ) και βαλβολινες στα 50+ που θα ξαναπαω για λαδια.Αλλα 30.000 μου φαινονται καπως λιγα.Και καλα να αποφασισεις απο μονος σου να τα αλλαξεις νωριτερα.Αλλα απο τα λογια του φιλου Μιχαλη φαινεται σαν να ειναι τακτικη τους να τα αλλαζουν νωριτερα για ευνοητους λογους και αυτο δεν μου αρεσει προσωπικα.Ειναι σα να βαζω longlife lαδι και να μου το αλλαζουν στα 7500 χλμ με δικη τους πρωτοβουλια αναγκαζοντας με να βαζω πιο συχνα το χερι στην τσεπη.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομαι να αλλαξω μπουζι στα 30.000χιλ. γιατι τα 60.000χιλ. μου φαίνονται πολλά

γιατι σου φαινονται πολυ τα 60,000; εισαι μηχανικος ; εισαι αυτος που κατασκευασε το golf V; μου θυμιζεις τον παπου μου που αλλαζει λαδια καθε 5000 ασχετα αν του λενε να τα αλλαζει καθε 15000, γιατι ετσι ξερει τοσα χρονια. επισης καθε χρονοα αλλαζει τακακια προληπτικα και βενζινη βαζει προληπτικα. ελεος πια. εχω βαρεθει να ακουω για καποιους που αλλαζουν ποιο συχνα λαδια , μπουζι, τακακια κτλ γιατι ετσι νομιζουν πως πρεπει. λετε να ξερετε καλυτερα απο τους γερμανους;

τακακια προληπτικα; οταν λιωσουν βγαινει μηνυμα και τοτε τα αλλαζεις. μπουζι οχι στα 60 αλλα στα 90 τα α αλλαξε φιλος διχως προβλημα. εγω τα αλλαξα στα 60 οπως πρεπει. σιγουρα αντεχουν για παραπανω.

τακακια μου ειπαν να τα αλλαξω στα 45000 γιατι κοντευουν να λιωσουν αλλα τελικα τα αλλαξα ανετα στα 58000.

ξερετε τι σημαινει 13000 επιπλεον; 30% επιπλεον. και μπορει να πει καποιος πως ε και; παλι τα αλλαξες. ναι αλλα σκεψουν μετα πο χρονια να θελεις να πουλησεις το αμαξι και να πρεπει να αλλαξεις τακακια λιγα χιλ νωριτερα... ενω αν στα τοσα χρονια τα ειχες αλλαξει καθε φορα οταν επρεπε, δε θα χρειαζοταν!

καντε οτι λενε οι κατασκευαστες και μην τρελενεστε αλλαζοντας τα παντα νωριτερα. αλλιως με την ιδια νοοτροπια σας π προτρεπω να αλλαξετε και την τηλεοραση γιατι μπορει να χαλασει, και το ψυγειο κτλ

και τελος, ποσοι απο εσας δεν τρωτε φαγητα που εχετε στο ψυγειο, μεχρι και την τελευταια μερα που ληγουν η και ; ποσοι απο εσας δεν φαγατε κατι που ειχατε στο ψυγειο και ειχε ηδη ληξει ; εστω και μια φορα το εχετε κανιε γιατι ειπατε κριμα να το πεταξω. ε αν κανετε αλλαγη μπουζι στα μισα χιλ απο οσα σας λενε πως αντεχουν, ε τοτε την επομενμη μερα να πατε στο ψυγειο κα ινα πεταξετε οσα τροφιμα ληγουν σε δεκα μερες!

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου φαινονται πολυ τα 60,000; εισαι μηχανικος ; εισαι αυτος που κατασκευασε το golf V; μου θυμιζεις τον παπου μου που αλλαζει λαδια καθε 5000 ασχετα αν του λενε να τα αλλαζει καθε 15000, γιατι ετσι ξερει τοσα χρονια. επισης καθε χρονοα αλλαζει τακακια προληπτικα και βενζινη βαζει προληπτικα. ελεος πια. εχω βαρεθει να ακουω για καποιους που αλλαζουν ποιο συχνα λαδια , μπουζι, τακακια κτλ γιατι ετσι νομιζουν πως πρεπει. λετε να ξερετε καλυτερα απο τους γερμανους;

τακακια προληπτικα; οταν λιωσουν βγαινει μηνυμα και τοτε τα αλλαζεις. μπουζι οχι στα 60 αλλα στα 90 τα α αλλαξε φιλος διχως προβλημα. εγω τα αλλαξα στα 60 οπως πρεπει. σιγουρα αντεχουν για παραπανω.

τακακια μου ειπαν να τα αλλαξω στα 45000 γιατι κοντευουν να λιωσουν αλλα τελικα τα αλλαξα ανετα στα 58000.

ξερετε τι σημαινει 13000 επιπλεον; 30% επιπλεον. και μπορει να πει καποιος πως ε και; παλι τα αλλαξες. ναι αλλα σκεψουν μετα πο χρονια να θελεις να πουλησεις το αμαξι και να πρεπει να αλλαξεις τακακια λιγα χιλ νωριτερα... ενω αν στα τοσα χρονια τα ειχες αλλαξει καθε φορα οταν επρεπε, δε θα χρειαζοταν!

