Jump to content
tsolias26

Cruise Control Σε Polo Gti 6R

Recommended Posts

Ρε παιδιά τι θα γίνει τελικά , θα βγάλουν cruise control για το Polo GTI 6R για μας που δεν το πήραμε από την αρχή με αυτό???

Γενικά από την ψαχτική που έκανα έως τώρα έβγαλα το συμπέρασμα ότι υπάρχει ασυμβατότητα του εγκεφάλου του τιμονιού με το cruise control.

Ελπίζω να βγουν μελλοντικά, απλά θέλω να ξέρω αν έχει ακούσει κανένας κάτι καινούριο ή αν κάποιος έχει κάνει κάποια modifa για να το ταιριάξει... Οι αντιπροσωπίες πάντως είναι κατηγορηματικές ότι δεν θα βγει ή απλά δεν ξέρουν τι γίνεται με το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι και από άλλα μέλη που το έχουν επάνω, η κατανάλωση είναι κατά ένα ολόκληρο lt περιορισμένη σε σχέση με το πιο "ελαφρύ" πόδι και βέβαια έχει τα κλασσικά πλεονεκτήματα. (άνετο ταξίδι). Όσοι έχουν cruise control, ας μας πουν τις εντυπώσεις τους, καθώς και κατανάλωση που τους δείχνει το trip computer σε διάφορες ταχύτητες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις....thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι θα γίνει τελικά , θα βγάλουν cruise control για το Polo GTI 6R για μας που δεν το πήραμε από την αρχή με αυτό???

Γενικά από την ψαχτική που έκανα έως τώρα έβγαλα το συμπέρασμα ότι υπάρχει ασυμβατότητα του εγκεφάλου του τιμονιού με το cruise control.

Ελπίζω να βγουν μελλοντικά, απλά θέλω να ξέρω αν έχει ακούσει κανένας κάτι καινούριο ή αν κάποιος έχει κάνει κάποια modifa για να το ταιριάξει... Οι αντιπροσωπίες πάντως είναι κατηγορηματικές ότι δεν θα βγει ή απλά δεν ξέρουν τι γίνεται με το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι και από άλλα μέλη που το έχουν επάνω, η κατανάλωση είναι κατά ένα ολόκληρο lt περιορισμένη σε σχέση με το πιο "ελαφρύ" πόδι και βέβαια έχει τα κλασσικά πλεονεκτήματα. (άνετο ταξίδι). Όσοι έχουν cruise control, ας μας πουν τις εντυπώσεις τους, καθώς και κατανάλωση που τους δείχνει το trip computer σε διάφορες ταχύτητες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις....thumbsup.png

Xθές πήρα το 1,2 TSI με DSG7, έχω το εργοστασιακό Cruise Control με το πρώτο ταξίδι και αφου το μάθω λίγο θα γράψω εντυπώσεις :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα αυτό το site:

http://www.carmediauk.com/store/204-Cruise-Control-Retrofit-VW-Polo-6R-without-MFD.html

όπου λέει χαρακτηριστικά : Retrofit kit in order to retrofit the original cruise into VW Polo 6R without multifunctional display

οπότε λογικά εννοεί ότι μπαίνει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την ασυμβατότητα του πίνακα ενδείξεων....

Τους έστειλα e-mail μήπως και αποσαφηνίσουν τι εννοούν διότι υπάρχει άλλο ένα σύστημα που το χαρακτηρίζει:

Retrofit kit in order to retrofit the original cruise into VW Polo 6R with multifunctional display.

Λέτε να είναι εδώ το πρόβλημα????whistling.gifwhistling.gifwhistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και καιρό να δω πως θα γίνει να βάλω cruise control στο Polo και νομίζω ότι έχω φτάσει σε μια άκρη... Βασικά έχω διαφορετικό Convience Part Number , δηλαδή διαφορετικό εγκέφαλο άνεσης από κάποιο που έχει cruise control, και έτσι όταν πήγα να βάλω σε μένα δεν το αναγνώριζε ...

Για να σας δώσω να καταλάβετε, έχω βρει κάποιους εγκεφάλους άνεσης στο e - bay που είναι αυτοί εδώ.

Έχω διαβάσει στο Ross Tech επίσης ότι μοντέλα εγκεφάλων με part number μεγαλύτερο από : ***-937-087-*** αναγνωρίζουν cruise control όπως λέει εδώ.

