Jump to content
Supersakis

Απορίες Για Αγορά Vw Gti 2006

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους! Επειδη ενδιαφερομαι για αγορά ενος VW GOLF GTI 2006 μοντέλου με 8.500 χλμ που εχω βρει σε αγγελία, μπορείτε να μου πείτε γνώμες για το αυτοκίνητο, που "πονάει" σε βλάβες και γενικότερα τι θα πρέπει να προσεξω.. Τωρα για τα χιλιόμετρα μου κανει εντυπωση οτι ειναι τοσο λίγα... Παραθετω και μερικες φωτο.

Ο εξοπλισμός :

Προβολείς ομίχλης, Βιβλίο service, Οροφή Ηλεκτρική / Ηλιου, Κλιματισμός(A/C), ABS, Ηλεκτρικά παράθυρα, Immobilizer, Ζάντες, ESP, Κεντρικό κλείδωμα, Ηλεκτρικοί Καθρέφτες, Υδραυλικό τιμόνι, Συναγερμός, Parctronic.ΔΙΖΩΝΙΚΟΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ, 6 ΑΡΙ ΣΑΖΜΑΝ, 10 ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ, ΥΔΤ.ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΛ/ΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ,

To parctronic ειναι εργοστασιακό? Επίσης εχει θερμαινόμενα καθισματα απο τις φωτο που βλεπετε? Τα χιλιομετρα ειναι πανευκολο να γυρισουν πισω????? Αν υπάρχει και κάποιο αξιοπιστο συνεργείο για ελεγχο του αυτ/του που συστηνεται απο Θεσσαλονικη θα σας ημουν ευγνωμων! Ευχαριστω εκ των προτερων παιδιά για τις απαντησεις σας! (το αμαξι που εχω τωρα ειναι 1 BMW 318 coupe 2000cc 150 ps 2005)

post-14219-0-15729400-1298226103_thumb.j

post-14219-0-46912000-1298226107_thumb.j

post-14219-0-00729500-1298226111_thumb.j

post-14219-0-69663000-1298226115_thumb.j

post-14219-0-58176100-1298226123_thumb.j

post-14219-0-33517400-1298226127_thumb.j

post-14219-0-08709400-1298226133_thumb.j

post-14219-0-25636600-1298226139_thumb.j

post-14219-0-92586700-1298226143_thumb.j

post-14219-0-56647100-1298226149_thumb.j

Edited by Supersakis
Link to comment
Share on other sites

VW GOLF GTI 2006 μοντέλου με 8.500.

Μηπως λείπει καποιο μηδενικο απο τα χλμ?

Πηρα τηλεφωνο και ειναι αυτα τα χιλιομετρα του.:thumbsup:, τι να πω το δειχνει και η φωτο..

Edited by Supersakis
Link to comment
Share on other sites

VW GOLF GTI 2006 μοντέλου με 8.500.

Μηπως λείπει καποιο μηδενικο απο τα χλμ?

Οντως ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα για σχεδον 5 χρονων αυτοκινητο...κατι 'βρωμαει' ψαξτο πολυ πριν το παρεις!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα για σχεδον 5 χρονων αυτοκινητο...κατι 'βρωμαει' ψαξτο πολυ πριν το παρεις!

Σπυρο και εμενα μου φανηκε κουφο!! Τα χιλιομετρα μπορουν να πειραχτουν, γνωριζει καποιος ηλεκτρολογος?

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο και εμενα μου φανηκε κουφο!! Τα χιλιομετρα μπορουν να πειραχτουν, γνωριζει καποιος ηλεκτρολογος?

Ανετα μπορουν να πειραχτουν...το εχω δει να το κανουν(οχι σε Golf σε πιο παλιο αμαξι).Ας απαντησει ομως και καποιος ηλεκτρολογος η γνωστης.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ...παρε το νουμερο πλαισιου και πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια της περιοχης οπου πουλιεται και ρωτα το τελευταιο σερβις στα ποσα χιλιομετρα εγινε και τσεκαρε μετον αριθμο τι εχει ζητηζσει απο ανταλλακτικα και τι βλαβες παρουσιασε...που αν εχει οντως τοσα λιγα χιλιομετρα.εγω θα ανυσηχουσα μην εχει κολλησει η μηχανη..χαχαχα

