Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

On 2/7/2018 at 7:46 PM, giannis2929 said:

Τα εχω αλλάξει μια φορά ολο το σετ τρόμπα νερου ρουλεμάν όλα στα 87.000 χιλιομετρα και απο τοτε που τα έχω αλλάξει εχω κάνει πάλι 60.000 χιλιόμετρα και μια 5ετια. Να μην το κανω ακόμα δηλαδή?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θες να το κάνεις τώρα να σου φύγει το άγχος γιατί σε βλέπω και το μελετάς πολύ κάντο, 3 κατοστάρικα όλο το σετ με εργατικά για τα επόμενα 5 χρόνια δεν είναι και κάνα μεγάλο ποσό, δηλαδή είτε το πληρώσεις τώρα είτε του χρόνου από οικονομικής άποψης μικρή η διαφορά. Εγώ σου δειξα φωτό του δικού μου στα 6,5 χρόνια και αν δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά από τη φωτό σου λέω εγώ η κατάστασή του ήταν για να αλλαχθεί αλλά κανένα άγχος, δεν ήταν οριακά δηλαδή. Εσύ κάντο τώρα και έληξε.

8 hours ago, giannis2929 said:

Οποίο έρθει ποιο γρήγορα δηλαδή? Η τα χιλιόμετρα η τα χρόνια?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ότι έρθει πρώτο ναι. Ως προς τα χιλιόμετρα συμφωνώ και γω για τα 90.000 εκεί γύρω, εγώ όπως είπα στα 92 το κανα. Και συ στα 87 που έκανες το πρώτο ήσουν σωστός, χιλιομετρικά.

Παιδια καλημέρα. Θέλω να παραγγείλω λάδια και εχω την εξής απορία.

Ενδιαφέρομαι για τα Castrol edge. Μετα απο μια αναζήτησή στο Ίντερνετ βρίσκω διάφορους τύπους όπως: FST LL, FST C3, FST.

Τι να προτιμήσω για golf v tsi 140 (BMY).

Επισης διαβάζω πολλα για ιμάντες, τεντωτήρες κτλ.

Προσωπικά στα 10 χρόνια και 75.000 δεν εχω αλλάξει κάτι; Ο μηχανικός που τον ρωτάω για τον ιμάντα δυναμό μου λεει ειναι οκ.

Αυτον τον ιμάντα λέτε ή ειναι κάποιος άλλος.

Μπορείτε με κανα λινκ να με διαφωτισετε στο θεμα;

Ευχαριστω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παιδια καλημέρα. Θέλω να παραγγείλω λάδια και εχω την εξής απορία.
Ενδιαφέρομαι για τα Castrol edge. Μετα απο μια αναζήτησή στο Ίντερνετ βρίσκω διάφορους τύπους όπως: FST LL, FST C3, FST.
Τι να προτιμήσω για golf v tsi 140 (BMY).

Επισης διαβάζω πολλα για ιμάντες, τεντωτήρες κτλ.
Προσωπικά στα 10 χρόνια και 75.000 δεν εχω αλλάξει κάτι; Ο μηχανικός που τον ρωτάω για τον ιμάντα δυναμό μου λεει ειναι οκ.
Αυτον τον ιμάντα λέτε ή ειναι κάποιος άλλος.
Μπορείτε με κανα λινκ να με διαφωτισετε στο θεμα;

Καμία γνώμη για τα λάδια;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να πάρεις τα Mobil 1 esp formula 5-30.

golf 6 160hp manual του 2009 με 90.000χλμ

εκτός απο τα κλασσικά φίλτρα, λάδια

σκέφτομαι να αλλάξω και βαλβολίνες που δεν έχω αλλάξει ποτέ

(συμπλέκτη δεν έχω αλλάξει ακόμα)

ξέρετε κόστος και αν έχει κάποιο όφελος?

υπάρχουν after-market να τα αγοράσω μαζί με τα mobil 5-30?

Ο συμπλέκτης είναι βαρύς πλέον αλλά οι ταχύτητες μπαίνουν μια χαρά.

Ευχαριστώ!

Βαλβολίνες αν και δεν το αναφέρει κάπου η vw καλο είναι αλλαγή κάθε  60 εγώ τις είχα άλλαξει στα 80 και ήταν κάπως μαυρισμένες αλλα όχι κάρβουνο

Aποψη μου είναι να πάρεις τις original από αντιπροσωπεία με βάση τον αριθμό πλαισίου - κωδικό σαζμάν μια φορα στο τόσο που θέλουν αλλαγή δεν αξίζει να κανεις πειράματα χαλάλι τα παραπάνω χρήματα που κοστίζουν...

Από όσους γνωρίζω με vw και έχουν δοκιμάσει διαφορες βαλβολίνες όλοι στο τέλος κατάληξαν στις original στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν πολύ σφιχτές οι αλλαγές κρύο τον χειμώνα
Η vw πάνω στο μουκάλι δεν γραφει την ρευστότητα δεν την έχω δει και κάπου αλλου...  τις δίνει και για εφόρου ζωής οποτε σίγουρα είναι ποιοτικές

+1 Εργοστασιακές ανά 60κ χλμ.

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος τους κωδικούς ανταλλακτικών σε BMY κινητήρα για τα πλαστικά βύσματα των πολλαπλασιαστών της n249 και n75

Έχουν καεί από τα χρονια και τη θερμοκρασία και σπάνε με το παραμικρό σαν να είναι γυάλινα με το που πατάω τις ασφάλειες σπάνε και αν τα ζορίζω λιγάκι γίνονται κομμάτια σχεδόν ανοίγουν στη μέση... 

Καλησπέρα. Επειδή από το βιβλίο service δεν βγάζω ακρη, μήπως έχετε κάποιο σχεδιάγραμμα η μια λίστα με το τι αλλάζουμε και σε ποσά χιλιόμετρα ή χρόνια, σε golf vi 122hp;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk