Jump to content
yositosi

Απορία Για Φανάρια Cc

Recommended Posts

Από όσο θυμάμαι, σαν καλύτερες λύσεις θεωρούνται τα φανάρια με προτζέκτορα και όχι με κάτοπτρα... Είμαι λάθος??

Το ρωτάω διότι παρατηρήσαμε κάτι που μας είχε διαφύγει! Τα "αδερφάκια" μας οι μπερλίνες φοράνε προτζέκτορες και μοιάζουν λες και είναι οι εκδόσεις με "μαμά" XENON, ενώ στα CC μας οι εκδόσεις "αλογόνου" έχουν φανάρια με κάτοπτρα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το εκαναν αυτο στα CC για να μην βλεπουμε και να κυκλοφωρουμε νυχτα και τρομαζουμε τον κοσμο.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι, σαν καλύτερες λύσεις θεωρούνται τα φανάρια με προτζέκτορα και όχι με κάτοπτρα... Είμαι λάθος??

Το ρωτάω διότι παρατηρήσαμε κάτι που μας είχε διαφύγει! Τα "αδερφάκια" μας οι μπερλίνες φοράνε προτζέκτορες και μοιάζουν λες και είναι οι εκδόσεις με "μαμά" XENON, ενώ στα CC μας οι εκδόσεις "αλογόνου" έχουν φανάρια με κάτοπτρα :startle:

Πράγματι στα φανάρια υπερτερούμε Σίμο τόσο μπροστά όσο και πίσω με τα led.

Αλλά για τα μπροστινά τουλάχιστον με την επιλογή της κατάλληλης Η7 σε xenon effect 5000 K ο φωτισμός αναβαθμίζεται θεαματικά στο cc.<_<

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει απο ατομα που περνουν after xenon οτι καλυτερα να χεις τα κατοπτρα. <_<

.....για πισω τα led δε το συζητω!ζηλευω!!!!!! :growl:

Σωστά.Με τους προτζέκτορες δεν τυφλώνεις τους απέναντι και έχεις καλύτερη ακτίνα φωτός.:startle:

Όσο για τα πίσω φώτα??Τι να πει κανείς....Περικοπές με πισωγυρίσματα δυστυχώς.:thumbsu:Αλήθεια δεν έχει βγει κάτι σε aftermarket πχ της dectane για το cc??

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα πίσω φώτα??Τι να πει κανείς....Περικοπές με πισωγυρίσματα δυστυχώς.:startle:Αλήθεια δεν έχει βγει κάτι σε aftermarket πχ της dectane για το cc??

Η "απάτη" στα δικά μας Γιώργο ήταν ότι τα διαφήμιζαν σε όλα τα έντυπα σαν "τεχνολογίας led", ενώ στην πράξη είναι απλές λαμπίτσες μέσα!!! Τώρα γιατί έκαναν τέτοια γυρισιά προς τα πίσω, πραγματικά δεν μπορώ να το γνωρίζω, αλλά είναι κομματάκι απαράδεκτοι!

Σημείωση: Δεν το ήξερα, ή καλύτερα δεν το είχα προσέξει όπως δεν είχα προσέξει και στα μπροστινά, ότι το Passat Berlina 3C2 έχει κανονικά led πίσω <_<

Προσθήκη: Και για άλλη μια φορά μας έστειλες αξιότιμε κύριε καθηγητά! Πανέμορφα τζιμπράγκαλα έχει μέσα στη σελίδα της η Dectane, με μοναδικό μελανό σημείο ότι για το CC δεν έχει απολύτως τίποτα :thumbsu:

Δεν περπάτησε πολύ σαν μοντέλο λόγω ιδιαιτερότητας (4-θέσιο από τη μια, μαούνα από την άλλη). Προφανώς, για αυτό το λόγο καμία εταιρεία (από όσες γνωρίζουμε) δεν έχει ασχοληθεί να βγάλει και τίποτα αισθητικής υφής! Κρίμα, γιατί το σουλούπι του σηκώνει πολύ πράγμα... ΑΛΛΑ...

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Και παραξενιάς συνέχεια! Το Passat μέχρι το 2005 φορούσε ομίχλης λάμπες H11... και από τα τέλη του 2005 το γύρισαν σε HB4.

Μέχρι εδώ όλα καλά! Στο CC τελικά αποφάσισαν να κάνουν πισωγύρισμα σε Η11.

