Jump to content
yositosi

Λευκοί Λαμπτήρες Passat Cc

Recommended Posts

Οπως είχα αναφέρει σε άλλη ενότητα, προκειμένου να ταιριάξω τα "κινέζικα" bi-xenon που είχα κάνει στο CC μου, είχα βάλει μικρα LED ψειράκια ώστε να μην βλέπω κιτρινίλα μέσα από το φανάρι.

Στην πράξη, το πρόβλημα μου ήταν με τις ψείρες, και τα φώτα στροφής. Από τη μια στα φώτα στροφής που σκεφτόμουν να βάλω XENON κιτάκι, είχα το πρόβλημα του που θα τοποθετούσα και την τρίτο σετ ballast (ήδη τίγκαρε το αμάξι με τα 4 ballast για μεσαία και μεγάλη σκάλα), και φυσικά τα ψειράκια που φαινόντουσαν κατακίτρινα μπροστά στα 6000Κ των XENON.

Η πρώτη δοκιμή για τις ψείρες ηταν ένα σετάκι Cool-Blue της Osram, το οποίο παρά το μπλε βαμμένο γυαλί τους, όταν άναβε ήταν πολύ απλα κατακίτρινο! Η δεύτερη λύση που ακολούθησα ήταν αυτή των Κινέζικων led, με τα οποία όμως είτε άναβαν σφάλμα, είτε άναβαν κανονικά, είτε οτιδήποτε... μέχρι που στο τέλος το ένα βραχυκύκλωσε και έβγαλε καπνό! Παράλληλα για τα φώτα στροφής, είχα απλα βάλει ένα σετάκι λευκά της Osram το οποίο όμως και παλι κιτρίνιζε αρκετά έντονα σε σχέση με τα XENON που φοράω.

Αφού είδα το αμάξι του Professor, παρατήρησα ότι τα δικά του φώτα παρά το ότι δεν είναι XENON, έχουν πολύ λευκό φωτισμό! Ετσι, αφού το συζητήσαμε λίγο, μου πρότεινε να φορέσω λάμπες της Philips, και για την ακρίβεια θεώρησε ότι αντιστοιχία στα φώτα μου θα έχει η σειρά Diamond, με ένα αντίστοιχο σετ από ψειράκια.

Τις πήραμε τις λάμπες, και τις φορέασαμε πάνω, και μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτος με το τελικό αποτέλεσμα πάντα παίρνοντας σαν δεδομένο το ότι μιλάμε για κοινούς λαμπτήρες αλογόνου!

Στις H7/στροφής βάλαμε λάμπες της σειράς Diamond που θεωρούνται ότι βγάζουν φωτισμό αντίστοιχο με XENON 5000K, ενώ στις ψείρες βάλαμε τις λάμπες που είχαν μαζί στο πακέτο οι H11 της σειράς Crystal Vision που πήραμε για τα ομίχλης. Δυστυχώς, σαν Η11 δεν βγαίνουν οι Diamond, οπότε αυτό ήταν αναγκαίο "κακό" (αν και οι Crystal Vision θεωρούνται κατάλευκες).

Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω

Τα φώτα παρκαρίσματος (ψείρες) μόνο αναμένα:

parkinglights.jpg

Το φανάρι από τα πλαγια με αναμένο τον προβολέα στροφής:

turnlight.jpg

Και οι λάμπες που χρησιμοποιήθηκαν:

bulbsused.jpg

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν φορέσαμε τα ομίχλης ακόμα, οπότε μόλις μπουν θα ανεβάσω φωτό (θα τα βάλω μαζί με την αντικατάσταση του ανακλαστήρα του φλας που έχω σπασμένο)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Οι εν λόγω λάμπες είναι "σχετικά" δυσεύρετες στην Ελλάδα, όπως επίσης και στην υπόλοιπη Ε.Ε. καθότι δεν έχουν έγκριση τύπου για την Ευρωπαική αγορά, και επιτρέπεται επίσημα η χρήση τους μόνο για εκτός δρόμου οδήγηση!

