Jump to content
yositosi

Ρύθμιση Wastegate Σε 1.8Tsi

Recommended Posts

Η σκάστρα η δική μας είναι ενισχυμένη και καμία σχέση με τις παλιές που σκιζόντουσαν οι μεμβράνες με το κιλό. Παρόλα αυτά, και πάλι δεν είναι και ότι καλύτερο για "πολλά πολλά". Κάποιοι δουλεύουν και με του S3 ως μέση λύση θεωρώντας την πιο "σκληρή".

Καταλύτη, αν θυμάμαι καλά με τους κωδικούς που έχει χτυπημένους, φοράω τον παρακάτω

Καταλύτης

Τώρα για τα γραφήματα και τα ονομαστικά που δίνουν... shit high and watch για όλους! Οι μετρήσεις που βλέπεις είναι Αγγλία, με κλίμα Αγγλίας, και με καύσιμο Αγγλίας, και σε ένα μοτέρ που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το δικό σου "σε κατάσταση λειτουργίας". Και η Revo UK για τα 1.8 έλεγε 38 κιλά ροπής, αλλά οι εδώ αντιπρόσωποι ούτε για πλακα δεν τολμούσαν να το πουν, καθότι ήταν ένα νούμερο "εξιδανικευμένο". Φυσικά η ουσία παραμένει ότι δεν πρέπει από τις τιμές που μας "τάζουν" να έχουμε τρελές αποκλίσεις.

Τώρα, για τα κιλά ροπής και ιπποδύναμης που αναφέρεις, είσαι πληρως καλυμμένος από ένα Stage1 πρόγραμμα ειδικά αφού φοράς και το Carbonio :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η σκάστρα η δική μας είναι ενισχυμένη και καμία σχέση με τις παλιές που σκιζόντουσαν οι μεμβράνες με το κιλό. Παρόλα αυτά, και πάλι δεν είναι και ότι καλύτερο για "πολλά πολλά". Κάποιοι δουλεύουν και με του S3 ως μέση λύση θεωρώντας την πιο "σκληρή".

Καταλύτη, αν θυμάμαι καλά με τους κωδικούς που έχει χτυπημένους, φοράω τον παρακάτω

Καταλύτης

Τώρα για τα γραφήματα και τα ονομαστικά που δίνουν... shit high and watch για όλους! Οι μετρήσεις που βλέπεις είναι Αγγλία, με κλίμα Αγγλίας, και με καύσιμο Αγγλίας, και σε ένα μοτέρ που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το δικό σου "σε κατάσταση λειτουργίας". Και η Revo UK για τα 1.8 έλεγε 38 κιλά ροπής, αλλά οι εδώ αντιπρόσωποι ούτε για πλακα δεν τολμούσαν να το πουν, καθότι ήταν ένα νούμερο "εξιδανικευμένο". Φυσικά η ουσία παραμένει ότι δεν πρέπει από τις τιμές που μας "τάζουν" να έχουμε τρελές αποκλίσεις.

Τώρα, για τα κιλά ροπής και ιπποδύναμης που αναφέρεις, είσαι πληρως καλυμμένος από ένα Stage1 πρόγραμμα ειδικά αφού φοράς και το Carbonio :thumbsup:

Φιλοι μου η συνεχεια (με δυναμομετρηση!) εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31372

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για την ιστορία πάντως, να ξέρετε πως ακόμα και αν καργαριστεί η W/G ο εγκέφαλος εν καιρώ θα κάνει "adapt" και πολύ απλά θα προσαρμοστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό στη νέα ρύθμιση (μοντέλα με MED 17.5) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για την ιστορία πάντως, να ξέρετε πως ακόμα και αν καργαριστεί η W/G ο εγκέφαλος εν καιρώ θα κάνει "adapt" και πολύ απλά θα προσαρμοστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό στη νέα ρύθμιση (μοντέλα με MED 17.5) :hyper:

μπορεις ρε σιμο να το εξηγησεις λιγο καλυτερα γιατι δεν μπορω να το καταλαβω ,ευχαριστω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια μακρά συζήτηση με "σοβαρό" μηχανικό του δικτύου του ομίλου (όχι VW), και κάθησε και μου εξήγησε ότι πρακτικά o MED17.5 λαμβάνοντας στοιχεία κατά το adaptation που κάνει, τέτοιες παραμέτρους (όπως π.χ. ένα σφίξιμο) τις "εξομαλύνει" με διορθωτικές αυτο-ρυθμίσεις είτε με βάση το τι του ζητάει το πρόγραμμα, είτε με βάση το τι θεωρούν "σωστό" οι δικλείδες ασφαλείας που φέρει!

Σε απλά Ελληνικά ήταν κατηγορηματικός ότι π.χ. αν μετά από ένα σφίξιμο δούμε μια αισθητή διαφορά... σε λίγες μέρες που θα το "πάρει πρέφα" η ECU, θα κάνει διορθώσεις και μέρος του "οφέλους" θα χαθεί καθώς θα προσαρμοστεί το αμάξι στις νέες συνθήκες.

Μου φάνηκε παράλογο, αλλά ήταν κάθετος... και κάτι ανάλογο είχα βρει μετά από googling στο νετ και από ξένουνς προγραμματιστές (αν θυμάμαι καλά της APR).

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια μακρά συζήτηση με "σοβαρό" μηχανικό του δικτύου του ομίλου (όχι VW), και κάθησε και μου εξήγησε ότι πρακτικά o MED17.5 λαμβάνοντας στοιχεία κατά το adaptation που κάνει, τέτοιες παραμέτρους (όπως π.χ. ένα σφίξιμο) τις "εξομαλύνει" με διορθωτικές αυτο-ρυθμίσεις είτε με βάση το τι του ζητάει το πρόγραμμα, είτε με βάση το τι θεωρούν "σωστό" οι δικλείδες ασφαλείας που φέρει!

Σε απλά Ελληνικά ήταν κατηγορηματικός ότι π.χ. αν μετά από ένα σφίξιμο δούμε μια αισθητή διαφορά... σε λίγες μέρες που θα το "πάρει πρέφα" η ECU, θα κάνει διορθώσεις και μέρος του "οφέλους" θα χαθεί καθώς θα προσαρμοστεί το αμάξι στις νέες συνθήκες.

Μου φάνηκε παράλογο, αλλά ήταν κάθετος... και κάτι ανάλογο είχα βρει μετά από googling στο νετ και από ξένουνς προγραμματιστές (αν θυμάμαι καλά της APR).

