Jump to content
yositosi

Αλλαγή Εσωτερικού Φωτισμού Passat Cc

Recommended Posts

Οι δικές μας είναι 36 mm στην πινακίδα.Αυτές είναι 39 mm.Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ταιριάζουν.Ίσως με λίγο ζόρισμα να μπουν ανάμεσα στις 2 υποδοχές.

Εγώ θα προτιμούσα αυτές:http://www.ebay.de/itm/2x-Soffitte-CanBus-3-SMD-LED-Canbus-Sofitte-c5w-36mm-Nummerschild-Licht-/220954025852?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3371e2df7c

ή αυτές:http://www.ebay.de/itm/2x-Soffitte-CanBus-3-SMD-LED-Canbus-Sofitte-c5w-36mm-Nummerschild-Licht-/220954025852?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3371e2df7c

Αν κάνεις υπομονή 20-25 μέρες θα σου έρθουν με δωρεάν μεταφορικά σε πολύ δελεαστική τιμή.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα μελη!παρακαλω οποιος μπορει ας με βοηθησει στο εξης προβλημα!αλλαξα ολες τις λαμπες εσωτερικου φωτισμου και πηγαν ολα οκ!οταν πηγα να αλλαξω την λαμπα στο πορτ μπαγκαζ,μου εκανε κατι νερα και καηκε,με αποτελεσμα να μην εχω ουτε μεσα στο αμαξι φωτα!γνωριζεται ποια ασφαλεια ειναι για να κοιταξω αν εχει καει?υπαρχει περιπτωση οταν καει η λαμπα του πορτ μπαγκαζ να μην αναβουν ουτε τα μεσα φωτα?

ευχαριστω!

εβαλα και καινουργια λαμπα πισω αλλα παλι τιποτα! τσεκαρα και τις ασφαλειες αλλα δεν ειδα καμμια καμμενη.

Edited by benios
Link to comment
Share on other sites

εδω ξανα μιας και σημερα αποφασισα να ασχοληθω με το passat μου!μπορει καποιος να με βοηθησει στο εξης?θελω να βαλω led ταινια μεσα στο πορτ-μπαγκαζ και να παρω ρευμα απο την πλαφονιερα που εχει.αγορασα την ταινια και ενα κιτ συνδεσης για να μην κολλαω καλωδια!το θεμα ειναι οτι αν κοψω την φισα απο την πλαφονιερα δεν ξερω ποιο ειναι το + και - απο τα καλωδια,και αν σηκωνει απο ρευμα για να παρω απο κει!

ευχαριστω και SOS οποιος μπορει να βοηθησει και στο πρωτο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ίδιο κύκλωμα η πλαφονιέρα του πορτμπαγκάζ με τις εσωτερικές λάμπες.Έχει καεί η ασφάλεια 100%.¨ανοιξε την ασφαλειοθήκη από τη μεριά του οδηγού και ψάξε αν δεν κάνω λάθος στην 3η σειρά από πάνω προς τα κάτω την τελευτάια δεξιά.Νομίζω 10άρα είναι (κόκκινη).Ίσως να είναι και 5άρα (πορτοκαλί) δεν είμαι 100% σίγουρος.

Σηκώνει άνετα ρεύμα απο κει.Η γείωση είναι το καφέ καλώδιο.Δεν χρειάζεται να κόψεις τη φίσα.Βάλε τα καλώδια μέσα στη φίσα και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα ρε φιλαρακι!οποτε σε φερει ο δρομος ελα να κερασω καφεδακι στην λαρισα!

Θα το έχω υπόψιν μου. :drinks:

;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!τα φωτα κατω στα ποδια ειναι οβιδακια?αντε να τελειωνω να ανεβασω φωτο!το επομενο βημα ειναι να βαλω μια ντισκομπαλα στην οροφη!χαχαχαχαχα!ναστε καλα ρε παιδια γιατι χωρις την βοηθεια σας,και ειδικα του professor,θα εκανα κανα μηνα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!τα φωτα κατω στα ποδια ειναι οβιδακια?αντε να τελειωνω να ανεβασω φωτο!το επομενο βημα ειναι να βαλω μια ντισκομπαλα στην οροφη!χαχαχαχαχα!ναστε καλα ρε παιδια γιατι χωρις την βοηθεια σας,και ειδικα του professor,θα εκανα κανα μηνα!

