Jump to content
SevenEleven

Golf 5 Gt Vs Gti Μεταχειρισμένο

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

Όπως ίσως έχετε δει σε άλλο θέμα, την ψάxνω λίγο να δώσω το mk5 Fsi μου και να πάρω ένα μτχ GTI. Κυρίως λόγω του σήματος του GTI (600 γιουρο) άρχισα να σκέφτομαι και το GT (σήμα 220 γιουρο). Όπως σας είπα έχω ένα απωθημένο με τα άλογα μετα απο 5 χρόνια καταπίεσης με τα 90 μουλάρια του (κατα τα άλλα εξαιρετικού) fsi :frantics:

Καθοριστικό ρόλο στην επιλογή θα παίξει και η αξιοπιστία. Έχω την εντύπωση ότι ο TFSI του GTI είναι πιο αξιόπιστος από τον TSI 170.. Αν πάω σε GT από ποια χρονιά και μετά να ψάξω; Έβγαλε τίποτα ο TSI τα πρώτα χρόνια; Μήπως να πάω ακόμα πιο κάτω, στον 140ρη?

Σημειωτέον ότι το αμάξι θα είναι για καθημερινή χρήση και ότι πρώτα ο Θεός, σε 1-2 χρόνια θα φιλοξενεί μια μικρή οικογένεια. Μετατροπές κλπ δεν μου αρέσουν. Δίνω μέχρι 15.000.

Ποια η γνώμη σας? Ποιο να προτιμήσω? Είναι μεγάλη η διαφορά GTI - GT?

Κάτοχοι και μη, βοήθεια παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

απλα το gti me to gt δεν εχουν καμια σχεση..αν μπορεις να αντεξεις το σημα 600ευρο να παρεις το gti..καταναλωση ιδια εχουν πανω κατω..

Link to comment
Share on other sites

Με 15000 μπορεις να παρεις Golf V Gti με αρκετα χιλιομετρα..

Μπορεις επεισης να βρεις Golf Vi Tsi (122-160) με λιγοτερα χιλιομετρα και αρκετα αξιοπιστο.

Τα Gti ειναι ασυμφορα πιστευω,δεν ειναι μονο το σημα. Ειναι η ασφαλεια, η βενζινη..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αλλοι εχουν nova πληρωνουν 60 ευρο το μηνα! εγω το σκεφτηκα και ειπα αν βαλω 50 ευρο το μηνα στην ακρη ουαλα στους 12 μηνες εχω το σημα....αφου εχω τη δυνατοτητα να πληρωσω 50 ευρο για την διασκεδαση μου το μηνα ας ειναι τουλαχιστον σε κατι που να μου αρεσει...εξου και τοgti λεγεται JOY MACHINE .....ΔΕς το κατι,σαν ps3 που ειναι φun μονο για τον οδηγο του...

τωρα το θεμα που ανοιξες υπαρχουν 2 .μηπως να ζητουσες ν ακλειδωσει αυτο και να διαβαζες τα αλλα..γιατι να ξαναγραφουμε γιατι το γτι σαν αγορα και γιατι το γτ ..οκ βαλε την ερωτηση σου στο αλλο θεμα γιατι χανομαστε με τα πολλα θεματα για το πιδιο περιπου πραγμα....

ps και εγω ειχα μπουχτισει με το 1.4 και για αυτο δεν ξαναπηρα ποτε μου και 1000 αλογα ν αητανε

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το άλλο θέμα δεν είναι δικό μου, αλλά αν μπορεί καποιος mod να το στείλει εκεί ΟΚ.

6αρι με 15k? Μακάρι αλλά δύσκολο το βλέπω..

Φίλε και Νοβα πληρώνω...να δω τι θα κόψω για να βγαίνω :frantics:

Καμιά γνώμη για το GT?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το άλλο θέμα δεν είναι δικό μου, αλλά αν μπορεί καποιος mod να το στείλει εκεί ΟΚ.

6αρι με 15k? Μακάρι αλλά δύσκολο το βλέπω..

Φίλε και Νοβα πληρώνω...να δω τι θα κόψω για να βγαίνω :startle:

Καμιά γνώμη για το GT?