καντε οτι λενε οι κατασκευαστες και μην τρελενεστε αλλαζοντας τα παντα νωριτερα. αλλιως με την ιδια νοοτροπια σας π προτρεπω να αλλαξετε και την τηλεοραση γιατι μπορει να χαλασει, και το ψυγειο κτλ

και τελος, ποσοι απο εσας δεν τρωτε φαγητα που εχετε στο ψυγειο, μεχρι και την τελευταια μερα που ληγουν η και ; ποσοι απο εσας δεν φαγατε κατι που ειχατε στο ψυγειο και ειχε ηδη ληξει ; εστω και μια φορα το εχετε κανιε γιατι ειπατε κριμα να το πεταξω. ε αν κανετε αλλαγη μπουζι στα μισα χιλ απο οσα σας λενε πως αντεχουν, ε τοτε την επομενμη μερα να πατε στο ψυγειο κα ινα πεταξετε οσα τροφιμα ληγουν σε δεκα μερες!

μηχανικός δεν είμαι ουτε κατασκεύασα το golf απλά θεωρώ ότι είναι πολλά τα 60.000km πάντως σίγουρα δεν είμαι ο παππούς σου

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου φαινονται πολυ τα 60,000; εισαι μηχανικος ; εισαι αυτος που κατασκευασε το golf V; μου θυμιζεις τον παπου μου που αλλαζει λαδια καθε 5000 ασχετα αν του λενε να τα αλλαζει καθε 15000, γιατι ετσι ξερει τοσα χρονια. επισης καθε χρονοα αλλαζει τακακια προληπτικα και βενζινη βαζει προληπτικα. ελεος πια. εχω βαρεθει να ακουω για καποιους που αλλαζουν ποιο συχνα λαδια , μπουζι, τακακια κτλ γιατι ετσι νομιζουν πως πρεπει. λετε να ξερετε καλυτερα απο τους γερμανους;

τακακια προληπτικα; οταν λιωσουν βγαινει μηνυμα και τοτε τα αλλαζεις. μπουζι οχι στα 60 αλλα στα 90 τα α αλλαξε φιλος διχως προβλημα. εγω τα αλλαξα στα 60 οπως πρεπει. σιγουρα αντεχουν για παραπανω.

τακακια μου ειπαν να τα αλλαξω στα 45000 γιατι κοντευουν να λιωσουν αλλα τελικα τα αλλαξα ανετα στα 58000.

ξερετε τι σημαινει 13000 επιπλεον; 30% επιπλεον. και μπορει να πει καποιος πως ε και; παλι τα αλλαξες. ναι αλλα σκεψουν μετα πο χρονια να θελεις να πουλησεις το αμαξι και να πρεπει να αλλαξεις τακακια λιγα χιλ νωριτερα... ενω αν στα τοσα χρονια τα ειχες αλλαξει καθε φορα οταν επρεπε, δε θα χρειαζοταν!

καντε οτι λενε οι κατασκευαστες και μην τρελενεστε αλλαζοντας τα παντα νωριτερα. αλλιως με την ιδια νοοτροπια σας π προτρεπω να αλλαξετε και την τηλεοραση γιατι μπορει να χαλασει, και το ψυγειο κτλ

και τελος, ποσοι απο εσας δεν τρωτε φαγητα που εχετε στο ψυγειο, μεχρι και την τελευταια μερα που ληγουν η και ; ποσοι απο εσας δεν φαγατε κατι που ειχατε στο ψυγειο και ειχε ηδη ληξει ; εστω και μια φορα το εχετε κανιε γιατι ειπατε κριμα να το πεταξω. ε αν κανετε αλλαγη μπουζι στα μισα χιλ απο οσα σας λενε πως αντεχουν, ε τοτε την επομενμη μερα να πατε στο ψυγειο κα ινα πεταξετε οσα τροφιμα ληγουν σε δεκα μερες!

Αν συγκρινεις την τηλεοραση και το ψυγειο σου με το αμαξι τοτε τι να πω ...Το χασαμε το κορμι πατριωτη ....Να σου θυμισω πως στο αμαξι πονταρεις καθε φορα που το χρησιμοποιεις την ζωη σου , αν πιστευεις πως ειναι πεταμενα χρηματα τοτε εσυ αλλαζε τακακια οταν τα εχεις λιωσει και τα εχεις φτασει στο αμην τους . Υπαρχουν και υπερβολες φυσικα οπως πολυ σωστα λες αλλα ολα ειναι στα πλαισια της καλης συντηρης και μακροζωιας του αυτοκινητου ...

Προσωπικα ο παππους μου του αλλαζε λαδια και του εκανε σερβις γενικοτερα οποτε του ερχοταν αναλαμπη, η οποια ειχε καθυστερηση καπου 2-4 χρονια ....

