Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

παιδια ξεχασα να γραψω..εντος αττικης.. :rolleyes:

Εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34096

και εδώ

Φιλοσιδης Βύρωνας

Link to comment
Share on other sites

Και στον Καψιοχα στο Αγρινιο εχει καλη αντιμετωπηση απο τα παιδια του συνεργειου και ο χωρος αναμονης ειναι μεσα στο συνεργειο οποτε μπορεις να γυριζεις :thumbsup:

ναι μια χαρα αψογος ο Καψιωχας στο Αγρινιο μπορεις να πας οπου θες στο συνεργειο και να ρωτησεις και να δεις τι γινεται στο αυτοκινητο σου :thumbsup: ..οποτε παω ζηταω τον κ.Νακη ειναι πολυ καλος...βρειτε τον οποιος παει...

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ,σημερα (σαββατο παρακαλω )με ραντεβου πηγα στην αντιπροσωπεια στα Γιαννιτσα για αλλαγη λαδια-φιλτρα αγορασμενα απο μενα.ο χωρος αναμονης ειναι ενα με το συνεργειο στον ιδιο χωρο.κινουμουν ελευθερα(με προσοχη βεβαια)χωρις καμμια παρατηρηση.καθε αλλο , υπηρχε ενα πολυ φιλικο κλιμα στο περιβαλλον απο ολα τα παιδια.το παλικαρι που εκανε τις εργασιες στο αυτοκινητο μου ''πετουσε''!αλλαξε και ολες τις μπροστινες λαμπες και τις πεταλιερες που τους πηγα .αψογη δουλεια !και τιμες επαρχιας παρακαλω στην εργασια 40χλμ απο θεσ/νικη. μονο που μου εβγαλε σφαλμα η διαγνωση και θα παω απο βδομαδα για αλλαγη σκαστρας Ν249(ευτυχως εκανα την επεκταση).

Τι πληρωσες σε εργατικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα εχω κλεισει ραντεβου αυριο για σερβις στον γρατσια στην μεσογειων το γκολφακι μου εχει 25000χλμ θα μου κανουν αλλαγη λαδια μαζι με φιλτρο,φιλτρο καυσιμου,καμπινας,φιλτρο μηχανης,θα κανουν ελεγχο στα τακακια,και γενικα διαγνωστικους ελεγχους ... και τους εχει ερθει μια εγκυκλιος απο την γερμανια για εναν ελεγχο στο ταμπλο !!!

370-380 ευρω συνολο το σερβις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσοοοο???

400 ευρω για λαδια φιλτρα??

Κοιτα φιλε μου να τα παρεις μονος σου (λαδια φιλτρα) και να πας να σου τα βαλουνε.

Πιστευω οτι εισαι ακομα σε εγγυηση γι'αυτο και πας αντιπροσωπεια.

Οσο για τους διαγνωστικους κλπ ελεγχους αυτο δεν ειναι και καμμια πρωτοτυπια.

Οταν πληρωνεις σερβις ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν αλλα μην εισαι και σιγουρος οτι γινεται οπωες πρεπει, εκτος και αν εισαι απο πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποσοοοο???

400 ευρω για λαδια φιλτρα??

Κοιτα φιλε μου να τα παρεις μονος σου (λαδια φιλτρα) και να πας να σου τα βαλουνε.

Πιστευω οτι εισαι ακομα σε εγγυηση γι'αυτο και πας αντιπροσωπεια.

Οσο για τους διαγνωστικους κλπ ελεγχους αυτο δεν ειναι και καμμια πρωτοτυπια.

Οταν πληρωνεις σερβις ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν αλλα μην εισαι και σιγουρος οτι γινεται οπωες πρεπει, εκτος και αν εισαι απο πανω τους.

Απο πανω τους θα μαι οπως πανταααααα δεν τους αφηνω μονους τους οπως ημουν και με το type r που ειχα αλλα στην χοντα δεν ειχα δωσει ποτε τοσα λεφτα ....anyway τωρα οσον αφορα για το ταμπλο που λενε σας το χουν κανει εσας?

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αντιπροσωπειες (γερμανικες/ιαπωνικες/γαλλικες κλπ) σε γδερνουν αν πας με το σταυρο στο χερι. Απο εκει εχουν τα περισσοτερα εσοδα τους.

Εκτος του οτι υπερτιμολογουν τα αναλωσιμα σε χρεωνουν και εργατικα που πρακτικα δεν κανουν, απλα εχουν κοστολογημενη ταριφα για το καθε τι, ασχετα το ποση πραγματικα ωρα κανουν η χρειαζεται.

Το Κολτακι που εχω για δευτερο (ιδια αντιπροσωπεια που εχει και τα Honda οπως το δικο σου), στα 20000 χλμ (το ετησιο) μου πηραν κατι παραπανω απο 200ευρω για λαδια, φιλτρο αερος/καμπινας και τα γνωστα διαγνωστικα για υποθεση φυσικα ουτε μιας ωρας.

