Jump to content
damarlakisat

Golf 4,5 - Χαμήλωμα (Ελατήρια, Λύσεις Κλπ )

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά 

 

Σας παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος, θέλω να χαμηλώσω το γολφ 5 που έχω βάζοντας μία αξιόλογη ανάρτηση, προτιμότερα coil over, 

αλλά να μην χάσει σε άνεση!! Το κάνω για να γίνει πίο όμορφο εξωτερικά!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβη Coilover variant 2-3, σωστα ρυθμισμενη δινει πολλα περιθωρια ανεσης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 

 

Σας παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος, θέλω να χαμηλώσω το γολφ 5 που έχω βάζοντας μία αξιόλογη ανάρτηση, προτιμότερα coil over, 

αλλά να μην χάσει σε άνεση!! Το κάνω για να γίνει πίο όμορφο εξωτερικά!

 

Ευχαριστώ

με ενα σετακι ελλατηρια 3,5-4 cm και 4 αμορτισερ χαμηλωματος θα ειναι κουκλα και δεν θα κοπαναει.Ασε τα κολοβερ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι χαμηλωμα ειδικά πάνω από 3 εκατοστά και άνεση, μόνο με καλή coilover μπορεί να επιτευχθεί. Ναι με μια καλή τετράδα ελατηριων / αμορτισέρ χαμηλωματος δε θα κοπαναει, αλλά αυτό το πολύ για τα πρώτα 5000χλμ. Μετά θα γίνεται όλο και πιο κουτσουρο και μόλις γράψουν 20000 θα φεύγει σφραγισμα. Όχι ότι με την coilover έχει μεγάλη διαφορά, αλλά τουλάχιστον εκεί μπορείς να ρυθμίσεις τουλάχιστον 2 3 σκάλες πιο μαλακά σε σχέση με ένα απλό χαμηλωματος. Προσωπική άποψη και εμπειρία έχοντας περάσει από eibach / bilstein sprint λεπτομπουκαλα και μετά σε pss9. Η kw όντως μπορούν να ρυθμιστουν καλύτερα με βάση και την άνεση.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο passatoukos χαμηλωμα και ανεση δεν πολυταιριαζουν. αν θες να κρατησεις ανεση ρηξ'το το πολυ 3.5 ποντους. αν πας σε ρυθμιζομενη πας για πολυ χαμιλωμα οπότε χανεις σε ανεση, και λογικο ειναι αν το εχεις 10 ποντους κατω.


Η άποψη μου είναι ότι χαμηλωμα ειδικά πάνω από 3 εκατοστά και άνεση, μόνο με καλή coilover μπορεί να επιτευχθεί. Ναι με μια καλή τετράδα ελατηριων / αμορτισέρ χαμηλωματος δε θα κοπαναει, αλλά αυτό το πολύ για τα πρώτα 5000χλμ. Μετά θα γίνεται όλο και πιο κουτσουρο και μόλις γράψουν 20000 θα φεύγει σφραγισμα. Όχι ότι με την coilover έχει μεγάλη διαφορά, αλλά τουλάχιστον εκεί μπορείς να ρυθμίσεις τουλάχιστον 2 3 σκάλες πιο μαλακά σε σχέση με ένα απλό χαμηλωματος. Προσωπική άποψη και εμπειρία έχοντας περάσει από eibach / bilstein sprint λεπτομπουκαλα και μετά σε pss9. Η kw όντως μπορούν να ρυθμιστουν καλύτερα με βάση και την άνεση.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

φιλε archon επειδη φοραω τις kw variant 2 , οντως οι kw μπορει να ρυθμιζονται καλητερα αλλα οσο να ναι οταν το κατεβασεις πολυ, το αυτοκινητο ειναι πολυ σφιχτό και χανεις σε ανεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι με μια καλή τετράδα ελατηριων / αμορτισέρ χαμηλωματος δε θα κοπαναει, αλλά αυτό το πολύ για τα πρώτα 5000χλμ. Μετά θα γίνεται όλο και πιο κουτσουρο και μόλις γράψουν 20000 θα φεύγει σφραγισμα.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

εχουνε περασει 5 αμαξια απο τα χερια μου,σε ολλα εβαλα χαμηλοτερη αναρτηση και τετοιο πραγμα ποτε δεν ειχα. 

