Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Αυτοι εδω οι πολλαπλασιαστες ειναι σωστοι για το golf 5 tsi?

http://www.saveltrad...uemart&Itemid=1

Καλός είναι, το ενισχυμένος τι το θέλουν στην περιγραφή !!!!

Και εγώ αυτούς έβαλα πριν ένα μήνα, πολύ καλή Γερμανική τεχνολογία αλλά φτιαγμένοι στην Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

το golf μετραει και ημερολογιακα για το επομενο service?δηλαδη αν δε κανω 15.000 σε ενα χρονο παλι θα μου βγαλει την ενδειξη service?

Link to comment
Share on other sites

το golf μετραει και ημερολογιακα για το επομενο service?δηλαδη αν δε κανω 15.000 σε ενα χρονο παλι θα μου βγαλει την ενδειξη service?

Δυστυχως ναι, απο τη στιγμη που κανεις το service στο προγραμματιζουν για την επομενη φορα (αυτο το service now με τον χαρακτηριστικο ηχο ειναι καπως βαρβαρο για το αυτι :laugh: ) ή την ημερομηνα ή τα χλμ, οποιο ερθει πρωτο, συνηθως το γραφουν και στο book service........το διαπιστωσα την προηγουμενη εβδομαδα :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

αχα Tnx svoura..σε λιγο φτανω κ τα χλμ οποτε θα το παω αφου τα συμπληρωσω μη παρεκλινω απο τα χλμ μου αρεσει να ειναι στρογγυλος ο αριθμος

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις μπαταρια 72 αμπερορια ελαφρωμενη για το γτι????εχω την βοση και θελω να ξερω τις επιλογες εχω

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις μπαταρια 72 αμπερορια ελαφρωμενη για το γτι????εχω την βοση και θελω να ξερω τις επιλογες εχω

http://www.brailleba...atalogPrint.pdf

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι νωρίς για εμενα σε 1 χρονου αμαξι αλλα οταν θα χρειαστεί να αλλαξω θα ήθελα να ξερω κάποια πράγματα .

Σε αυτές τις lightweight μπαταρίες ξέρω οτι δεν χρειάζεται να πάρουμε σε Ah όσο ήταν η προηγουμενή μας μιας και εκεί παίζει ρόλο το cold crankink amps(CCA)

Πόσα Ah και πόσα CCA lightweight Mπαταρια να κοιτάξω για το δικο μου που φοράει 70αρα τωρα? Υπόψην εχω και συναγερμο ....

Μια 31αρα στα 9.5 κιλά ειναι καλά ή δεν φτάνει?

πχ http://www.braillebattery.com/index.php/braille/product_batteries/b3121

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία , έχω το Golf V tsi 122ps , και ήρθε η ώρα να βάλω μπαταρία.

Κοιτάω κάτι σε 60άρα Varta , αλλά ψάχνοντας εδώ -> http://www.g-market....group=Batteries , έχει πολλές Varta 60άρες , με θετικό πόλο δεξιά , αριστερά κλπ.

Ποια από όλες ταιριάζει στο golfaki μου? (να θυμίσω ότι έχει και το κάλυμα το μαύρο γύρω γύρω).

*** EDIT : Ψάχνοντας λίγο καλύτερα , κατέληξα σε αυτή. Τι λέτε?

http://www.g-market....ρία Αυτοκινήτου

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα ξέρει κανείς ποιες ταιριάζουν στο GOLF 5 TSI 140 (δεξιός πόλος, Ah, κτλ)

και κάτι ολίγον άσχετο. 2 λίτρα λαδι mobil 1 ESP FORMULA, που μου περίσσεψαν από πέρυσι κλεισμένα στο μπουκάλι και φυλαγμένα

σε σωστή θερμοκρασία μπορώ να τα χρησημοποίησω στην αλλαγή που θα κάνω σε ένα μήναQ

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για άλλο ένα Service> 80.000 χλμ.Κινητήρας BMY - 1.4TSI 140ps. Τα λάδια , ESP FORMULA 5-30, αγοράστηκαν ήδη. Το φίλτρο k&n θα βγεί για καθαρισμό και έως ότου ολοκληρωθεί θα πάρει τη θέση του το μαμα MAΝN. Αραιά και που (4-5 φορές το έχει κάνει, όχι πάντα) μου έκανε κάτι κοψίματα στις 5.000 rpm και μετά απο έλεγχο μέσω VAS διαπιστώθηκε Missfire στον 3ο κύλινδρο οπότε πάμε για πολλαπλασιαστή. Να βάλω BERU? > http://www.saveltrad...uemart&Itemid=1 Θα πρέπει να αντικαταστήσω και τους 4 ή μόνο τον ένα? Φίλτρο Καμπίνας έχω αγοράσει καινούριο MANN ενεργού άνθρακα. Φίλτρο βεζίνης θα αλλαχθεί > χρησιμοποιώ της MAHLE και είμαι ευχαριστημένος. Θέλω τη βοήθεια σας στα εξής: Υγρά Φρένων ποια να βάλω???Τί κωδικό δίνει το ETKA? Μπουζί ποια? Ποιός είναι ο κωδικός που δίνει το ETKA ??? (Δεν μου δουλεύει πια το ΕΤΚΑ...). Τελευταία είχα χρησιμοποιήσει αυτά τα Μπουζί > NGK Laser Platinum Premium PZFR6R 101905626 > http://www.saveltrad...uemart&Itemid=1 Stelios ακούει??? Χρειάζεται να ελέγχθει - αντικατασταθεί κάτι επιπλέον σε αυτό το service πχ ιμάντας δυναμο ή κάτι άλλο??? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παιδιά είδα πως βγήκαν ακόμη πιο καινούργια μπουζί μετά τις 1/10/2012 με κωδικό : 03C 905 601 B.