Και φυσικα επρεπε να ζητησω να μου επιστρεψουν το παραπανω απο μισο λιτρο λαδι που περισσεψε και χρεωνουν και 14 ευρω το λιτρο. Το γιατι τα κρατανε ειναι γνωστο.

Το ιδιο ομως γινεται και εκει που παω το Γκολφακι μου. Πρεπει και εκει να ζητησω το περισσευμα, και ενταξει εγω τους παω τα λαδια αυτος ομως που τον κοστολογουν 22 ευρω το λιτρο γιατι να μην τον σεβονται?

Παντως εχω να πω οτι οταν ειχα Opel (Corsa/Vectra) πριν παρω το Γκολφ, ΠΑΝΤΑ και σε οποια αντιπροσωπεια τους να πηγαινα μου επεστρεφαν οτιδηποτε περισσευε και παντα ολα τα ανταλλακτικα που αλλαζαν σε ναυλον ειδικες σακκουλιτσες και μεσα στα κουτια απο τα καινουργια που χρησιμοποιουσαν.

Η Κοσμοκαρ εδω φαινεται οτι τα βλεπει αφ'υψηλου τα πραγματα και εχει αφησει τις αντιπροσωπειες να κανουν οτι κατεβει στην καθεμια. Κριμα!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω οτι οταν ειχα Opel (Corsa/Vectra) πριν παρω το Γκολφ, ΠΑΝΤΑ και σε οποια αντιπροσωπεια τους να πηγαινα μου επεστρεφαν οτιδηποτε περισσευε και παντα ολα τα ανταλλακτικα που αλλαζαν σε ναυλον ειδικες σακκουλιτσες και μεσα στα κουτια απο τα καινουργια που χρησιμοποιουσαν.

Το θυμαμαι απο το αστρα του πατερα μου στην αντι/πεια στο Μαρουσι!!!

Link to comment
Share on other sites

σε golf v gti :

1)λαδια αγορασμενα απο εμενα 5 λιτρα 60 ευρω.

2)αλαγη φιλτρου λαδιου

3)αλαγη φιλτρου βενζινης

4)αλαγη ιμαντα δυναμο

5)αλαγη φουσκας ιμιαξονιου

συνολο μαζι με εργασια 150 ευρω.στην τιμη αυτη περιλαμβανονται και τα λαδια που εγω αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

σε golf v gti :

1)λαδια αγορασμενα απο εμενα 5 λιτρα 60 ευρω.

2)αλαγη φιλτρου λαδιου

3)αλαγη φιλτρου βενζινης

4)αλαγη ιμαντα δυναμο

5)αλαγη φουσκας ιμιαξονιου

συνολο μαζι με εργασια 150 ευρω.στην τιμη αυτη περιλαμβανονται και τα λαδια που εγω αγορασα.

Πολυ καλως, που πηγες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα εχω κλεισει ραντεβου αυριο για σερβις στον γρατσια στην μεσογειων το γκολφακι μου εχει 25000χλμ θα μου κανουν αλλαγη λαδια μαζι με φιλτρο,φιλτρο καυσιμου,καμπινας,φιλτρο μηχανης,θα κανουν ελεγχο στα τακακια,και γενικα διαγνωστικους ελεγχους ... και τους εχει ερθει μια εγκυκλιος απο την γερμανια για εναν ελεγχο στο ταμπλο !!!

370-380 ευρω συνολο το σερβις!!!

Παιδιά βγείτε προς επαρχία γιατί τέτοιες τιμές είναιαπαράδεκτες. Το σέρβις τον 30.000 χλμ με όλα αυτά που λες το πλήρωσα 190 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλως, που πηγες?

το παω σε ενα συνεργειο στο μενιδι κοντα.Worxgarage λεγεται και πραγματικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Διάβασα το Topic με προσοχή και τα πράγματα είναι κάπως συγκεχυμένα στο μυαλό μου, ίσως και σε άλλους που ενδιαφερθούν να το διαβάσουν. Είναι να κάνω το πρώτο μου service στα 15,000 klm και έχω κάποιες απορίες. (1,4 TSI 122 PS)

- Καταρχήν τα λάδια. Βλέπω πως τα mobil esp και τα castrol edge είναι τα επικρατέστερα. Είναι κάποιο καλύτερο από το άλλο; Είναι τα λάδια σωστά και καλά για το αυτοκίνητο;

- To service να το κάνω στην αντιπροσωπία ή σε άλλο συνεργείο; Έχει φοβηθεί το μάτι μου με αυτά που βλέπω.