 

BILSTEIN χοντρομπουκαλα,κιτρινα Κονι,fk σετακι κ.α και ποτε δεν κοπαναγε το αμαξι.Κοπανημα εντονο σε σημειο που θα ελεγες θα κοπει ο θολος ειχα με coilover αξιας μεχρι και 600 ευρω. Για coilover χωρις  κοπανημα παμε σε KW ρυθμιζομενη σε σκληροτητα η' BC.κοστιζουνε ομως αυτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχουνε περασει 5 αμαξια απο τα χερια μου,σε ολλα εβαλα χαμηλοτερη αναρτηση και τετοιο πραγμα ποτε δεν ειχα. 

 

BILSTEIN χοντρομπουκαλα,κιτρινα Κονι,fk σετακι κ.α και ποτε δεν κοπαναγε το αμαξι.Κοπανημα εντονο σε σημειο που θα ελεγες θα κοπει ο θολος ειχα με coilover αξιας μεχρι και 600 ευρω. Για coilover χωρις  κοπανημα παμε σε KW ρυθμιζομενη σε σκληροτητα η' BC.κοστιζουνε ομως αυτες.

Για ποσους ποντους χαμηλωμα μιλας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο μπορει καποιος να θελει να χαμηλωσει το αυτ/το του πανω απο 2-3 εκατοστα?

Καθαρα θεμα ομορφιας πιστευω.

Εγω εχω κατεβει 4-4.5 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ ρε πανοΥλη,θα σε παω και βολτα βα το δεις.

Καμια σχεση με τα μαμα,περνουσες πανω απο οτι ηθελες και δεν ακουγες τιποτα.

Αλλα οχι οτι ειναι κουδουνιστρα,νορμαλ,δεν χαλαει τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως,αλλα δινωντας 1200+ ευρω,που και παλι,ΠΟΤΕ δεν θα φτασει τα επιπεδα ανεσης π.χ sachs μαυρα.

Η sachs τα σταματτσε τα performance που ειτανε για χαμηλωμα και βγαζει μονο τα turing και τα Advance τα οποια δεν κανουνε για χαμηλωμα εκτος και αν το γκρικ πατεντε το επιβαλει αφου ακομα και τωρα θα δεις αναρτισαδες να σου λενε ......βαλε τα φθηνα αμορτισερ με κοντα ελατηρια και θα εισαι κομπλε...δεν χαλανε.

 

Εδω στην Λαρισα εχει τετοιους ''μαστορους'' με 30 χρονια μαγαζι και ΠΟΛΥ μεγαλο ονομα.

 

Αρκει να πουλησουνε τα λαμογια για να βγαλουνε λεφτα.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ποσους ποντους χαμηλωμα μιλας?

μεχρι 3,5 το πολυ 4 και με σετ ελατηρια-αμπρτισερ.

 

Οι coilover οι φθηνες ειναι κουτσουρακια.

 

Εχω βαλει παλαιοτερα αλλα και προσφατα οποτε δεν το προτεινω.

 

Εκτος και αν καποιος σκασει 1.500 ευρω για μια καλη τυπου BC,KW.

 

Πριν απο 2 χρονια ειχα βαλει σε focus ii μια coilover  K-SPORT,ρυθμιζομενη σε υψος και σκληροτητα με τιμη προσφορας 600 ευρω και κοντεψε το αμαξι να κοπει στην μεση ακομα και στην μαλακη ρυθμιση.Πρσφατα στο ιδο αμαξι μια FK φθηνη παλι το αμαξι ειτανε πολυ σκληρο.

 

Πιο παλια  δοκιμασα σε ιβιζα αναρτηση coilover μαρκας euro-suspension μονο με ρυθμιση υψους.Ειτανε τυπου upside down δηλ χοντροουκαλα εμπρος,το αμαξι Τ Ρ Α Ι Ν Ο και κοπανημα καθολου.Πηγαινα μεσα στην Αθηνα με 100 χλμ και τα καπακια απο τους υπονομους ουτε που τα ενιωθα.Κοστιζε 1.500 ευρω αλλα τα αξιζε ειτανε και επισκευαζομενη.Μεχρι τα 70.000 χλμ που την ειχα στο αμαξι κανενα προβλημα.

Την ειχα βαλει στον ΖΑΝΙΑ στο Ελληνικο.

 

Στο ιδο αμαξι δοκιμασα coilover WEITEK(και ρυθμ σκληροτητας)....ΜΑΠΑ τζαμπα λεφτα

 

Του εβαλα KW,(δωρο ενος κολιτου που πουλησε το αμαξι του, 300 ευρω του εδωσα τοτε) και επαθα πλακα.Κοπανημα καθολου, παντα σε λογικες τιμες ρυθμισης σκληροτητας.