Και παλι ένα ταιράστιο ευχαριστώ στον Γιώργο που για άλλη μια φορά μου έδωσε "τα φώτα του" :goodjob::drinks:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ.:goodjob:Πολύ ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα Σίμο και είναι καλύτερα ορατό στις νυκτερινές φωτό σου.:drinks:

Εξελίσσεσαι γοργά σε πρωταθλητή του φωτισμού:thumbsup:και όχι μόνο.Σιγά-σιγά θα σου παραδώσω τα σκήπτρα μου φαίνεται....:bow:

Link to comment
Share on other sites

Εξελίσσεσαι γοργά σε πρωταθλητή του φωτισμού:thumbsup:και όχι μόνο.Σιγά-σιγά θα σου παραδώσω τα σκήπτρα μου φαίνεται....:bow:

Μπα, μάγκας εκ του ασφαλούς φίλε δεν γίνομαι! Αφού εσύ μου είπες τι θα βάλω, εσύ έχεις τις άκρες και τα πήρες, και στο τέλος εσύ τα πέρασες. :goodjob:

Ασε που μετά τα "χειρουργικά γάντια" που σε είδα να φοράς, και την συλλογή από καρτούλες/τρελά πατενταρισμένα εργαλειάκια... σε κόβω μόλις πιασουν οι ζέστες να ανακαλύπτεις πως λύνονται οι πόρτες ενός CC :bow::drinks:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μάγκας εκ του ασφαλούς φίλε δεν γίνομαι! Αφού εσύ μου είπες τι θα βάλω, εσύ έχεις τις άκρες και τα πήρες, και στο τέλος εσύ τα πέρασες. :thumbsup:

Ασε που μετά τα "χειρουργικά γάντια" που σε είδα να φοράς, και την συλλογή από καρτούλες/τρελά πατενταρισμένα εργαλειάκια... σε κόβω μόλις πιασουν οι ζέστες να ανακαλύπτεις πως λύνονται οι πόρτες ενός CC :bow::goodjob:

Χα,χα,χα....

και το κομβόι από cc που σε περιμένει από πίσω τι θα το κάνεις??Ή είσαι πρόεδρος στα cc ή δεν είσαι.....:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Χα,χα,χα....

και το κομβόι από cc που σε περιμένει από πίσω τι θα το κάνεις??Ή είσαι πρόεδρος στα cc ή δεν είσαι.....:drinks:

Ασε, να μας λείπει το βύσσινο! Τα προεδριλίκια τα αφήνουμε για αλλού :thumbsup:

Τα μοναδικά σχόλια, 1. Ο Αντώνης το είχε δεδομένο ότι θα στραβώσει η δουλειά και θα καταλήξω με ρεσό (μου πήρε και αρωματικά), 2. ο Αντώνης τώρα που είδε ότι υπάρχουν και led για να γίνει χειρουργείο το αμάξι να είσαι σίγουρος ότι θα σου τα ζητήσει.

Και φυσικά, τους βλέπω σιγά σιγά να σε ζαλίζουν ένας ένας :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Και τον Αντώνη και τους υπόλοιπους θα τους βολέψω αρκεί να υπάρχει διαθέσιμο υλικό.Τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε όλοι μαζί....:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλο!!!!! (για τις φωτο δεν θα σχολιασω.. B) ) Αντε να δουμε... Σημερα εβαλα και 'γω στη μεσαια σκαλα τις Philips X-Treme vision.. Θα δω το βραδυ διαφορες

Edited by bairas
Link to comment
Share on other sites

Το cc εχει εξτρα λαμπες για τη στροφη? Δηλαδη εχει ψειρες, μεσαια, μεγαλη σκαλα, προβολεις ομιχλης, και εξτρα φωτισμο με αλλη λαμπα για τις στροφες?

Link to comment
Share on other sites

Το cc εχει εξτρα λαμπες για τη στροφη? Δηλαδη εχει ψειρες, μεσαια, μεγαλη σκαλα, προβολεις ομιχλης, και εξτρα φωτισμο με αλλη λαμπα για τις στροφες?

