Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

καλησπερα!

ειμαι κατοχος golf v tsi sportline 140hp και πλησιαζω το service των 60000χλμ. μιλησα με αντιπροσωπεια και μου ειπαν 280 ευρω με λαδια δικα μου. σκεφτομαι να το παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο στην λαρισα. εχετε να προτεινεται καποιον?

επισης τι χρειαζεται να μου αλλαξουν στο service εκτος απο λαδια?

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι κατοχος golf v tsi sportline 140hp και πλησιαζω το service των 60000χλμ. μιλησα με αντιπροσωπεια και μου ειπαν 280 ευρω με λαδια δικα μου. σκεφτομαι να το παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο στην λαρισα. εχετε να προτεινεται καποιον?

επισης τι χρειαζεται να μου αλλαξουν στο service εκτος απο λαδια?

ευχαριστω !

στα 60000χλμ λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο βενζίνης,φίλτρο καμπίνας,φίλτρο μηχανής και αλλαγή μπουζί,μάλλον και υγρά φρένων αν τα άλλαξες πριν δύο χρόνια ειδάλως όχι.Εγώ θα άλλαξα και βαλβολίνες προαιρετικά.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

στα 60000χλμ λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο βενζίνης,φίλτρο καμπίνας,φίλτρο μηχανής και αλλαγή μπουζί,μάλλον και υγρά φρένων.Εγώ θα άλλαξα και βαλβολίνες προαιρετικά.

στα μπουζι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι στοιχιζουν 60 ευρω.τι μπουζι φοραει πανω το αυτοκινητο και τι μπουζι προτεινετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

στα μπουζι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι στοιχιζουν 60 ευρω.τι μπουζι φοραει πανω το αυτοκινητο και τι μπουζι προτεινετε εσεις?

NGK PZFR6R αυτά που έχει από μαμά.Για τα υπόλοιπα κοίτα το πιό πάνω post.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

NGK PZFR6R αυτά που έχει από μαμά.Για τα υπόλοιπα κοίτα το πιό πάνω post.

\

οκ σε ευχαριστω!

μηπως ξερεις καποιον εξουσιοδοτημενο συνεργειο εδω στη λαρισα? ή ξερεις που πρεπει να γραψω στο φορουμ για να μαθω για καποιον εξουσιδοτημενο εδω?

Link to comment
Share on other sites

\

οκ σε ευχαριστω!

μηπως ξερεις καποιον εξουσιοδοτημενο συνεργειο εδω στη λαρισα? ή ξερεις που πρεπει να γραψω στο φορουμ για να μαθω για καποιον εξουσιδοτημενο εδω?

κοίτα εδώ http://www.volkswagen.gr/gr/el/1/VW_Dealers_Sales.html

ρώτα τιμές μόνο για εργασία και στην τιμή τι ακριβώς περιλαμβάνει αναλυτικά.Ίσως σε συμφέρει η Κατερίνη ή ο Βόλος.Ακόμα και τα εξουσιοδοτημένα έχουν μεγάλη διαφορά στη τιμή.Εγώ να σκεφτείς πήγα απο Αθήνα στην Κόρινθο με τα ανταλακτικά μου από http://www.g-market.gr/.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 340-390 να περιμένεις ... μόνο μην πας σε κανέναν πειραγμένο και σου πει 430..

Μάγος ήσουν μάλλον όταν το έγραψες....

380¤ έλεγε η υποδοχή ... ενώ ο υπεύθυνος 430¤ χαρακτηρίζοντας άσχετο τον συνάδελφό του τηλεφωνικά !!!!!!

Με τις κατάλληλες πιέσεις όμως και τον ελεύθερο ανταγωνισμό... κατέβηκε στα 325 ¤

Μιλάμε για επίσημο πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα Golf V TSI 140Hp (2008) το οποίο πρίν απο μερικούς μήνες, ενα μήνα περίπου μετά το service, άρχισε να ακούγεται σαν ταξί diesel παλιό. Όποιος το άκουγε νόμιζε στην αρχή πως είχα τρύπια εξάτμιση αλλά μετά καταλάβαινε πως ο ήχος ερχόταν απο τον κινητήρα.

Το πήγα στον Ρώρρη και μου άλλαξε τον μαγνητικό συμπλέκτη ο οποίος μου είπε πως για να βγεί πρέπει να λυθεί ο μισός κινητήρας.

