Jump to content
BECKMAN

Vw Polo 6R Aporia...

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Σημερα προσπαθησα να κανω και εγω το κολπακι στο κοντερ με κλονο 11.11.0 σε polo 6R gti του 2012 και δεν γινεται. Οταν μπενω μεσα μου βγαζει error channel.

Μηπως δεν γινεται τελικα σε vw του 12; Διαφορετικα το μονο που μπορω να φανταστω οτι φταιει ειναι το καλωδιο. Μηπως θελει το vcds 11.11.3 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Σημερα προσπαθησα να κανω και εγω το κολπακι στο κοντερ με κλονο 11.11.0 σε polo 6R gti του 2012 και δεν γινεται. Οταν μπενω μεσα μου βγαζει error channel.Μηπως δεν γινεται τελικα σε vw του 12; Διαφορετικα το μονο που μπορω να φανταστω οτι φταιει ειναι το καλωδιο. Μηπως θελει το vcds 11.11.3 ?

Θέλει VCDS 11.11.3 με καλώδιο Vagcom 11.11.3

Κάνε ένα κοπο να δεις τα posts μου #13 και #14 !

Edited by Kostas_Polo6R
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει ολα φιλε για αυτο και σκεφτηκα οτι φταει το vcds.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μου απαντανε στα mail οι κινεζοι και ψαχνω να βρω καπου την 11.11.3 να την κατεβασω αλλα δεν...

Μπορει να μου την στειλει καποιος η να μου δωσει link?

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει ολα φιλε για αυτο και σκεφτηκα οτι φταει το vcds.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μου απαντανε στα mail οι κινεζοι και ψαχνω να βρω καπου την 11.11.3 να την κατεβασω αλλα δεν...Μπορει να μου την στειλει καποιος η να μου δωσει link? ευχαριστω για την απαντηση

Δοκιμσε αυτο:

http://m2.img.dxcdn.com/CDDriver/sku.126755.rar

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπία για τον έλεγχο των 5000 χιλ. και μου έφτιαξαν το κλείδωμα ρύθμισα hill hold και ψάξαμε αυτό με τους δείκτες σε στροφόμετρο και κοντέρ και δεν το έβρισκε . . . . . μου είπαν αν μπορώ να τους πάω την κωδικοποίηση αλλά όχι από VAGCOM. Νομίζω μου είπαν για VASCOM ή κάτι τέτοιο . . . . Ξέρει κανείς τπτ . . . . . . . ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπία για τον έλεγχο των 5000 χιλ. και μου έφτιαξαν το κλείδωμα ρύθμισα hill hold και ψάξαμε αυτό με τους δείκτες σε στροφόμετρο και κοντέρ και δεν το έβρισκε . . . . . μου είπαν αν μπορώ να τους πάω την κωδικοποίηση αλλά όχι από VAGCOM. Νομίζω μου είπαν για VASCOM ή κάτι τέτοιο . . . . Ξέρει κανείς τπτ . . . . . . . ?

Mαλλον απο vas θα σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπία για τον έλεγχο των 5000 χιλ. και μου έφτιαξαν το κλείδωμα ρύθμισα hill hold και ψάξαμε αυτό με τους δείκτες σε στροφόμετρο και κοντέρ και δεν το έβρισκε . . . . . μου είπαν αν μπορώ να τους πάω την κωδικοποίηση αλλά όχι από VAGCOM. Νομίζω μου είπαν για VASCOM ή κάτι τέτοιο . . . . Ξέρει κανείς τπτ . . . . . . . ?

 

Τρατζικ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το VAS ειναι ολοκληρος υπολογιστης που συνδεεται και με το εργοστασιο δεν ειναι κατι που μπορει να εχει ο καθενας μας. Αλλα και παλι αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη μη σε παρω και στο λαιμο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το VAS ειναι ολοκληρος υπολογιστης που συνδεεται και με το εργοστασιο δεν ειναι κατι που μπορει να εχει ο καθενας μας. Αλλα και παλι αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη μη σε παρω και στο λαιμο μου.