ΩΩΩ ΝΑΙ!!! Σε σύνολο κάθε φανάρι (έκδοση αλογόνου) φοράει 4 λάμπες, 3 εκ των οποίων Η7, και μια W5W ψείρα B)

Καλο!!!!! (για τις φωτο δεν θα σχολιασω.. :thumbsup: ) Αντε να δουμε... Σημερα εβαλα και 'γω στη μεσαια σκαλα τις Philips X-Treme vision.. Θα δω το βραδυ διαφορες

Ρε συ φωτογράφε... μην βαράς άλλο, λυπήσου με! Με ένα ταπεινό κινητό τις έβγαλα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩ ΝΑΙ!!! Σε σύνολο κάθε φανάρι (έκδοση αλογόνου) φοράει 4 λάμπες, 3 εκ των οποίων Η7, και μια W5W ψείρα :p

Πρωτη φορα το ακουω!!

Εγω εχω τα corner lights στα προβολακια ομιχλης, τα οποια φωτιζουν δεξια και αριστερα το δρομο, αναβοντας καθε φορα το προβολακι που πρεπει, για ταχυτητες κατω των 45χλμ.. Και το afs στα ξενον..

Το cc στην εκδοση με τα μαμα ξενον, εχει και αυτο τετοιες λαμπες οπως η εκδοση αλογονου?

Ειχα παρει απο ebay λεντ για τις ψειρες μου, αλλα μπλεδιζουν σε σχεση με τα ξενον(4300Κ).. Τα λαμπακια που εβαλες στις ψειρες Σιμο, μπλεδιζουν πολυ απο κοντα, η πανε προς το ασπρο?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, για το CC με μαμά XENON πρέπει να το δω, αν και λογικά έχει στροφής αλογόνου όπως και το δικό μου (99.99% σίγουρο). Τα στροφής στα προβολάκια ομίχλης μπορείς μέσω vag-com να τα ενεργοποιήσεις και στα CC, αλλά το θεωρώ περιττό (και στο LEON σαν και στο δικό σου είναι).

Για τα λαμπάκια, είναι αλογόνου φίλε μου. Από κοντά είναι λευκά και όχι τόσο μπλε όσο τα έβγαλε η φωτό. Σημείωσε βέβαια ότι τα XENON μου είναι 6000K, οπότε ούτως ή άλλως ένα μπλέδισμα και το έχω, αλλά και το θέλω. Πρακτικά αν τα δεις όλα αναμένα, οι ψείρες φαίνονται ελαφρώς πιο "κίτρινες" από τα XENON όταν τα βλέπεις από κοντά, αλλά με ΤΙΠΟΤΑ δεν σου τραβάνε αρνητικά το μάτι όπως γίνεται είτε με τα μαμά, είτε όπως γινόταν με τις "δήθεν μπλε" της Osram!

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα παει κι εγω να βαλω xenon σε καποιο μαγαζι δεν ειχα ιδεα απο λαμπες και απο λεπτομερειες.του ειπα θελω xenon στα μεσαια,xenon στα προβολακια,led στην πρωτη σκαλα,λευκες στη μεγαλη σκαλα και λευκες στα στροφης.το ανελαβε μονος του και το αποτελεσμα αψογο.η μονη ιδιαιτεροτητα που θυμαμαι ηταν η αναφορα του στα led τις πρωτης σκαλας,οτι εχουν δικο τους εγκεφαλακι,δεν αναβουν check και οτι εδω στην Αθηνα τα φερνει μονο αυτος.

Edited by targas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, για το CC με μαμά XENON πρέπει να το δω, αν και λογικά έχει στροφής αλογόνου όπως και το δικό μου (99.99% σίγουρο). Τα στροφής στα προβολάκια ομίχλης μπορείς μέσω vag-com να τα ενεργοποιήσεις και στα CC, αλλά το θεωρώ περιττό (και στο LEON σαν και στο δικό σου είναι).

Σιμο δυο παρατηρησεις:

α. στα μαμα ξενον νομιζω οτι στις στροφες υπαρχει ο ενεργος φωτισμος, η κινηση του φακου δηλαδη ετσι ωστε να φωτιζεται η γωνια αναλογα την στροφη.

