Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

παιδες εχω ενα γολφ 5 fsi 11/2004 και θελω να αγορασω ενα φιλτρο βενζινης αλλα στο site της mann exei 2 τυπους.ποιον απο τους 2???

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=1&ktlg_01_fzart=1&ktlg_01_fzkat=0&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=7&ktlg_subpage=02

εκτος απο ολα τα φιλτρα-λαδια+υγρα φρενων εχω κατι αλλο στα 60.000???

Link to comment
Share on other sites

Xθες επισκεύτηκα το service του Νίκου Γκίκα (Nick2009)...άλλαξα βαλβολίνες που χρειαζόταν μόνο αυτή τη φορά μέχρι το επόμενο service. Γρήγορη εξυπηρέτηση και με διάθεση να απαντά σε βομβαρδισμο ερωτήσεων με συμβουλευτικό χαρακτήρα υπερ του πελάτη !!...

Link to comment
Share on other sites

Xθες επισκεύτηκα το service του Νίκου Γκίκα (Nick2009)...άλλαξα βαλβολίνες που χρειαζόταν μόνο αυτή τη φορά μέχρι το επόμενο service. Γρήγορη εξυπηρέτηση και με διάθεση να απαντά σε βομβαρδισμο ερωτήσεων με συμβουλευτικό χαρακτήρα υπερ του πελάτη !!...

στα πόσα χιλιόμετρα άλλαξες βαλβολίνες?

Link to comment
Share on other sites

Λάδια Castrol 5-30

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο αέρα

Φίλτρο καμπίνας

Φίλτρο βενζίνης

Μπουζί (καλής ποιότητας)

Τακάκια πίσω

Σύνολο περίπου 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ίσως και λιγότερο.

Οι καιροί είναι δύσκολοι, ψάξτε το!

Πού; "Πυλωτή", για όσους ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

στα πόσα χιλιόμετρα άλλαξες βαλβολίνες?

στα 74.000km αλλά χρειάζεται κάθε 30.000km.....η αλήθεια είναι ότι βγήκαν κάπως ταλαιπωρημένες ...

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

Λάδια Castrol 5-30

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο αέρα

Φίλτρο καμπίνας

Φίλτρο βενζίνης

Μπουζί (καλής ποιότητας)

Τακάκια πίσω

Σύνολο περίπου 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ίσως και λιγότερο.

Οι καιροί είναι δύσκολοι, ψάξτε το!

Πού; "Πυλωτή", για όσους ξέρουν.

Καλημερα σας

Έχω το TSI 122 και είμαι στα 60,000 χλμ καποιος απο εσας εχει κανει το αντιστοιχο service να με ενημερωσει σχετικα με το τι γινεται ελεγχοσ και αλλαγη σε αυτα τα χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Έχω το TSI 122 και είμαι στα 60,000 χλμ καποιος απο εσας εχει κανει το αντιστοιχο service να με ενημερωσει σχετικα με το τι γινεται ελεγχοσ και αλλαγη σε αυτα τα χλμ?

Καλημέρα!

Κι εγώ στα 60.000χλμ άλλαξα τα παραπάνω που ανέφερα. Αυτά χρειάζεται να αλλάξεις, τίποτ' άλλο (εκτός από τακάκια που εσύ ξέρεις αν θέλουν αλλαγή).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εγώ στα 60.000χλμ άλλαξα τα παραπάνω που ανέφερα. Αυτά χρειάζεται να αλλάξεις, τίποτ' άλλο (εκτός από τακάκια που εσύ ξέρεις αν θέλουν αλλαγή).

Τα τακακια τα εχω αλλάξει απλά θα ήθελα να ξέρω αν κανουν checκ και σε κατι αλλο (ιμαντες, πεταλουδα, κλπ.)

Είδες διαφορά με τα μπουζί ; Ποια έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Τα τακακια τα εχω αλλάξει απλά θα ήθελα να ξέρω αν κανουν checκ και σε κατι αλλο (ιμαντες, πεταλουδα, κλπ.)

Είδες διαφορά με τα μπουζί ; Ποια έβαλες;

Δεν είδα καμία διαφορά με τα αλλαγμένα μπουζί και δεν υπάρχει λόγος να δεις διαφορά. Μάρκα δεν μπορώ να θυμηθώ αλλά είναι long life.

Δεν έγινε κάποιο άλλο check. Εκτός αν έγινε και δεν πήρα χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα καμία διαφορά με τα αλλαγμένα μπουζί και δεν υπάρχει λόγος να δεις διαφορά. Μάρκα δεν μπορώ να θυμηθώ αλλά είναι long life.

Δεν έγινε κάποιο άλλο check. Εκτός αν έγινε και δεν πήρα χαμπάρι.

Τhanks

και σε ποιο συνεργείο πήγες?

Link to comment
Share on other sites

Τhanks

και σε ποιο συνεργείο πήγες?