Προφανώς αυτό που φοράω εγώ , όπως λέει στο Ross Tech πρέπει να είναι ***-937-086-*** και γιαυτό δεν το αναγνωρίζει.

Μήπως μπορείς να βοηθήσει κάποιος??? Βασικά αν ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσει cruise control.

Έχω ένα Polo Gti 6r.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια...

p.s. Speedy βοήθειααα!!!!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και καιρό να δω πως θα γίνει να βάλω cruise control στο Polo και νομίζω ότι έχω φτάσει σε μια άκρη... Βασικά έχω διαφορετικό Convience Part Number , δηλαδή διαφορετικό εγκέφαλο άνεσης από κάποιο που έχει cruise control, και έτσι όταν πήγα να βάλω σε μένα δεν το αναγνώριζε ...

Για να σας δώσω να καταλάβετε, έχω βρει κάποιους εγκεφάλους άνεσης στο e - bay που είναι αυτοί εδώ.

Έχω διαβάσει στο Ross Tech επίσης ότι μοντέλα εγκεφάλων με part number μεγαλύτερο από : ***-937-087-*** αναγνωρίζουν cruise control όπως λέει εδώ.

Προφανώς αυτό που φοράω εγώ , όπως λέει στο Ross Tech πρέπει να είναι ***-937-086-*** και γιαυτό δεν το αναγνωρίζει.

Μήπως μπορείς να βοηθήσει κάποιος??? Βασικά αν ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσει cruise control.

Έχω ένα Polo Gti 6r.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια...

p.s. Speedy βοήθειααα!!!!

Στο link που παραθέτεις κι εσύ αναφέρεται πολύ καθαρά τι ισχύει περί cruise control, χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο.

5 κατηγορίες των Body Control Modules (BCM/J519) (Basis+, Medium+, Medium++, High+ και TBD) με part numbers 6 τύπων και οι μόνοι 3 που υποστηρίζουν το cruise control είναι αυτοί που το part number τους είναι της μορφής ***-937-087-*** ή ***-937-088-*** ή ***-937-089-*** όπως για παράδειγμα ο 6R0 937 087 B που είναι αυτός που παραθέτεις από το ebay.

Του αυτοκινήτου σου είναι ***-937-084-*** ή ***-937-085-*** ή ***-937-086-*** (λογικά έχει κλείδωμα με τηλεχειρισμό άρα είναι σίγουρα ο τελευταίος) γι' αυτό και δεν υποστηρίζει cruise control και ο μόνος τρόπος για να δουλέψει είναι να τον αντικαταστήσεις με ένα από τους ***-937-087-*** ή ***-937-088-*** ή ***-937-089-***

Αρκετά ξεκάθαρο θεωρώ μιας και τα δεδομένα από τη Ross-tech είναι αξιόπιστα, οπότε δε βλέπω και το λόγο περαιτέρω βοήθειας.

Για το θέμα της εγκατάστασης αναφέρει ότι είναι απαραίτητες και κάποιες καλωδιώσεις.

Installation & Wiring

Install proper Cruise Control Switch/Lever

Add the Wiring from Cruise Control Switch/Lever to Central Electronics Control Module (J519)

Add the Wiring from Cruise Control Switch/Lever to Fuse Box C

Additional Information can be found in the Repair Manuals, the Wiring Diagrams, the Parts Catalog and/or the Instructions included in the Retrofitting Kit.

Link to comment
Share on other sites

Στο link που παραθέτεις κι εσύ αναφέρεται πολύ καθαρά τι ισχύει περί cruise control, χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο.

5 κατηγορίες των Body Control Modules (BCM/J519) (Basis+, Medium+, Medium++, High+ και TBD) με part numbers 6 τύπων και οι μόνοι 3 που υποστηρίζουν το cruise control είναι αυτοί που το part number τους είναι της μορφής ***-937-087-*** ή ***-937-088-*** ή ***-937-089-*** όπως για παράδειγμα ο 6R0 937 087 B που είναι αυτός που παραθέτεις από το ebay.