μια χαρα και το GT το εχω 4 χρονια ειναι διαφορετικο σε σχεση με το GTI εκτος απο τον κινητηρα καιει πιο πολυ βενζινη πιο ακριβο σημα πιο ακριβη ασφαλεια πιο ακριβα σερβις..αν τα αντεχεις ολα αυτα παρε το GTI αλλα αν οχι και οι απαιτησεις σου ειναι πιο μικρες παρε GT 170 αν εχεις ακομα πιο μικρες απαιτησεις 140 tsi και ακομα πιο μικρες 122 tsi..τωρα απο αποψη επιδοσεων με GT εισαι πιο κοντα σε GTI απο οτι το 140 tsi..ολα ειναι θεμα επιλογων καλες τιμες υπαρχουν και σε GT-TSI και σε GTI..

Link to comment
Share on other sites

φιλε το θεμα ειναι απλο οτι αντεχεις παιρνεις.

ακριβος ενα χρονο νωριτερα ειχα το ιδιο διλλημα οι τιμες πανω κατω ειναι αρκετα κοντα οπως και τοτε μιας και τα 2000cc ειναι δυσκολα στη μεταπωληση,στο gti θες κανα 1000-1500 παραπανω το χρονο,εγω προτημησα παντως το gt και δεν το μετανιωσα βρηκα ενα 12/2007 με τα 170hp με λιγα χιλιομετρα και ειμαι πραγματικα απολυτα ευχαρηστημενως οσο για καταναλωση θα διαφωνησω με τα παραπανω που εχουν γραψει μιας και επιδη εχει ενας γνωστος μου το gti η καταναλωση ειναι 1-2 λιτρα στα 100 χιλ παραπανω απο οτι στο gt,τελος το gti ειναι σιγουρα πιο μουρατο και φυσικα και πιο γκαζατο σαν αμαξι.

ο βασικοτερος λογος που δεν πηρα το gti ειναι οτι λογω του οτι εχω ενα παιδακι η γυναικα μου δουλευει 5 ωρες για να προλαβενουμε να το περνουμε απο παιδικο σταθμο, και αμοιβεται με το βασικο......οποτε εαν επερνα το gti θα επρεπε να δουλευει 3 μηνες για το gti......οποτε gt και ολα καλα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

6αρι με 15k? Μακάρι αλλά δύσκολο το βλέπω..

Μαλλον δεν εχεις ψαξει καθολου για να το λες αυτο.. Υπαρχουν αρκετα 6ρια στο ιντερνετ με -15.000+ \

Link to comment
Share on other sites

φιλε το θεμα ειναι απλο οτι αντεχεις παιρνεις.

ακριβος ενα χρονο νωριτερα ειχα το ιδιο διλλημα οι τιμες πανω κατω ειναι αρκετα κοντα οπως και τοτε μιας και τα 2000cc ειναι δυσκολα στη μεταπωληση,στο gti θες κανα 1000-1500 παραπανω το χρονο,εγω προτημησα παντως το gt και δεν το μετανιωσα βρηκα ενα 12/2007 με τα 170hp με λιγα χιλιομετρα και ειμαι πραγματικα απολυτα ευχαρηστημενως οσο για καταναλωση θα διαφωνησω με τα παραπανω που εχουν γραψει μιας και επιδη εχει ενας γνωστος μου το gti η καταναλωση ειναι 1-2 λιτρα στα 100 χιλ παραπανω απο οτι στο gt,τελος το gti ειναι σιγουρα πιο μουρατο και φυσικα και πιο γκαζατο σαν αμαξι.

ο βασικοτερος λογος που δεν πηρα το gti ειναι οτι λογω του οτι εχω ενα παιδακι η γυναικα μου δουλευει 5 ωρες για να προλαβενουμε να το περνουμε απο παιδικο σταθμο, και αμοιβεται με το βασικο......οποτε εαν επερνα το gti θα επρεπε να δουλευει 3 μηνες για το gti......οποτε gt και ολα καλα!!!!!!!!!!