Υγρά φρένων τα εργοστασιακά με βάση τον κωδικό πλαισίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παιδιά είδα πως βγήκαν ακόμη πιο καινούργια μπουζί μετά τις 1/10/2012 με κωδικό : 03C 905 601 B.

Υγρά φρένων τα εργοστασιακά με βάση τον κωδικό πλαισίου σου.

Στέλιο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Επειδή, εδώ και τρία χρόνια δεν πηγαίνω στην αντιπροσωπεία, μπορείς να δεις τον κωδικό των υγρών φρένων εάν σου στείλω το πλαίσιο μου? Τα μπουζί που αναφέρεις είναι για τον BMY? Κατά τα λοιπά, σε αυτά τα χλμ αλλάζω μόνο λάδια, φίλτρα λαδίου, βενζίνης, μπουζί και αντικαθιστώ τα υγρά φρένων, σωστά? Αναφέρεται κάποιος άλλος εξειδικευμένος έλεγχος σε κάποιο σημείο πέραν αυτών που κοιτάμε πάντα προληπτικά??? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Χρόνια Πολλά και Καλά Χριστούγεννα!!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παιδιά είδα πως βγήκαν ακόμη πιο καινούργια μπουζί μετά τις 1/10/2012 με κωδικό : 03C 905 601 B.

Υγρά φρένων τα εργοστασιακά με βάση τον κωδικό πλαισίου σου.

NGK PFR7S8EG

Link to comment
Share on other sites

Γράφω βγήκαν καινούργια και βάζεις τον παλιό κωδικό χαχαχα

με τον κωδικό που εβαλες αυτό βγαζουν στα nGK μπορει να ειναι και λάθος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχηθώ σε όλους καλή χρονιά με υγειά και καλές βόλτες.

Στο θέμα μας. Σήμερα αλλάχθηκε η μπαταρία στο Golf. Τελικά επιλέχθηκε μια EXIDE 62 Ah στα 80 ευρώ.

Ολα καλά. Την αλλαγή την έκανα εγώ στην πυλωτή με 2 κλειδάκια.

Κάτι ολίγον άσχετο. 2 λίτρα λαδι mobil 1 ESP FORMULA, που μου περίσσεψαν από πέρυσι κλεισμένα στο μπουκάλι και φυλαγμένα

σε σωστή θερμοκρασία μπορώ να τα χρησημοποίησω στην αλλαγή που θα κάνω σε ένα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγο ακυρο αλλα θελω βοηθεια !θελω να μηδεωισω το servise now  και δεν μπορω με τιποτα ! παταω τα κουμπια κανονικα μου βγαζει σε 15.000 or 365 αλλα μετα οταν ξανα βαζω το κλειδι κ πατησω το 0.0 μου λεει servise now ! επισης δεν χτυπησε οταν ηρθαν τα χλμ για το σερβις!!! το εψαξα στο φορουμ με οδηγιες αλλα τιποτα !

Edited by golf5fsi giannis
Link to comment
Share on other sites

Το σερβις δεν μηδενιζει απο το κουμπι 0.0 αλλα με καλωδιο vag-com

το σερβις μηδενίζει πατώντας  το κουμπι 0.0 και το κουμπί  + ταυτόχρονα και φού γυρίσεις το κλεδί.

Link to comment
Share on other sites

Το Clima από θέμα συντήρησης τι θέλει; Μιλάμε για Golf TSI 5ετίας με 50.000 χλμ. Μόνο φρέον;

Link to comment
Share on other sites

Το Clima από θέμα συντήρησης τι θέλει; Μιλάμε για Golf TSI 5ετίας με 50.000 χλμ. Μόνο φρέον;

Αν δεν έχει πρόβλημα μην το πειράζεις καθόλου.Δεν χρειάζεται συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καμιά απολύμανση; Τίποτα; Δεν έχω οσμές αλλά για να μην απιοκτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.