Κιοϊλόγλου στον ¶γ. Στέφανο. Είναι και από τις επιχειρήσεις που απορροφούν το Φ.Π.Α. ( http://www.skai.gr/news/greece/article/139273 )

Link to comment
Share on other sites

Κιοϊλόγλου στον ¶γ. Στέφανο. Είναι και από τις επιχειρήσεις που απορροφούν το Φ.Π.Α. ( http://www.skai.gr/news/greece/article/139273 )

Off Topic

Παραμύθι/Διαφήμιση
Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

καινουργιες τιμουλες απο αντιπροσωπεια! (σημερινες)ακουω αποψεις... το αυτοκινητο στο 1ο service me 12000 KM (εκλεισε χρονο) στην karenta Λ.βουλιαγμενης 1)σερβις αλλαγης λαδιων 29,50€  (εργασια μαλλον ειναι αυτο και τσουζει!) 2)εκδοση ΚΕΚ 7,46€  (μικρο ποσο αλλα βγαζουμε καρτα καυσαεριων στον 1ο χρονο ???) 3)λιπαντικο kolben 03/5W-30 18,07€ Χ 4L+ 72,28€ (ξεχασα να παρω τα 400ML που περισσεψαν ο μαλ..ς!)4)φιλτρο λαδιου 14,87€ Συνολο 150,17€ επισης του ειπα του παπ@ρ@ του συμβουλου service να κοιταξουν γιατι γρατσουνανε οι ταχυτητες (υποψιαζομαι συχρονιζε) και με εγραψε κανονικα. εκαναν λεει βολτα και δεν εχει κατι αλλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω.που θα παει ομως σε μια βδομαδα θα ειμαι εκει παλι να τους πρηξω να το φτιαξουν.

Edited by ksalex
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω ενα γολφ 5 fsi 11/2004 και θελω να αγορασω ενα φιλτρο βενζινης αλλα στο site της mann exei 2 τυπους.ποιον απο τους 2???

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=1&ktlg_01_fzart=1&ktlg_01_fzkat=0&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=7&ktlg_subpage=02

εκτος απο ολα τα φιλτρα-λαδια+υγρα φρενων εχω κατι αλλο στα 60.000???

ποιο φιλτρο τελικα ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

Λάδια Castrol 5-30

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο αέρα

Φίλτρο καμπίνας

Φίλτρο βενζίνης

Μπουζί (καλής ποιότητας)

Τακάκια πίσω

Σύνολο περίπου 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ίσως και λιγότερο.

Οι καιροί είναι δύσκολοι, ψάξτε το!

Πού; "Πυλωτή", για όσους ξέρουν.

για την αλλαγη φιλτρου βενζινης το συστημα δεν θελει μετα εξαερωση?

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο στο 1ο service me 12000 KM (εκλεισε χρονο)

Golf 5 και έκλεισε τώρα χρόνο? Τεσπα συνήθως η τιμή στο πρώτο σέρβις ήταν 120 ευρώ, τώρα στα 150 λίγο το ΦΠΑ και λίγο η αντιπροσωπεία φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός θα μου πει τι εργασίες περιλαμβάνει το service σε tsi 140 στα 45000 χλμ και πόσο περίπου κοστίζει σε αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

Golf 5 και έκλεισε τώρα χρόνο?  Τεσπα συνήθως η τιμή στο πρώτο σέρβις ήταν 120 ευρώ, τώρα στα 150 λίγο το ΦΠΑ και λίγο η αντιπροσωπεία φαίνεται λογικό.

ναι ηταν απο τα τελευταια που ειχαν μεινει στο stock. τωρα που ξανακοιταω την αποδειξη βλεπω στην εργασια να γραφει: ποσοτητα 50 Χ 0,59. αυτο σημαινει οτι χρεωνουν 35,40 καθε ωρα εργασιας. αληθεια οι χειρουργοι ποσο χρεωνουν????

Link to comment
Share on other sites

για την αλλαγη φιλτρου βενζινης το συστημα δεν θελει μετα εξαερωση?

οχι.ακομα και τα diesel πλεον δεν θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός θα μου πει τι εργασίες περιλαμβάνει το service σε tsi 140 στα 45000 χλμ και πόσο περίπου κοστίζει σε αντιπροσωπεία?

Μονο αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου.

ναι ηταν απο τα τελευταια που ειχαν μεινει στο stock. τωρα που ξανακοιταω την αποδειξη βλεπω στην εργασια να γραφει: ποσοτητα 50 Χ 0,59. αυτο σημαινει οτι χρεωνουν 35,40 καθε ωρα εργασιας. αληθεια οι χειρουργοι ποσο χρεωνουν????

50 Ευρω χρεωνουν την ωρα, απλα εσενα σε χρεωσαν λιγοτερο γιατι δεν τους πηρε μια ωρα η αλλαγη λαδιων.

Link to comment
Share on other sites

στα 45000 χιλιομετρα εγω εχω και υγρα φρενων ετσι μου εχουν γραψει στο βιβλιο σερβις..δεν εχω αλλαξει ποτε βεβαια...εχει αλλαξει κανεις? ποτε κ΄ ποσο παει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα αλλξα φιλε μου στα 40.000 χλμ τα υγρα φρενων, γιατι ειναι 3/5 ετων το αμαξι.Τιμη δεν θυμαμαι παντως γιατι ειχα δωσει για ολα 180 ευρω,μπουζι,λαδια,φιλτρο λαδιου, υγρα φρενων και μια μπαταρια γιατι καπουτ αυτη που ειχε.Ολα αυτα βεβαια οχι σε αντι/πεια.

Link to comment
Share on other sites

ποιο φιλτρο τελικα ρε παιδια???

θα βοηθησει ρε παιδια κανενας ή.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.