 

Ναι εντάξει αυτό απλώς ρωτάω μήπως κάποιος που το έχει ενεργοποιήσει μέσω VAS σε αντιπροσωπία να μου δώσει την κωδικοποίηση να το βρούν και εδώ γιατί πρώτη φορά απο μένα το άκουσαν.

 

Εν το μεταξύ με κάλεσαν σήμερα για αναβάθμιση το πήγα μου το το άρχισαν και διαπιστώσαμε οτι μπορεί να μας έκανε και 3 τέταρτα το ακυρώσαμε μιας και είχα μάθημα και εξετάσεις με το αυτοκίνητο και δεν μπορούσα να καθίσω . . . . . Τέλος πάντων μου είπαν να το ξαναπάω όταν τελειώσω ή αύριο.

Κατά τις 3μιση μου είπαν να μην το πάω καθόλου γιατί ενημερώθηκε μόνο του όταν το είχαμε συνδέσει την πρώτη φορά για το check των 5000 χιλ.

Παράξενο . . . . . . . 

 

Το δικό μου έιναι 1,6 bmt tdi και μου είπαν κάτι για τα μπέκ ..... Έχει ακούσει κανείς τπτ για αναβάθμιση στα 1,6 tdi  . . . . . . . . ?

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Το τράτζικ που έγραψα πιο πριν αφορούσε ακριβώς την απάντηση που σου έδωσαν από την αντιπροσωπεία. Κι εμένα το ίδιο μου απάντησαν. Το θεωρώ τραγικό λοιπόν εμείς ως μέλη σε διάφορα φόρα αυτοκινήτων να γνωρίζουμε ή να έχουμε καλύτερη ενημέρωση από ότι εκείνοι.

 

Όσον αφορά στην αναβάθμιση του λογισμικού, περίπου τόσο διαρκεί, όσο σου είπαν. Το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι σου είπαν να μην ξαναπεράσεις. Εγώ προσωπικά θα ξαναπήγαινα και θα ήμουν επάνω από την οθόνη του υπολογιστή για να δω το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται αναβάθμιση.

 

Αν στον προηγούμενο έλεγχο που σου έκαναν δεν ήταν το αυτοκίνητο στο "χειρουργείο" για τουλάχιστον 45 λεπτά πολύ δύσκολα έγινε αναβάθμιση.

 

Δυο φορές έκανα αναβάθμιση λογισμικού σε αυτοκίνητά μου, σε δυο διαφορετικές αντιπροσωπείες, η διάρκειά τους ήταν περίπου 30 με 40 λεπτά και στη διάρκεια την αναβάθμισης το αυτοκίνητο ήταν σε "απομονωση" και δεν με άφησαν να ανοίξω ούτε την πόρτα για να πάρω το τηλέφωνό μου από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το τράτζικ που έγραψα πιο πριν αφορούσε ακριβώς την απάντηση που σου έδωσαν από την αντιπροσωπεία. Κι εμένα το ίδιο μου απάντησαν. Το θεωρώ τραγικό λοιπόν εμείς ως μέλη σε διάφορα φόρα αυτοκινήτων να γνωρίζουμε ή να έχουμε καλύτερη ενημέρωση από ότι εκείνοι.

 

Όσον αφορά στην αναβάθμιση του λογισμικού, περίπου τόσο διαρκεί, όσο σου είπαν. Το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι σου είπαν να μην ξαναπεράσεις. Εγώ προσωπικά θα ξαναπήγαινα και θα ήμουν επάνω από την οθόνη του υπολογιστή για να δω το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται αναβάθμιση.

 

Αν στον προηγούμενο έλεγχο που σου έκαναν δεν ήταν το αυτοκίνητο στο "χειρουργείο" για τουλάχιστον 45 λεπτά πολύ δύσκολα έγινε αναβάθμιση.

 

Δυο φορές έκανα αναβάθμιση λογισμικού σε αυτοκίνητά μου, σε δυο διαφορετικές αντιπροσωπείες, η διάρκειά τους ήταν περίπου 30 με 40 λεπτά και στη διάρκεια την αναβάθμισης το αυτοκίνητο ήταν σε "απομονωση" και δεν με άφησαν να ανοίξω ούτε την πόρτα για να πάρω το τηλέφωνό μου από μέσα.

