Jump to content
damarlakisat

Golf 4,5 - Χαμήλωμα (Ελατήρια, Λύσεις Κλπ )

Recommended Posts

καθολου ασχετο φιλε μου.οταν παραγγειλα το sport kit της kw για τον ibizουρα μου ειχε διαφορετικα κομματια για το 1400 και το 2λιτρο της χρονιας του.λογικο φυσικα λογω τεραστιας διαφορας βαρους.(καπου 100 κιλα πιο βαρυ το 2λιτρο).

ενα ακομα παραδειγμα= οταν τελικα το παραγγειλα μου δωσαν επιλογη 4 η 6 ποντων χαμηλωματος.η διαφορα των ελατηριων δεν ηταν στις σπειρες οπως και εγω απλοικα υπεθεσα,μιας και τα δυο ελατηρια ηταν κυριολεκτικα ιδια.ειχαν ομως διαφορα στις λιβρες τους και διναν αυτο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

δεν ξερω τι μαλακια παίχτηκε... αυριο τα βγάζω και βαζω ελατηρια H-R 4cm. αν δεν δω το αποτελεσμα που θελω θα αλλάξω και τα αμορτισέρ... με γερμανικα...ίσως zachs κόκκινα περφορμανs που ειναι πιο φτηνα απο τα bilstein...ο μηχανικός που μου τα εβαλε μου είπε κατι για τα αμορτισερ... για τις βάσεις τους πάνω στο θόλο.. μου άλλαξε λέει κατι πλαστικα στρογγυλά τα οποία ειναι 5cm.. τι ρόλο παίζουν αυτά... δεν το πολυκατάλαβα.. πάρε και φωτό ...

post-94-1154356871_thumb.jpgpost-94-1154356975_thumb.jpgpost-94-1154357015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Να σου πω,ουτε εγω ξερω τι ειναι αυτες οι βασεις.Παρε μια φωτο απο το πισω μερος.Δυστυχως δεν ειχα βγαλει πριν αλλαξω τα αμμορτισερ για να κανεις συγκριση.Αντε αυριο ελπιζω να το κανεις σαυρα το golf.Το μετρησα και με τα δαχτυλα(γελοιο αλλα τελως παντων)και ειναι 3 δαχτυλα η αποσταση.Μηπως τελικα μονο μπροστα εχεις προβλημα?

post-2572-1154368837_thumb.jpg

Edited by AMMWN
Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

Ίσως να εχω μόνο μπροστά λκαι να φταίνε τα αμορτισέρ που εβαλα ή αυτά τα λάστιχα που σου εδωσα στις φωτος..

αυριο θα δειξει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ φωτος που εχεις παραπανω φιλε 99% ειναι τα top mounts, και ειναι οι βασεις του αμορτισερ. Ειναι ελαστικες και αποροφουν και αυτες τμημα των κραδασμων. Δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξουν μαζι με τα αμορτησερ, εκτος και εχουν χαλασει.

Εαν τα ειχαν 'παιξει' οι δικες σου, μπορει με τα καινουρια topmount να σηκωθει λιγο το αυτοκινητο μπροστα... οχι ομως 4-5 εκατοστα....

1-1,5εκ ισως (και αυτο μονο αν οι προηγουμενες τα ειχαν παιξει εντελως)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

Ρε παιδια ... να σας δώσω τους κωδικούς απο τα ελατήρια και απο τα αμορτισέρ να μου πείτε αν ειναι για μκ3 1,4 '92 και αν όντως ειναι 4cm χαμηλώματος?

Αυτό που μου λένε οι περισσότεροι τώρα ειναι οτι τα αμορτισέρ ΄που έβαλα φταίνε και δεν κάθεται το αμάξι 4cm.. δεν παίρνουν τα αμορτισερ αυτα πάνω απο 2 cm χαμήλωμα.. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

έχει φορέσει κανείς ελατήρια apex σε 5αρι?? βρήκα απο ebay σε καλή τιμη για χαμήλωμα... τι ξέρουμε για αυτά? έχω το gt170 στόχος μου είναι λίγο χαμήλωμα χωρίς να γίνει πιο σκληρό όμως. κάνουν???

Link to comment
Share on other sites

έχει φορέσει κανείς ελατήρια apex σε 5αρι?? βρήκα απο ebay σε καλή τιμη για χαμήλωμα... τι ξέρουμε για αυτά? έχω το gt170 στόχος μου είναι λίγο χαμήλωμα χωρίς να γίνει πιο σκληρό όμως. κάνουν???

