Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Δε καταλαβες 47,50¤ μονο για την εργασια.... τι να πω!!! μου

ειπε να καθαρισουμε και την πεταλουδα τι να ελεγα???

Καταλαβαίνω την δύσκολη θέση σου άλλα όταν είσαι στην αντιπροσωπεία δεν χωράνε ντροπές.....

Το γράφει στο βιβλίο του service????? Δεν νομίζω......¶ρα εσύ αποφασίζεις αν θα το κάνεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως χθες που το ελεγα και στον Geopan και στον Zaxos

μου ειπαν και οι δυο οτι θελει καθαρισμο η πεταλουδα...

οσο για τα υγρα φρενων που μου ειπες θα τα αλλαξω

μαζι με τα τακακια σε 3000 - 4000 κλμ..

οντως μου το ειπε και αυτος καθε 2 χρονια αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αντίστοιχη εντολή μου για έλεγχο πεταλούδας καθαρισμό μου είπαν ότι είδαν τις μοίρες μόνο γιατί το καθάρισμα είναι πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω...... Στο δε αντίστοιχο σερβις των 30000 σε άλλη αντιπροσωπεία δεν θυμάμαι να κάνανε κανένα έλεγχο ή καθαρισμό....

Αυτό έχω την εντύπωση οτι φαίνεται από το διαγνωστικό. Δεν πιστεύω να σε χρεώσανε???

Link to comment
Share on other sites

Παντως χθες που το ελεγα και στον Geopan και στον Zaxos

μου ειπαν και οι δυο οτι θελει καθαρισμο η πεταλουδα...

οσο για τα υγρα φρενων που μου ειπες θα τα αλλαξω

μαζι με τα τακακια σε 3000 - 4000 κλμ..

οντως μου το ειπε και αυτος καθε 2 χρονια αλλαγη

Ναι χρειάζεται αλλά όχι στην αντιπροσωπεία που σε χρέωσαν με βάση την εργατο-ώρα B):blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την δύσκολη θέση σου άλλα όταν είσαι στην αντιπροσωπεία δεν χωράνε ντροπές.....

Το γράφει στο βιβλίο του service????? Δεν νομίζω......¶ρα εσύ αποφασίζεις αν θα το κάνεις ή όχι.

Οχι φιλε μου δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που ντρεπονται αλλα

οταν σου λεει ο τεχνικος οτι θελει καθαρισμο τι να του πεις

Link to comment
Share on other sites

Για το service των 30000khm δεν πηγα σε αντιπροσωπεια,αλλα σε γνωστο μου μηχανικο,οπου πήγαινα και το παλιο μου αμαξι.

λοιπον

μπουζια

φιλτρο λαδιου

φιλτρο βενζινης

υγρο τζαμιων

καθαριμα πεταλουδας

λαδια elf 10-40(4 λιτ)

τσεκάρισμα ολου του αμαξιου (και απαντηση σε κάθε ηλιθια ερώτηση μου).

εργασια

200 ευρω

γιατι να to τρεχω στην αντιπροσωπεια?για να το κουμπωσουν στο pc?

Η να περιμένω σαν λαλακας στην "αιθουσα αναμονης",ενω ο"εμπειρος μηχανικος" θα βάζει χερι στο αμάξι μου?

γιατι?

οεω?

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf

παντως οι "μαστορες" δεν τα ξερουν παντοτε ολα..

τα αυτοκινητα εχουν γινει αρκετα πολυπλοκα και πολλες φορες μονο η αντιπροσωπεια εχει την απαραιτητη τεχνογνωσια.

πχ: μερικοι μολις στρωσει η μηχανη στα 2000 χλμ περιπου αλλαζετε λαδια για να "φυγουν τα γρεζια", ετσι?

τα πρωτα λαδια του γκολφ ομως εχουν μεσα και αντιοξειδωτικα προσθετα, τα οποια πρεπει να μεινουν μεσα για τα πρωτα 15000 χλμ.

ετσι οσοι αλλαζετε λαδια πριν τα 15000, το πιο πιθανο ειναι οτι εχετε κανει σοβαρη μακροπροθεσμη ζημια στον κινητηρα..

που να το ξερουν αυτο οι "μαστορες".. εδω ουτε μερικες αντιπροσωπειες τις επαρχιας δεν το ξερουν..

για αυτο λοιπον, καλο ειναι να πηγαινετε στην αντιπροσωπεια παντα.

τα λεφτα σας να τα σκεφτεστε στην παραγγελια του αυτοκινητου και οχι στα σερβις..