Έπειτα απο εναν μήνα περίπου ο κινητήρας έγινε ο 1,4 FSI αφού σταμάτησε το turbo να δουλεύει...

Το πήγα πάλι και μου είπαν πως είχαν χαλάσει δυο βαλβίδες, η μια της σκάστρας και άλλη μια.

Έπειτα απο 2 εβδομάδες περίπου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι στο καντράν της εξόδου καυσαερίων. Τους τηλεφώνησα και μου είπαν πως αν δεν ρετάρει δεν έχει τίποτα και να το οδηγήσω κανονικά. Στο βιβλίο έλεγε πως πρέπει να ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητο...

Έπειτα απο 2 εβδομάδες περίπου, άρχισε να ακούγεται ένας θόρυβος απο το καπό μπροστά δεξιά σαν βράσιμο, ο κινητήρας μύριζε καμμένο λάδι και έσταζε κάποιο υγρό μπροστά δεξιά. Το πήγα πάλι και μου είπαν πως είχε χαλάσει η βαλβίδα του κλιματισμού και είχε χάσει όλο το φρέον το air-condition.

Τους έκανα παράπονα πως δεν γίνεται κάθε μερικές εβδομάδες να πρέπει να τρέχω το αυτοκίνητο στο συνεργείο και μου είπε ο αρχιμηχανικός πως στα περισσότερα TSI έχει αλλάξει μαγνητικό συμπλέκτη και βαλβίδες στο turbo. Για μένα αυτό δεν είναι δικαιολογία και μέχρι τώρα ήμουν στην εγγύηση. Όταν θα βγώ απο την εγγύηση, θα πρέπει να πληρώσω άλλο ενα αυτοκίνητο απο αστοχίες της VW ή του συνεργείου;

Θα ήθελα να μου πείτε τα σχόλιά σας καθώς και αν έχουν συμβεί σε κανέναν τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δες στην ενοτητα 'Προβληματα' και θα βρεις απαντησεις.

Το καλο ειναι οτι ησουν στην εγγυηση και πιστευω εχεις παρει και τα επιπλεον 2 χρονια.

Για τις βαλβιδες/μαγνητικο συμπλεκτη παντως ειναι γνωστο το θεμα.

Για το a/c πρωτη φορα ακουω για απωλεια υγρων.

Το πιο παραξενο ειναι οτι ολα αρχισαν μετα το σερβις σου και την αλλαγη μαγνητικης.

Οσο για το λαμπακι του check δεν μας ειπες τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συγγνώμη,

Λοιπόν, το λαμπάκι έσβησε μετά απο μια ημέρα και την αμέσως επόμενη άδειασε το air-condition.

Πάντως, να σας πώ την αλήθεια, έχω απογοητευτεί πάρα πολύ απο την VW. Να φανταστείτε, το Golf μου είναι αντικατάσταση ενός που πήρα το 2007 και στους 3 μήνες και 3000χλμ περίπου σταμάτησε να κινείται και είχαν ανάψει ΟΛΕΣ οι ενδείξεις του καντράν...

Ήλπιζα να ήταν μεμονωμένη περίπτωση και στο καινούργιο που μου έφεραν να μην είχα προβλήματα...

Edited by Harry TSI
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το AC έγινε και σε μένα...

Αυτο που με έβαλε σε σκέψεις είναι οτι προέκυψε μετά απο σέρβις και συγκεκριμένα των 45.000 χλμ 2 μήνες πρίν το καλοκαίρι.

Βέβαια όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία τους την είπα.

Με κάλυψε η επέκταση εγγύησης. Σύνολο ήταν 140¤ αν θυμάμαι καλά.

Βαλβίδες τούρμπο είχα και εγώ, όπως και σετ συμπλέκτη γιατί ακουγόταν ενα κρακ κρακ κρακ συνεχόμενο στο ρελαντι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, όταν περάσει η εγγύηση και η επέκταση, θα πρέπει κάθε μήνα να πληρώνουμε βλάβες;

Είχα παλιά ενα Punto το οποίο μετά απο κάθε service έβγαζε μερικά μικροπροβληματάκια. Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να συμβαίνει αυτό με το Golf...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάνε οι εποχές που έπαιρνες πχ τηλεόραση και ήξερες οτι θα σου βγάλει 30 χρόνια... πλέον δεν συμφέρει καμία βιομηχανία να βγάζει προϊόντα που να μήν χαλάνε.

Το ίδιο γίνεται και με τα αυτοκίνητα.