θερμενομενα εχει φαινεται απτις φωτο...επισης προσεχε την τιμη...υπαρχει ενα στα 12 στο*μη επιτρεπόμενο @ URL* ενα μαυρο οπυ ειναι ευκαιρεια και dsg...τα κλμ γυρνανε με ενα vagcom η απλα και μετο τεστερ της αντιπροσωπειας και σε 0000000 αμα θελεις απλα αυτος ηταν η απληστος η λεει αληθεια..θα φανει απτο μποοκ σερβι και το αρχειο της αντιπροσωπεις που πηγαινε για σερβισ.εκτος και αν τοπουλαει η αντιπροσωπεια και ειναι και αυτοι στο κολπο..:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Ανετα μπορουν να πειραχτουν...το εχω δει να το κανουν(οχι σε Golf σε πιο παλιο αμαξι).Ας απαντησει ομως και καποιος ηλεκτρολογος η γνωστης.

Το χαρτι του ΚΤΕΟ λογικα δεν θα λεει τα χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους! Επειδη ενδιαφερομαι για αγορά ενος VW GOLF GTI 2006 μοντέλου με 8.500 χλμ που εχω βρει σε αγγελία, μπορείτε να μου πείτε γνώμες για το αυτοκίνητο, που "πονάει" σε βλάβες και γενικότερα τι θα πρέπει να προσεξω.. Τωρα για τα χιλιόμετρα μου κανει εντυπωση οτι ειναι τοσο λίγα... Παραθετω και μερικες φωτο.

Ο εξοπλισμός :

Προβολείς ομίχλης, Βιβλίο service, Οροφή Ηλεκτρική / Ηλιου, Κλιματισμός(A/C), ABS, Ηλεκτρικά παράθυρα, Immobilizer, Ζάντες, ESP, Κεντρικό κλείδωμα, Ηλεκτρικοί Καθρέφτες, Υδραυλικό τιμόνι, Συναγερμός, Parctronic.ΔΙΖΩΝΙΚΟΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ, 6 ΑΡΙ ΣΑΖΜΑΝ, 10 ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ, ΥΔΤ.ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΛ/ΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ,

To parctronic ειναι εργοστασιακό? Επίσης εχει θερμαινόμενα καθισματα απο τις φωτο που βλεπετε? Τα χιλιομετρα ειναι πανευκολο να γυρισουν πισω????? Αν υπάρχει και κάποιο αξιοπιστο συνεργείο για ελεγχο του αυτ/του που συστηνεται απο Θεσσαλονικη θα σας ημουν ευγνωμων! Ευχαριστω εκ των προτερων παιδιά για τις απαντησεις σας! (το αμαξι που εχω τωρα ειναι 1 BMW 318 coupe 2000cc 150 ps 2005)

Τα km γυρίζουν για πλάκα, αλλά τέτοια ακραία περίπτωση μπορείς σχετικά εύκολα να την ελέγξεις. Ένα αμάξι που βάσει ηλικίας θα έπρεπε λογικά να έχει δεκαπλάσια km από αυτά που δηλώνει, το δείχνει παντού. Οι φθορές από αναλώσιμα όπως τακάκια, δίσκοι, αναρτήσεις έως σημεία στο εσωτερικό (φθορά στο ύφασμα, στους διακόπτες, στο τιμόνι κτλ) ή στο εξωτερικό (χρώμα, χώρος μηχανής κτλ) θα πρέπει να είναι τεράστιες και δύσκολα μπαίνει κανείς στη διαδικασία να τα αλλάξει όλα αυτά. Ένα αμάξι με 8500κμ δε θα πρέπει ούτε το τιμόνι να έχει "γυαλίσει", ούτε το μπακετ να έχει τσακίσει και πολλά ακόμα.

Επίσης θεωρώ τουλάχιστον ανοησία να γυρίσεις km σε τέτοιο ακραίο σημείο που βάζει σε σκέψη τον καθένα. Δεν κερδίζει τίποτα κιόλας ο πωλητής με αυτό τον τρόπο. Αν υπάρχει και μια πειστική δικαιολογία από τον πωλητή, ίσως είναι περίπτωση.

