Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

πιο 5/30 εβαζες και στο εκαιγε;

Ότι λαδι και να βαλω μου καιει...

Αλλά με το 5-30 εκαιγε περισσοτερο της ταξης περιπου λιτρο ανα 5000χλμ.

Ό,τι εβαζε η αντιπροσωπεια.

Και αραλ νομιζω μου βαζανε?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι λαδια σου εβαζαν στις αντ/πιες;ειδες ποτε;μονος αγορασες-εβαλες λαδια;το οτι λαδι και να βαλω το καιει οπως λες μηπως ειναι αλλου το προβλημα και οχι στο λιπαντικο;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι λαδια σου εβαζαν στις αντ/πιες;ειδες ποτε;μονος αγορασες-εβαλες λαδια;το οτι λαδι και να βαλω το καιει οπως λες μηπως ειναι αλλου το προβλημα και οχι στο λιπαντικο;

Τωρα πια δεν ειναι προβλημα για μενα, αφου το εχω παρει αποφαση ότι καιει...

με τα 0-30 ή 5-30(ούτε θυμαμαι τι μου εβαζαν γιατι εχω 2 χρονια να πατησω σε αντιπροσωπεια επισημη που την εμπιστευομουνα κι ας πληρωνα τα διπλασια μεχρι που μου κανανε πουστια) μου εκαιγε λιτρο καθε 5-6000 χλμ, αλλά το καλοκαιρι το πολυ στις 4000χλμ!

Αυτο δυστηχως προβλεπεται απο τις περισσοτερες εταιριες και το γραφει και στο βιβλιαρακι,οπότε δεν μπορουσα να τους κανω να μου αλλαξουνε κατι στο αμαξι...

Με άλλα λαδια, μου καιει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις το mobil 1 esp formula το οποιο ειναι το δυνατοτερο 30αρι της 504.00 προδιαγραφης.εφοσον οτι και να βαλεις το καιει,τουλαχιστον βαζε οτι καλυτερο υπαρχει το οποιο θα προστατευει τον κινητηρα σου εστω και αν τσιμπαει λιγακι λαδι.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε εαν τα υγρα φρενων MOTYL RBF 600 ειναι DOT 4??Μου τα εδωσαν για DOT 4 αλλα δεν το γραφει πουθενα πανω!

Δες εδω φιλε---> http://www.motul-oil.co.uk/pdfs/brake-fluid/RBF_600_TDS_%28GB%29.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πια δεν ειναι προβλημα για μενα, αφου το εχω παρει αποφαση ότι καιει...

με τα 0-30 ή 5-30(ούτε θυμαμαι τι μου εβαζαν γιατι εχω 2 χρονια να πατησω σε αντιπροσωπεια επισημη που την εμπιστευομουνα κι ας πληρωνα τα διπλασια μεχρι που μου κανανε πουστια) μου εκαιγε λιτρο καθε 5-6000 χλμ, αλλά το καλοκαιρι το πολυ στις 4000χλμ!

Αυτο δυστηχως προβλεπεται απο τις περισσοτερες εταιριες και το γραφει και στο βιβλιαρακι,οπότε δεν μπορουσα να τους κανω να μου αλλαξουνε κατι στο αμαξι...

Με άλλα λαδια, μου καιει λιγοτερο.

καλα δεν καιει και παντα, 2 golfakia εχω αλλαξει, απλα τα αντιπροσωπειας ειναι οντως μουφα, πριν χρονια καθε 2000 χλμ το πολυ πηγαινα και αγοραζα ενα λιτρο απο αντιπροσωπεια (οσο ειχα εγγυηση)μεχρι και στη γερμανια επιστολη ειχα στειλει και απαντησαν γραπτως οτι ειναι normal.... anyway καποιες μαρκες ειναι οντως πολυ καλες, απο εκει και περα οτι θελει ο καθενας. το εχω τσεκαρει σε συνεργειο 2 φορες κιολας οπου τους πηγα συγκεκριμενη μαρκα και εβαλαν τα δικα τους γιατι αυτα που τους πηγα ηταν πολυ καλα... και μετα απο λιγο παλι αναμμενο λαμπακι... συχνα φαινομενα, ο καθενας κανει τις επιλογες του.το χειροτερο ομως ειναι να εμπιστευεσαι το αυτοκινητο σου και τα λεφτα σου χωρις δευτερη σκεψη,

με μηδεν αποτελεσμα. Με προσοχη στις επιλογες σας.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Σημερα που εβαλα μπροστα το αμαξι μου γραφει στην οθονη:Service in 16400km oder 20 Tager. Τι ειναι αυτο ρε παιδια?? Το 1ο Service του το εκανα στα 15.000 κατι χιλ. και το 2ο σε λιγο καιρο μιας και εχω 27246 χιλ. Τι ειναι αυτη η ενδειξη?

Link to comment
Share on other sites

ξεχνα το,εφοσον ακολουθεις σταθερα διαστηματα service δεν σε απασχολει τι λεει.προφανως δεν εχουν αλλαξει τον τροπο υπολογισμου απο την αντ/πια.θα επρεπε να το εχουν γυρισει σε σταθερα διαστηματα και οχι LL service που ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που εβαλα μπροστα το αμαξι μου γραφει στην οθονη:Service in 16400km oder 20 Tager. Τι ειναι αυτο ρε παιδια?? Το 1ο Service του το εκανα στα 15.000 κατι χιλ. και το 2ο σε λιγο καιρο μιας και εχω 27246 χιλ. Τι ειναι αυτη η ενδειξη?