αν δεν μπορεις να συντηρησεις σωστα το αυτοκινητο, αγορασε κατι φτηνοτερο..

Edited by The Wolf
Link to comment
Share on other sites

πχ: μερικοι μολις στρωσει η μηχανη στα 2000 χλμ περιπου αλλαζετε λαδια για να "φυγουν τα γρεζια", ετσι?

τα πρωτα λαδια του γκολφ ομως εχουν μεσα και αντιοξειδωτικα προσθετα, τα οποια πρεπει να μεινουν μεσα για τα πρωτα 15000 χλμ.

ετσι οσοι αλλαζετε λαδια πριν τα 15000, το πιο πιθανο ειναι οτι εχετε κανει σοβαρη μακροπροθεσμη ζημια στον κινητηρα..

που να το ξερουν αυτο οι "μαστορες".. εδω ουτε μερικες αντιπροσωπειες τις επαρχιας δεν το ξερουν..

Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις μην το γράφεις καθόλου..... ;):lol: :lol: -_-:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις μην το γράφεις καθόλου..... :baby:<_< <_< <_< <_<

new_lol.gif:lol: :lol: :lol:new_lol.gif

edit:

stroke, αντιλαμβάνεσε ότι μόλις έχασες την εργοστασιακή εγγύηση;

εκτός και αν έχεις κάποιον γνωστό στην αντιπροσωπεία... ^_^

Υ.Γ. αν δεν έχεις γνωστό, και είσαι ακόμα κοντά στα 30.000 κάνε άλλο ένα service σε ένα εξουσιοδοτημένο αυτή τη φορά συνεργείο VW. Α, και καλύτερα μην αναφέρεις τπτ για το "άλλο" service.

Edited by Chris01
Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις μην το γράφεις καθόλου..... :D :D :D:lol: :lol:

Εγω ειμαι σιγουρος γιατι μου το ειπε τεχνικος συμβουλος επισημης αντιπροσωπειας και προφανως δεν ειχε συμφερον, αφου θα τον συνεφερε το αντιθετο, να φερνω δλδ το αμαξι καθε τοσο για αλλαγη λαδιων..

Τελοσπαντων.. εσυ που κατεχεις καλυτερα το αντικειμενο απο εμενα τον "πελατη" αλλαξε λαδια στα 2.000 χλμ να φυγουν τα γρεζια....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι σιγουρος γιατι μου το ειπε τεχνικος συμβουλος επισημης αντιπροσωπειας και προφανως δεν ειχε συμφερον, αφου θα τον συνεφερε το αντιθετο, να φερνω δλδ το αμαξι καθε τοσο για αλλαγη λαδιων..

Τελοσπαντων.. εσυ που κατεχεις καλυτερα το αντικειμενο απο εμενα τον "πελατη" αλλαξε λαδια στα 2.000 χλμ να φυγουν τα γρεζια....

Θα χρειαζόταν να γράφω αρκετά για να σου εξηγήσω...Αντί αυτού σου συστήνω να διαβάσεις το topic για τα λάδια και εδώ αλλά και στο forum των 4T (O Miltellas έχει κάνει καλή δουλειά)

ps1 Ποιός σου είπε οτι δεν συμφέρει τις αντιπροσωπείες να σου λένε service κάθε 15000χλμ....???? Κοίτα λίγο τον ανταγωνισμό....

By the way τα λάδια τα άλλαξα στα 4000 χλμ και σου συνιστώ και σένα να τα αλλάζεις τουλάχιστο κάθε 7500χλμ ή κάθε 6μηνο.....

ps2. "αντιοξειδωτικά πρόσθετα". Για ρώτα τον τεχνικό σύμβουλο ξέρει καθόλου για Viscosity Index, Flash Point, Pour Point, HTHS (Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα) του λαδιού που συνιστά????

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Kαι επειδή νευρίασα (όχι με εσένα αλλά με τον τεχνικό σου σύμβουλο) ρώτα τον αν εγώ είχα διαρροή λαδιών από το κάρτερ πριν τα 15000χλμ και έχανα αυτά τα μαγικά λάδια, τι θα έκανε?