Τα καθίσματα είναι θερμαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ...παρε το νουμερο πλαισιου και πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια της περιοχης οπου πουλιεται και ρωτα το τελευταιο σερβις στα ποσα χιλιομετρα εγινε και τσεκαρε μετον αριθμο τι εχει ζητηζσει απο ανταλλακτικα και τι βλαβες παρουσιασε...που αν εχει οντως τοσα λιγα χιλιομετρα.εγω θα ανυσηχουσα μην εχει κολλησει η μηχανη..χαχαχα

θερμενομενα εχει φαινεται απτις φωτο...επισης προσεχε την τιμη...υπαρχει ενα στα 12 στο*μη επιτρεπόμενο @ URL* ενα μαυρο οπυ ειναι ευκαιρεια και dsg...τα κλμ γυρνανε με ενα vagcom η απλα και μετο τεστερ της αντιπροσωπειας και σε 0000000 αμα θελεις απλα αυτος ηταν η απληστος η λεει αληθεια..θα φανει απτο μποοκ σερβι και το αρχειο της αντιπροσωπεις που πηγαινε για σερβισ.εκτος και αν τοπουλαει η αντιπροσωπεια και ειναι και αυτοι στο κολπο..:yahoo:

Ουπς, παρα πολυ σωστη σκέψη! Θα ρωτησω οντως που πηγαινε για σερβις το αυτ/το και απο εκει θα λυθει το θεμα 100%. Σε ευχαριστω παρα πολυ για την συμβουλη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ...παρε το νουμερο πλαισιου και πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια της περιοχης οπου πουλιεται και ρωτα το τελευταιο σερβις στα ποσα χιλιομετρα εγινε και τσεκαρε μετον αριθμο τι εχει ζητηζσει απο ανταλλακτικα και τι βλαβες παρουσιασε...που αν εχει οντως τοσα λιγα χιλιομετρα.εγω θα ανυσηχουσα μην εχει κολλησει η μηχανη..χαχαχα

θερμενομενα εχει φαινεται απτις φωτο...επισης προσεχε την τιμη...υπαρχει ενα στα 12 στο*μη επιτρεπόμενο @ URL* ενα μαυρο οπυ ειναι ευκαιρεια και dsg...τα κλμ γυρνανε με ενα vagcom η απλα και μετο τεστερ της αντιπροσωπειας και σε 0000000 αμα θελεις απλα αυτος ηταν η απληστος η λεει αληθεια..θα φανει απτο μποοκ σερβι και το αρχειο της αντιπροσωπεις που πηγαινε για σερβισ.εκτος και αν τοπουλαει η αντιπροσωπεια και ειναι και αυτοι στο κολπο..:yahoo:

Το οδόμετρο διορθώνεται, αλλά ούτε με τον ένα ούτε με τον άλλο τρόπο που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο ειναι ελληνικό και Α' χερι απο αντιπροσωπεια.Ηταν δευτερο αυτ/το και κινιοταν μονο σαββατο- κυριακή. Εχει γινει μονο μια φορα αλλαγή λαδιών! Αυριο θα παω να το τσεκάρω και είδομεν! Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφορίες αν και νέος στον κόσμο της VW, ελπίζω να μην το μετανιώσω...:yahoo:

Edited by Supersakis
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο ειναι ελληνικό και Α' χερι απο αντιπροσωπεια.Ηταν δευτερο αυτ/το και κινιοταν μονο σαββατο- κυριακή. Εχει γινει μονο μια φορα αλλαγή λαδιών! Αυριο θα παω να το τσεκάρω και είδομεν! Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφορίες αν και νέος στον κόσμο της VW, ελπίζω να μην το μετανιώσω...:yahoo:

Μια φορά αλλαγή λαδιών σε 5 χρόνια δεν είναι και πολύ καλό πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εδω επειδη τα χλμ ειναι πολυ λιγα, αν ειναι πειραγμενα? Πρεπει να μιλαμε για ηλιθιο πωλητη, γιατι αν πειραξεις χλμ πρεπει να εισαι και σε λογικα πλαισια.

ή να ειναι εισαγωγης απο Γερμανια, πιασε το αυγο και κούρεψε το.

Αυτο ειναι?

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1249362/

Καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά αλλαγή λαδιών σε 5 χρόνια δεν είναι και πολύ καλό πράγμα...

Τι να πω ρε γμτ, οντως συμφωνω σε αυτό...

Εδω επειδη τα χλμ ειναι πολυ λιγα, αν ειναι πειραγμενα? Πρεπει να μιλαμε για ηλιθιο πωλητη, γιατι αν πειραξεις χλμ πρεπει να εισαι και σε λογικα πλαισια.

ή να ειναι εισαγωγης απο Γερμανια, πιασε το αυγο και κούρεψε το.

