Jump to content
yositosi

Αλλαγή Εσωτερικού Φωτισμού Passat Cc

Recommended Posts

Θεωρώντας ότι θα είναι ένα μπάχαλο να γίνει η αλλαγή των λαμπτήρων της καμπίνας, δεν το είχα σκαλίξει στο παρελθόν. Αφού όμως είδα το αμάξι του κυρίου Καθηγητά, και αφού μου είπε ότι είναι 10 λεπτά δουλειά αποφασίσαμε να το κάνουμε.

Ετσι λοιπόν αλλάξαμε τα παρακάτω:

ΠΛΑΦΟΝΙΕΡΕΣ

Μπροστά και πίσω με LED της Narva. Οι εν λόγω λάμπες ΔΕΝ ελέγχονται από το can-bus και επομένως δεν χρειάζεται να δώσουμε ένα σκασμό λεφτά για LED τεχνολογίας can! Σε σύνολο τα λεντάκια που χρειάζονται είναι 5, για μπροστά και πίσω... και το κόστος είναι πραγματικά αστείο (24ευρώ)

Οι λάμπες που χρησιμοποιήθηκαν: Narva LEDs for W5W

Την όλη αντικατάσταση την εκανε ο Γιώργος, με μοναδικό εργαλείο μια τηλεκάρτα και ένα κατσαβίδι! Δεν του πηρε παραπάνω από 15 λεπτάκια. Δεδομένου του ότι το έκανε με κλειστά μάτια λόγω πολλαπλων αλλαγών αυτού του είδους, θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε από εμάς δεν θα ήθελε παραπάνω από μισή ώρα!

Οι οδηγίες αντικατάστασης:

Πλαφονιέρες μπροστά Α

Πλαφονιέρες μπροστά Β

Πλαφονιέρες Πίσω Α

Πλαφονιέρες Πίσω Β

Σαν φωτισμός πλεον μπλεδίζει με μια πολύ ξεκούραστη απόχρωση που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον εργοστασιακό φωτισμό. Και μερικές φωτό:

frontled.jpg

frontled2.jpg

rearled.jpg

-ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ

Εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο παράξενα καθότι υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες. Η λάμπα περνάει από το σύστημα CAN, με αποτέλεσμα το LED να μην ανάβει λόγω πολύ χαμηλής κατανάλωσης! Επομένως είτε πάμε σε μια λύση LED με τεχνολογία CAN, είτε σε μια πιο μπλε/λευκή λάμπα του εμπορίου τύπου W5W. Η επιλογή που υιοθετήσαμε ηταν αυτή της Philips Blue Vision. Η δεύτερη παγίδα είναι στο ξεμοντάρισμα, καθότι η "θήκη" που περιέχει την λάμπα θέλει προσεχτικό ξεμοντάρισμα, ενώ παράλληλα πρέπει να προσέξουμε να κρατηθεί έξω το καλώδιο ρεύματος (είναι μικρό και αφού αποσυνδέσουμε την θήκη της λάμπας μπορεί να τραβηχτεί μόνο του πίσω από το ντουλαπάκι)

Οι οδηγίες τοποθέτησης:

Ντουλαπάκι Α

Ντουλαπάκι Β

Ο φωτισμός από κατακίτρινος έγινε πιο λευκός και αρκετά πιο δυνατός

glovecompartment.jpg

-ΛΑΜΠΕΣ ΑΠΟ ΣΚΙΑΣΤΡΑ

Αυτές τις αφήσαμε σε εκκρεμότητα για τις επόμενες ημέρες καθότι δεν ήμουν σίγουρος τι λάμπες φοράει το αμάξι. Ετσι που τα βλέπω, ΕΛΣΑ και ΕΤΚΑ δεν πολυσυμφωνούν (εκτός και αν μπερδεύομαι).

Οπως και να έχει, η αντικατάσταση θα γίνει άμεσα, αλλα για όποιον ενδιαφέρεται παραθέτω τις οδηγίες

Σκίαστρα Α

Σκίαστρα Β

-ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ

Και εδώ μια από τα ίδια με τα σκίαστρα.

Πορτ Μπαγκάζ Α

Πορτ μπαγκαζ Β

Ειδικά για τα παραπάνω που δεν αλλάξαμε ακόμα, θα ανεβάσω φωτό μόλις τελειώσουν μιας και βλέποντας από το αμάξι του Professor, το αποτέλεσμα είναι απλά τέλειο! Φυσικά το σημαντικότερο είναι ότι μπορούμε με πολύ χαμηλό κόστος να κάνουμε μια όμορφη αισθητικά αναβάθμιση ολομόναχοι! ;)

Συνολικά οι λάμπες που χρειάζεται το CC κατά το ΕΤΚΑ είναι οι παρακάτω:

Passat CC λάμπες εσωτερικού

Για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω τον Γιώργο/Professor για τον χρόνο του τόσο να παει να μου παρει τις λάμπες, όσο και για να καθήσει και να ασχοληθεί να μου τις περάσει ώστε να μην παιδεύομαι άσκοπα! ;)

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σίμο.Τέλεια η παρουσίαση και οι φωτό σου.Όπως είδες οι narva έχουν παράπολυ καλό αισθητικό και λειτουργικό από άποψης φωτεινότητας αποτέλεσμα και αναφέρομαι σε κάποια led τα οποία έχουν υπερβολικό φωτισμό και κάνουν το εσωτερικό του αυτοκινήτου να μοιάζει με αίθουσα χειρουργείου σε νοσοκομείο.Για τα σκιάδια αύριο μεθαύριο θα προμηθευτώ και τις σωληνωτές της narva οπότε θα ολοκληρωθεί το project.Τελειώνοντας,ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτό που δυστυχώς δεν σκέφτηκα να βγάλω το βράδυ, αλλά όπου η διαφορά του πριν με το μετά φαίνεται πλεον ξεκάθαρα.

Η πλαφονιέρα με τα LED, και το σκιάδιο με την εργοστασιακή! Η διαφορά πιστεύω ότι είναι χαώδης...

dsc00333r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά, μήπως εσείς βγάζετε καμία άκρη ως προς το τι ακριβώς επικρατεί με τις υπόλοιπες λάμπες που αφήσαμε σε εκκρεμότητα?

Για το πορτ μπαγκάζ έχουμε

-κατά το ΕΤΚΑ: W3W 12V/3W

-κατά το ΕΛΣΑ: Festoon, 12V/10W

Για τα σκιάδια έχουμε (πρέπει να είναι το ίδιο αυτό που λέει)

-κατά το ΕΤΚΑ: C5W 12V/5W

-κατά το ΕΛΣΑ: Festoon, 12V/5W

Θεωρώ ότι το ΕΛΣΑ τα λέει σωστά, καθότι κατά το ΕΤΚΑ στο ντουλαπάκι είχε 3W και όχι τα 5W που βάλαμε, οπότε μάλλον κάπου τα έχουν κάνει μπαχαλο... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:Επειδή βλέπω ότι το ΕΤΚΑ και το ΕΛΣΑ μάλλον σ΄έχουν μπερδέψει εγώ θα μιλήσω με βάσει την δική μου εμπειρία.Πράγματι στο ντουλαπάκι η λάμπα είναι 3 watt αλλά δεν υπάρχει σε aftermarket σε πιο λευκό και έτσι βάζουμε 5 watt.Για τα σκιάδια 37άρα festoon 12V/5W και για το πορτμπαγκάζ 42άρα festoon, 12V/10W.:drinks:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις καλύτερα Γιώργο. Ως προς αυτά τα θέματα, δικαιωματικά πιστεύω ότι έχεις κερδίσει την τυφλή εμπιστοσύνη μου! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις καλύτερα Γιώργο. Ως προς αυτά τα θέματα, δικαιωματικά πιστεύω ότι έχεις κερδίσει την τυφλή εμπιστοσύνη μου! :)

Ε βέβαια κέρδισες την τυφλή εμπιστοσύνη..με τέτοιο φως πως να μην τυφλωθείς? Πάντως το αποτέλεσμα φαίνεται να είναι πολύ καλό...Ένα μπράβο στον professor για την επιλογή και τοποθέτηση και να πω ένα μπράβο για τις φωτογραφίες?...Ε δεν θα το λεγα :thumbsup: γιατί είναι κομματάκι θολές..πάντως η διαφορά φαίνεται :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια κέρδισες την τυφλή εμπιστοσύνη..με τέτοιο φως πως να μην τυφλωθείς? Πάντως το αποτέλεσμα φαίνεται να είναι πολύ καλό...Ένα μπράβο στον professor για την επιλογή και τοποθέτηση και να πω ένα μπράβο για τις φωτογραφίες?...Ε δεν θα το λεγα :thumbsup: γιατί είναι κομματάκι θολές..πάντως η διαφορά φαίνεται :)