Από περιέργεια τσέκαρα στο ΕΤΚΑ τα Leon, τα οποια και φοράνε ΗΒ4... ενώ εντελώς ξεκάρφωτα οι Οκτάβια φοράνε Η8! ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Με τους προτζέκτορες δεν τυφλώνεις τους απέναντι και έχεις καλύτερη ακτίνα φωτός.<_<

Όσο για τα πίσω φώτα??Τι να πει κανείς....Περικοπές με πισωγυρίσματα δυστυχώς.:startle:Αλήθεια δεν έχει βγει κάτι σε aftermarket πχ της dectane για το cc??

για μας prof μου ουτε καραμελες after εκτος OEM δεν προκειται να βγαλουν :thumbsu: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει παντως, καλο ειναι να βαλει τα μαμα bi-xenon.. Παιδια, δεν υπαρχει καλυτερος φωτισμος... Χαιρεσαι να οδηγεις βραδυ....

Edited by nikosp11
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει παντως, καλο ειναι να βαλει τα μαμα bi-xenon.. Παιδια, δεν υπαρχει καλυτερος φωτισμος... Χαιρεσαι να οδηγεις βραδυ....

Νίκο, δεν ξέρω τι σετάρισμα έχει στο δικό σου, αλλά στα νέα μοντέλα διαρκώς βλέπω ότι η αρχική ρύθμιση είναι πολύ χαμηλά (ίσως καμία κοινοτική νομοθεσία). Και στο Leon II, και στο CC, τα φώτα απλα πολύ λίγα! Και για να είμαι ειλικρινής ούτε με τα Bi-xenon τρελαθήκαμε σαν αποτέλεσμα! Καμία σχέση με τα αλογόνου φυσικά, αλλά όχι και τίποτα που να σε αφήνει άφωνο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει παντως, καλο ειναι να βαλει τα μαμα bi-xenon.. Παιδια, δεν υπαρχει καλυτερος φωτισμος... Χαιρεσαι να οδηγεις βραδυ....

Βάζουν στο επίσημο δίκτυο μαμά bi-xenon μετά την αγορά; Και αν ναι, ξέρει κανείς το κόστος;

Ρωτάω γιατί ενώ έχω βάλει κινεζιές xenon after market, δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα για το μοναδικό λόγο ότι στραβώνω τους απέναντι και τους προπορευόμενους, παρόλο που πήγα για νέα ρύθμιση δέσμης.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουν στο επίσημο δίκτυο μαμά bi-xenon μετά την αγορά; Και αν ναι, ξέρει κανείς το κόστος;

Αν θυμάμαι καλά ο Αντώνης είχε βρει ένα "retrofit κιτ" αλλά δεν θυμάμαι που. Ας μας πει! :goodjob:

Όπως και να έχει, το κόστος είναι πολύ υψηλό Γιώργο για να κάνεις τέτοια αλλαγή (1500+ ευρώ αν θυμάμαι καλά) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σαν μια αναβάθμιση θα αλλαξω τις μπροστα λαμπες εργοστασιου με τις H7 Philips X-treme Vision +100% και βλεπουμε για παραπερα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σαν μια αναβάθμιση θα αλλαξω τις μπροστα λαμπες εργοστασιου με τις H7 Philips X-treme Vision +100% και βλεπουμε για παραπερα...

Καλή επιλογή.Πολύ δυνατό φως αν δεν σ΄ενδιαφέρει άμεσα το φάσμα της απόχρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή.Πολύ δυνατό φως αν δεν σ΄ενδιαφέρει άμεσα το φάσμα της απόχρωσης.

Εννοεις αν θα μπλεδιζει? Οι συγκεκριμενες νομιζω οτι ειναι ασπρες..

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αν θα μπλεδιζει? Οι συγκεκριμενες νομιζω οτι ειναι ασπρες..

Δεν είναι ακριβώς άσπρες.Απλά έχουν 100% παραπάνω φως από τις απλές τις τελείως απλές λάμπες.

Αν Θέλεις λευκό φως τότε η λύση είναι η ultravision στα 4000 Κ xenon effect.