β. οσον αφορα την ενεργοποιηση των προβαλεων ομιχλης ως φωτων ημερας αυτο δεν γινεται σε CC χωρις μαμα ξενον. αν κανεις την αναλογη ρυθμιση με vag-com το αποτελεσμα θα ειναι να ενεργοποιηθουν ως φωτα ημερας οι λαμπες στροφης.

Link to comment
Share on other sites

β. οσον αφορα την ενεργοποιηση των προβαλεων ομιχλης ως φωτων ημερας αυτο δεν γινεται σε CC χωρις μαμα ξενον. αν κανεις την αναλογη ρυθμιση με vag-com το αποτελεσμα θα ειναι να ενεργοποιηθουν ως φωτα ημερας οι λαμπες στροφης.

Δεν είπα για ημέρας, αλλά για να τα κάνεις τα προβολάκια να δουλεύουν σαν στροφής :whistling:

Αυτό για τα ημέρας δεν το γνώριζα καν. Πάλι σκάλιζες τρελόπαιδο? :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα ημέρας δεν το γνώριζα καν. Πάλι σκάλιζες τρελόπαιδο? :frantics:

αφου δεν το δοκιμασε κανεις σας ειπα να το δοκιμασω εγω... :clapping::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες ολοκληρωσα την αναβαθμιση στα μπροστα φαναρια απο το CC με 3 ζευγαρια Philips H7 X-Treme vision 100% (μεσαια-μεγαλα-στροφης).Στην αρχη εβαλα μονο τα μεσαια αλλα δεν ειχα καταλαβει τη διαφορα μεχρι που εστριψα σε ενα σταυροδρομι και της στροφης ειχε αναψει λες και ειχε πτωση τασης.. ;) Ξαναπαρατηρωντας παλι τη μεσαια σκαλα ειδα οτι η δεσμη στον δρομο ηταν πιο πυκνη και πιο εντονη. Ακομα και οταν εβαζα μαγαλη σκαλα η μεσαια ηταν πιο δυνατη. Ετσι πηγα την αλλη μερα και πηρα αλλα 2 ζευγαρια για μεγαλη και στροφης.Απο θεμα αποχρωσης ειναι μισο κλικ πιο λευκα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς καλύτερο φως από τα μαμά, πιο ξεκούραστο και πιο έντονο. Αθήνα - Θεσσαλονίκη που γύριζα βράδυ, δεν με κούρασε αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι υστερούμε στο φωτισμό. Θα μπορούσαν και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το cc εχει εξτρα λαμπες για τη στροφη? Δηλαδη εχει ψειρες, μεσαια, μεγαλη σκαλα, προβολεις ομιχλης, και εξτρα φωτισμο με αλλη λαμπα για τις στροφες?

εμενα με μαμα xenon εχει ψειρες,μεσσαια,μεγαλα και εξτρα στροφης και συν εξτρα τα ημερας

Link to comment
Share on other sites

εμενα με μαμα xenon εχει ψειρες,μεσσαια,μεγαλα και εξτρα στροφης και συν εξτρα τα ημερας

τι εννοεις οταν λες οτι εσενα με τα μαμα xenon εχει και εξτρα στροφης??

ολα τα cc χωρις μαμα xenon εχουν κι αυτα φωτα στροφης.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οταν λες οτι εσενα με τα μαμα xenon εχει και εξτρα στροφης??

ολα τα cc χωρις μαμα xenon εχουν κι αυτα φωτα στροφης.

ναι οκ εχουν ολα απλα μιλησα προσωπικα σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και τα ομίχλης επιτέλους... Το αποτέλεσμα είναι μεν λευκό, αλλά όπως αναμέναμε κιτρινίζουν σε σχέση με τα Xenon.

Από την άλλη, αν γίνουν πολύ μπλε τα ομίχλης, τότε παύουν να είναι ομίχλης. Επί τη ευκαιρία αλλάχτηκε και το ανακλαστηράκι που είχα σπασμένο :p

dsc00349kg.jpg

Και once again, σας ευχαριστώ θερμά κύριε καθηγητά! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Merci beaucoup!!!!Μεγειές Σίμο.:thumbsup:

Τώρα μπορώ να πω ότι έχεις φώτα.:thumbsup:

Άντε και στην πινακίδα τώρα για να δέσει το γλυκό.:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.