να σου το εξηγησω και εγω αυτο λιγο πιο καλα γιατι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα οπως σου τα ειπε ισχυει μεν αλλα οχι σε ολες τις περιπτωσεις εαν εχεις ενα προγραμμα που ζηταει στις 6000 0.8-0.9 και εσυ εχεις 0,75 -0,8 ωραια οσο και να σφυξεις ειναι δωρο αδωρο στην αρχη ισως δεις διαφορα οτι κραταει καπως καλυτερα αλλα με το που κανει ανταπτιον ο εγκεφαλος ωραια θα βλεπεις αυτην την πιεση που εβλεπες απλως τι γινεται πριν το σφυξιμο η ν75 δουλευε στα 90 % για να πιασεις το 0,75-0,8 ωραια πλεον με το σφυξιμο και μετα βλεπει ο εγκεφαλος βλεπει οτι πιανει πιο ευκολα την πιεση και τη κανει να κην κλεινει πολυ την ν75 δηλαδη εκει που δουλευε 90% μετα το σφυξιμο θα δουλευει 75% και ετσι θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα αυτη ειναι η περιπτωση που σου ειπε ωραια η αλλη ειναι η δικια μου φιλε οταν στις 6000 ζητραει 1,35 και τερμα να δουλεψει η ν75 δεν προκειται με μια κ03 μαμα να δεις αυτα τα νουμερα αρα τι κανεις εκει σφυγκεις με αποτελεσμα να βοηθησεις την τουρμπινα να πιασει την ζητουμενη πραγμα αδυνατον αλλα προσπαθει να την πιασει αρα σε αυτην την περιπτωση εχεις μια ν75 τερμα και με το σφυξιμο βοηθας την κατασταση για να μπορεσεις καπως να ακολουθησεις την ζητουμενη αρα σε αυτην την περιπτωση δεν ισχυει το παραπανω και αυτο που σου ειπε ο μηχανικος σου :thumbsup: ολα αυτα δοκιμασμενα απο εμενα να ξες τιποτα δεν σου λεω τυχαια .αρα και ανταπτιον να κανει ο αγκεφαλος παλι τερμα θα δουλευει χωρις να πεσει η τιμη της ν75 .εαν ομως ζηταει 1,35 στις 6000 ωραια και δεν σφυξεις σου βγαζει ενα σφαλμα στον εγκεφαλο το οποιο αναφερει οτι η actual δεν μπορει να ακουλουθησει την request καταλαβες και γιαυτο σε αυτη την περιπτωση σφυγκεις και το βοηθας και εχεις και την διαφορα καταλαβες φιλε μου :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ο Σίμος μιλάει για ανθρώπινες πιέσεις.....άκου 1,35 στις 6000........ δηλ θέλουμε over στις 6000; :thumbsup: :thumbsup: Εκεί όσο και να προσπαθεί δεν θα πιάσει....Ο μηχανικός θεώρησε ότι έχει να κάνει με ανθρώπους και όχι κανίβαλους.....άντε πές του για 1,35 στις 6000....θα σε κοιτάει σαν χαζός....άσε που μπορεί και να πιάσει καμιά tig να σου κολλήσει την wg και να σε αφήσει να φύγεις....''ευχαριστημένος'' χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα αν τα νούμερα που χρησιμοποίησε ο Τάσος είναι υπερβολικά, αυτό που θέλει να πει είναι το εξης.

Αν έχεις ένα πρόγραμμα με ήπιους στοχους πιεσης, και η ζητουμενη είναι τετοια που η πραγματικη την ακολουθει παντου (δηλαδη Ν75<100%) τότε αν σφίξεις wg, θα μπερδέψεις τον εγκέφαλο προσωρινά και η πιεση θα ανεβει, αλλα όταν καταλάβει πως η πραγματικη πίεση ξεπερνάει τη ζητουμενη, θα ρίζει το duty cycle της Ν75 και η πιεση θα επανελθει στα επιπεδα που οριζει η ζητουμενη.

Αν το πρόγραμμα όμως ζητάει πιεσεις που δεν ειναι εφικτές ακομα και με Ν75 στο 100%, σφίγκοντας τη wg η πραγματική θα πλησιάσει περισσότερο τη ζητούμενη ή ακόμα μπορεί και να την ξεπεράσει οποτε στα σημεια που θα την ξεπεράσει η Ν75 θα ρίξει το duty cycle της κάτω απο το 100%. Όπως και να χει, αναλογα με το πρόγραμμα μπορεί να έχεις απο μεγάλο έως καθολου κέρδος με το σφίξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το ξεκίνησε ο Τάσος, και μετά το εξήγησες Στεφ. Αυτά μου είπε... και ίσως δεν τα έγραψα εγώ πιο "καθαρά" ίσως γιατί το θεωρούσα αυτονόητο σαν κατάσταση, παραβλέποντας την πραγματικότητα που εξέθεσε ο Τάσος :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

να το παρω αυτο οτι καλο θα χουμε και οχι κακο...αφου ειτε σι αλλως αν δεν ,ο εγκεφαλος οπω ςλετε θα ριξει το dutycycle η θα κανει αdαptation και θα αν απροσαρμοσει...αρα οσο εχουμε τις ασφαλιστικες μας δικλειδες ενεργοποιημενες μπορουμε να παιξουμε...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το ξεκίνησε ο Τάσος, και μετά το εξήγησες Στεφ. Αυτά μου είπε... και ίσως δεν τα έγραψα εγώ πιο "καθαρά" ίσως γιατί το θεωρούσα αυτονόητο σαν κατάσταση, παραβλέποντας την πραγματικότητα που εξέθεσε ο Τάσος :thumbsup:

ωραια αφου καταλαβατε αυτο που λεω ολα καλα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. συγνωμη για το οφτοπικ αλλα δεν ειναι πολυ με 20β εδω πια και δεν θα βγαλω ακρη. προσφατα ρυθμισα το golf μου σε δευτερο σταδιο. golf mk4 anniversary. k03s. η ζητουμενη πιεση ειναι 1.65 οβερ και πτωση σταδιακα. σαν πρωτο σταδιο μεχρι 1,35 οβερ, ολα λειτουργουσαν κανονικα. τωρα ομως σε πατημα με 4η απο 2500στροφες, ανεβαζει οβερ 1,65 στιγμιαια,πεφτει αμεσως στο 1μπαρ,ξαναανεβαζει στο 1,5 περιπου,μετα ξανα στο 1 τελος ανεβαζει 1,3 και πεφτει σταδιακα στο 1,1 μεχρι 6500στροφες.ειναι λες και αφηνω γκαζι και μετα ξαναπαταω.. λετε να θελει σφιξιμο η wastegate?  η αν την σφιξω θα ανεβει το οβερ? ( τωρα ειναι 4-5 βολτες πιο σφιγμενη απο το σημειο 0 ας πουμε)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα .χριστος ανεστη.για αρχη αλλαξε μια ν75 γιατι αυτο που σου κανει δεν ειναι φυσιολογικο επειτα δες για σκαστρα και μαφ ωστε να σταθεροποιηθει η πιεση καο εφοσον στρωσει μετα δωσε 3-4στροφες δεν χρειαζεται παραπανω

Και αυτο που περιγραφεις δεν ειναι απο gate ειναι κατι απο τα παραπανω .και εαν δεν στρωσει πανε να δεις μηπως θελει κανενα update απο το προγραμματιστη σου .οσο για το σφυξιμο οπως σου ειπα σταθεροποιησε μια τη πιεση και μετα εαν χρειαστει σφυγκεις α και βλεπω οτι δεν χρειαζετε σηκωνει καλες πιεσεις

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι οτι η ν75 ειναι αλλαγμενη. βλαβη δεν βγαζει καμια. η σκαστρα ειναι μαμα , καινουργια και αυτη.( απο οτι μου παν , με καλυπτει για αυτα τα αλογα). τωρα με τον μαφ ναι κατι μπορει να παιζει. δεν παιζει δηλαδη να ανοιγει νωρις το wastegate logo μαλακου ελατηριου  και το οτι το εχω ξεσφιγμενο?

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε καμια σχεση εαν ηταν ξεσφυγμενο το gate δεν θα ανεβαζε καν πιεση μη τρελενεσαι .αρα ν75 καινουργεια σκαστρα καινουργια και οντως αρκει για τα αλογα αυτα που εχεις αν και καλο θα ηταν να εβαζες μια forge 007 αλλα τεσπα καλη ειναι και αυτη .αρα κοιτα μαφ αλλιως ειναι προγραμματιστικο εφοσον δουλευε πριν μετα και τωρα δεν δουλευει μετα το σταδιο 2 που εβαλες.και εαν ειναι οντως το προγραμμα να ξες οτι για καποιο λογο σου κλεινει πεταλουδα και μετα ανοιγει και δουλεευι καλα η θελει update για να μπορεσει να ρυθμηστει η ν75 καλυτερα ωστε να μπορει να σταθεροποιησει τη πιεση σωστα .τεσπα δες τα αυτα που σου ειπα και μετα βλεπουμε .τι προγραμμα φορας εαν επιτρεπεται ?εαν δεν θες να το πεις δημοσιως στειλε π.μ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 κοιτα ετσι πως το λες τωρα μπορει να παιζει κατι με τον μαφ γιατι δεν το κανει στην αρχη ,το κανει αφου δουλεψει αρκετη ωρα το αμαξι, ,μηπως οταν ζεστενεται ο μαφ δεν δουλευει σωστα. παντως αν ο μαφ μετραει λαθος ογκο αερα μπορει να κοψει πιεση δηλαδη? microchip-tuning