Και αν θέλεις λευκό ελαφρά ιριδίζον τότε crystalvision 4300 K xenon effect.:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... σου τα έλεγα ότι ο κύριος καθηγητής το έχει αναγάγει σε επιστήμη το σπορ! :goodjob::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Professor!!! Δωσε τα φωτα σου!!!! :whistling: ........Θα τις βαλω σημερα και θα δω πως ειναι.Παντως πιστευω δυο κλικ (και οχι ενα που ελεγε ο Σιμος συνεχεια :goodjob: ) ποιο πανω απο το μαμα φως θα εχω...και αν δε μου αρεσει τοτε παμε σε xenon...

Edited by bairas
Link to comment
Share on other sites

Professor!!! Δωσε τα φωτα σου!!!! :blink: ........Θα τις βαλω σημερα και θα δω πως ειναι.Παντως πιστευω δυο κλικ (και οχι ενα που ελεγε ο Σιμος συνεχεια :whistle: ) ποιο πανω απο το μαμα φως θα εχω...και αν δε μου αρεσει τοτε παμε σε xenon...

Συμφωνώ απόλυτα.Ότι θα έχεις καλύτερο φωτισμό δεν το συζητάμε.:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο Αντώνης είχε βρει ένα "retrofit κιτ" αλλά δεν θυμάμαι που. Ας μας πει! :question:

Όπως και να έχει, το κόστος είναι πολύ υψηλό Γιώργο για να κάνεις τέτοια αλλαγή (1500+ ευρώ αν θυμάμαι καλά) :bow:

ειχα ρωτησει σε γνωστη κ καλη αντιπ/α στην αθηνα κ μου ειπαν αριβως.......περα απ την τιμη η οποια θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο μαμα (στο 2λιτρο γυρω στα 1500 τοτε) δε ξερω αν μπορει καποιος να το αναλαβει........μετα απο αυτο μου φυγε η ορεξη! :question:

Professor!!! Δωσε τα φωτα σου!!!!

την επομενη δε μου τη γλυτωνει!!!!!!!τον θελω εγω!!!!!!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σιμο, σε cc δεν εχω μπει... Σε scirocco-golf 5-6 που εχω μπει βραδυ, αν τα συγκρινεις με τα bi-xenon που φοραει το δικο μου, απλα μερα με τη νυχτα.. Τοσο σε δεσμη δεξια-αριστερα-μπροστα, οσο και σε ενταση... Και στη μεγαλη σκαλα, εκτος απο τον προτζεκτορα που αλλαζει δεσμη, αναβει και λαμπα αλογονου.. Ε, καπου εκει, ευχαριστιεσαι να οδηγεις βραδυ..

Οσο για το φιλο που ρωταει αν μπαινουν μετα, ναι μπαινουν..!! Και δεν χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο ξηλωμα στο αμαξι.. Απο αντιπροσωπια θα παει πανω απο 1500... Δυο γνωστοι μου τα εχουν περασε μονοι τους στα οκταβια τους.. Βεβαια ειχαν παρει ολο το συστημα(φαναρια, αισθητηρες, εγκεφαλους κτλ) καινουριο απο Τσεχια απευθειας, και τους πηγε 700-800 ευρω... Απο Ελλαδα ηθελαν κοντα στα 2,000...

Δεν ξερω αν εχετε μικτη :bow::question:

Link to comment
Share on other sites

την επομενη δε μου τη γλυτωνει!!!!!!!τον θελω εγω!!!!!!!!! :thumbsu:

Ενας-ένας παιδιά όλοι θα πάρετε....:question:

Πρωτοκαθεδρία όπως πάντα ο Σίμος.:question:

Αυριο το βράδυ θα έχει ολονύκτια αγρυπνία.Τίγκα ανοικτά όλα τα φώτα και θα κόβει βόλτες.:whistling:

Στο εσωτερικό δεν το συζητάμε έτσι Σίμο??Είσοδος μόνο με γυαλιά ηλίου.:bow:

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το βράδυ θα έχει ολονύκτια αγρυπνία.Τίγκα ανοικτά όλα τα φώτα και θα κόβει βόλτες.:thumbsu:

Στο εσωτερικό δεν το συζητάμε έτσι Σίμο??Είσοδος μόνο με γυαλιά ηλίου.:bow:

Γιώργο, έχω μελετήσει πως διαλύονται τα πάντα στο ΕΛΣΑ (κοινώς ξέρω τι θα σπάσει εκ των προτέρων :whistling::question: )

Για τα υπόλοιπα. στην ώρα τους :question:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.