Σίγουρα αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία ή αιτιολογία για συμβιβασμό και μείωση απαιτήσεων και στάνταρ.

Οσο χαλάνε τόσο θα έχουν αυτοί δουλειά και θα σου πουλάνε το επόμενο για... καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

συμφωνα με το παρακατω site http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=14&ktlg_subpage=02&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=14&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1

μπορεις καποιος να μου εξηγησει ποιο φιλτρο ειναι το MANN C35154 KAI το MANN CU2939??

Επισης για υγρα φρενων, τι προδιαγραφες ισχυουν για το tsi golf v 140 και ποσα λιτρα χρειαζονται ( εχω κλεισει τρια χρονια).

για φιλτρο αερα αναφερει MANN C35154 και απο κατω καποια αλλα. στο δικο μου που εχει κλιματισμο διζωνικο τι πρεπει να παρω?

ευχαριστω

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

συμφωνα με το παρακατω site http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=14&ktlg_subpage=02&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=14&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1

μπορεις καποιος να μου εξηγησει ποιο φιλτρο ειναι το MANN C35154 KAI το MANN CU2939??

Επισης για υγρα φρενων, τι προδιαγραφες ισχυουν για το tsi golf v 140 και ποσα λιτρα χρειαζονται ( εχω κλεισει τρια χρονια).

για φιλτρο αερα αναφερει MANN C35154 και απο κατω καποια αλλα. στο δικο μου που εχει κλιματισμο διζωνικο τι πρεπει να παρω?

ευχαριστω

CU2939:

51c4FQjvaoL.jpg

C35154:

AIR_FILTER_MANN_C35154.jpg

Για τα υπόλοιπα οποιος γνωρίζει ας πει !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

συμφωνα με το παρακατω site http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=14&ktlg_subpage=02&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=14&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1

μπορεις καποιος να μου εξηγησει ποιο φιλτρο ειναι το MANN C35154 KAI το MANN CU2939??

Επισης για υγρα φρενων, τι προδιαγραφες ισχυουν για το tsi golf v 140 και ποσα λιτρα χρειαζονται ( εχω κλεισει τρια χρονια).

για φιλτρο αερα αναφερει MANN C35154 και απο κατω καποια αλλα. στο δικο μου που εχει κλιματισμο διζωνικο τι πρεπει να παρω?

ευχαριστω

κατα τη γνωμη μου παρε το φιλτρο καμπινας cuk2939 ειναι με ενεργο ανθρακα και καλυτερο για το δικο μας περιβλλον στην Ελλαδα.για τα υγρα φρενων εχει ενα καλο θεματακι εδω... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27097 ,ισως μπορει να σε βοηθησει ...

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου παρε το φιλτρο καμπινας cuk2939 ειναι με ενεργο ανθρακα και καλυτερο για το δικο μας περιβλλον στην Ελλαδα.για τα υγρα φρενων εχει ενα καλο θεματακι εδω... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27097 ,ισως μπορει να σε βοηθησει ...

+1

Link to comment
Share on other sites

βαλβολινες ποτε αλλαζουμε στο αμαξι μας?( εχω το golf tsi 140 sportline τριετιας)

ρωταω γιατι ειναι να το παω για το service των 60ΟΟΟ χλμ και ξερω σιγουρα οτι αλλαζω τα μπουζι.

Link to comment
Share on other sites

βαλβολινες ποτε αλλαζουμε στο αμαξι μας?( εχω το golf tsi 140 sportline τριετιας)

ρωταω γιατι ειναι να το παω για το service των 60ΟΟΟ χλμ και ξερω σιγουρα οτι αλλαζω τα μπουζι.

Δυο αντιπροσωπειες που ρωτησα για μενα μου ειπαν δε χρειαζονται αλλαγη παρα μονο να ελεγξουμε αν χρειαζονται συμπληρωμα.Τωρα απο κει και περα κανε οτι θες.Αν αποφασισεις να τις αλλαζεις, καθε 60.000 αλλαζονται.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σχετικά με το φίλτρο λαδιού γιατί μπερδεύτηκα, έχω το TSI 122 το οποίο παρέλαβα Νοέμβριο 2008 (τα γράμματα κινητήρα στηνα άδεια είναι cax).