Link to comment
Share on other sites

ναι στα 20βτ οταν εχει προβλημα ο μαφ κανει χαζα και με τη πιεση .αρα δες λιγο μαφ αλλιως σου λεω πανε να δεις για προγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. συγνωμη για το οφτοπικ αλλα δεν ειναι πολυ με 20β εδω πια και δεν θα βγαλω ακρη. προσφατα ρυθμισα το golf μου σε δευτερο σταδιο. golf mk4 anniversary. k03s. η ζητουμενη πιεση ειναι 1.65 οβερ και πτωση σταδιακα. σαν πρωτο σταδιο μεχρι 1,35 οβερ, ολα λειτουργουσαν κανονικα. τωρα ομως σε πατημα με 4η απο 2500στροφες, ανεβαζει οβερ 1,65 στιγμιαια,πεφτει αμεσως στο 1μπαρ,ξαναανεβαζει στο 1,5 περιπου,μετα ξανα στο 1 τελος ανεβαζει 1,3 και πεφτει σταδιακα στο 1,1 μεχρι 6500στροφες.ειναι λες και αφηνω γκαζι και μετα ξαναπαταω.. λετε να θελει σφιξιμο η wastegate?  η αν την σφιξω θα ανεβει το οβερ? ( τωρα ειναι 4-5 βολτες πιο σφιγμενη απο το σημειο 0 ας πουμε)

μην αλαξεις τιποτα, λογκαρε για missfires, καποιος πολλαπλασιαστης σου υπολειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ρουλεμαν το αμαξι δεν κανει ουτε κοψιματα ουτε σκασιματα ουτε αναβει τσεκ τι δουλεια εχουν τα μισφαιρ στη κατασταση αυτη ? Τεσπα ας δοκιμασει οτι θελει και ξανα μιλαμε

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον όταν η πίεση ανεβοκατεβαίνει πρώτα κοιτάς σκάστρα,μετά Ν75 και ύστερα τυχόν απώλειες απο το κύκλωμα αερα,αυτά για αρχή που είναι κ πιο απλά και φθηνά

σε κόστος αλλαγής.
Μετά κοιτάζεις μαφ και τη wastegate.
Οσον αφορά τα missfires που έγραψε καποιος πιο πάνω αυτά τα αισθάνεσαι σαν κόψιμο κανονικά και όχι σαν ανεβοκατεβασμα πίεσης και καλό είναι

να μη λέμε ότι να ναι σαν λύσεις απλά για να γράψουμε αλλά κάτι που γνωρίζουμε για να βοηθήσουμε κάποιον που έχει πρόβλημα.
Ξεκινα απο τα βασικά που κάνουν την πίεση μια να ανεβαίνει και μια να κατεβαίνει κ μετά ψάξου πιο βαθιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Λοιπον όταν η πίεση ανεβοκατεβαίνει πρώτα κοιτάς σκάστρα,μετά Ν75 και ύστερα τυχόν απώλειες απο το κύκλωμα αερα,αυτά για αρχή που είναι κ πιο απλά και φθηνά

σε κόστος αλλαγής.

Μετά κοιτάζεις μαφ και τη wastegate.

Οσον αφορά τα missfires που έγραψε καποιος πιο πάνω αυτά τα αισθάνεσαι σαν κόψιμο κανονικά και όχι σαν ανεβοκατεβασμα πίεσης και καλό είναι

να μη λέμε ότι να ναι σαν λύσεις απλά για να γράψουμε αλλά κάτι που γνωρίζουμε για να βοηθήσουμε κάποιον που έχει πρόβλημα.

Ξεκινα απο τα βασικά που κάνουν την πίεση μια να ανεβαίνει και μια να κατεβαίνει κ μετά ψάξου πιο βαθιά.