Edited by peolinio
Link to comment
Share on other sites

γιατι σου φαινονται πολυ τα 60,000; εισαι μηχανικος ; εισαι αυτος που κατασκευασε το golf V; μου θυμιζεις τον παπου μου που αλλαζει λαδια καθε 5000 ασχετα αν του λενε να τα αλλαζει καθε 15000, γιατι ετσι ξερει τοσα χρονια. επισης καθε χρονοα αλλαζει τακακια προληπτικα και βενζινη βαζει προληπτικα. ελεος πια. εχω βαρεθει να ακουω για καποιους που αλλαζουν ποιο συχνα λαδια , μπουζι, τακακια κτλ γιατι ετσι νομιζουν πως πρεπει. λετε να ξερετε καλυτερα απο τους γερμανους;

τακακια προληπτικα; οταν λιωσουν βγαινει μηνυμα και τοτε τα αλλαζεις. μπουζι οχι στα 60 αλλα στα 90 τα α αλλαξε φιλος διχως προβλημα. εγω τα αλλαξα στα 60 οπως πρεπει. σιγουρα αντεχουν για παραπανω.

τακακια μου ειπαν να τα αλλαξω στα 45000 γιατι κοντευουν να λιωσουν αλλα τελικα τα αλλαξα ανετα στα 58000.

ξερετε τι σημαινει 13000 επιπλεον; 30% επιπλεον. και μπορει να πει καποιος πως ε και; παλι τα αλλαξες. ναι αλλα σκεψουν μετα πο χρονια να θελεις να πουλησεις το αμαξι και να πρεπει να αλλαξεις τακακια λιγα χιλ νωριτερα... ενω αν στα τοσα χρονια τα ειχες αλλαξει καθε φορα οταν επρεπε, δε θα χρειαζοταν!

καντε οτι λενε οι κατασκευαστες και μην τρελενεστε αλλαζοντας τα παντα νωριτερα. αλλιως με την ιδια νοοτροπια σας π προτρεπω να αλλαξετε και την τηλεοραση γιατι μπορει να χαλασει, και το ψυγειο κτλ

και τελος, ποσοι απο εσας δεν τρωτε φαγητα που εχετε στο ψυγειο, μεχρι και την τελευταια μερα που ληγουν η και ; ποσοι απο εσας δεν φαγατε κατι που ειχατε στο ψυγειο και ειχε ηδη ληξει ; εστω και μια φορα το εχετε κανιε γιατι ειπατε κριμα να το πεταξω. ε αν κανετε αλλαγη μπουζι στα μισα χιλ απο οσα σας λενε πως αντεχουν, ε τοτε την επομενμη μερα να πατε στο ψυγειο κα ινα πεταξετε οσα τροφιμα ληγουν σε δεκα μερες!

Take it easy, μέρες που'ναι... :p

Όπως και να έχει, τί σε πειράζει αν κάποιος αλλάζει ο,τιδήποτε, συντομότερα από ότι πρέπει, απλά για να νιώθει σίγουρος? Καλύτερα να ακούω για ανθρώπους, και να βρίσκομαι στο δρόμο με ανθρώπους, με 3 σετ αλλαγμένα τακάκια στα 60κ, παρά με ένα σετ λάστιχα την 5αετία... Δεν βλάπτει κανένα η υπερβολική συντήρηση.

Ακόμη, όχι ίσως δεν ξέρουμε καλύτερα από τους Γερμανούς, αλλά και οι Γερμανοί βγάζουν ένα μέσο όρο, από Κένυα μέχρι Ισλανδία που πουλάνε τα αυτοκίνητά τους. Η φθορά σε κάθε μέρος από εκεί και πέρα διαφέρει. Και το κυριότερο που ξεχνάς: η φθορά από οδηγό σε οδηγό και από συνθήκες σε συνθήκες διαφέρει. Ωραίο το κήρυγμα, αλλά δεν είναι δυνατόν να ακούω:

τακακια μου ειπαν να τα αλλαξω στα 45000 γιατι κοντευουν να λιωσουν αλλα τελικα τα αλλαξα ανετα στα 58000.

Οκ, μαγκιά σου...Αυτή είναι η λογική που προτείνεις σε όσους κυκλοφορούν στους δρόμους με τα υπάρχοντα ή υποθετικά παιδιά σου? ΄Η μήπως κάνουν όλοι την ίδια ακριβώς χρήση με εσένα, ώστε με warn στα 45κ, η αλλαγή πάει στα 58κ?

Καλές γιορτές, no offence και με καλή θέληση τα παραπάνω. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα service 60.000 km 430ευρω, περιελαμβανε ολα τα φιλτρα (αερος-λαδιου) λαδια και αλλαγη μπουζι

Με γεια το κουστουμακι που μου ραψανε το χρειαζομουνα για τα χριστουγεννα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα service 60.000 km 430ευρω, περιελαμβανε ολα τα φιλτρα (αερος-λαδιου) λαδια και αλλαγη μπουζι

Με γεια το κουστουμακι που μου ραψανε το χρειαζομουνα για τα χριστουγεννα sad.gif

αλλη φορα να ξερεις ....Ρωταμε και ψαχνουμε τιμες πρωτα ,

Link to comment
Share on other sites

αλλη φορα να ξερεις ....Ρωταμε και ψαχνουμε τιμες πρωτα ,

Μακαρι να ειχα το χρονο, οπως ειναι γνωστο ο χρονος ειναι χρημα αρα εγω που δεν εχω χρονο εμεινα χωρις χρημα, παντως ψαχνω για συνεργειο περιοχες αλιμου, γλυφαδας κτλ αν εχει καποιος να προτεινει κατι θα ημουν ευγνωμον

Link to comment
Share on other sites

Παραπονιέστε ότι σας τα πήρανε ,, θα μπορούσα να σας πω ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΕΚΑΝΑΝ

Αλλά μήπως είστε λίγο υπερβολικοί και θέλετε να κλαίγεστε ??