ορισμενοι το εχετε ξεφτυλισει εντελος..τουλαχιστων αφου δεν εχετε αντικειμενικη αποψη μην την λετε σε δημοσιο χωρο γαμωτο.ακου 1-2 λιτρα πανω μεση καταναλωση..πηγαινε ενα ταξιδι με ενα gti και ενα με το gt θα εκπλαγεις δυσαρεστα αν δεις το gti να ειναι ιδια με την δικια σου.εχω εμπειρια και απο τα 2 αυτοκινητα και οχι μονο..μεσα στην πολη το δεχομαι αλλα η μεση καταναλωση θα κυμενεται το πολυ 0,5 με 1 λιτρο.και αυτο αναλογα με την χρηση.εντελος φιλικα και με συμβουλευτικο χαρακτηρα Ανεστης

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου τα δύο αυτοκίνητα δεν συγκρίνονται. Μπορέι οι επιδόσεις του gt να είναι κοντα στο gti αλλά μέχρις εκεί. Δεν συγκρίνονται ούτε στο πάτημα, ούτε στην αίσθηση όταν τα οδηγείς, ούτε στην αξιοπιστία (απλά στο gti δεν υπάρχουν τα προβλήματα με τις βαλβίδες, το κιβώτιο κ.λ.π).

Οταν ήταν να αγοράσω το golf που έχω προβληματίστηκα ανάμεσα στο gt και το gti. Όταν τα οδήγησα η απόφαση ήταν πλύ εύκολη υπέρ του gti.

Τώρα βέβαια αν το κόστος χρήσης είναι πρώτο στις προτεραιότητές σου ίσως η λύση του 140 ή του 122 να είναι ποιο κοντά σε σένα. ¨οσον αφορά ττο κόστος ασφάλισης η διαφορά είναι πολύ μικρή σε σχέση με τα κυβικά.

Link to comment
Share on other sites

ορισμενοι το εχετε ξεφτυλισει εντελος..τουλαχιστων αφου δεν εχετε αντικειμενικη αποψη μην την λετε σε δημοσιο χωρο γαμωτο.ακου 1-2 λιτρα πανω μεση καταναλωση..πηγαινε ενα ταξιδι με ενα gti και ενα με το gt θα εκπλαγεις δυσαρεστα αν δεις το gti να ειναι ιδια με την δικια σου.εχω εμπειρια και απο τα 2 αυτοκινητα και οχι μονο..μεσα στην πολη το δεχομαι αλλα η μεση καταναλωση θα κυμενεται το πολυ 0,5 με 1 λιτρο.και αυτο αναλογα με την χρηση.εντελος φιλικα και με συμβουλευτικο χαρακτηρα Ανεστης

ναι sorry για μεσα στη πολη ηθελα να πω στην εθνικη ολα πανω κατω κοντα ειναι αλλα μη τρελενεσε δεν πρεπει να θεωρεις ξεφτυλισμα μιας και μονο σου το λες οτι μεσα στη πολη ειναι λογικο να δεις 1-2 λιτρα διαφορα

Link to comment
Share on other sites

ναι sorry για μεσα στη πολη ηθελα να πω στην εθνικη ολα πανω κατω κοντα ειναι αλλα μη τρελενεσε δεν πρεπει να θεωρεις ξεφτυλισμα μιας και μονο σου το λες οτι μεσα στη πολη ειναι λογικο να δεις 1-2 λιτρα διαφορα

Για μέσα στην πόλη κανένα από αυτά δεν κάνει. Ένα μεταχειρισμένο panda ή seicento είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν εξαιρεσεις καποια προβληματακια με συγχρονιζε 2ας και ενα προβλημα στην στεγανοποιηση του ψευδοκαπακου. κατα τα αλλα το αυτοκινητο ειναι πολυ καλο golf gt 170 του 2006. Επειδη ρωτησες από ποια χρονολογια και μετα ολα τα ιδια ειναι. Και ενος φιλου 12/2007 τα ιδια προβληματα με εμενα ειχε. Ολα αυτα συνηθως βγαινουν εντος εγγυησης και εισαι ok. Αρκει βεβαια να εχουν επισκευαστει σωστα

Link to comment
Share on other sites

gt φιλε μου και με προγραμματακι κτλ πατας κατω μαμα gti και εχεις και τη μαγκια οτι εχεις 1.000 πως να το κανουμε ειναι ο κινητηρας που πηρε ολους τους τιτλους!

να δεις πως θα χαμογελας σε καθε αρχη του χρονου..και μη χεχναμε οτι το παιδι δεν κανει καθε μερα ταξιδι :frantics:

Link to comment
Share on other sites

τωρα πως φτασαμε να λεμε οτι εχουν ιδια καταναλωση τα 1.4 κ τα 2.0 δε μπορω να καταλαβω εκτος κ αν ολα τα χλμ ειναι σε εθνικη οδο.