Θα μου άλλαζε μοτέρ??? ή θα μου ξαναέβαζε από αυτό το καλό λάδι με τα "αντιοξειδωτικά πρόσθετα"? :(:D :D :D

Φιλικά πάντα για να σε βάζω σε σκέψεις,

Link to comment
Share on other sites

new_lol.gif:D :D :lol:new_lol.gif

edit:

stroke, αντιλαμβάνεσε ότι μόλις έχασες την εργοστασιακή εγγύηση;

εκτός και αν έχεις κάποιον γνωστό στην αντιπροσωπεία... ;)

Υ.Γ. αν δεν έχεις γνωστό, και είσαι ακόμα κοντά στα 30.000 κάνε άλλο ένα service σε ένα εξουσιοδοτημένο αυτή τη φορά συνεργείο VW. Α, και καλύτερα μην αναφέρεις τπτ για το "άλλο" service.

και που εχασα την εργοστασιακη εγγυηση,τι εγινε?

νομιζεις οτι δεν την εχω παθει με τις επισημες αντιπροσωπειες?

αν εσυ θελεις να πληρωνεις ¨"δηθεν" μηχανικους και ομορφες γραματεις ειναι δικο σου θέμα.

τα λέω αυτα παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

και που εχασα την εργοστασιακη εγγυηση,τι εγινε?

νομιζεις οτι δεν την εχω παθει με τις επισημες αντιπροσωπειες?

αν εσυ θελεις να πληρωνεις ¨"δηθεν" μηχανικους και ομορφες γραματεις ειναι δικο σου θέμα.

τα λέω αυτα παντα φιλικα.

Αν κατάλαβα καλά ενοείς να πληρώνω συνολικά περισσότερα απ'ότι θα πληρώσεις εσύ στον "δικό" σου μηχανικό.

Σεβαστή η άποψή σου και κατανοητή. Πιθανότατα θα πληρώνω περισσότερα για ένα service, όσον αφορά την εργασία (τα αναλώσιμα μπορείς να τα αγοράσεις από μέρος της αρεσκείας σου).

Από εκεί και πέρα, ΔΕΝ θα πληρώσω: α) την εργασία και β) το ανταλλακτικό σε περίπτωση βλάβης (που συμβαίνει εντός εγγύησης πάντα). Δεν είναι λίγες, ούτε φθηνές κρίνωντας από την εμπειρία μου στο θέμα, αλλά μπορεί να είναι ελάχιστες και μικρού κόστους, πιθανότητες είναι αυτά. Αν εκτιμάς οτί το κόστος των βλαβών (ανταλλακτικά + εργασία) που θα αντιμετωπίσεις θα είναι μικρότερο από τη χρηματική διαφορά της εργασίας που χρεώνει η αντιπροσωπεία έναντι αυτής του συνεργείου σου, που σημαίνει ότι συνολικά θα γλιτώνεις έξοδα, κανένα πρόβλημα.

Γιατί να το ρισκάρεις όμως, όταν η 2ετής εγγύηση υπάρχει ήδη, και συμπεριλαμβάνεται μάλιστα στην τιμή του αυτοκινήτου σου; Δική σου η απόφαση, φυσικά. Απλά (στο προηγούμενο post) προσπάθησα να σε ενημερώσω, σε περίπτωση που δεν γνώριζες ότι είχες βγει εκτός εγγύησης.

Α, και "σιδερένιο"!

Link to comment
Share on other sites

παντως οι "μαστορες" δεν τα ξερουν παντοτε ολα..

τα αυτοκινητα εχουν γινει αρκετα πολυπλοκα και πολλες φορες μονο η αντιπροσωπεια εχει την απαραιτητη τεχνογνωσια.

πχ: μερικοι μολις στρωσει η μηχανη στα 2000 χλμ περιπου αλλαζετε λαδια για να "φυγουν τα γρεζια", ετσι?

τα πρωτα λαδια του γκολφ ομως εχουν μεσα και αντιοξειδωτικα προσθετα, τα οποια πρεπει να μεινουν μεσα για τα πρωτα 15000 χλμ.

ετσι οσοι αλλαζετε λαδια πριν τα 15000, το πιο πιθανο ειναι οτι εχετε κανει σοβαρη μακροπροθεσμη ζημια στον κινητηρα..

που να το ξερουν αυτο οι "μαστορες".. εδω ουτε μερικες αντιπροσωπειες τις επαρχιας δεν το ξερουν..

Πώώώώ ρε μ@λ@κίες !!!!

Πώς μου ξέφυγε αυτό.... :o

Εμένα φίλε έχουν και Βιταμίνη Ε μέσα, που κάνει και καλή....επιδερμίδα....

Τί να πείς.... :o

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μετα λαδια δεν το καταλαβα ουτε και εγω φιλε stroke

ok καποιος στο εχει πει αλλα ποιος?