Είδατε εάν τα αλλάξανε τα φίλτρα ?? είδατε εάν τα λαδιά τα έβγαλαν όλα και δεν βουτήξανε τα 2 λίτρα ??

Βασικές ρύθμισης έκαναν στην πεταλούδα στην σωστή θερμοκρασία

Πόρτες γρασάρανε .. το λιγότερο είναι αυτό

Σας ενημερώσανε ότι κάθε 70.000 θέλει προαιρετικά τρόμπα καύσιμου και καθαρισμό μπεκ

Τα συμπτώματα που δεν παει χαμηλά και το λεγόμενο N75 που και να το αλλάξετε πάλι τα ίδια κάνει ... και μετά αναπρογραμματισμόςμονάδας και πάλι τα ίδια κάνει

Και όταν άκουτε ένα ιιιιιιιννννν πίσω δεξιά και σας λενε τρόμπα βενζίνης εκεί γελάμε .. γιατί το κακό έγινε από το φίλτρο που δεν αλλάχτηκε ποτέ

Την ταλαιπωρία δεν την σκέφτεστε που τραβάτε τα 450 εύρο σας χαλάσανε

Οι τρόμπες νερού που ακούγονται.... και σας αλλάζουν την σκαστρα .. 450 σας χαλάσανε

Τα παιδάκια του ΟΑΕΔ που μαθαινουν στη περιουσια σας δεν σας χαλαει ..

Κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια από της 7 το πρωί μέχρι και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές φτιάχνω κακοσυντηρημένα αυτοκίνητα.

Εάν όλα αυτά δεν τα έχετε αντιμετωπίσει..ποτε και 500 λίγα είναι

Link to comment
Share on other sites

Ωπα μαστορα γιατι καπου σε εχασα, εχεις να προτεινεις κατι γενικα η απλως ξεσπας τα νευρα σου?

Όχι φίλε δεν ξεσπάω νεύρα πουθενά . δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι ,, το θέμα είναι ότι μιλάμε για χρήματα πάντα και όχι για ποιότητα η τεχνογνωσία ,

Βαρέθηκα να βγάζω κοστολόγιο service ,, και όταν του λες του κατόχου ,,, θέλει και φούσκα ιμιαξωνιου να σου λεει .. κόψε κάτι ,,

Βάζεις το τομάρι σου και την οικογένεια σου ,, η στο κάτω κάτω γιατί από κακοσυντηριμέο αυτοκίνητο να σκοτώσεις άλλον πχ μπαλάκι ψαλιδιού εάν κάνει κρακ...τέλος

Και στην κάθε αντιπροσωπεία να τα σκας και να λες με έγδαραν το έφτιαξαν ??

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα , δεν έχω νεύρα εάν είχα δεν θα ασχολιόμουν με όλα αυτά τα προβλήματα .. ναι θα μου πεις πληρώνεσαι και συμφωνώ , για αυτό όμως τρελαίνομαι με την ανευθυνότητα

σήμερα φίλε έφτασε άνθρωπος να κάνει μήνυση ντιπροσωπεία .. δεν έστριβε δεξιά το αυτοκίνητο ,, είχαν ξεχάσει την σκύλα πάνω στο ημίπαρο

φιλικά πάντα

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δεν ξεσπάω νεύρα πουθενά . δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι ,, το θέμα είναι ότι μιλάμε για χρήματα πάντα και όχι για ποιότητα η τεχνογνωσία ,

Βαρέθηκα να βγάζω κοστολόγιο service ,, και όταν του λες του κατόχου ,,, θέλει και φούσκα ιμιαξωνιου να σου λεει .. κόψε κάτι ,,

Βάζεις το τομάρι σου και την οικογένεια σου ,, η στο κάτω κάτω γιατί από κακοσυντηριμέο αυτοκίνητο να σκοτώσεις άλλον πχ μπαλάκι ψαλιδιού εάν κάνει κρακ...τέλος

Και στην κάθε αντιπροσωπεία να τα σκας και να λες με έγδαραν το έφτιαξαν ??

