Jump to content
yositosi

Κατανάλωση Καυσίμου Passat Cc

Recommended Posts

Guest tanasi

+ 100000000 !!!!!!

και άλλα τόσα απο μένα !

CJ έχεις κάνει πολύ καλό setup μέχρι στιγμής απ΄ότι διάβασα.

Πρόσεχε μη το χαλάσεις τελευταία στιγμή με καμιά μοντιφιά αερίου.

Αυτά (κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι για εντελώς απλούστερους κινητήρες.Αν το ψάχνεις το θέμα TSI καταλαβαίνεις τι εννοούμε.

Οπωσδήποτε εσύ αποφασίζεις βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Κάντε τον κόπο να κοιτάξεται το Power Techniks αυτού του μήνα. Εχει ένα Golf GTI DSG LPG με S3 set up στα 344 ps το οποίο είναι demo car της boulekos dinamic στην Αθήνα. Το αμάξι δουλεύει ωραία όπως πριν 3-4 μήνες ένα octavia 5 rs me S3 set up επείσης με LPG το ίδιο. Δεν λέω ότι έχω πειστεί ακόμα αλλά ρε παιδιά εδώ θυμάμαι πριν μερικά χρόνια ότεν ημούν Γερμανία και ξεφίλιζα ένα περιοδικό με αμάξια, παρουσίαζαν τοτέ ένα Audi rs6 stationwagon LPG δεν θυμάμαι με πόσσα άλογα αλλά στα πλάγια έλεγε 0-100 κάπου στα 4 και Top speed 300+. Κάποιοι το ψάχνουν εδώ και χρόνια το θέμα και τώρα με την καινούργια γενιά υγραερίον που δεν έχει ένα σωρο μπεκ πνεύμονες καλώδια αλλά χρεισημοποιητέ το εργοστασιακό σύστημα πιστεύω κάτι λέει. Βεβαια το καλύτερο είναι να παρακολουθήσουμε τα άτομα που ίδη έκαναν την κίνηση και βάλαν υγραέριο σε αυτούς τους τύπους αυτοκινήτων πως θα εξελιχθεί. Πάντος 0,80 με 1,80 είναι μια διαφορά.... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια το καλύτερο είναι να παρακολουθήσουμε τα άτομα που ίδη έκαναν την κίνηση και βάλαν υγραέριο σε αυτούς τους τύπους αυτοκινήτων πως θα εξελιχθεί. Πάντος 0,80 με 1,80 είναι μια διαφορά.... :rolleyes:

To σωστότερο, και όσο για το κόστος του αερίου, JUST WAIT! Το Υπουργείο Οικονομικών είναι εδώ... και θα το διευθετήσει ώστε να μας βγάλει από τον προβληματισμό :clapping: :clapping: :whistling:

Υ.Γ. Τα περιοδικά... λένε ότι θέλουν πολλές φορές, ή ότι θέλουν κάποιοι άλλοι να πούνε! Δυστυχώς υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις "μισθωμένων άρθρων" που αποτελούν την χείριστη μορφή γκρίζας διαφήμισης (δεν λέω πως ντε και καλά είναι κάτι τέτοιο το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε μαγνητάκια να δούμε μειωση κατανάλωσης 0,00001%. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Και μετά θα είσαι και ο πρώτος που θα παρεις τα μέταλλα στο χέρι αν το φορέσεις σε TSi :drinks:

2 χρόνια το έψαχνε η ίδια η VW προκειμένου να βγει τα κατάλληλα μέταλλα για να αντέχουν πραγματικά το αέριο. Πολύ "εξελιγμένο" μοτέρ για τέτοια σκαλίγματα κατά την άποψη μου! Σε μερικά χρονάκια όλο και θα βγάλουν κάτι "πληρες και μελετημένο/δοκιμασμένο". Ακόμα όμως θεωρώ ότι είναι νωρίς. :drinks:

+ 100000000 !!!!!!

και άλλα τόσα απο μένα !

CJ έχεις κάνει πολύ καλό setup μέχρι στιγμής απ΄ότι διάβασα.

Πρόσεχε μη το χαλάσεις τελευταία στιγμή με καμιά μοντιφιά αερίου.

Αυτά (κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι για εντελώς απλούστερους κινητήρες.Αν το ψάχνεις το θέμα TSI καταλαβαίνεις τι εννοούμε.

Οπωσδήποτε εσύ αποφασίζεις βέβαια...

:thumbsup:

:thumbsup:

Edited by antonio cc
Link to comment
Share on other sites

Βράδυ σαβάτου στο λιμάνι 2 ποτά και μερικά σφυνακια το κεφάλι ότι πρέπει για τιμόνι (και αν σε σταματισουν τα αγαπημένα μας στρουμφάκια να σου πάρουν το δίπλωμα για κάτι μήνες) λέω ώρα να πάμε σπίτι. Με 105-110 χλμ φτάνω μετά απο καμία ώρα. Βλέπω μικτή κατανάλωση (είχα φουλάρι πριν) 6.7/100 με 85 χιλιόμετρα στον δικτη χιλιομέτρων και αυτονομία αλλά 900 χλμ.