Ειχα το ιδιο προβλημα και αφου εκανα οτι λετε παραπανω για αλαγη Ν75 και λοιπα το προβλημα παρεμεινε, κανενα λαμπακι δεν αναψε, καμια βλαβη δεν κατεγραψε, ειχα ανοιξει και θεμα, αλλα δυστηχως δεν βοηθαει κανενας σε αυτο το φορουμ,  μετα το αφησα ετσι και μετα απο 3 βδομαδες χειροτερεψε και αναψε λαμπακι, και τι ελεγε το λαμπακι.?? missfires στο 1ο κυληνδρο, μετα την αλαγη 2 πολλαπλαστιαστων στην τελικη, τελος τα κοψιματα πιεσης, κοψιματα πιεσης που εχει στο overboost full throttle και οχι στα χαμηλα... το αμαξι πηρε τα πανω του κατευεθειαν,  οποτε κατι ισως ξερω και γραφω, οποτε βιαστηκες να κρινεις απλα για την πεις... 

 

δυστηχως το φορουμ δεν εχει γνωση και αν εχει γνωση δεν την μεταφερει κανενας, εκτος φυσικα αν εχεις tsi, εκει αλαζουν τα πραγματα, ανοιγεις θεμα μεσα σε 10 λεπτα εχεις παρει καμια 10αρια απαντησεις, οι μισες ειναι ασχετες αλλα περνεις απαντησεις, εδω να μου πεις υπαρχουν ατομα που εχουν 5αρια gti και νωμιζουν οτι ειναι 20βαλβιδα...

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Οκ ασε να ψαξει το παιδι και εαν δεν βγαλει ακρη εδω ειμαστε για να το ξανα συζυτησουμε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Παιζει η περίπτωση κ πολλαπλασιαστών απλά ξεκινάς απο τα  βασικά που είναι τα σύνηθες για απώλεια πίεσης κ ύστερα το ψάχνεις για μπουζι,πολλαπλασιαστες κ.λ.π.

Οσον αφορά για τη βοήθεια στο φόρουμ  μερικοι λένε κάτι χωρίς να γνωρίζουν απλά για να γεμιζουν ποστ χωρίς να προσφέρουν ουσιαστική βοήθεια σ αυτούς που τη

χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα μπερδεμα,αυτο ειναι που μου την δινει. η ν75 ειναι καινουργια οπως σας ειπα,( μεσα στο 6μηνο αλλαχτηκε). εχω και την παλια ομως επειδη οταν την αλλαξα δεν ειχε κατι απλα ο μ....κας μηχανικος μου ειπε να την αλλαξουμε.(ενω εφταιγε η ανοιχτου τυπου σκαστρα που ειχα τοτε.) τελος παντων ,την εβαλα πανω χτες και εκανα δοκιμη. καμια σχεση με πριν. εκανε μια μικρη διορθωση της ταξεως του 0.1-0,2 βαρ, ενω η προηγουμενη διορθωναι 0,6-0,7. θα την αφησω λιγο πανω μερικες μερες και θα δω πως θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα στο forum....ποσταρω εδώ γιατί έχω ένα παρόμοιο θέμα με ένα audi a3 8P 1.8tfsi....όταν ανέβαζα στροφές στις μεσαίες το turbo έκανε κοψίματα....για αρχή άλλαξα τις βαλβίδες Ν75 και cutoff μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα....αλλά μάταια....μετά προχώρησα σε αλλαγή της wastegate και έβαλα μια της forge....Η οποία έχει μέσα το μπλε ελατήριο το οποίο ο κατασκευαστης δηλώνει ότι είναι για πίεση έως 1,5 bar....μπήκε στα εργοστάσιακα σημάδια....το αποτέλεσμα είναι το αμάξι πλέον να δουλεύει σαν να μην υπάρχει σχεδόν καθόλου turbo....το άλλο περίεργο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχει ανάψει check engine....μήπως δεν κάνει το εν λόγω ελατήριο? ??? Μήπως θέλει παραπάνω σφίξιμο η wastegate???? Τα φώτα σας παιδιά έχω απελπιστεί

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.