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα , δεν έχω νεύρα εάν είχα δεν θα ασχολιόμουν με όλα αυτά τα προβλήματα .. ναι θα μου πεις πληρώνεσαι και συμφωνώ , για αυτό όμως τρελαίνομαι με την ανευθυνότητα

σήμερα φίλε έφτασε άνθρωπος να κάνει μήνυση ντιπροσωπεία .. δεν έστριβε δεξιά το αυτοκίνητο ,, είχαν ξεχάσει την σκύλα πάνω στο ημίπαρο

φιλικά πάντα

Νίκος

γεια σου νικο.καλα ολα αυτα που λες αλλα νομιζω οι πιο πολλοι που γραφουν αναφερονται στην σχεση τιμης με τις υπηρεσιες και τα ανταλακτικα και τις εργασιες που γινονται.εγω για παραδειγμα εχω βρει καποιον να μου κανει service ο οποιος ειναι φανταστικος σε ολα του τουλαχιστον για μενα.ηθελα να αλαξω σινεμπλοκ και μου λεει τιμη πριν παω 120 ευρω κομπλε που ειχα ακουσει τιμες να μην σου πω καλυτερα.παω λοιπον το πρωι και επειδη χρειαστηκε να μεινει το αμαξι μεχρι την επομενη μερα το πρωι και εγω δεν ειχα τροπο να παω απο αχαρναι μεχρι μπραχαμι μου νοικιασε αυτοκινητο και μου χρεωσε για ολα 40 ευρω.προσωπικα δεν το εχω συναντησει πουθενα αυτο.και ναι και εμενα δεν μου αρεσουν αυτοι που αφηνουν τα αυτοκινητα τους ασηντηρητα για 2 χρονια και μετα παραπονιουνται για τα 500 η χιλια ευρω που θα χρειαστει το αυτοκινητο.αλλα εγω για παραδειγμα που σκιζω τον κωλο μου για να το εχω στην πενα γιατι θα πρεπει να κανω τρελη ερευνα αγορας 2 μηνες πριν ωστε να βρω καποιον που να κανει σωστη δουλεια στη σωστη τιμη?αυτο δεν θα επρεπε να ειναι δεδομενο?κι εσυ μπορει να εισαι σωστος επαγγελματιας(ενα καφε δεν εχεις κερασει ομως) αλλα αυτο που εχω δει ειναι οτι εισαστε λιγοι και αυτο μας κανει επιφυλακτικους σε καθε μας κινηση.

τωρα οσον αναφορα την περιοδικοτητα των service που αναφερθηκε πιο πανω εχει να κανει καθαρα με την χρηση.οι γερμανοι εχουν θεσει εναν μεσο ορο χρησης.εγω λοιπον που ειμαι μ@#$^&ας και εχθες ελιωσα το αμαξι μου στο στροφονησι και σε ολη την βουλιαγμενης επι 1 30 ωρα καιγοντας 50 ευρω βενζινη καταπονοντας παρα πολυ φρενα/αναρτησεις/μοτερ/λαστιχα/πλαισιο δεν θα ακολουθησω τις σωστες οδηγιες του κατασκευαστη διοτι προφανως ο κατασκευαστης δεν με εχει συμπεριλαβει μεσα στον μεσο ορο εγω ειμαι αποκλιση.οποτε και φρενα θα αλαξω νωρις και τακακια και δισκους και βαλαβολινες RED LINE θα βαλω που εχουν 20 ευρω το μπουκαλι γιατι οι μαμα ειχαν καποιο οριο το οποιο εγω ξεπερναγα δειαρκως και λαδια θα αλαξω με καλυτερα και συχνοτερα και ουτο καθ εξης.οποιος λοιπον ξεφευγει ειναι απραιτητο να ειναι πιο προσεκτικος αλλα αν η χρηση ειναι προσεκτικη και σωστη τοτε ναι μπορεις ανετα να ακολουθησεις τις οδηγιες του κατασκευαστη.

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε .. γεια τον καφέ είμαι απαράδεκτος γιατί δεν σε έχω ρωτήσει πως τον πίνεις ποτέ .. όσο για την ενοικίαση του αυτοκινήτου δεν είναι κάτι πρωτοποριακό ούτε και η τιμή .. αφού γνωρίζεις την Αμφιθέας με την autolise και τον notos cars συνεργάζομαι .

Επίσης κατόπιν συνεννόησης σου δίνω αυτοκίνητο golf 5 1.6 fsi και δεν στο νοικιάζω

Ας αφήσουμε την ανούσια συζήτηση παροχών και ας παμε στην ΤΙΜΗ

Το θέλετε τώρα , φθηνά , με και με γνήσια ανταλλακτικά ο τρόπος πληρωμής .. με επιταγή η θα περάσω να σου φέρω τα υπόλοιπα... μιλάω για το σύνολο και όχι για εσένα ,

Δες όμως ότι έχω μηχανήματα που κοστίζουν πολλά χιλιάρικα βλέπε ευθυγράμμιση κτλ .. βαλε σεμινάρια βαλε ότι έχω 5 άτομα που γνωρίζουν τι γίνετε και μπορείς να βλέπεις το αυτοκίνητο σου εν ώρα εργασίας

Ναι φίλε είμαι ακριβώς όχι σαν την αντιπροσωπεία αλλά ένα 20% κάτω

Δεν δουλεύω για να ζήσω ...δουλεύω γιατί το γουστάρω. Εάν είχα ανάγκη από δουλεία θα ήμουν με 1 αναβατόριο μόνος μου με εργασία των 20 εύρο και με 200 εύρο την μέρα θα καθόμουνα ..

δεν παίζει αυτό με 20 αυτοκίνητα την μέρα ..

Και για πες μας ζάντες λάστιχα πόσο τα πείρες ???