Του αυτοκινήτου σου είναι ***-937-084-*** ή ***-937-085-*** ή ***-937-086-*** (λογικά έχει κλείδωμα με τηλεχειρισμό άρα είναι σίγουρα ο τελευταίος) γι' αυτό και δεν υποστηρίζει cruise control και ο μόνος τρόπος για να δουλέψει είναι να τον αντικαταστήσεις με ένα από τους ***-937-087-*** ή ***-937-088-*** ή ***-937-089-***

Αρκετά ξεκάθαρο θεωρώ μιας και τα δεδομένα από τη Ross-tech είναι αξιόπιστα, οπότε δε βλέπω και το λόγο περαιτέρω βοήθειας.

Για το θέμα της εγκατάστασης αναφέρει ότι είναι απαραίτητες και κάποιες καλωδιώσεις.

Installation & Wiring

Install proper Cruise Control Switch/Lever

Add the Wiring from Cruise Control Switch/Lever to Central Electronics Control Module (J519)

Add the Wiring from Cruise Control Switch/Lever to Fuse Box C

Additional Information can be found in the Repair Manuals, the Wiring Diagrams, the Parts Catalog and/or the Instructions included in the Retrofitting Kit.

Στην ανωτέρω λίστα λείπει ένα καλώδιο που πάει από το χειριστήριο (Switch/Lever) στον εγκέφαλο του μοτέρ. Το κόστος υλικών για τη μετατροπή είναι σχετικά χαμηλό (κάτω των 100 €) εφόσον έχεις ήδη το κατάλληλο Body Control Module (BCM). Χρειάζεται και κάποιος προγραμματισμός (στο BCM και τον εγκέφαλο) με το VCDS της Ross Tech. Αν και κάποιοι υποστηρίζουν πως είναι δουλειά λίγων ωρών, εγώ που το έκανα μου πήρε ένα ΣΚ. Υποθέτω πως, τώρα που το ξέρω, θα μου έπαιρνε μία μέρα. Θεωρώ πως αξίζει τον κόπο εάν κάνεις τακτικά πολλά χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ανωτέρω λίστα λείπει ένα καλώδιο που πάει από το χειριστήριο (Switch/Lever) στον εγκέφαλο του μοτέρ. Το κόστος υλικών για τη μετατροπή είναι σχετικά χαμηλό (κάτω των 100 €) εφόσον έχεις ήδη το κατάλληλο Body Control Module (BCM). Χρειάζεται και κάποιος προγραμματισμός (στο BCM και τον εγκέφαλο) με το VCDS της Ross Tech. Αν και κάποιοι υποστηρίζουν πως είναι δουλειά λίγων ωρών, εγώ που το έκανα μου πήρε ένα ΣΚ. Υποθέτω πως, τώρα που το ξέρω, θα μου έπαιρνε μία μέρα. Θεωρώ πως αξίζει τον κόπο εάν κάνεις τακτικά πολλά χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομο.

Αν μπορείς να κάνεις ένα tutorial θα ήταν πολύ χρήσιμο για αυτούς που θέλουν να το βάλουν.

Επίσης επειδή το μοντέλο είναι το ίδιο (είτε GTI είτε απλά μοντέλα, είναι 6R) μπορούμε να τα μαζέψουμε όλα σε ένα θέμα. Mods ακούτε??

Είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα: Polo 6R - Cruise Control

Οπότε αν φτιάξεις κάποιες οδηγίες μπορούμε να τις βάλουμε στη πρώτη σελίδα / post έτσι ώστε να τα βρίσκει ο κάθε ενδιαφερόμενος εύκολα :)

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κάνεις ένα tutorial θα ήταν πολύ χρήσιμο για αυτούς που θέλουν να το βάλουν.

Επίσης επειδή το μοντέλο είναι το ίδιο (είτε GTI είτε απλά μοντέλα, είναι 6R) μπορούμε να τα μαζέψουμε όλα σε ένα θέμα. Mods ακούτε??