Η οθόνη plus δείχνει ότι θέλει service το αμάξι κάθε 30.000km, δηλαδή Long life service. Απλά αγνόησε το.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατι συμβαινει με αυτα τα διαστηματα σερβις.

Στο πρωτο tsi μου (2007) το σερβις ηταν long life.

Σ'αυτο που εχω τωρα (2008) ειναι σταθερο καθε 15000.

Γιατι αυτη η αλλαγη? Μηπως με τα LL ειδικα για τους κινητηρες μας υπηρξε καποιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια....

Σιγουρα ειμαι εντελως of-topic αλλα παρακαλω τους διαχειριστες να μη διαγραψουν το μυνημα μου.

Εχω ενα golf tsi του 2006, και το Σαββατο ειχα ενα ατυχημα. Ψαχνω μπροστινη μουρη κομπλε.Παρακαλω αν ξερει κανεις κατι ή εχει καποιο γνωστο να επικοινωνισει μαζι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια....

Σιγουρα ειμαι εντελως of-topic αλλα παρακαλω τους διαχειριστες να μη διαγραψουν το μυνημα μου.

Εχω ενα golf tsi του 2006, και το Σαββατο ειχα ενα ατυχημα. Ψαχνω μπροστινη μουρη κομπλε.Παρακαλω αν ξερει κανεις κατι ή εχει καποιο γνωστο να επικοινωνισει μαζι μου!!!

Γράψε αυτό που ζητάς εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=55

Link to comment
Share on other sites

Το golf 5 ποσα υγρα φρενων παιρνει 500ml η ενα λιτρο?Σε συνεργειο απο οπου πηρα τα υλικα μου εδωσε ενα μπουκαλακι 500ml πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι παιρνει ενα λιτρο και δεν μου τα αλλαξανε,ξαναπηγα στο συνεργειο που τα πειρα και επεμενε οτι παιρνει 500ml και το ενα λιτρο που μου λεγαν στην αντιπροσωπεια ειναι υπερβολικα πολλα,μου εκανε την αλλαγη και εβαλε 500ml.Τελικα ποσα παιρνει???

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = 'ημερομηνία thodoristsi »=« 26 Ιανουαρίου 2010 - timestamp 21:06:56' post = '1264532816 '= '362998']

Το Golf 5 ποσα υγρα φρενων παιρνει 500ml η ενα λιτρο; Σε συνεργειο απο οπου πηρα τα υλικα μου εδωσε ενα μπουκαλακι 500ml πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι παιρνει ενα λιτρο και δεν μου τα αλλαξανε, ξαναπηγα στο συνεργειο που τα πειρα και επεμενε οτι παιρνει 500ml και το ενα λιτρο που μου λεγαν στην αντιπροσωπεια ειναι υπερβολικα πολλα, μου εκανε την αλλαγη και εβαλε 500ml.Τελικα ποσα παιρνει;;;

[/ quote]

Επειδή άλλαξα πρόσφατα απαιτεί πάνω από 1 λίτρο και σε μένα χρησιμοποίησαν 2 λίτρα. Μάλιστα όταν ρώτησα το μηχανικό μου είπε ότι χρησιμοποιεί το σύνολο της ποσότητας (δηλ. και τα 2 λίτρα οπότε δεν περισεύει) προκειμένου να βεβαιωθεί ότι άλλαξε όλο το παλαιό υγρό. Με τα 500 ml προφανώς σου κάναν μισή δουλειά. Μόνο το πλαστικό δοχειάκι - ρεζερβουάρ παίρνει περίπου 150 ml. Για την αλλαγή μάλιστα χρησιμοποίησαν ειδικό μηχάνημα τρόμπα που πρεσσάρει με 1 bar και αλλάζουν και τα υγρά στην μονάδα του ABS, όπως και στον υδραυλικό συμπλέκτη. Όλα αυτά σε gti αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι και στα υπόλοιπα.

Ήσουν παρόν όταν σου τα αλλάξανε. Ποια διαδικασία ακολούθησε ο μηχανικός σου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άλλαξα πρόσφατα απαιτεί πάνω από 1 λίτρο και σε μένα χρησιμοποίησαν 2 λίτρα. Μάλιστα όταν ρώτησα το μηχανικό μου είπε ότι χρησιμοποιεί το σύνολο της ποσότητας (δηλ. και τα 2 λίτρα οπότε δεν περισεύει) προκειμένου να βεβαιωθεί ότι άλλαξε όλο το παλαιό υγρό. Με τα 500 ml προφανώς σου κάναν μισή δουλειά. Μόνο το πλαστικό δοχειάκι - ρεζερβουάρ παίρνει περίπου 150 ml. Για την αλλαγή μάλιστα χρησιμοποίησαν ειδικό μηχάνημα τρόμπα που πρεσσάρει με 1 bar και αλλάζουν και τα υγρά στην μονάδα του ABS, όπως και στον υδραυλικό συμπλέκτη. Όλα αυτά σε gti αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι και στα υπόλοιπα.

Ήσουν παρόν όταν σου τα αλλάξανε. Ποια διαδικασία ακολούθησε ο μηχανικός σου;

:) την πατησα μαλον,δεν ημουνα παρον στην αλλαγη αλλα ξερω οτι δεν ακολουθησε τη διαδικασια με το μηχανημα τρομπα.Μου ειπε οτι δεν χωρανε περισοτερα απο 500ml,περνει καπου στα 150ml το δοχειακι και οτι παρουν και τα σωλινακια.Απ'οτι καταλαβα ειμαι παλι για αλλαγη thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.