Είσαι εξειδικευμένος πελάτης και γνωστής ..όχι ξερώλας και αυτό το εκτιμώ

Παντός εγώ σε βλέπω σαν φίλο και όχι σαν πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε .. γεια τον καφέ είμαι απαράδεκτος γιατί δεν σε έχω ρωτήσει πως τον πίνεις ποτέ .. όσο για την ενοικίαση του αυτοκινήτου δεν είναι κάτι πρωτοποριακό ούτε και η τιμή .. αφού γνωρίζεις την Αμφιθέας με την autolise και τον notos cars συνεργάζομαι .

Επίσης κατόπιν συνεννόησης σου δίνω αυτοκίνητο golf 5 1.6 fsi και δεν στο νοικιάζω

Ας αφήσουμε την ανούσια συζήτηση παροχών και ας παμε στην ΤΙΜΗ

Το θέλετε τώρα , φθηνά , με και με γνήσια ανταλλακτικά ο τρόπος πληρωμής .. με επιταγή η θα περάσω να σου φέρω τα υπόλοιπα... μιλάω για το σύνολο και όχι για εσένα ,

Δες όμως ότι έχω μηχανήματα που κοστίζουν πολλά χιλιάρικα βλέπε ευθυγράμμιση κτλ .. βαλε σεμινάρια βαλε ότι έχω 5 άτομα που γνωρίζουν τι γίνετε και μπορείς να βλέπεις το αυτοκίνητο σου εν ώρα εργασίας

Ναι φίλε είμαι ακριβώς όχι σαν την αντιπροσωπεία αλλά ένα 20% κάτω

Δεν δουλεύω για να ζήσω ...δουλεύω γιατί το γουστάρω. Εάν είχα ανάγκη από δουλεία θα ήμουν με 1 αναβατόριο μόνος μου με εργασία των 20 εύρο και με 200 εύρο την μέρα θα καθόμουνα ..

δεν παίζει αυτό με 20 αυτοκίνητα την μέρα ..

Και για πες μας ζάντες λάστιχα πόσο τα πείρες ???

Είσαι εξειδικευμένος πελάτης και γνωστής ..όχι ξερώλας και αυτό το εκτιμώ

Παντός εγώ σε βλέπω σαν φίλο και όχι σαν πελάτη

καταρχην νικο ο καφες να ειναι nes μετριος ανευ γαλακτος.2 ον οι ζαντες μεχρι στιγμης παρα πολυ καλες και η τιμη πολυ καλη.

τωρα στα υπολοιπα.κι ομως η παροχη υπηρεσιων ειναι πολυ σημαντικο πραγμα και κατι που λειπει σημερα απο τους περισσοτερους και ακομα και απο αντιπροσωπειες που παλιοτερα εχω συναντησει οποτε ας μην το αφησουμε στην ακρη και αν εσυ το προσφερεις αυτο που απο οτι εχω δει το προσφερεις (ηρθα να βαλω ζαντες σε σενα και μου αναψε το check γκαντεμη).και τα παιδια που εχεις εκει τα ξερω και τον μανο σπουδασαμε μαζι μηχανολογια στην ιδια ταξη.ρωτα τον μια φορα που ενας τον τιναξε με ρευμα απο πολαπλασιαστη το μαλλι του καγκελο.αλλα ξερεις τι?εμενα με πειραζει οταν δινω χρηματα και η δουλεια και η παροχη υπηρεσιων ειναι κατα πολυ υποδεεστερη απο αυτο που πρεπει.

αν εσυ εισαι αψογος στη δουλεια σου και κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να εξυπηρετηθει ο πελατης δεν σημαινει οτι το κανουν ολοι.σε πληροφορω η περισσοτεροι οπως θα ξερεις ειναι οτι αρπαξει οκωλος τους και δυστυχως η παροιμια λεει οτι μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.αυτος που δεν ξερει και που δεν τον νοιαζει παρα μονο να πληρωσει λιγα μπορει να σε χαρακτηρισει και ''απατεωνα'' αλλα καποιος που θα μεινει πραγματικα ευαριστημενος δεν θα σταθει στα 20 η στα 40 ευρω παραπανω.και φαινεται οτι αυτο που κανεις το γουσταρεις και μπραβο σου αλλα η πλειοψηφεια δεν ειναι ετσι κι εσυ παλευεις καμια φορα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας για καποιους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Take it easy, μέρες που'ναι... :wacko:

Όπως και να έχει, τί σε πειράζει αν κάποιος αλλάζει ο,τιδήποτε, συντομότερα από ότι πρέπει, απλά για να νιώθει σίγουρος? Καλύτερα να ακούω για ανθρώπους, και να βρίσκομαι στο δρόμο με ανθρώπους, με 3 σετ αλλαγμένα τακάκια στα 60κ, παρά με ένα σετ λάστιχα την 5αετία... Δεν βλάπτει κανένα η υπερβολική συντήρηση.