Αυτο ειναι?

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/cl...s/view/1249362/

Καλη τυχη

Ναι αυτο ειναι, οχι δεν ειναι απο γερμανία, αν ηταν ουτε που θα με ενδιεφερε γιατι χανεται το ιστορικο του αυτ/του. Οντως θα πρεπει να ειναι πολυ "κουτός" και να κανουν τετοια "λαδιά".:yahoo:. Αλλα αυτα τα εξτρα οργανα και τα ηχεία με ενισχυτη με προβληματιζουν για "ανήσυχο" κάτοχο....Θα το προτιμουσα μαμα..

Edited by Supersakis
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο ειναι ελληνικό και Α' χερι απο αντιπροσωπεια.Ηταν δευτερο αυτ/το και κινιοταν μονο σαββατο- κυριακή. Εχει γινει μονο μια φορα αλλαγή λαδιών! Αυριο θα παω να το τσεκάρω και είδομεν! Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφορίες αν και νέος στον κόσμο της VW, ελπίζω να μην το μετανιώσω...:yahoo:

Να μην βιαστεις και να το τσεκαρεις και να το ξανατσεκαρεις σε δικο σου συνεργειο και δικο σου μαστορα οτι και να σου λενε στην αντιπροσωπεια.Επειδη εψαχνα 6 μηνες για μεταχειρισνενο για τον πατερα εχω ακουσει τα απιστευτα απο πωλητες,για αμαξια που ηταν διαλυμενα οταν τα ελεγχα σε συνεργειο,φανοποειο κτλ.Απο εμπειρια στο λεω.Ψαξτο φιλε ψαξτο!Το αμαξι ειναι εντυπωσιακο αλλα κρατα 'πισινη'!

(και κατι αλλο τα πολυ καλα αμαξια συνηθως οι αντιπροσωποι τα δινουν στα ΄δικα΄ τους ατομα...)Φιλικα στα λεω και χωρις διαθεση να σε ξενερωσω αλλα πολλες φορες η εικονα δεν λεει παντα την αληθεια και ο ενθουσιασμος ειναι κακος συμβουλος.

Link to comment
Share on other sites

Επισης υπάρχει και Parctronic μπροστά? Γενικά η VW ειχε στον εξοπλισμό της μανίσιο Parctronic η ειναι after market τοποθετημενοι?

Να μην βιαστεις και να το τσεκαρεις και να το ξανατσεκαρεις σε δικο σου συνεργειο και δικο σου μαστορα οτι και να σου λενε στην αντιπροσωπεια.Επειδη εψαχνα 6 μηνες για μεταχειρισνενο για τον πατερα εχω ακουσει τα απιστευτα απο πωλητες,για αμαξια που ηταν διαλυμενα οταν τα ελεγχα σε συνεργειο,φανοποειο κτλ.Απο εμπειρια στο λεω.Ψαξτο φιλε ψαξτο!Το αμαξι ειναι εντυπωσιακο αλλα κρατα 'πισινη'!

(και κατι αλλο τα πολυ καλα αμαξια συνηθως οι αντιπροσωποι τα δινουν στα ΄δικα΄ τους ατομα...)Φιλικα στα λεω και χωρις διαθεση να σε ξενερωσω αλλα πολλες φορες η εικονα δεν λεει παντα την αληθεια και ο ενθουσιασμος ειναι κακος συμβουλος.

Συμφωνω απολυτα σε ο,τι αναφέρεις και ασφαλώς είμαι συγκρατημένος φιλε μου! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες- συμβουλες σου!

Link to comment
Share on other sites

koita kaiαυτο...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1183292/

βρε πασσατερ το εχω δει με τα ματια μου στο τεστερ της αντιπροσωπειας καθαροτατα...δεν σκεφτηκα να βγαλω φωτογραφια βεβαια ο βλακας γιατι μαλλον εδω μονο ετσι πρεπει να μιλαμε..αλλα το βλεπω και στο vagcom μου απλα δεν το εχω register ekdosh γι να τα αλλαξω αλλιως θα τ αειχα αλλαξει ηδη...

Link to comment
Share on other sites

koita kaiαυτο...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1183292/

βρε πασσατερ το εχω δει με τα ματια μου στο τεστερ της αντιπροσωπειας καθαροτατα...δεν σκεφτηκα να βγαλω φωτογραφια βεβαια ο βλακας γιατι μαλλον εδω μονο ετσι πρεπει να μιλαμε..αλλα το βλεπω και στο vagcom μου απλα δεν το εχω register ekdosh γι να τα αλλαξω αλλιως θα τ αειχα αλλαξει ηδη...

