Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

σε ποιο σημειο του αυτοκινητου βρισκεται το φιλτρο ενεργου ανθρακα;golf μοντελο 2007 140hp

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς εκεί είναι.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να το αλλαξω μονος;

Εγω μονος μου το αλλαξα,δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο......αν θυμαμαι καλα ξεβιδωνεις 2-3 βιδες κ βγαζεις το πλαστικο κατω απο το ντουλαπακι....καπου ειχα βρει σχετικο Thread στο google

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονος μου το αλλαξα,δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο......αν θυμαμαι καλα ξεβιδωνεις 2-3 βιδες κ βγαζεις το πλαστικο κατω απο το ντουλαπακι....καπου ειχα βρει σχετικο Thread στο google

και το thread να μην εχεις εχει το κουτι μεσα οδηγιες εκτυπωμενες σε Α4 χαρτι ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή που αγόρασα το Golfάκι μου, αγοράζω και πηηγαίνω στο σέρβις, μόνος μου τα ανταλλακτικά. Ειδικά για το φίλτρο ενεργού άνθρακα, το αλλάζω μόνος μου κάθε χρόνο. Χρόνος αλλαγής 3 λεπτά και εργαλεία που χρειάζονται 0 (έχει πλαστικές βίδες που γυρίζουν με το χέρι). Επίσης, η μόνη αλλαγή που έχω κάνει στο αυτοκίνητό μου είναι το φίλτρο ελευθέρας K & N, το οποίο πιστεύω ότι είναι must.

Link to comment
Share on other sites

που θα βρω τετοιο φιλτρο;μεσω ιτερνετ.τι προτεινετε να βαλω;

Υπάρχει και φθηνότερη λύση από το mann ανάλογης ποιότητας ενεργού άνθρακα.αν ενδιαφερεσαι μπορώ να σε ενημερώσω..Καλό για όλους μας να μη το αμελούμε αυτό το φίλτρο γιατί πρόκειται για την υγεία μας !!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και φθηνότερη λύση από το mann ανάλογης ποιότητας ενεργού άνθρακα.αν ενδιαφερεσαι μπορώ να σε ενημερώσω..Καλό για όλους μας να μη το αμελούμε αυτό το φίλτρο γιατί πρόκειται για την υγεία μας !!

για πες κατι αναλογης ποιοτητας
Link to comment
Share on other sites

είναι το αντίστοιχο σε Hengst-fllter ενεργού άνθρακα και βγαίνει στα 12 ευρώ με το φ.π.α. το κατάστημα ειναι στον βοτανικό και λέγεται ΡΟΚΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΦΙΛΤΡΑ-ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΠΡ.ΔΑΝΙΗΛ 31 ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ ΤΗΛ.210-3457271

Link to comment
Share on other sites

Και γενικότερα όλα τα φίλτρα της ποιο πάνω εταιρίας είναι και καλής ποιότητας και έχουν και οικονομική τιμή.

Πάντως γενικά τα φίλτρα του VAG Group είναι φθηνά, που να δείτε πόσο έχουν τα φίλτρα από ένα Yamaha T Max που έχω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αγορασα τον κωδικο cu 2939 της mann το οποίο είχε 11,5 euro επειδη δεν είχε το αντιστοιχο cu k 2939 (19 euro) που είναι με ενεργό ανθρακα -

σίγουρα αυτό με τον ενεργό ανθρακα είναι καλυτερο αλλά αφου έτσι και αλλιως το αλλαζουμε μια φορα το χρονο και το απλο μου φαίνεται ότι είναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα ένα της bosch με ενεργό ανθρακα γιατί δεν είχε το cuk 2939, ελπίζω να μην έκανα βλακεία

Link to comment
Share on other sites

εγώ αγορασα τον κωδικο cu 2939 της mann το οποίο είχε 11,5 euro επειδη δεν είχε το αντιστοιχο cu k 2939 (19 euro) που είναι με ενεργό ανθρακα - σίγουρα αυτό με τον ενεργό ανθρακα είναι καλυτερο αλλά αφου έτσι και αλλιως το αλλαζουμε μια φορα το χρονο και το απλο μου φαίνεται ότι είναι μια χαρα

Έγω παίρνω πάντα ενεργού άνθρακα (CUK 2939) της MANN. Αυτη στη στιγμή σε γνωστό Internetικό μαγαζί, που έχει αναφερθεί παραπάνω, κοστίζει 15,19Ε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα ένα της bosch με ενεργό ανθρακα γιατί δεν είχε το cuk 2939, ελπίζω να μην έκανα βλακεία

Δεν έκανες βλακεία φίλε σωστό είναι και με το απλό χαρτί απλώς το απλό δεν κάνει τόσο πολύ για Ελλάδα είναι για Γερμανία!Λόγω οτί εδώ έχουμε πολύ σκόνη κ υγρασία μ αποτέλεσμα να βουλώνει πιο εύκολα! Πάντως για αυτό το φίλτρο γνώμη μου ας βάλουμε άνθρακα πρόκειται για την υγεία μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες βλακεία φίλε σωστό είναι και με το απλό χαρτί απλώς το απλό δεν κάνει τόσο πολύ για Ελλάδα είναι για Γερμανία!Λόγω οτί εδώ έχουμε πολύ σκόνη κ υγρασία μ αποτέλεσμα να βουλώνει πιο εύκολα! Πάντως για αυτό το φίλτρο γνώμη μου ας βάλουμε άνθρακα πρόκειται για την υγεία μας!!!!!

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.