Είχα ανοίξει ένα σχετικό θέμα: Polo 6R - Cruise Control

Οπότε αν φτιάξεις κάποιες οδηγίες μπορούμε να τις βάλουμε στη πρώτη σελίδα / post έτσι ώστε να τα βρίσκει ο κάθε ενδιαφερόμενος εύκολα :)

Βεβαίως. Όταν έκανα την μετατροπή το 'χα στο μυάλό. Γι' αυτό και έβγαλα φωτογραφίες, όπως τη συνημμένη. Όλη αυτή η δουλειά έγινε για να έχω εύκολη πρόσβαση στα φίς του BCM (κόκκινος κύκλος). Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω πολύ λίγο χρόνο και παράλληλα ετοιμάζω και μια νέα μετατροπή, οπότε θα πάρει χρόνο. Sorry! Αν όμως κάποιος βιάζεται και χρειάζεται βοήθεια μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω ιδιωτικού μηνύματος.

post-19394-0-02150700-1304690027_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Όταν έκανα την μετατροπή το 'χα στο μυάλό. Γι' αυτό και έβγαλα φωτογραφίες, όπως τη συνημμένη. Όλη αυτή η δουλειά έγινε για να έχω εύκολη πρόσβαση στα φίς του BCM (κόκκινος κύκλος). Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω πολύ λίγο χρόνο και παράλληλα ετοιμάζω και μια νέα μετατροπή, οπότε θα πάρει χρόνο. Sorry! Αν όμως κάποιος βιάζεται και χρειάζεται βοήθεια μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω ιδιωτικού μηνύματος.

Πάντως ένα μεγάλο μπράβο στον Κώστα (Α-polo) που κατάφερε και έβαλε aftermarket cruise control σε polo 6R!!!!

Είμαι στην ψακτική τώρα, με την πολύτιμη βοήθεια του Κώστα, για να δούμε πως μπαίνει και στο Polo GTI 6R...whistling.gif

Πιστεύω ότι σύντομα θα έχουμε καλά νέα, καθώς το BCM το δικό μου σίγουρα το υποστηρίζει , άρα μας μένει να δούμε πώς θα συνδεθεί η καλωδίωση...

Και πάλι μπράβο!!!clapping.gifclapping.gifclapping.gif

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη πάω να το αφήσω για δύο μέρες στην αντιπροσωπία (έχει πολύ λύσε - δέσε απότι μου είπαν) και με τα φώτα που έδωσε ο Κώστας θα προσπαθήσουν να το βάλουν στο Polo GTI....Μακάρι να γίνει γιατί και το GTI μπορεί να παρουσιάσει πολύ καλές καταναλώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη πάω να το αφήσω για δύο μέρες στην αντιπροσωπία (έχει πολύ λύσε - δέσε απότι μου είπαν) και με τα φώτα που έδωσε ο Κώστας θα προσπαθήσουν να το βάλουν στο Polo GTI....Μακάρι να γίνει γιατί και το GTI μπορεί να παρουσιάσει πολύ καλές καταναλώσεις...

:D

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη πάω να το αφήσω για δύο μέρες στην αντιπροσωπία (έχει πολύ λύσε - δέσε απότι μου είπαν) και με τα φώτα που έδωσε ο Κώστας θα προσπαθήσουν να το βάλουν στο Polo GTI....Μακάρι να γίνει γιατί και το GTI μπορεί να παρουσιάσει πολύ καλές καταναλώσεις...

Καλή τύχη! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εμένα... Αν μπορείς να πεις πια είναι η αντιπροσωπεία που θα γίνει το πανηγύρι ώστε αν είναι να το κάνω κι εγώ αργότερα να μην πάω σε κάποιους που θα το ψάξουν εκείνη τη στιγμή αλλά σε ανθρώπους που θα το έχουν κάνει ήδη μία φορά και θα ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένουμε ,...

Το αμάξι είναι ήδη από την Τρίτη το πρωί στην αντιπροσωπία Ηγουμενίτσας και θα ήταν σήμερα έτοιμο αλλά χθες σε μια παραγγελία που έγινε για καλώδια τους στείλανε λάθος μέγεθοςgetlost.pnggetlost.pnggetlost.pnggetlost.png

Οπότε πάμε για την Τρίτη που έρχεται και έχει ο Θεός ....

Τελικά ελπίζω να έχουμε κάποιο αποτέλεσμα...

