Jump to content
SevenEleven

Golf 5 Gt Vs Gti Μεταχειρισμένο

Recommended Posts

Με ένα συγκεκριμένο GTI DSG που έψαχνα δεν έγινε η δουλειά για ανταλλαγή! (Διαφορά αρκετή στα χρήματα)

Είχα όμως μια πρόταση:

Να δώσω το δικό μου MK5 FSI 90HP + 4,000 Euro για ένα

Mazda 3 MPS (260hp) 50.000khm (Άριστο)

Δεν είμαι υπέρ σε Mazda και δύσκολα – προσωρινά θα πάω σε κάτι τέτοιο αν είναι.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Στο άμεσο μέλλον είναι στο πρόγραμμα για ανταλλαγή με ΜΚ5 GTI ή MK6 GTI

Ανάλογος τις διαφορές στα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και τη δική μου γνώμη που είχα Tfsi, έχω Tsi και 20VT.

 

Η κατάσταση αυτή τη στιγμή, λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν έχεις οικονομική δυνατότητα τεράστια αλλά κινείτσαι στο μέσο όρο (θεωρώ ότι για να μπαίνεις στο δίλημμα Gt/Gti ισχύει)

είναι ιδανική για το 1.4Tsi, που με ΦΠΕ θα είσαι 220-250 άλογα αναλόγως αυτοκινήτου - μοτέρ κλπ.  Με σύγχρονα αμαξώματα και DSG6/7 αναλόγως μοντέλου.

 

Το S3 αν δεν δώσεις αρκετά λεφτά είτε στην αγγελία (έτοιμο) είτε έπειτα θα μείνεις μένα ΦΠΕ στα 260-270 άλογα, το πολύ. Παραπάνω θέλει χρήμα.

Είχα φτάσει 440-470 στο 20VT και το ξαναέκανα Κ04.

Σ' αυτά τα άλογα (260) η κατανάλωση είναι 11-14, η συντήρηση ενός μεταχειρισμένου S3 που καθόταν στη μάντρα θα σου κοστίσει αρκετά.

Ο 20VT είναι γερός αλλά το κόστος πολύ μεγάλο για να γίνει το S3 κούκλα όπως του αξίζει. (Μεγαλύτερο από καδένες, Ν75 και ψιλολόγια των 1.4Tsi)

 

Για Tfsi θα σου έλεγα να το ξεχάσεις. Θα ρίξεις αρκετά να το κάνεις αξιοπρεπές κι όταν θα έρχεται το φθινόπωρο και η εκκαθάριση θα μετανιώνεις.

Αργά ή γρήγορα θα το πουλήσεις. Δεν είναι τυχαία η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί. Παρατημένα επί έτη Tfsi στις μάντρες και σε garage.

 

Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις και αμάξι με 1,8Tfsi - Tsi μοτέρ. Καλό μοτέρ, βελτιώσιμο και σε καλές καρότσες (Α3, CC, Leon κλπ)

 

Όλα τα αμάξια και όλα τα μοτέρ έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Πάρε χαρτί και μολύβι δες τι θέλεις ακριβώς μέχρι που μπορείς να ανταπεξέλθεις

και ποτέ μην υπολογίσεις οριακά. Η ζωή, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, είναι δύσκολη και προβλέπεται να γίνει δυσκολότερη.

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω…

GTI MK5 Manual

Τι προβλήματα-συντηρήσεις βγάζει μετά τις 150,000khm???

Έχει καδένα ή ιμάντα χρονισμού?

Για να ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω με αυτά τα χιλιόμετρα σε ένα μεταχειρισμένο…

 

Με το κάθισμα από το GTI που φθείρεται με το μπες βγες τι γίνεται ?

Υπάρχει διαθέσιμη ταπετσαρία στην αντιπροσωπία ? Κόστος?

Edited by Costas47
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την αγορά μου!

Golf Mk5 Gti Manual 7/2006

Το δικό μου (FSI 90Hp) +3800 και είμαι με Gti …

Για καλή μου τύχη το αμάξι έχει 75000χιλ.!!(πραγματικά)

Και δεν έχει τίποτα πάνω είναι Full εργοστασιακό νομίζω από τα λίγα της Ελλάδος! 

 

Δεν υπήρχε σε site με αγγελίες  ούτε πουθενά!

Και τώρα σιγά σιγά μετά το απαραίτητο service ξεκινάμε για Upgrade....

Edited by Costas47
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και να το χαρείς !

Όταν ξεκινήσεις τις βελτιώσεις άνοιξε ενα θέμα εδώ για να ειναι συγκεντρωμένα εκει..

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=139

Σε περίπτωση που έχεις ερωτήσεις-απορίες για την βελτίωση καλύτερα να τεθούν στα θέματα βελτίωσης του GTi και οχι εδω..

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.