Δε πιστευω οτι ισχυει ...τωρα οσο για την εγγυηση

ποτε μη ξαναπεις οτι δε σε νοιαζει γιατι αν αρχισω και σου

λεω το τι εχω αλλαξει εντος εγγυησης θα παθεις πλακα.........

πολλα ευρω παντος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μετα λαδια δεν το καταλαβα ουτε και εγω φιλε stroke

ok καποιος στο εχει πει αλλα ποιος?

Δε πιστευω οτι ισχυει ...τωρα οσο για την εγγυηση

ποτε μη ξαναπεις οτι δε σε νοιαζει γιατι αν αρχισω και σου

λεω το τι εχω αλλαξει εντος εγγυησης θα παθεις πλακα.........

πολλα ευρω παντος...

για τα λάδια δεν εχω αναφέρει κατι σχετικο,μαλον θα αναφερεσαι σε αλλον φιλο.

οσο για το τι έχεις αλλαξει...ναι σε πίστευω,Ανησυχω και έγω μηπως και μου συμβει κατι παρόμιο,αλλα με συγχωρείτε αδέλφια,αλλα κοροϊδίστικα λευτα στις αντιπροσωπειες δεν δέχομαι να δώσω.

σε δήθεν σχετικους μηχανικους που τους κάνει 2,3 σεμινάρια η κοσμοκαρ και μετα παρουσιαζονται μηχανικοι επιπεδου f1.

αυτα

;)

Link to comment
Share on other sites

για τα λάδια δεν εχω αναφέρει κατι σχετικο,μαλον θα αναφερεσαι σε αλλον φιλο.

οσο για το τι έχεις αλλαξει...ναι σε πίστευω,Ανησυχω και έγω μηπως και μου συμβει κατι παρόμιο,αλλα με συγχωρείτε αδέλφια,αλλα κοροϊδίστικα λευτα στις αντιπροσωπειες δεν δέχομαι να δώσω.

σε δήθεν σχετικους μηχανικους που τους κάνει 2,3 σεμινάρια η κοσμοκαρ και μετα παρουσιαζονται μηχανικοι επιπεδου f1.

αυτα

;)

Εχεις δικιο sorry για τον The Wolf ηθελα να πω...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα εκανα το πρωτο σερβις του golf στον παζαρόπουλο. το μαλλι πηγε στα 160 ευρώ αν και μου ειχαν πει 195. ας ειναι καλα ο φιλος που δουλευει εκει. :)

ομως ρε παιδια πολλες ωρες αναμονης. το πηγα στις 8 το πρωι και ενώ μου ειπαν να παω να το παρω στις 1 τελικα το πηρα στις 5 :D

φανταζομαι στα 30000 τι θα γινει ;)

Edited by lilian
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, το μικρό service μου το χρεώσε ο Φιλοσίδης 120¤+20¤ για να μου αλλάξει το φλας στον καθρέφτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, το μικρό service μου το χρεώσε ο Φιλοσίδης 120¤+20¤ για να μου αλλάξει το φλας στον καθρέφτη.

ποιο εχεις? fsi ? tsi? gt? γιατι για το fsi ειναι αλλη η τιμη του service.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν, όσοι νομίζουν ότι αν κάνεις σέρβις εκτός τις αντιπροσωπίας χάνεις την εγγύηση κάνουν λάθος. Έχει ψηφιστεί νόμος που λέει ότι η εγγύηση δεν χάνεται αν χρησιμοποιηθούν ανταλλακτικά με έγκριση της κατασκευάστριας εταιρίας. Και όχι μόνο αυτό, μπορεί να σφραγιστεί και το βιβλίο των σέρβις και με βάση αυτόν τον νόμο έχει την ίδια ισχύ με την σφραγίδα της αντιπροσωπίας. Το αναφέρω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου τον εν λόγω νόμο και μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Η εγγύηση δεν είναι κάτι που χάνεται έτσι εύκολα με γνώμονα την άποψη του κάθε περίεργου μηχανικού στις ελληνικές αντιπροσωπίες. Η μόνη περίπτωση περίπτωση που μπορεί να άρει την εγγύηση είναι να την ακυρώσουν από την Γερμανία, από τα Κεντρικά. Αν ήταν να βγάζουμε τα αυτοκίνητα εκτός εγγύησης εμείς στο Ελλαδιστάν, ποιος ο λόγος όταν παθαίναμε κάτι να χρειαζόταν να φωτογραφήσουν το αυτοκίνητο και μαζί με μια αναφορά να το στείλουν στα κεντρικά στη Γερμανία; Μην πιστεύετε όσα σας λένε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.