Ακόμη, όχι ίσως δεν ξέρουμε καλύτερα από τους Γερμανούς, αλλά και οι Γερμανοί βγάζουν ένα μέσο όρο, από Κένυα μέχρι Ισλανδία που πουλάνε τα αυτοκίνητά τους. Η φθορά σε κάθε μέρος από εκεί και πέρα διαφέρει. Και το κυριότερο που ξεχνάς: η φθορά από οδηγό σε οδηγό και από συνθήκες σε συνθήκες διαφέρει. Ωραίο το κήρυγμα, αλλά δεν είναι δυνατόν να ακούω:

Οκ, μαγκιά σου...Αυτή είναι η λογική που προτείνεις σε όσους κυκλοφορούν στους δρόμους με τα υπάρχοντα ή υποθετικά παιδιά σου? ΄Η μήπως κάνουν όλοι την ίδια ακριβώς χρήση με εσένα, ώστε με warn στα 45κ, η αλλαγή πάει στα 58κ?

Καλές γιορτές, no offence και με καλή θέληση τα παραπάνω. :wacko:

warn?

δεν καταλαβες.

δεν αφησα τα τακακια να λιωσουν και να βγαζουν τον χαρακτηριστικο θορυβο. τα αλλαξα αμεσα οταν εβγαλε ενδειξη ο υπολογιστης plus ! απλα στα 45 οι αντιπροσωπια οπτικα ειδε οτι σε λιγο θαθελουν αλλαγμα. οπτικα!

δεν οδηγω ποτε με κινδυνο.

φυσικα δε θα τα αφηνα να λιωσουν.

αλλα οταν ο κατασκευαστης λεει πως δουλευουν 100% μεχρ ικαι πχ 1χιλιοστο υλικο και εσυ τα αλλαζεις ενω εχουν φθαρει μονο κατα το ημισι ε τοτε τζαμποα τα αλλαζεις.

οποτε παρεξηγησες.

εσυ νομιζες πως μου εβγαλε ενδειξη στα 45000. οχι.

και ναι θεωρω κουτο καποιος να αλλαζει τα τακακια που αποδιδουν 100% , πριν χρειαστει!

γιατι να στο πω αλλιως, τα τροφιμα τα πετας ενα μηνα πριν ληξουν η την ημερα που ληγουν; και εδω μιλαμε για υγεια

Αν συγκρινεις την τηλεοραση και το ψυγειο σου με το αμαξι τοτε τι να πω ...Το χασαμε το κορμι πατριωτη ....Να σου θυμισω πως στο αμαξι πονταρεις καθε φορα που το χρησιμοποιεις την ζωη σου , αν πιστευεις πως ειναι πεταμενα χρηματα τοτε εσυ αλλαζε τακακια οταν τα εχεις λιωσει και τα εχεις φτασει στο αμην τους . Υπαρχουν και υπερβολες φυσικα οπως πολυ σωστα λες αλλα ολα ειναι στα πλαισια της καλης συντηρης και μακροζωιας του αυτοκινητου ...

Προσωπικα ο παππους μου του αλλαζε λαδια και του εκανε σερβις γενικοτερα οποτε του ερχοταν αναλαμπη, η οποια ειχε καθυστερηση καπου 2-4 χρονια ....

δεν καταλαβες. τα αλλαξα οταν εβγαλε ενδειξη ο υπολογιστης plus

ουτε καν ειχε αρχισει ο γνωστος θορυβος που κανουν οταν δεν υπαρχει πια υλικο επανω τους.

ισως η λεξη ελιωσα ηταν ακυρη.

στα 45000 που εκεινοι ηθελαν να τα αλλαξουν, ειχαν τα τακακια ακομα πολλα χιλιοστα υλικου.

στα 58000 που τελικα εβγαλε μηνυμα, ακομα και τοτε υπηρχε υλικο. αρα δε νομιζω να εκανα λαθος.

ειναι πολυ γνωστο κολπο να λενε σε πελατεςνα αλλαξουν τα τακακια.

ξερω πολλους φιλους που τους πηραν τηλ πως και καλα σε 2000 θα θελουν αλλαγη και να τα αλλαξουν τωρα. και δε μιλαω μονο για δικια μας αμαξια αλλα και μερσεντες και αλλα.

εσυ φοβασαι και λες οκ και να τζαμπα τα λεφτα.

και σε αλλο φιλο του ειπαν να τα αλλαξει και με ακουσε και δεν τα αλλαξε και τελικα εκανε αλλα 10,000χιλ απροβληματιστα.

και παλι νωρις τα αλλαξε αλλα θα εκανε ταξιδι ευρωπη και ειδαμε πως εχει απομεινει λιγο παχος.

Edited by Speedy
ένωση των δυο post
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, κουβεντούλα κάνουμε, όλα καλοπροαίρετα τα λέω :)

Απλά δεν υπάρχει λόγος να σκάμε τόσο αν θα αλλάξουμε πολύ πριν ή λίγο πριν χρειαστεί, όποτε νομίζει ο καθένας. Αφού συμφωνούμε έστω στο "πριν" χρειαστεί, καλά είμαστε! Ο λόγος που έγραψα είναι γιατί απλά ο τόνος σου ήταν "αλλάζω στο 1 χιλιοστό και όχι στο 1μιση, γιατί το 1μιση είναι σπατάλη". Αφού δεν εννοείς αυτό, τότε ίσως παρεξήγησα. Απλά ο τρόπος που γράφεις δεν ταιριάζει απόλυτα με αυτό που θες να πεις.