....φιλε πολλα μπραβο στον μαστορα :hmm: ........αλλα αυτος ο φωτογραφος......κλαμα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα και μπράβο και στους δυο για την βελτίωση !! :thumbsup:

Απ' ότι είδα το cc "υστερεί" (εάν μου επιτρέπεται η λέξη) καθώς στη μπροστινή πλαφονιέρα έχει μόνο 2 λάμπες, ενώ εάν υπήρχε και μια ακόμη κεντρική μεγαλύτερη (όπως γίνεται στο golf) θα γινόταν τελείως άλλο αποτέλεσμα.. :wink:

Ώρα τώρα για τα σκιάδια !! B)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα το cc "υστερεί" (εάν μου επιτρέπεται η λέξη) καθώς στη μπροστινή πλαφονιέρα έχει μόνο 2 λάμπες, ενώ εάν υπήρχε και μια ακόμη κεντρική μεγαλύτερη (όπως γίνεται στο golf) θα γινόταν τελείως άλλο αποτέλεσμα.. :wink:

Ώρα τώρα για τα σκιάδια !! B)

Όλως παραδόξως δεν έβαλαν μεσαία λάμπα οι Γερμαναράδες, και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί! Ακόμα και στο Leon στη μέση έχει μια τεράστια. Το εντελώς παράδοξο είναι ότι στην πίσω πλαφονιέρα έχουν βάλει 3 λάμπες!

Μετά τα σκιάδια... μένει να δούμε πως θα αλλάξουμε και τα coming/leaving home λαμπάκια στους καθρέφτες, όπου μάλλον θα πρέπει να γίνει "φυτίλια" ολόκληρος ο καθρέφτης! Οπως και να έχει και εγώ δεν το περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ (φοβόμουν λίγο την μπλε απόχρωση φωτισμού σε συνδυασμό με το καφέ του αυτοκινήτου, αλλά το φιμέ σώζει την κατάσταση). :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Όλως παραδόξως δεν έβαλαν μεσαία λάμπα οι Γερμαναράδες, και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί! Ακόμα και στο Leon στη μέση έχει μια τεράστια. Το εντελώς παράδοξο είναι ότι στην πίσω πλαφονιέρα έχουν βάλει 3 λάμπες!

Μετά τα σκιάδια... μένει να δούμε πως θα αλλάξουμε και τα coming/leaving home λαμπάκια στους καθρέφτες, όπου μάλλον θα πρέπει να γίνει "φυτίλια" ολόκληρος ο καθρέφτης! Οπως και να έχει και εγώ δεν το περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ (φοβόμουν λίγο την μπλε απόχρωση φωτισμού σε συνδυασμό με το καφέ του αυτοκινήτου, αλλά το φιμέ σώζει την κατάσταση). B)

:thumbsup:

Το να αλλαχθούν είναι πιστεύω εύκολο με τη βοήθεια της Έλσας, το δύσκολο κομμάτι θα είναι τα σφάλματα για τα led στους καθρέπτες ... υπάρχουν led με can bus για εκεί ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλαχθούν είναι πιστεύω εύκολο με τη βοήθεια της Έλσας, το δύσκολο κομμάτι θα είναι τα σφάλματα για τα led στους καθρέπτες ... υπάρχουν led με can bus για εκεί ή όχι ?

Στην ΕΛΣΑ έψαξα αλλά δεν βρήκα πως αλλάζει η λάμπα (δεν το κούρασα κιόλας). Κάτι με κάνει να πιστεύω ότι στους καθρέφτες οι λάμπες που κοιτάνε στο δρόμο δεν είναι LED. Αν επομένως έιναι κλασικές αλογόνου, τότε πολύ απλα με 2 κατάλευκες τη γλυτώνουμε ότι και αν βλέπει το can B)

Το θέμα της "παραξενιάς" το έβαλα γιατί το να ανοιχτούν τα καπάκια είναι λίγο "ζόρικο" καθότι είναι όλα κουμπωτά, και επομένως υπάρχει πάντα ο φόβος να σπάσει κανένα δοντάκι :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το αποτελεσμα Σιμο.σκεφτομαι να το κανω αλλα δεν ξερω αν θα το καταφερω μονος μου.

θα προτεινω στον Αρη να φτιαξουμε το δικο του και μετα να επεμβω και στο δικο μου... :p

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το αποτελεσμα Σιμο.σκεφτομαι να το κανω αλλα δεν ξερω αν θα το καταφερω μονος μου.