Για πιο μαλακά ελατήρια από τα Apex βάζεις Eibach.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

έχει φορέσει κανείς ελατήρια apex σε 5αρι?? βρήκα απο ebay σε καλή τιμη για χαμήλωμα... τι ξέρουμε για αυτά? έχω το gt170 στόχος μου είναι λίγο χαμήλωμα χωρίς να γίνει πιο σκληρό όμως. κάνουν???

Τα Apex είναι τα πιο μαλακά ελατήρια σε σχέση με HR & Eibach. Αρκετά καλά και ποιοτικά Ολλανδικά ελατήρια. Θα πρέπει όμως να συνδυαστούν και με τα ανάλογα αμορτισέρ δηλαδή ή Apex ή Bilstein, με αυτά τα 2 δουλεύουν καλά όπως και με τα Sahcs Perfomance που νομίζω όμως ότι δεν βγαίνουν πια.

Μπορείς να δεις και το παρακάτω site :

http://www.europerformance.co.uk/pages/products/search_car/product_sub.mhtml?car=vwgolf5;category=loweringsprings

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ..ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΛΑΤΗΡΙΑ (ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΟΣ) ΓΙΑ GOLF 6 122 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

:D

Link to comment
Share on other sites

Εχει χαμηλωσει κανενας το Golf V ? (με ελατηρια η κατι παρεμφερες ?)

Υπαρχουν αρνητικα ?

Ακουω οτι το αυτοκινητο θα χτυπαει στις λακουβες και οτι στις στροφες θα μπερδευεται το ESP... ?

Ευχαριστω

Τολης

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αν χαμηλωσεις το αμαξι θα κοπαναει περισσοτερο απο πριν.

ομως μπορεις να βαλεις μια οχι τοσο σκληρη αναρτηση ετσι ωστε να μην χασεις πολυ σε ανεση!

σιγουρα παιζει ρολο και η διασταση της ζαντας σου

ομως η συμπεριφορα του οχηματος στις στροφες θα σε χαροποιησει ιδιαιτερα!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αν χαμηλωσεις το αμαξι θα κοπαναει περισσοτερο απο πριν.

ομως μπορεις να βαλεις μια οχι τοσο σκληρη αναρτηση ετσι ωστε να μην χασεις πολυ σε ανεση!

σιγουρα παιζει ρολο και η διασταση της ζαντας σου

ομως η συμπεριφορα του οχηματος στις στροφες θα σε χαροποιησει ιδιαιτερα!

Δηλαδη ποσο να το χαμηλωσω ? Σε ποντους ?

Ζαντα 225/45/17

Link to comment
Share on other sites

3 3.5 ειναι μια χαρα μην πας για παραπανω!!

εγω αρχικα το ειχα 5 ποντους κατω και κυκλοφορουσα μονο σε κεντρικους επειδη εβρισκα!

3 ποντους που το εχω τωρα και διχνει ομορφο και παω παντου

Link to comment
Share on other sites

eibach 3cm και άγιος ο θεός. Πολύ καλό ελατήριο και αρκετά μαλακό θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Εχει χαμηλωσει κανενας το Golf V ? (με ελατηρια η κατι παρεμφερες ?)

Υπαρχουν αρνητικα ?

Ακουω οτι το αυτοκινητο θα χτυπαει στις λακουβες και οτι στις στροφες θα μπερδευεται το ESP... ?

Ευχαριστω

Τολης

Με ελατήρια μόνο ούτε που να το σκέφτεσαι. Θές κ αμορτισέρ. Εγώ παρόλο που το ήξερα, το έκανα (για οικονομικούς λόγους τότε) με HR κ σε λίγους μήνες δεν υπήρχε τίποτα κ πήγαινε βάρκα-γιαλό. Ό,τι ελατήρια κ να βάλεις το ίδιο θα γίνει αν αφήσεις τα δικά του αμορτισέρ. Θέλει bilstein sprint που έχουν πιο κοντά καλάμια όπως είπε κ ο Playmaker πιο πάνω. Εγώ μετά απο 6 μήνες που τα έβγαλα (HR-μαμα αμορτισέρ) να βάλω την PSS10, τα αμορτισέρ ήταν άχρηστα. Μια που τα πίεζες κ μια που έμεναν εκεί για πάντα... Δε δούλευε τπτ. Όσο για το αν θα είναι εντάξει μετά το "σωστό" χαμήλωμα απο θέμα συμπεριφοράς, μια χαρά θα είναι αλλά μη νομίζεις πως τα θετικά αποτελέσματα έρχονται απο το χαμήλωμα (αυτό πιο πολύ για μούρη είναι), το καλύτερο στήσιμο-δούλεμα που θα έχει το αμάξι-ανάρτηση μετά είναι που κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.