το GTI ειναι καλυτερο σε ολα.το GT ειναι πιο οικονομικο σε ολα.

τωρα αν παρει κανεις GTI κ το πεταξει κ ενα υγραεριο εκει αλλαζει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγαπητε εν χριστο αδερφε ημων ΜΟΥΡΗ.φτασαμε μετα απο κλινικες μελετες και ερευνες πολλων ετων στα πυρινικα εργαστηρια μας, να λεμε οτι το gti σε ταξιδι εχει την ιδια καταναλωση με το gt,σε πολη μεσα το gti καιει περισσοτερο οχι τοσο ομως που να ειναι εμποδιο σε καποιον που εχει να επιλεξει αναμεσα στα 2.φυσικα οι μελετες και τα εργαστηρια ειναι παπατζα..απλα καναμε συγκρισεις σε καταναλωση σε ταξιδια και πολη και ειδαμε που υστερουν.επησεις το gt σε ενα ταξιδι που θα το πιεσεις θα καψει περισσοτερο απ οτι το gti.

Link to comment
Share on other sites

αγαπη δεν μιλαω για ταξιδια με τελικες κ 180ρισματα μιλαω για μεσα στην πολη(το ανεφερα παραπανω).δεν ειναι τπτ το βλεπουμε κ απο το trip control.το GTI εχει τουλαχιστον 2-3 λιτρα παραπανω.κατω απο 12 δε το εχω δει μεσα σε κινηση.Αν καποιος δεν εχει προβλημα το GTI ειναι η τοπ λυση.ισως το GTI+lpg να ειναι και η πιο ιδανικη.

Link to comment
Share on other sites

τωρα πως φτασαμε να λεμε οτι εχουν ιδια καταναλωση τα 1.4 κ τα 2.0 δε μπορω να καταλαβω εκτος κ αν ολα τα χλμ ειναι σε εθνικη οδο.

το GTI ειναι καλυτερο σε ολα.το GT ειναι πιο οικονομικο σε ολα.

τωρα αν παρει κανεις GTI κ το πεταξει κ ενα υγραεριο εκει αλλαζει το πραγμα.

λοιπον αγαπητε εν χριστο αδερφε ημων ΜΟΥΡΗ.φτασαμε μετα απο κλινικες μελετες και ερευνες πολλων ετων στα πυρινικα εργαστηρια μας, να λεμε οτι το gti σε ταξιδι εχει την ιδια καταναλωση με το gt,σε πολη μεσα το gti καιει περισσοτερο οχι τοσο ομως που να ειναι εμποδιο σε καποιον που εχει να επιλεξει αναμεσα στα 2.φυσικα οι μελετες και τα εργαστηρια ειναι παπατζα..απλα καναμε συγκρισεις σε καταναλωση σε ταξιδια και πολη και ειδαμε που υστερουν.επησεις το gt σε ενα ταξιδι που θα το πιεσεις θα καψει περισσοτερο απ οτι το gti.

συμφωνω +10000 και μην ξεχναμε οτι το πιεζει και παραπανω αν θελεις ...και δεν καταλαβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες.

Το δικό μου, 1.4 fsi 6/06 68k χιλιόμετρα πόσο είναι καλά να το δώσω; Το είχα πάρει 19k...

Πήγα σε κάτι μαντράδες στην περιοχή μου και μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα από τις τιμές που άκουσα :startle:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες.

Το δικό μου, 1.4 fsi 6/06 68k χιλιόμετρα πόσο είναι καλά να το δώσω; Το είχα πάρει 19k...

Πήγα σε κάτι μαντράδες στην περιοχή μου και μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα από τις τιμές που άκουσα :startle:

από μαντρά μαξ να πάρεις 4-5 χιλιάρικα ... ιδιώτη εάν είναι σε πολύ καλή κατάσταση μέχρι 6,5-7 ..

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ειναι για κλαματα οι πωλησεις..αυτην την εποχη.δεν αξιζει να δωσεις με την καμια.εγω αν δωασω ενα απο τα 2 αμαξια που εχω θα μεινω στα αυγα μου.δεν θα ασχοληθω προς το παρων για αγορα νεου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.