θα προτεινω στον Αρη να φτιαξουμε το δικο του και μετα να επεμβω και στο δικο μου... :p

Ηλία, με μια πλαστική κάρτα τα πλαστικά ξεκουμπώνουν ΠΟΛΥ εύκολα! Απλα θέλει με προσοχή, και όχι με τρελή δύναμη. ΜΑΚΡΙΑ τα κατσαβίδια και όλα οκ. Οι οδηγίες είναι αναλυτικότατες, και το αποτέλεσμα (ειδικά λαμβάνοντας υπόψη το χαμηλό κόστος) είναι πολύ καλό, κατ'εμέ.

Το θεωρώ αμαρτία να τα σκάσει κάποιος σε ένα μαγαζί, να ακούσει την αμπελοφιλοσοφία και να αφήσει στο τέλος το πενηνταρικάκι εξτρά έτσι για το χαβαλέ.

Link to comment
Share on other sites

Και πλέον, δια χειρός του αξιότιμου κύριου καθηγητή, το κεφάλαιο εσωτερικός φωτισμός έκλεισε σήμερα με την αλλαγή των λαμπτήρων στα σκιάδια με λεντάκια της Narva. Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

dsc00346zc.jpg

Και για άμεση σύγκριση η φωτό που έχω παραπάνω με το "πριν"

dsc00333r.jpg

Με την χρήση μιας πλαστικής κάρτας εντός λιγότερων από 5 λεπτών και τα δύο είχαν αντικατασταθεί.

Τελικός απολογισμός:

1. 2 λεντάκια πλαφονιέρα μπροστά (1 σετ) κόστους 8 ευρώ

2. 3 λεντάκια πλαφονιέρα πίσω (2 σετ) συνολικού κόστους 16 ευρώ

3. 1 αλογόνου μπλε ψείρα στο ντουλαπάκι (1 σετ) κόστους 5 ευρώ

4. 2 λάμπες "οβιδάκια" led για τα σκιάδια (1 σετ) κόστους 8ευρώ

Χρόνος για όλα λιγότερος από 30 λεπτά, και συνολικό κόστος 37 ευρουλάκια. Αν μάλιστα γίνουν μαζί δύο CC, αυτομάτως τα σετ που μας περισσεύουν μισά, χρησιμοποιούνται στο έπακρο, οπότε το κόστος του κάθε αυτοκινήτου πέφτει στα 30ευρώ έκαστο! Πιστεύω όμορφο αποτέλεσμα με υψηλό value :thumbsup:

Τώρα μας μένουν, η πινακίδα πίσω (που μάλλον δεν θα την κάνω), και το πορτ-μπαγκάζ για το οποίο μας κόβω μέσω e-bay. Τέλος, έχουμε και τα φώτα coming/leaving home να αλλάξουμε!

Professor, και παλι να σου πω ένα γιγαντιαίο ευχαριστώ τόσο που μου έδωσες τα φώτα σου, όσο και που αφιέρωσες προσωπικό σου χρόνο για το αμάξι μου, και κατ'επέκταση εμένα! :unsure::thumbsup: :thumbsup:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τη βελτιωση στα φωτα που φαινονται και ωραια, βλεπω βελτιωση και στις ληψεις σου :poke: . Φωτα και φωτο τα εχεις ενα κλικ πανω.......Μπραβω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και πλέον, δια χειρός του αξιότιμου κύριου καθηγητή, το κεφάλαιο εσωτερικός φωτισμός έκλεισε σήμερα με την αλλαγή των λαμπτήρων στα σκιάδια με λεντάκια της Narva. Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

dsc00346zc.jpg

Και για άμεση σύγκριση η φωτό που έχω παραπάνω με το "πριν"

dsc00333r.jpg

Με την χρήση μιας πλαστικής κάρτας εντός λιγότερων από 5 λεπτών και τα δύο είχαν αντικατασταθεί.