- Τι να αλλάξω στο service; Τα τυπικά μόνο; Γιατί, βλέπω κάποιοι λένε διάφορα όπως φίλτρο βενζίνης προληπτικά και λοιπά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Διάβασα το Topic με προσοχή και τα πράγματα είναι κάπως συγκεχυμένα στο μυαλό μου, ίσως και σε άλλους που ενδιαφερθούν να το διαβάσουν. Είναι να κάνω το πρώτο μου service στα 15,000 klm και έχω κάποιες απορίες. (1,4 TSI 122 PS)

- Καταρχήν τα λάδια. Βλέπω πως τα mobil esp και τα castrol edge είναι τα επικρατέστερα. Είναι κάποιο καλύτερο από το άλλο; Είναι τα λάδια σωστά και καλά για το αυτοκίνητο;

- To service να το κάνω στην αντιπροσωπία ή σε άλλο συνεργείο; Έχει φοβηθεί το μάτι μου με αυτά που βλέπω.

- Τι να αλλάξω στο service; Τα τυπικά μόνο; Γιατί, βλέπω κάποιοι λένε διάφορα όπως φίλτρο βενζίνης προληπτικά και λοιπά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Για λαδια δεν μπορω να σου πει κανεις διοτι απλα ειναι σχεδον ιδια ολα αλλος βαζει mobil αλλος castrol και αλλος ελαιολαδο.

Αρκη να ειναι 504.00/507.00

Το φιλτρο βενζινης εφοσον ποτε δεν ειχες καποιο προβλημα με την βενζινη που εβαζες ωστε να δεις καποια μειωση αποδοσης

ή ακομα χειροτερα καποιο Check Engine δεν χρειαζεται να το ενοχλησεις ακομα.

Στο σερβις να αλλαξεις τα τυπικα μονο γιατι ειναι 15.000. Ηδικα αν ειναι μαμα το αμαξι μην ανησυχεις.

Μετα στα 30.000 αν θελεις και αν δεν εισαι μαμα αλλαζεις και τα μπουζια(+ ολα τα αλλα που προβλεπονται) οπως θα κανω και εγω και οπως εχουν κανει αρκετα ατομα.

Το ολο θεμα ειναι αν εισαι μαμα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μαμά είναι. Το αμάξι το πήρα καινούργιο, απλά προσπαθώ να είμαι ενημερωμένος. Για την αντιπροσωπία τι γνώμη έχεις; Να πάω με 52¤ εργατικά + 60 ¤ τα λάδια;

Link to comment
Share on other sites

Όλα μαμά είναι. Το αμάξι το πήρα καινούργιο, απλά προσπαθώ να είμαι ενημερωμένος. Για την αντιπροσωπία τι γνώμη έχεις; Να πάω με 52¤ εργατικά + 60 ¤ τα λάδια;

Πολλα ειναι 52 εργατικα, ψαξε και αλλου για 25-30 το πολυ. Εκτος αν στα εργατικα περιλαμβανεται και το φιλτρο λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρωσα 56 τα λαδια (εκτος αντιπροσωπειας)

17 Το φιλτρο απο αντιπροσωπεια.

38 τα εργατικα..

Την επομενη φορα και το φιλτρο δικο μου θα ειναι.. κωδικους δεν ξερω παντως αν ψαξεις θα το βρεις εδω γιατι

το εχουν αναφερει πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειναι 52 εργατικα, ψαξε και αλλου για 25-30 το πολυ. Εκτος αν στα εργατικα περιλαμβανεται και το φιλτρο λαδιου.

Ναι, λάθος μου που δεν το ανέφερα. Και το φίλτρο λαδιού συμπεριλαμβάνεται. Θα ψάξω μήπως βρώ και φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος μου που δεν το ανέφερα. Και το φίλτρο λαδιού συμπεριλαμβάνεται. Θα ψάξω μήπως βρώ και φίλτρο.

Λάδια : https://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1839&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100002

ή

https://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1217&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=100002

Φίλτρο λαδιού :

Για αυτοκίνητο κατασκευασμένο πριν απο 05/08 -----> HU 712/6 x

https://www.g-market.gr/index2.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=2700&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=100002

Για αυτοκίνητο κατασκευασμένο μετά από 06/08 -----> W 712/90

https://www.g-market.gr/index2.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=8683&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=100002

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να θέσω το θέμα σε ένα thread γενικότερου ενδιαφέροντος, αλλά αφού αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο, θα το θέσω εδώ: τι άποψη έχετε σχετικά με το σέρβις στα πρώτα 1.500 χιλιόμετρα (αντί των 15.000 χιλιομέτρων που λέει η αντιπροσωπεία); Έχει κάποιο νόημα για τον συγκεκριμένο κινητήρα ή είναι πεταμένα λεφτά; Σκέφτομαι να το κάνω και δεν ξέρω πόσο αξίζει τον κόπο.

edit: ξαναδιαβάζω το post μου και φαίνεται σαν να το βλέπω αρνητικά το θέμα, αλλά δεν ισχύει. Το αντίθετο μάλιστα.

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.