 

Λές . . . . . . . ? Και κάτι τέτοια εμένα δεν μου αρέσουν . . . . . . . Θα κάνω τον χαζό και θα πάω αύριο δήθεν δεν κατάλαβα και τσούπ ''ήρθα για το update'' θα τους πώ . . . . . να δούμε τι θα μου πούν........

Link to comment
Share on other sites

Update? Τι είναι ρε μάγκες πρόγραμμα το αμάξι? :p και εγώ το 1.6 tdi έχω, τι κερδίζω με το update?

Link to comment
Share on other sites

Είχες θέμα και έκανες την "διόρθωση" ή γίνεται για παραδειγμα για καλύτερη απόδοση, βελτίωση σε κάποιο σημείο κλπ; Αν ισχυει το δεύτερο έφυγα καρφί αντιπροσωπία!

Link to comment
Share on other sites

Update σημαίνει ότι η κατασκευάστρια εταιρεία έχει αλλάξει κάποιες παραμέτρους του λογισμικού του εγκεφάλου. Όπως ισχύει όμως και στις αναβαθμίσεις κάθε είδους λογισμικού, ενίοτε η μετέπειτα λειτουργία δεν είναι πάντα καλύτερη της προηγούμενης.

 

Όμως τις περισσότερες φορές κάποια πράγματα βελτιώνονται, όχι απαραίτητα η κατανάλωση ή οι επιδόσεις, αλλά καποια άλλα θέματα, π.χ. η ενεργοποίηση κάποιας προειδοποιητικής λυχνίας χωρίς όμως να υπάρχει πραγματικό γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήγα μου εξήγησαν οτι το update γίνεται κανονικά στα 1000 προληπτικά για τα μπέκ.. Αλλιώς όπως στην περίπτωση μου άμα περάσει τα 5000 διορθώνει μόνη της η ECU και όλα κομπλέ . . . . Δεν μου φόρτωνε το update χθες γιατί ήμουν κομπλέ. . . . .  τώρα που το σκέφτομαι το είχαμε κανα τέταρτο στο διαγνωστικό . . . . . Μετά μίλησαν με κεντρικά και το ψάξανε και μου δώσανε την παραπάνω απάντηση. . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, εγώ κοντευω τα 9000 χλμ και ακομα να πατήσω στην αντιπροσωπία! Με την πρώτη ευκαιρία όμως θα τους κάνω μια επίσκεψη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σημερα παρελαβα το καλωδιο που ειχα παραγγειλει εδω http://dx.com/p/hex-can-vag-com11-11-car-diagnostic-tool-black-126755, που μπορω να βρω τους κωδικους για το αυτοματο κλειδωμα και αλλα κολπα για το vag com?

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα τις βελόνες, αλλά δεν μπορώ να ενεργοποίησΩ το αυτόματο κλείδωμα μετά τα 15 χιλιόμετρα.. Πάω εδώ 46 Central Convenience Module και δεν μπαίνει, έχω την έκδοση 11.11.3, γνωρίζει κανείΣ τι πρέπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωρίζει ρε μάγκες ας κάνει τον κόπο να απαντήσει γιατί αργά ή γρήγορα θα παραλαβω και εγώ το καλώδιο, αν γίνεται ας δώσει και κάποιος την αντίστοιχη λίστα με ολες τις εντολές για μην ρωτάει ο καθένας τον κωδικό που χρειάζεται κάθε τρεις και λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα βρίσκεται στη συσκευή μαϊμού. Τι περιμένετε από ένα φτηνό αντίγραφο. Όποιος αγοράζει το γνήσιο δεν το κάνει επειδή του περισσεύουν 350+ Ευρώ αλλά για να έχει συνεχείς ενημερώσεις του firmware και του λογισμικού και υποστήριξη της εταιρίας για μια ζωή. Όσοι δε διαθέτουν τα χρήματα για τη γνήσια συσκευή μην πετάτε τα λεφτά σας στις μαϊμούδες. Απευθυνθείτε σε κάποιον που έχει το γνήσιο να κάνετε τη δουλειά σας. Όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει με μένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.