Τελικός απολογισμός:

1. 2 λεντάκια πλαφονιέρα μπροστά (1 σετ) κόστους 8 ευρώ

2. 3 λεντάκια πλαφονιέρα πίσω (2 σετ) συνολικού κόστους 16 ευρώ

3. 1 αλογόνου μπλε ψείρα στο ντουλαπάκι (1 σετ) κόστους 5 ευρώ

4. 2 λάμπες "οβιδάκια" led για τα σκιάδια (1 σετ) κόστους 8ευρώ

Χρόνος για όλα λιγότερος από 30 λεπτά, και συνολικό κόστος 37 ευρουλάκια. Αν μάλιστα γίνουν μαζί δύο CC, αυτομάτως τα σετ που μας περισσεύουν μισά, χρησιμοποιούνται στο έπακρο, οπότε το κόστος του κάθε αυτοκινήτου πέφτει στα 30ευρώ έκαστο! Πιστεύω όμορφο αποτέλεσμα με υψηλό value :thumbsu:

Τώρα μας μένουν, η πινακίδα πίσω (που μάλλον δεν θα την κάνω), και το πορτ-μπαγκάζ για το οποίο μας κόβω μέσω e-bay. Τέλος, έχουμε και τα φώτα coming/leaving home να αλλάξουμε!

Professor, και παλι να σου πω ένα γιγαντιαίο ευχαριστώ τόσο που μου έδωσες τα φώτα σου, όσο και που αφιέρωσες προσωπικό σου χρόνο για το αμάξι μου, και κατ'επέκταση εμένα! :bow: :bow: :bow:

:D:drinks:

Link to comment
Share on other sites

πωωω τι μου θυμησατε τωρα....με ειχε πιασει μανια να αλλαξω ολες τις λαμπες με λεντακια.με ενα φιλο κ παρκαρισμενοι στα καρφουρ πριν 2 χρονια καναμε αυτη τη δουλεια....ειχαμε ιδρωσει απο την αγωνια μας.καψαμε φυσικα κατι αφαλειουλες,χαλασα κ την λαμπα στο ντουλαπακι κ οταν πηγα αντιπροσωπεια να την παρω με κοιτουσε με ενα βλεμμα αποριας ο υπαλληλος.καλα εκανες κ τα αλλαξες ολα.αηδια αυτο το κιτρινο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα μελη!επειδη με βαλατε στην μπριζα με τον εσωτερικο φωτισμο αγορασα τις συγκεκριμενες λαμπες που αναφερετε αλλα βλεπω οτι τα λινκ με τις οδηγιες αφαιρεσης των πλαστικων,των σκιαδιων,κλπ δεν λειτουργουν.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε στην αποσυναρμολογηση με καποιο οδηγο,μην κανω καμμια μακακια?

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στα σκιαδια και στο πορτ μπαγκαζ τα led πρεπει να ειναι can bus

σας ευχαριστω πολυ!

Edited by benios
Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στα σκιαδια και στο πορτ μπαγκαζ τα led πρεπει να ειναι can bus

σας ευχαριστω πολυ!

Δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις canbus led στα σκιάδια και στο πορτμπαγκάζ.Τα απλά δουλεύουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε professor για την αμεση απαντηση σου!αν μπορειτε να κοιταξετε λιγο και τα link θα σας ημουν υποχρεος!

Καλημέρα.Να σαι καλά.Για τα λινκ δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω από το παρακάτω:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3369327

:thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατος οπως παντα φιλε μου! θα ηθελα να σε ρωτησω επισης επειδη εχω xenon φωτα στην μεσαια σκαλα τι ψειρες μου προτεινεις να βαλω?αν βαλω τις blue vision στα 6000 κερια θα εχω προβλημα με το can bus?

και παλι ευχαριστω και sorry για το ζαλισμα!

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατος οπως παντα φιλε μου! θα ηθελα να σε ρωτησω επισης επειδη εχω xenon φωτα στην μεσαια σκαλα τι ψειρες μου προτεινεις να βαλω?αν βαλω τις blue vision στα 6000 κερια θα εχω προβλημα με το can bus?

και παλι ευχαριστω και sorry για το ζαλισμα!

Οι bluevision είναι 4000Κ.Πρόβλημα canbus δεν θα έχεις,θα έχεις όμως πρόβλημα ομοιομορφίας φωτεινότητας αν τα xenon σου είναι επιπλέον kelvin.Για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα καλύτερα να βάλεις led.Σ αυτή τη περίπτωση όμως θα πρέπει να είναι canbus οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

εχω φαει φρικη φιλε μου!οι ψειρες πως βγαινουν?φοβαμαι μην κουνησω και τις xenon και μετα τρεχα γυρευε χαχαχαχα!

νασαι καλα ρε professor!

http://www.saveltrad...uemart&Itemid=1

γραφει οτι οι συγκεκριμενες κανουν για πινακιδες για το δικο μας αυτοκινητο!πως τις βλεπεις?μηπως ξερεις αν η διασταση ειναι οκ?

Edited by benios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.