Καλησπέρα.Ναι οβιδάκια ή ελιές ή όπως θες πες τα.Ίδια είναι πάντως με τις ψείρες στα εμπρόσθια φώτα.Το ίδιο ισχύει και για τη λάμπα μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.Αν όμως βάλεις led όλες οι παραπάνω πρέπει να είναι canbus.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!επιτελους τελειωσα με ολο τον φωτισμο του passat και τωρα μενει να το βγαλω φωτο και να τις ανεβασω!πραγματικα εγινε πανεμορφο και ευχαριστω τον φιλο professor για την βοηθεια του!θελω να ρωτησω κατι,αν αλλαξω τα φωτα που ειναι πανω απο τα προβολακια,μαλλον σαν φλας λειτουργουν,και βαλω led που εχω βρει στο ebay σε καλη τιμη,πρεπει να ειναι can bus?επισης κοιταξτε και αυτο και οποιος γνωριζει αν ειναι ευκολη η εγκατασταση μου λεει!

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-TDI-GOLF-MK4-MK5-MK6-VW-PASSAT-B5-B6-6-SPEED-ILLUMINATED-GEAR-KNOB-SHIFT-/140738655045?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item20c4ad7345

μου αρεσει πολυ και μπριζωθηκα να το παρω χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!επιτελους τελειωσα με ολο τον φωτισμο του passat και τωρα μενει να το βγαλω φωτο και να τις ανεβασω!πραγματικα εγινε πανεμορφο και ευχαριστω τον φιλο professor για την βοηθεια του!θελω να ρωτησω κατι,αν αλλαξω τα φωτα που ειναι πανω απο τα προβολακια,μαλλον σαν φλας λειτουργουν,και βαλω led που εχω βρει στο ebay σε καλη τιμη,πρεπει να ειναι can bus?επισης κοιταξτε και αυτο και οποιος γνωριζει αν ειναι ευκολη η εγκατασταση μου λεει!

http://www.ebay.co.u...=item20c4ad7345

μου αρεσει πολυ και μπριζωθηκα να το παρω χαχαχαχα!

Καλησπέρα.Ναι τα φλας θέλουν και αυτά led τα οποία εκτός από canbus πρέπει να είναι και κίτρινου χρώματος.

Η εγκατάσταση του λεβιέ ταχυτήτων δεν είναι δύσκολη.Απλά θα πρέπει να βγάλεις και το τασάκι για να πάρεις ρεύμα από τον αναπτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Αν προσπαθήσετε λίγο ακόμα...

 

Serenata notturna (Passat g60 syncro 1992 b35i) Eργοστασιακός φωτισμός. 

P1150179_zps7c31892a.jpg

 

 

:laugh: 

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας οδηγος για την αφαιρεση της λαμπας στη σταχτοθηκη? σκεφτομαι μια μοντα και θελω να κλεψω ρευμα απο εκει..

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας οδηγος για την αφαιρεση της λαμπας στη σταχτοθηκη? σκεφτομαι μια μοντα και θελω να κλεψω ρευμα απο εκει..

Είναι λίγο μανούρα αλλά βγαίνει.Γιατι δεν παίρνεις ρεύμα από την καλωδίωση??

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μανούρα αλλά βγαίνει.Γιατι δεν παίρνεις ρεύμα από την καλωδίωση??

θελω να βαλω ταινιες led για footwell οποτε σκεφτηκα να παρω απο εκει ρευμα. αν μπορεις να με καθοδηγησεις για αλλη πηγη σε ακουω δασκαλε

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω ταινιες led για footwell οποτε σκεφτηκα να παρω απο εκει ρευμα. αν μπορεις να με καθοδηγησεις για αλλη πηγη σε ακουω δασκαλε

Θα βγάλεις όλο το τασάκι και θα πάρεις ρεύμα από την καλωδίωση αυτό εννοώ.Τη λάμπα γιατί να την αφαιρέσεις??

Ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό θα δεις πως βγαίνει το τασάκι.

http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=148

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

το χρωμιομένο πλαίσιο γύρω απο τον λεβιε βγαίνει πολύ δύσκολα ή υπάρχει κανενα κόλπο? δοκιμασα να το βγαλω αλλα φοβηθηκα να βαλω πολυ δυναμη μην το σπασω

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει.Θα βάλεις μια παλιά κάρτα τηλεφωνική ή πιστωτική και άμεσα θα πεταχτεί προς τα επάνω αν εννοείς το πλαίσιο μαζί με τη δερμάτινη φούσκα του λεβιέ.Αν εννοείς το πλαίσιο που έχει τους διακόπτες του esp, autohold κτλ τραβάς με δύναμη προς τα πάνω αφού πρώτα πιέσεις από κάτω ένα-ένα τα 4 κλιπς (1 σε κάθε γωνία).

Link to comment
Share on other sites

ok καταφερα να το ανοιξω.... ευχαριστω προφ..

περιμενω τωρα την ταινια και θα ξεκινησω την μοντα...  αλλα μαλλον κατι εκανα και δεν αναβει το λαμπακι στο τασακι τωρα.... ή το εκαψα ή ξεσυνδεσα κατι θα το δω οταν το ξανανοιξω για την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.