Το αμάξι είναι όλα τα λεφτά. 250ps και άμα πας χαλαρά νιώθεις ότι έχεις κανένα matiz (στην κατανάλωση)

Link to comment
Share on other sites

Λογικο αφου αν ηταν λιγοτερα αλογα τα 110 θα τα επιανε με περισσοτερο ζορι αποτι τωρα που ειναι τοσα πολλα αλογα. Οταν το σφιγγεις ειναι για κλαμματα :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο αφου αν ηταν λιγοτερα αλογα τα 110 θα τα επιανε με περισσοτερο ζορι αποτι τωρα που ειναι τοσα πολλα αλογα. Οταν το σφιγγεις ειναι για κλαμματα :hyper:

Ακριβώς! :yahoo:

Αν το έχεις όμως με το πόδι στο πάτωμα Γιώργο, τα πράγματα θα αλλάξουν εκ διαμέτρου φίλε μου :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Δημήτρη, μέσα στην πόλη φίλε... τουλάχιστον στο CC, τον κ@λ@ σου να βαράς, οικονομική οδήγηση πολύ απλα δεν υφίσταται σαν όρος! Αυτό το "σταμάτα-ξεκίνα" όπου έχει να σύρει το βάρος του είναι πολύ απλα καταστροφικό και για την τσέπη, και για τον πλανήτη :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Εντός πόλης όλα καινε παραπάνω.... απλά σε μας το φαινόμενο είναι κομματάκι πιο έντονο...χαχα

και άμα το ακούς και να ξεφυσάει..........τί φαινόμενο του θερμοκηπίου.....το φαινόμενο της σκάστρας για τα δικά μας....

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Λογικο αφου αν ηταν λιγοτερα αλογα τα 110 θα τα επιανε με περισσοτερο ζορι αποτι τωρα που ειναι τοσα πολλα αλογα. Οταν το σφιγγεις ειναι για κλαμματα :D

Με γρήγορους ρυθμούς είναι στα 10l/100km.

Το σημαντικό όμως είναι πως εξαρτάται από το πόδι μας και όχι το μοτέρ..... χαλαρά και 7,5/100 σαν να έχεις 1600άρι ατμόσφαιρα...... :tongue::p

Σωστός γιαυτό λέω να βάλω αυτόματο πιλότο. Έχουμε νέα και τιμές επί του θέματος; Άμα υπάρχουν άτομα για ομαδική να δώσουν παρόν. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Δημήτρη, μέσα στην πόλη φίλε... τουλάχιστον στο CC, τον κ@λ@ σου να βαράς, οικονομική οδήγηση πολύ απλα δεν υφίσταται σαν όρος! Αυτό το "σταμάτα-ξεκίνα" όπου έχει να σύρει το βάρος του είναι πολύ απλα καταστροφικό και για την τσέπη, και για τον πλανήτη :lol:

Αυτό το 49,9 που βλέπεις στην στιγμιεα κατανάλωση όταν ξεκινάς με πρώτη είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 49,9 που βλέπεις στην στιγμιεα κατανάλωση όταν ξεκινάς με πρώτη είναι όλα τα λεφτά.

Θα έδειχνε και παραπάνω, αλλα είναι προγραμματισμένο να δείχνει ως εκεί! :p:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα έδειχνε και παραπάνω, αλλα είναι προγραμματισμένο να δείχνει ως εκεί! :blush::tongue: :twitch:

εχθες εγω ρε παιδια εκανα 130 χιλ με 100-110 και μου εκαψε 12-13 ευρω περιπου μεση καταναλωση 6,8 μια χαρα λεω ειμαι μαμα βεβαια αλλα ενταξει :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ακριβώς! :drinks:

Δηλαδή με το που ανεβαίνουν τα άλογα και τα kw ανοίγει λιγότερο η πεταλούδα του γκαζιού (στα ίδια χλμ με πριν) ή παίζουν και άλλα ρόλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που ανεβαίνουν τα άλογα και τα kw ανοίγει λιγότερο η πεταλούδα του γκαζιού (στα ίδια χλμ με πριν) ή παίζουν και άλλα ρόλο;;;

αν θεωρητικα μπορουσες να κανεις την ιδια διαδρομη με τις ιδιες καιρικες συνθηκες και ιδιο τροπο οδηγησης, τοτε λογω καλυτερης συνολικα αποδοσης του κινητηρα και των περιφερειακων του το αποτελεσμα θα ηταν αυτο ακριβως: να ανοιγει η πεταλουδα λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που ανεβαίνουν τα άλογα και τα kw ανοίγει λιγότερο η πεταλούδα του γκαζιού (στα ίδια χλμ με πριν) ή παίζουν και άλλα ρόλο;;;

Αν το πρόγραμμα είναι σωστό, τότε το αμάξι είναι πιο ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ! Αυτό σημαίνει ότι όταν το έχεις μέσα στις ροπές του, πρακτικά μπορεί να βγάλει με λιγότερο "φόρτο" το ίδιο αποτέλεσμα... και άρα είναι πιο οικονομικό από ότι πριν.