Τσέκαρα και στη σελίδα της MANN

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=1&ktlg_subpage=02&ktlg_01_mrksl=51&ktlg_01_mdrsl=89&ktlg_01_modsl=17&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1

και βλέπω οτι για μοντέλα μετά τον 06/2008 το φίλτρο είναι το W712/90 και όχι το HU712/6x - είναι σωστό αυτό το συμπέρασμα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κ συγχαρητηρια για την πληθωρα προτασεων-λυσεων που προσφερετε ολοι σας..θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης:golf 1.4 75ps(οχι fsi) κ στα 78.000χλμ(εχω καθυστερησει απο την ενδειξη καπου 3000χλμ) παω σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο επαρχιας,οχι αντιπροσωπεια,για αλλαγη των συνηθων λαδια,φιλτρα,μπουζι συν αντικατασταση ιμαντων(1η φορα) κ ζητησα κ τα μπροστινα σινεμπλοκ..σε πολυ φιλικη τιμη ζητα 600ευρω οπου ο ιμαντας του δυναμο κ καποια φιλτρα δεν θα ειναι τα ΄΄γνησια΄΄ ..μηπως ειναι υπερβολικο,αντιπροσωπεια ποσα θα ζητουσε?αλλαζω συνηθως μονος φιλτρα-λαδια-μπουζι με προιοντα κωδικους της vw κ επαθα λιγο σοκ..

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς

1)4 λίτρα λάδι 5W-30 52 Ευρώ διάλεξε Aral Surer Tronic III SAE 5W-30 ή Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 ή Castrol EDGE SAE 5W-30 ,

2)Φίλτρο Λαδιού MANN HU 712/6x 11,33 Eυρώ,

3)Φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα προαιρετικά MANN CUK 2939 10.89 Ευρώ.

4)Φίλτρο βενζίνης προαιρετικά MANN WK 69 22,73 ευρώ

5)Για υγρά φρένων πάρε απο Καρέντα στην Μηλιαράκη 1 λίτρο κάνουν γύρω στα 13 ευρώ και θα σου περισσέψουν.

Εργασία για το σέρβις περίπου 40 ευρώ και με την αλλαγή υγρών φρένων(για το 1,2,3,5).

Για τα ανταλακτικά κοίτα εδώ και τηλεφωνησέ του στα στέλνει με courier χωρίς εξτρά χρέωση. http://www.g-market.gr/

Για τακάκια αν χρειαστείς κοίτα εδώ http://www.saveltrade.gr/ προτίμησε ΑΤΕ γύρω στα 55-60 ευρώ τα μπροστινά ρώτα τιμή για εργασία αλλαγής για τακάκια.

Για μπουζί προαιρετικά αν θες τα αλλάζεις, φοράς NGK PZFR6R,εγώ θα τα άλλαζα.

Αυτα τα ανταλακτικα για τι μοτερ ειναι το 14αρι με 140 tsi? γιατι αθτο εχω και θελω να κανω σερβης οπου νανε τον 45000χ. Απο λαδια τι να προτιμησω τα aral η τα castrol ? Επισης λεω να αλλαξω και τα μπουζι τι λετε να βαλω δεν εχω ιδεα απο μπουζι...(θελω λιγο σπορ καταστασεις γιατι μπορει να βαλω και προγραμμα στο μελλον και οσο το δυνατων ασφαλεστερα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ανταλακτικα για τι μοτερ ειναι το 14αρι με 140 tsi? γιατι αθτο εχω και θελω να κανω σερβης οπου νανε τον 45000χ. Απο λαδια τι να προτιμησω τα aral η τα castrol ? Επισης λεω να αλλαξω και τα μπουζι τι λετε να βαλω δεν εχω ιδεα απο μπουζι...(θελω λιγο σπορ καταστασεις γιατι μπορει να βαλω και προγραμμα στο μελλον και οσο το δυνατων ασφαλεστερα)

ναι ειναι για το tsi 140. και εγω αυτα παραγγειλα και ολα πηγαν καλα ( δες τα παραπανω ποστ σε αυτην τη σελιδα ).

για μπουζι πηρα αυτα που αναφερονται αλλα η αλλαγη μπουζι γινεται στα 60.000χλμ , εσυ γιατι θελεις να τα αλλαξεις στα 45.000?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τον κωδικο μπουζι για fsi 1.6 2004?

θα τα παραγγειλω απο g-market και θα τα βαλω μονος μου, γιατι εχω σχεδον 2 χρονια το αυτοκινητο και δεν τα εχω αλαξει αλλα ουτε γνωριζω αν και ποτε μπορει να αλαχτηκαν. εχω περιπου 91000ΚΜ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.