Αν όλα πάνε καλά , εννοείται ότι θα βγάλουμε όλα τα σχέδια και τις σωστές διεπαφές...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... Σήμερα τα πράγματα είχαν 50% επιτυχία... Με την συγκεκριμένη καλωδίωση πέρασε ο κωδικός από το VAS της αντιπροσωπίας (κάτι που παλιότερα δεν γινόταν), όμως δεν τους έδινε και πολλές επιλογές... Δυστυχώς δεν ενεργοποιούνταν το ON / OFF του cruise control... Ίσως με το διαγνωστικό του Κώστα καταφέρουμε τελικά κάτι... Λογικά πρέπει να έχει της Ross -Tech το VCDS... Όταν κατέβω Αθήνα ίσως μπορέσουμε να το φτιάξουμε μαζί με τον Κώστα... Και πάλι ευχαριστώ τον Κώστα για τον χρόνο του και το πρήξιμο στα @@ που έφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα πάρω το VAG COM (VCDS 10.6.2)μαζί με καλώδιο κ.τ.λ για να δούμε πως θα γίνει η δουλειά....Δίνει πολύ παραπάνω επιλογές από το VAS που έχουν στις αντιπροσωπίες και θα το συνεχίσω το θέμα όσο δεν πάει!!! Το έχω πάρει προσωπικά το θέμα .... Γ@@νο cruise control θα σε βάλω θες δεν θες...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κατέχω το VCDS 10.6 να ξέρεις πως σε πολλά modules δεν έχουν περάσει καρτέλες και δεν είσαι σίγουρος πια ρύθμιση είναι για τι... Μόνο αν ξέρεις το κάθε bit τι κάνει μπορείς να το δουλέψεις... Μακάρι η έκδοση που θα πάρεις να κάνει δουλειά. Να φανταστείς εγώ ήθελα να φτιάξω να κλείνει τις πόρτες αυτόματα μετά από κάποια χιλιόμετρα και να ανοίγουν πάλι αυτόματα με το που θα βγάλω το κλειδί από τη μίζα κι ενώ μέχρι και το golf 5 ήταν γελοίο, τώρα τα έχουν αλλάξει όλα με αποτέλεσμα το vag-com να μην έχει (μέχρι στιγμής) την κατάλληλη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... Όμως ο Κώστας (Α-Polo) αφού πέρασε κανονικά το cruise control σε Polo 6R 1.2 κατάφερε και το προγραμμάτισε μια χαρά με το Vag .

Οπότε θα πρέπει να περιμένουμε τα φώτα του Κώστα για την όλη διαδικασία... Για Polo 1.2 δηλαδή σίγουρα γίνεται όμως για Polo GTI είναι το θέμα... Μπορεί στην αντιπροσωπία να μην έγινε κάτι σωστά , αφού και με το VAS η κωδικοποίηση πέρναγε (που σημαίνει ότι η καλωδίωση με τον ECU και το BCM έγινε σωστά), απλά δεν δούλευε το ΟΝ/OFF....whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο... Όσοι έχουν το highline έχουν τον σωστό εγκέφαλο για να μπει το cruise control, ή είναι ίδιος με αυτούς που έχουν το trend/comfortline; Δηλαδή αυτά που λέει ο φίλος passater εδώ ισχύουν ανεξαρτήτως έκδοσης; Γιατί έχω ακούσει (μάλλον ράδιο αρβύλα) ότι το highline έχει τον εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο... Όσοι έχουν το highline έχουν τον σωστό εγκέφαλο για να μπει το cruise control, ή είναι ίδιος με αυτούς που έχουν το trend/comfortline; Δηλαδή αυτά που λέει ο φίλος passater εδώ ισχύουν ανεξαρτήτως έκδοσης; Γιατί έχω ακούσει (μάλλον ράδιο αρβύλα) ότι το highline έχει τον εγκέφαλο.

Έχω το comfortline και έχω c/c αλλά για το high/trend δέν ξέρω αν είναι ίδιος ο εγκέφαλος...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που μας είπε ο φίλος passater έβαλα το vag-com να δω τι εγκέφαλο άνεσης έχω και είδα με ευχαρίστηση ότι είναι ο 087. Άρα σύμφωνα με όσα ξέρουμε το μόνο που μπορεί να χρειαστεί κάποιος που έχει highline είναι το extra καλώδιο και φυσικά το cruise control αυτό καθ' αυτό.... Όριστε τι μου βγάλε το autoscan για επιβεβαίωση:

Address 09: Cent. Elect. (J519) Labels: Redir Fail!

Part No SW: 6R0 937 087 D HW: 6R0 937 087 D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.