Το σημαντικότερο όμως είναι να μην συγχέουμε όρους όπως "το πηγαίνω με ίδιο πάτημα του γκαζιού με πριν στις ίδιες στροφες". Σε αυτή την περίπτωση θα κάψει παραπάνω το αμάξι, ΑΛΛΑ θα αποδόσει και αναλογικά περισσότερο φυσικά (εξ'ου και ο όρος "αποδοτικό") :)

Link to comment
Share on other sites

Και η λύση έρχεται από την φύση και λέγεται ΝΕΡΟ (ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ)

Δεν πηράζεις τίποτα από το μοτέρ έχεις 20% ποιο οικονομία και είσαι ποιο φιλικός προς το περιβάλλον. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κάποιο λινκ λέμεεεεεεεε :frantics: :frantics: :frantics:

Link ακόμα στην Ελλάδα δεν έχει παρά μόνο στην Αμερική...

Το μαγαζί εδώ στην Βέροια που περνάει Υγραέριο πέρασε 15 κιτ σε διάφορα αμάξια και τέλος του μήνα θα αρχήση να περνάει κανόνικα σε όλους τους τύπους. Είναι κάτι νέο για μας (ζούμε που ζούμε τόσους αιώνες πίσω) οπότε λίγη υπομονή.

Δείτε αυτό

www.autodynamiki.gr

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το Revo stage 1 εχω χαμηλοτερη καταναλωση γενικα και υπο κανονικες συνθηκες δηλαδη με ελαφρυ ποδι...

Να εξηγησω: Ερχομενος προς Θεσ/κη το Σαββατο με 27 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και κλιματισμο ανοιχτο στους 23 βαθμους εφτασα με 7,7 λτ/100χλμ μεση καταναλωση με 140 χλμ/ω στο cruise control (με setting 2).

Γυρνωντας εχθες με 22 βαθμους εξ. θερμ. χωρις κλιματισμο εφτασα με μεση 7,4 λτ/100χλμ παλι με 140 στο cruise control (με setting 3).

Με το προηγουμενο προγραμμα ειχα 8 με 8,5 λτ/100χλμ ελαχιστη μεση με τις ιδιες συνθηκες, αρα τωρα ειμαι πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το Revo stage 1 εχω χαμηλοτερη καταναλωση γενικα και υπο κανονικες συνθηκες δηλαδη με ελαφρυ ποδι...

Να εξηγησω: Ερχομενος προς Θεσ/κη το Σαββατο με 27 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και κλιματισμο ανοιχτο στους 23 βαθμους εφτασα με 7,7 λτ/100χλμ μεση καταναλωση με 140 χλμ/ω στο cruise control (με setting 2).

Γυρνωντας εχθες με 22 βαθμους εξ. θερμ. χωρις κλιματισμο εφτασα με μεση 7,4 λτ/100χλμ παλι με 140 στο cruise control (με setting 3).

Με το προηγουμενο προγραμμα ειχα 8 με 8,5 λτ/100χλμ ελαχιστη μεση με τις ιδιες συνθηκες, αρα τωρα ειμαι πολυ καλα!

Μόλις περάσω το cruise control θα κάνω και εγώ τεστ. Σε σχέση μαμά καίω αρκετά ποιο χαμηλά. Έχω μια απορία οι κινητήρες μας σε ζεστό κλίμα ανεβάζουν κανά λίτρο την κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα καις παραπάνω συνολικά φίλε μου γιατί ειδικά οι κρύες εκκινήσεις είναι ότι χειρότερο... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμώνα καις παραπάνω συνολικά φίλε μου γιατί ειδικά οι κρύες εκκινήσεις είναι ότι χειρότερο... :frantics:

Ειπαμε, κατω απο 10-12 βαθμους εξωτ. θερμοκρ. δεν θερμαινεται ο κινητηρας καλα επειδη το υγρο ψυξης δεν φτανει ευκολα τους 96 βαθμους για να εχουμε σωστη αποδοση.

Γι'αυτο εξω καλυπτουν τα ψυγεια τους το χειμωνα, για να μην ψυχονται πολυ με τον παγωμενο αερα αλλα και για να μην παγωνουν τα υγρα σε σταση. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.