Ούτως ή άλλως, έχω άλλη σκοτούρα αυτές τις μέρες, και είναι από αυτά που δεν μπορείς να προβλέψεις για να αλλάξεις έγκαιρα...

(Ρε λες να έπρεπε να έχω αλλάξει καπό πριν το γρατζουνίσουν?? offtopic: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33067&view=findpost&p=356791)

Καλές γιορτές σε όλους! Εκτός από αυτόν που έκανε χαρακτική στο αυτοκίνητό μου... :(

warn?

δεν καταλαβες.

δεν αφησα τα τακακια να λιωσουν και να βγαζουν τον χαρακτηριστικο θορυβο. τα αλλαξα αμεσα οταν εβγαλε ενδειξη ο υπολογιστης plus ! απλα στα 45 οι αντιπροσωπια οπτικα ειδε οτι σε λιγο θαθελουν αλλαγμα. οπτικα!

δεν οδηγω ποτε με κινδυνο.

φυσικα δε θα τα αφηνα να λιωσουν.

αλλα οταν ο κατασκευαστης λεει πως δουλευουν 100% μεχρ ικαι πχ 1χιλιοστο υλικο και εσυ τα αλλαζεις ενω εχουν φθαρει μονο κατα το ημισι ε τοτε τζαμποα τα αλλαζεις.

οποτε παρεξηγησες.

εσυ νομιζες πως μου εβγαλε ενδειξη στα 45000. οχι.

και ναι θεωρω κουτο καποιος να αλλαζει τα τακακια που αποδιδουν 100% , πριν χρειαστει!

γιατι να στο πω αλλιως, τα τροφιμα τα πετας ενα μηνα πριν ληξουν η την ημερα που ληγουν; και εδω μιλαμε για υγεια

δεν καταλαβες. τα αλλαξα οταν εβγαλε ενδειξη ο υπολογιστης plus

ουτε καν ειχε αρχισει ο γνωστος θορυβος που κανουν οταν δεν υπαρχει πια υλικο επανω τους.

ισως η λεξη ελιωσα ηταν ακυρη.

στα 45000 που εκεινοι ηθελαν να τα αλλαξουν, ειχαν τα τακακια ακομα πολλα χιλιοστα υλικου.

στα 58000 που τελικα εβγαλε μηνυμα, ακομα και τοτε υπηρχε υλικο. αρα δε νομιζω να εκανα λαθος.

ειναι πολυ γνωστο κολπο να λενε σε πελατεςνα αλλαξουν τα τακακια.

ξερω πολλους φιλους που τους πηραν τηλ πως και καλα σε 2000 θα θελουν αλλαγη και να τα αλλαξουν τωρα. και δε μιλαω μονο για δικια μας αμαξια αλλα και μερσεντες και αλλα.

εσυ φοβασαι και λες οκ και να τζαμπα τα λεφτα.

και σε αλλο φιλο του ειπαν να τα αλλαξει και με ακουσε και δεν τα αλλαξε και τελικα εκανε αλλα 10,000χιλ απροβληματιστα.

και παλι νωρις τα αλλαξε αλλα θα εκανε ταξιδι ευρωπη και ειδαμε πως εχει απομεινει λιγο παχος.

Edited by midiangr
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση στον φιλο που αλλαξε τακακια οταν του βγηκε η ενδειξη στην οθονη plus.

Με τα τακακια σου χρεωσαν και αισθητηρες? Γιατι απ'οσο ξερω αν αναψει στην οθονη παει να πει οτι μετα χρειαζονται

αλλαγη και οι αισθητηρες που κατα καποιο τροπο 'εξεπληρωσαν' τον σκοπο τους.

Μακαρι να μην ειναι ετσι αλλα δυσκολο το βλεπω.

Στο Vectra που ειχα παντως και μου αναψε μου χρεωσαν και αισθητηρες, οποτε δεν περιμενα παλι για την ενδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση στον φιλο που αλλαξε τακακια οταν του βγηκε η ενδειξη στην οθονη plus.

Με τα τακακια σου χρεωσαν και αισθητηρες? Γιατι απ'οσο ξερω αν αναψει στην οθονη παει να πει οτι μετα χρειαζονται

αλλαγη και οι αισθητηρες που κατα καποιο τροπο 'εξεπληρωσαν' τον σκοπο τους.

Μακαρι να μην ειναι ετσι αλλα δυσκολο το βλεπω.

Στο Vectra που ειχα παντως και μου αναψε μου χρεωσαν και αισθητηρες, οποτε δεν περιμενα παλι για την ενδειξη.

οχι κανενα προβλημα

απλα αλλαξα τα τακακια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχουν τακάκια με αισθητήρα και καλωδιάκι προκειμένου να σε προειδοποιούν για την φθορά και αντικατάσταση αλλά και τακάκια χωρίς τον αντίστοιχο αισθητήρα και καλωδιάκη. Στη δεύτερη περίπτωση η τιμή τους είναι χαμηλότερη αλλά πρέπει να ελέγχεις τα τακάκια οπτικά για την αντικατάστασή τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.