 

Αμαξι κολιτου με COILOVER BC (NISAN ALMERA 2003 ΜΟΝΤ) στα 2/3 της σκληροτητας το αμαξι ειναι παρα πολυ ανετο και μπαινει αντιστοιχα καλα στις στροφες.

 

Με λιγα λογια ''υπερβολικο χαμηλωμα χωρις κοπανημα''...αναγκαστικη πανακριβη coilover δηλ φλερταρουμε με το 1.000ρικο και συνηθως το ξεπερναμε αρκετα.

 

Αποψη μου ειναι ενα καλο αμορτισερ χαμηλωματος με 4 ελατηρια που δεν θα ειναι σκληρα και ειμαστε κομπλε και απο εμφανιση και απο ανεση.

Link to comment
Share on other sites

Η sachs τα σταματτσε τα performance που ειτανε για χαμηλωμα και βγαζει μονο τα turing και τα Advance τα οποια δεν κανουνε για χαμηλωμα εκτος και αν το γκρικ πατεντε το επιβαλει αφου ακομα και τωρα θα δεις αναρτισαδες να σου λενε ......βαλε τα φθηνα αμορτισερ με κοντα ελατηρια και θα εισαι κομπλε...δεν χαλανε.

Εδω στην Λαρισα εχει τετοιους ''μαστορους'' με 30 χρονια μαγαζι και ΠΟΛΥ μεγαλο ονομα.

Αρκει να πουλησουνε τα λαμογια για να βγαλουνε λεφτα.....!!!!!!

Τακη,ανεφερα sachs μαυρα ως μαμα αναρτησεις με ελατηρια μαμα,που δεν γινεται να συγκριθουν σε ανεση με μια coilover π.χ!

Δεν εγραψα για πατεντα,θα βγουν κατευθειαν οφ τα αμορτισερ.

Εγω παντως,χαιρομαι ΚΑΘΕ ευρω που εδωσα για την ta technixs,και 4.5 ποντους που εχω κατεβει.

Με λιγο προσοχη στις λακουβες και να μην βρει πουθενα,το αμαξι εχει περασει σε αλλα επιπεδα προσφυσης.

Link to comment
Share on other sites

Τακη,ανεφερα sachs μαυρα ως μαμα αναρτησεις με ελατηρια μαμα,που δεν γινεται να συγκριθουν σε ανεση με μια coilover π.χ!

Δεν εγραψα για πατεντα,θα βγουν κατευθειαν οφ τα αμορτισερ.

Εγω παντως,χαιρομαι ΚΑΘΕ ευρω που εδωσα για την ta technixs,και 4.5 ποντους που εχω κατεβει.

Με λιγο προσοχη στις λακουβες και να μην βρει πουθενα,το αμαξι εχει περασει σε αλλα επιπεδα προσφυσης.

Ναι βρε απλα το εγραψα για να μην παει κανενας χωρις γνωσεις και βαλει ενα απλο αμορτισερ με χαμηλα ελατηρια.

 

Οταν το κοψεις κατα δω, εχω την απορια να δω ποσο ανετη ειναι η μαουνα σου....

 

Και να προσεχεις γιατι εδω στον καμπο εκτος απο λακουβες εχουμε μεσα στις στροφες και κοματια λασπης απο τα τρακτερ με υψος κοντα στους 15 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,ψάχνω διάφορες λύσεις για να χαμηλώσω λιγο το mk4 1.6 μου 3.5-4cm και έχω μπερδευτεί.Απο τη μία lowcost coilovers(fk/vmaxx/jom)απο την αλλη κλασικά αμορτισέρ ελατήρια.Το αυτοκίνητο δεν κάνει χιλιόμετρα και δεν το ταλαιπωρώ γενικά.Τι προτείνετε να κάτσει λίγο να βελτιωθεί το πατημα του χωρίς να διαλύση απο κραδασμούς,είναι αξιόπιστες οι φτηνές ρυθμιζόμενες?

Link to comment
Share on other sites

89% για 30.000χλμ με σκισιμο οπως λες νομιζω πως ειναι αρκετα μεγαλη φθορα συγκρινοντας με αλλες επωνυμα χειροποιητες που γραφουν στο κτεο 88% με περματιμενα περιπου 120.000χλμ. ;)

οπως και να χει ομως κατα τη γνωμη μου τα αμορτισερ ειναι "οτι πληρωνεις παιρνεις"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.