Δεν πρέπει να μιλάμε μόνο με φωτογραφίες απαραίτητα, αλλά καλό θα ήταν να το δηλώνουμε όταν δεν είμαστε απολύτως σίγουροι για να μη γίνονται παρεξηγήσεις. Δε συμφωνείς ? Όχι μόνο εσύ, όλοι.

Αυτό που είδες στο VCDS και στο VAS της αντιπροσωπείας γίνεται μόνο μια φορά σε κάθε καντράν και όταν το καντράν δεν έχει γράψει πάνω από 100km (σε καινούρια αυτοκίνητα δλδ ή σε αλλαγή καντράν). Είναι για να παραδίδουν τα καινούρια αυτοκίνητα με μηδενισμένο καντράν, άσχετα αν δεν το κάνουν πάντα. Κρατάω μια επιφύλαξη για τις λεπτομέρειες μιας και δεν είναι η δουλειά μου, αλλά η γενική ιδέα αυτή είναι.

Για να "πειράζεις" τα km όσες φορές θες προς τα πάνω ή προς τα κάτω υπάρχουν άλλα "μηχανάκια" που προφανώς όχι μόνο δεν είναι επίσημα, αλλά είναι και παράνομα.

Επίσης αν το καλώδιό σου δεν ήταν registered δε θα δούλευε. Registered είναι αλλά "σπασμένο". Και γνήσιο να το αγόραζες από τη ross-tech τα ίδια θα έκανε.

http://www.ross-tech.com/vag-com/faq_1.html

1.11 Can I use VCDS to roll back my electronic odometer?

No. A brand new instrument cluster (with less than 100 km / 62 miles on it) can be rolled forward, one time only. Of course, this assumes that the instrument cluster is "diagnostics capable". Not all instrument clusters with electronic odometers are.

Τα χαιρετίσματά μου.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

αρα γινεται εστω και μια φορα οπως λες και απο την αντιπροσωπεια...αρα και εγω αυτο που ειδα στη ν αντιπροσωπεια μου ηατν σωστο...εγω επισης δεν αναφερθηκα το ποσες φορες γινεται αλλα οτι γινεται!! λαθος εκανα γι ανα ακριβολογουμε στο νουμερο χιλμετρω που μπορεις να τα πειραξεις..παντως στο νησι μου ενημερωτικα εχει γινει....πολλες φορες...κατα απαιτηση των πελατων βεβαια

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

αρα γινεται εστω και μια φορα οπως λες και απο την αντιπροσωπεια...αρα και εγω αυτο που ειδα στη ν αντιπροσωπεια μου ηατν σωστο...εγω επισης δεν αναφερθηκα το ποσες φορες γινεται αλλα οτι γινεται!! λαθος εκανα γι ανα ακριβολογουμε στο νουμερο χιλμετρω που μπορεις να τα πειραξεις..παντως στο νησι μου ενημερωτικα εχει γινει....πολλες φορες...κατα απαιτηση των πελατων βεβαια

Λέω καλύτερα να σου δώσω λίγο χρόνο να το ξαναδιαβάσεις και να το σκεφτείς γιατί μάλλον δεν το έκανες το τελευταίο...

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

χαχα

ναι και εγω σου λεω οτι γινεται γιατι ημου κει και το ειδα,οταν ξανακατεβω στο νησι μου θα περασω απτην αντιπροσωπεια και θα βγαλω και φωτογραφεια την επιλογη που εχει και που μπορει να επεμβει και να γυρισει τα κλμ ..και δεν εχουμε κανα τυχαιο στο μαγαζι στο νησι αλλα γατα...μεσω υπολογιστη γινοτανε αυτο το θυμαμαι..εχω κανει πολλες μαιμουδιεςεκει με το 4 ..επισης ποιο παλια γραφανε σε καποιο θεμα οτι τα κλμ μπορεις να τα δεις και απο αλλου εκτος του κοντερ.υπαρχει και αλλος εγκαφαλος οπου καταγραφονται αλλα δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτον..αλλα δηλωνω οτι δεν το εχω τσεκαρει το θεμα απλα το διαβασα εδω μεσα... για το δευτερο μερος που κρατιουνται ...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.